Jak vybrat prsten?

Ať už vybíráte prsten pro sebe nebo jako dárek, myslete na to, co dotyčná osoba nejčastěji nosí, zda si potrpí na výrazné šperky, nebo dává přednost jednoduchosti. Podle toho se zaměřte na vyhotovení prstenu, druh kamene či jiného zdobení. Důležitou položkou je materiál. Ten by měl ideálně ladit k ostatním šperkům a svou kvalitou odpovídat ceně. Dobře vybraný šperk vydrží ženě či muži celý život.

Ať už vybíráte prsten pro sebe nebo jako dárek, myslete na to, co dotyčná osoba nejčastěji nosí, zda si potrpí na výrazné šperky, nebo dává přednost jednoduchosti. Podle toho se zaměřte na vyhotovení prstenu, druh kamene či jiného zdobení. Důležitou položkou je materiál. Ten by měl ideálně ladit k ostatním šperkům a svou kvalitou odpovídat ceně. Dobře vybraný šperk vydrží ženě či muži celý život.

Doba čtení 9 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Otázky na začátek

Kdo bude prsten nosit

Pokud vybíráte prsten pro ženu, bude důležitým ukazatelem její šatník. Ženy romantičky rády uvítají prstýnek se vsazeným diamantem do korunky, naopak ženy sportovkyně dají přednost minimalistickému prstenu například z chirurgické oceli. Podobně tomu je u prstenů pro muže. Ti většinou vsázejí na jednoduchost v podobě hladkého provedení ze stříbra či titanu. V poslední době jsou oblíbené elegantní černé prsteny z titanu, které se skvěle hodí k obleku. Specifickou variantou jsou pánské pečetní prsteny, které bývaly symbolem vysokého postavení a sloužily díky zdobnému reliéfu jako pečeť. Dnes je nosí i dámy například v kombinaci s užšími jednoduchými kroužky.

Na jakou příležitost

Darování prstýnku je již tradičně spojeno se zásnubami. Zásnubní prsteny se nejčastěji vyrábí ze zlata (žlutého či bílého) nebo platiny. Bývají zdobeny diamantem či zirkonem, výjimkou však nejsou ani barevné drahokamy jako rubín, topaz nebo smaragd. Při zásnubách nosí žena prsten na levém prsteníčku, poté jej může přesunout na pravou ruku či ponechat vedle snubního prstenu. Snubní prsteny se pořizují v páru. Mužské varianty mohou být totožné s dámskými a lišit se pouze velikostí. Snoubenci si však mohou pořídit i odlišné prstýnky, kdy se většinou na dámském objevuje více zdobení. Dohromady by však měly tvořit jeden celek.

Rozdělení podle materiálu

Zlato

Jedním z nejluxusnějších materiálů je bezesporu zlato. A to nejen proto, že skvěle vypadá, ale i pro svou kvalitu, tvrdost a dlouhou životnost. Tradiční variantou je zlato žluté, které vyniká svým elegantním leskem. V posledních letech žlutému provedení konkuruje zlato bílé a něžné růžové tvořené kombinací zlata a mědi. Tato dvě provedení působí o něco decentněji a jemněji. Stejně jako žlutá varianta ani bílé a růžové zlato neztrácí v průběhu let svůj lesk a nezpůsobuje alergické reakce.

Zlatý prsten vám vydrží celý život a hodí se téměř ke všemu

Stříbro

Vedle oblíbených zlatých prstenů se vám dále nabízí další luxusní bílošedá varianta. Stříbrné prsteny mají světlou zářivou barvu, která se dobře kombinuje s ostatními doplňky. Hodí se jak k romantickým šatům, tak ke sportovního outfitu jako nenápadný doplněk. Slitiny stříbra jsou oblíbenými a žádanými materiály pro svoji mechanickou odolnost. Neošetřený kov však není vhodný na každodenní nošení, protože na vzduchu oxiduje a černá. Z toho důvodu bývají stříbrné prsteny ošetřeny povrchovou rhodiovou vrstvou. Díky ní jsou mnohem odolnější a lesklejší.

