V každé domácnosti by měl být alespoň jeden radiopřijímač. Pokud se ho nechystáte pravidelně využívat, alespoň ho můžete považovat za originální bytový doplněk. Ale v případě, že byste se rozhodli dát mu šanci a věnovat se i poslechu, pak jistě budete vybírat i podle jiných kritérií než jen na základě vzhledu.
V každé domácnosti by měl být alespoň jeden radiopřijímač. Pokud se ho nechystáte pravidelně využívat, alespoň ho můžete považovat za originální bytový doplněk. Ale v případě, že byste se rozhodli dát mu šanci a věnovat se i poslechu, pak jistě budete vybírat i podle jiných kritérií než jen na základě vzhledu.
Digitální rádio je vybaveno modulem pro příjem DAB+ či DAB signálu. Proto můžete poslouchat hudbu v digitální kvalitě bez toho, aniž byste museli mít internetové připojení. Nabízí zvuk bez rušivých elementů a rovněž je i energeticky nenáročné.
Nemáte-li možnost kvalitního pokrytí FM signálu, představují pro vás internetové radiopřijímače nejlepší možnou volbu.
Hudbu lze vyhledat dle žánrů
Možnost příjmu i zahraničních rozhlasových stanic
Lze přijímat podcasty
Stavební rádio
Stavební rádia jsou určena k použití v náročných podmínkách. Většinou jsou odolná proti vodě i prachu.
Vyrobeno z odolných materiálů
Možnost připojení přes Bluetooth či USB
Provoz ze sítě nebo prostřednictvím akumulátoru
Rádi posloucháte rádio při vaření? Pořiďte si kuchyňské rádio, které se vyrábí v mnoha zajímavých provedeních.
Podle čeho vybrat
Rozměry a hmotnost
Rozměry
Hledáte rádio, které by vám dělalo společnost na cestách? V tom případě je zapotřebí pořídit si kompaktní radiopřijímač. Ty nejmenší, které na českém trhu můžete sehnat, mívají rozměry pohybující se okolo 72 x 110 x 29 mm. Dále lze vybírat podle konkrétních rozměrů (výšky, šířky a hloubky):
Nejmenší radiopřijímače mívají hmotnost okolo 250 g. Ta největší a nejrobustnější rádia (například stavební) ovšem mohou vážit až okolo 5 kg.
Moderní rádia disponují pokročilými funkcemi, jako je možnost přehrávání přes Bluetooth, případě USB portem pro připojení externích zařízení.
Vlastnosti a design
Vlastnosti
Co u radiopřijímačů oceníte nejvíce? Možná si chcete koupit rádio zejména proto, aby vás ráno budilo. Funkce budíku je jednou nejčastějších vlastností, kterou radiopřijímače disponují. Vybírat proto můžete dle počtu alarmů - 1 čas buzení nebo 2 časy buzení. Dále radiopřijímač může mít rovněž:
DAB či DAB+ tuner - nutný pro příjem digitálního signálu; skvělá zvuková kvalita
Displej - zobrazuje čas, datum, poslouchanou stanici nebo například přehrávanou píseň a interpreta
Bluetooth
Možnost přehrávání MP3
Dálkové ovládání - nemusíte chodit až k rádiu, když budete chtít ztlumit nebo ztišit zvuk či přepnout na jinou rozhlasovou stanici
Mikrofon - ocení ho zejména milovníci karaoke
Design
Vybírat můžete z klasického stylu, retro stylu, moderního, futuristického, vintage či elegantního. Na českém trhu rovněž seženete unikátní rádia z kvalitního dřeva, která však bývají dražší. Rovněž vybírejte z radiopřijímačů v kovovém nebo gumovém vzhledu, jež vynikají svou odolností.
Rozsah frekvence a napájení
Rozsah frekvence
Do výbavy mnoha radiových přijímačů často patří i analogový přijímač frekvence FM, která se zobrazuje na displeji rádia, a teleskopická anténa. Rozsah frekvence se pohybuje od 87 až do 108 MHz. V tomto kmitočtu (MHz) si naladíte stanice po celé České republice.
Napájení
Radiopřijímač lze napájet dvěma možnými způsoby:
Ze sítě - potřebujete elektrickou zásuvku
Z akumulátoru či baterií - nutné měnit baterie anebo pravidelně akumulátor dobíjet
Analogové versus digitální rádio
V mnoha domácnostech po celé České republice se vyskytují analogové radiopřijímače. U analogového FM rádia si vaši oblíbenou stanici navolíte podle klasické frekvence (HMz). V každém regionu je tato frekvence jiná, neboť dosah jednotlivých frekvencí je značně omezený.
Ovšem v případě digitálního vysílání neladíte stanice dle frekvencí, ale podle digitálních rozhlasových multiplexů neboli sítí. Každý multiplex působí v dané oblasti na přidělené frekvenci a obsahuje hned několik stanic. Na jedné frekvenci lze proto vysílat i deset různých rozhlasových programů.
Rozdíl mezi nimi spočívá i v množství přenášených informací. Analogová rádia disponují systémem RDS. Díky němu získáváte informace o názvu stanice nebo například o počasí a dopravní situaci. V digitálním vysílání je mnohdy k dispozici i obrazová složka, to znamená, že u přehrávané písničky lze doplnit grafický vizuál obalu hudebního nosiče. U sportovních přenosů se vám zobrazují statistické údaje.
Kromě radiopřijímačů si můžete vybrat také například radiobudík.