Chirurgická ocel

Ve šperkařství se prsteny z nerezové oceli těší velké oblibě pro svou extrémní odolnost. Chirurgická ocel je velmi tvrdá a pevná. Hypoalergenní vlastnosti ocení osoby s citlivou pokožkou, ale také děti, pro které jsou šperky z nerezové oceli nejvhodnější. Nebarvené modely připomínají stříbro, díky speciální PVD technologii (Physical Vapour Deposition) je však lze pořídit v řadě dalších barevných provedení. Výhodu nerezového šperku oceníte také u vody, chirurgická ocel snese i dlouhé koupání v bazénu nebo moři. Na rozdíl od stříbra si proto takové prsteny nemusíte před koupáním odkládat.

Titan

Lehounké, přitom velmi odolné prsteny z titanu se vyznačují dlouhou životností a podobnými vlastnostmi jako chirurgická ocel, tedy mechanická a chemická odolnost, možnost koupání i ve slané vodě a nenáročná údržba. Primárně se titanové šperky vyrábějí v šedostříbrné barvě, bez problému však seženete také postříbřené a pozlacené varianty. Díky své univerzálnosti se dobře kombinují s ocelovými šperky, stříbrem i mědí. Vynikají svou lehkostí, totožný prsten ze zlata by byl až 4× těžší.

Wolfram

Podobně jako titan jsou i wolframové prsteny mnohokrát lehčí než zlato. Oproti nim jsou ovšem křehčí, proto se většinou vyrábějí v masivnějším provedení bez kamínkového zdobení. Výhodou wolframu je povrchová odolnost, která zamezuje poškrábání.

Na co se zaměřit

Druh kamene

Nejen zásnubní prsteny bývají zdobené drahými kameny či perlami. I zdánlivě obyčejné prstýnky krásně oživí jednoduchý kamínek či perla. K nejdražšímu a nejluxusnějšímu osazení patří diamant, který vyniká svou bezkonkurenční tvrdostí a zářivostí. Vybroušený surový diamant se nazývá briliant (z francouzského brilliant – zářící). Způsobů brusů existuje celá řada kromě briliantu (kulatý brus) také elegantní emerald nebo třeba oblíbený brus pro zásnubní prsteny princess. Diamant vyniká nádherným leskem a tvrdostí

Cenově dostupnější variantou je zirkon, který vzniká nikoliv v přírodě, ale v laboratoři. Jedná se o chemickou sloučeninu oproti diamantu křehčí a pochopitelné měkčí. Na první pohled je však téměř k nerozeznání. Rozdíl poznáte spíše po letech, kdy zirkon oproti diamantu ztrácí svůj třpyt.

Mimo třpytivé diamanty a zirkony ženy rády nosí drahé kameny, z nichž je velmi oblíbený namodralý opál, červený rubín, tmavě modrý safír nebo oranžový jantar. Druhy kamenů vybírejte především podle svého vkusu, kombinovatelnosti s vašimi dalšími šperky, případně i podle znamení zvěrokruhu. Do drahých kamenů řadíme i perly. Ty vynikají hladkým a lesklým povrchem, který dodá každému outfitu výjimečnou eleganci.

Vyjádřete svůj styl kombinací drahých kamenů

Způsob osazení

Také správně zvolené osazení kamene hraje důležitou roli při výběru. Vybraný kámen by měl být ke kroužku pevně uchycen, ale přitom takovým způsobem, aby vynikl jeho lesk či zajímavý brus. Níže naleznete seznam nejčastějších způsobů osazení.

  • Krapny – obvyklé řešení pro zásnubní prstýnky s diamantem, kámen je uchycen pomocí několika (2–6) zahnutých drápů

  • Hrozen – využívá se pro malé kamínky osazené blízko sebe, navozují dojem jednoho velkého klenotu

  • Halo – vytváří efekt svatozáře (z anglického halo: svatozář), kombinuje větší kámen, který lemuje řada menších

  • Luneta – jedno z nejbezpečnějších osazení pomocí kovového lemu, který se nezachytává o oblečení, zato nedá tolik vyniknout lesku kamene

  • Pavé – takovéto zpracování připomíná řazení dlažebních kostek (z francouzského pavé: dlažba), kameny jsou vsazeny přímo do materiálu prstenu

  • Drážky – dobré řešení pro několik kamenů stejné velikosti, ty jsou řazeny vedle sebe pouze prostřednictvím miniaturních drážek

Velikost

Není nutné si prsten před zakoupením zkoušet. Stačí správně změřit velikost prstu a podle toho vybrat padnoucí model. Způsobů měření existuje hned několik. Můžete například změřit vnitřní průměr jiného padnoucího prstenu tak, že jej obkreslíte na papír a poté přeměříte. Pokud žádný vhodný prstýnek doma nenajdete, změřte si obvod prstu, na kterém chcete šperk nosit. K tomu vám postačí malý provázek a pravítko. Provázek obtočíte okolo prstu a v místě, kde se oba konce potkají, uděláte značku. Tu poté změříte pravítkem. Obvod prstu udává velikost prstenu. Pokud jste měřili vnitřní průměr prstenu, tuto hodnotu převeďte podle následující tabulky.

Dámské velikosti

Velikost prstenu

Vnitřní průměr (mm)

USA velikost

46

14,6

3,5

47

14,9

4

48

15,3

4,5

49

15,6

5

50

15,9

5,25

51

16,2

5,5

52

16,6

6

53

16,9

6,5

54

17,2

7

55

17,5

7,25

56

17,8

7,75

57

18,1

8

58

18,5

8,5

Pánské velikosti

Velikost prstenu

Vnitřní průměr (mm)

USA velikost

59

18,8

9

60

19,1

9,5

61

19,4

9,75

62

19,7

10

63

20,1

10,625

64

20,4

11

65

20,7

11,375

66

21

12

67

21,3

12,25

68

21,6

12,5

69

22

13

70

22,3

13

Puncovní značky a ryzost

Jestli se jedná o pouhé pozlacené provedení, nebo pravé zlato nemusíte vždy bezpečně poznat. Levnější pozlacené modely mohou sice působit příliš žlutě a po čase tmavnout. Abyste však nemuseli výrobek složitě zkoumat, postačí krátké ověření státní puncovní značky či ryzosti. Všechny zlaté, stříbrné a platinové šperky vyrobené v České republice by měly být touto značkou opatřeny. Níže naleznete oficiální tabulku puncovních značek dle státního Puncovního úřadu.

Statní punc poznáte podle vyobrazeného zvířete (u zlata orel, kohout, nebo labuť). Zlaté šperky do 0,5 g a stříbrné do 3 g nepodléhají puncovní kontrole, musí být však označeny ryzostní a výrobní značkou. Punc ryzosti udává poměr zlata (stříbra, platiny) a ostatních kovů. Například 14karátové zlato je označeno puncem 585/1000 (obsahuje 585 dílů čistého zlata). U stříbrných šperků je nejčastější ryzost 925 (tedy slitina obsahující 92,5 % ryzího stříbra).

Puncovní značky dle státního Puncovního úřadu České republiky

  • Zdroj: oficiální puncovní značky dle Puncovního úřadu České republiky

Výběr podle tvaru prstů

Aby vám vybraný prsten dobře seděl, zaměřte se na velikost vašich prstů. Dobře zvolený šperk totiž může zakrýt některé nedostatky. Ženy navíc mohou nosit i více prstenů na jednom prstě a šperky různě kombinovat.

Dlouhé a hubené prsty

Za ideál jsou většinou považovány právě dlouhé štíhlé prsty, na kterých všechny prsteny vypadají skvěle. Při výběru tak máte poměrně volnou ruku. Pokud však hledáte výrazný prsten s jasným motivem, zaměřte se na větší a širší modely, které lépe vyniknou a prsty rozzáří.

Mohutné širší prsty

Na dlouhé prsty, které jsou zároveň široké, se hodí spíše velké prsteny například s rozdvojenou obroučkou. Sáhnout můžete po výrazných kamenech a originálním zdobení klidně ostrých tvarů. Vyvarujte se úzkým prstenům, jejichž tenké obroučky by se v prstu opticky ztratily a navozovaly by pocit mohutnosti.

Krátké prsty

Krátkým prstům budou slušet modely s úzkými obroučkami, které prsty opticky prodlouží. Volte spíše oválné zdobení, jako jsou perly, drobné kamínky či zvlněné lemování. Ostré hrany by prst ještě zmenšovaly.

Anomálie

Rádi byste nosili prsten, ale nechcete ještě více upozorňovat na křivé prsty či nevzhledné klouby? Výběrem vhodného prstenu můžete naopak strhnout pozornost ke šperku. V takovém případě proto vybírejte výrazné zdobení se třpytivým diamantem nebo modely z masivní chirurgické oceli.

Péče o prsten

Prsteny patří k nejnamáhanějším šperkům, protože se jimi neustále dotýkáte o jiné předměty a vystavujete je tekoucí vodě. Z toho důvodů je o ně třeba náležitě pečovat. Pokud je nepoužíváte, odložte je na bezpečné a suché místo, nejlépe do šperkovnice.

Pokud prsteny zrovna nenosíte, uložte je ideálně do šperkovnice

Zlaté prsteny

Hladké zlaté prsteny, typicky snubní, vydrží opravdu mnoho. Pokud chcete prodloužit životnost šperku i jeho nápaditý lesk, nevystavujte prsten chlóru. Jakmile se vám začne zdát, že šperk ztrácí na lesku, přeleštěte jej bavlněným hadříkem. Na hloubkovější čištění jsou určené speciální roztoky a pěny, do kterých prsten ponoříte a necháte pěnu pracovat. Na zlatých prstenech se mohou po čase objevit nazelenalé skvrny. V lehčích případech si s nimi poradí šťáva z citronu. Pokud se po čištění nedostaví známky zlepšení, uložte šperk raději ke klenotníkovi. Vlastníte-li větší množství zlatých šperků, vyplatí se investovat do ultrazvukového čističe, který je dostatečně šetrný a spolehlivý. Více informací najdete v našem článku Jak doma vyčistit zlato.

Stříbrné prsteny

Stříbro je obecně náchylné ke zčernání, proto nechte prsten alespoň jednou ročně ošetřit rhodiovou vrstvou. Na čištění využijte šetrný prostředek k tomu určený, běžně dostupný v drogeriích. Uložte prsten do sklenice napuštěné čističem, krátce (zhruba 6 vteřin) ho nechte odležet a poté opláchněte proudem vody. Otřete jemným papírovým ubrouskem a nechte uschnout volně na vzduchu. Při čištění se řiďte návodem daného přípravku. Rady a tipy najdete také na naší stránce Jak doma vyčistit stříbro.

Prsteny z chirurgické oceli a titanu

Ocel i titan jsou co do údržby velmi nenáročným materiálem. Prsteny postačí v případě zašpinění očistit vlažnou mýdlovou vodou a usušit bavlněnou utěrkou. Pokud však prsteny zdobí kamínková výplň, ověřte si její původ.

Prsteny s ozdobnými kameny

O něco složitější je čištění prstenů s kamínky. Na ně se totiž často mohou používat pouze speciální přípravky, někdy pouze vlažná mýdlová voda. Rozhodně nedoporučujeme ultrazvuk, zvlášť na perly. Tvrdé a odolné diamanty, safíry nebo třeba rubíny můžete čistit pravidelně roztokem na šperky. Drahé zásnubní prsteny s diamanty můžete po čase oživit uložením do teplé mýdlové vody. Po dvou hodinách jej vyčistěte extra měkkým, ideálně dětským, kartáčkem a usušte jemným hadříkem.

Na prsteny s drahými kameny se smí používat jen speciální přípravky, ideálně vlažná mýdlová voda

Na měkčí kameny jako smaragd nebo perly, nepoužívejte chemické čističe. Pokud zrovna nemáte po ruce speciální prostředek, sáhněte po měkké houbičce a troše šamponu. Houbičku jemně přikládejte ke šperku, nijak nedrhněte, pouze měkce stlačujte. Pro obnovu perlového lesku postačí šperk opláchnout v čisté vodě, vysušit a rukama na něj nanést trochu přírodního oleje.

Další užitečné články