Jak vybrat rázový utahovák?

Povolení šroubů na kolech auta, kovové konstrukce nebo výměna nožů u sekačky. Všude tam najde uplatnění rázový utahovák. Profesionální přístroje s mnoha funkcemi mohou stát desítky tisíc korun, základní modely však pořídíte za mnohem méně. Projděte si s námi důležité charakteristiky a ujasněte si, jaký rázový utahovák je pro vás ten pravý.

Povolení šroubů na kolech auta, kovové konstrukce nebo výměna nožů u sekačky. Všude tam najde uplatnění rázový utahovák. Profesionální přístroje s mnoha funkcemi mohou stát desítky tisíc korun, základní modely však pořídíte za mnohem méně. Projděte si s námi důležité charakteristiky a ujasněte si, jaký rázový utahovák je pro vás ten pravý.

Doba čtení 5 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jaký rázový utahovák podle typu pohonu

Akumulátorový

Aku rázový utahovák vám umožní pracovat prakticky kdekoliv. Při nákupu si jen zjistěte kapacitu baterie a dobu jejího nabíjení. Kapacita pro tento rázový utahovák by měla být alespoň 2 Ah a nabíjení by v tomto případě nemělo trvat více než 45 minut.

Přesto všechno je lepší mít v zásobě druhý akumulátor, tím pádem můžete s jedním pracovat a druhý nechat nabíjet. Nevýhodou je nižší výkon, než kterým disponují elektrické modely.

Rázové utahováky akumulátorové

Elektrický

Elektrický rázový utahovák samozřejmě vyžaduje neustálé zapojení do elektrické sítě. Takové řešení je obvykle nejlevnější, ale nabízí zpravidla nižší pohodlí při práci.

Na druhou stranu většinou disponuje nejvyšším výkonem a také velmi robustním provedením.

Rázové utahováky elektrické

Pneumatický

Pneumatický rázový utahovák potřebuje ke své práci stlačený vzduch dodávaný kompresorem. Díky omezenému dosahu to představuje určité pracovní omezení, jde však o velice výkonnou alternativu.

Slouží především k utahování a povolování závitových spojů, přičemž si poradí i s těmi zrezlými.

Rázové utahováky pneumatické

Základní požadavky

Ergonomie

Jedná se o unikátní nástroj, kde dochází k úderům ve směru rotace (na rozdíl od např. příklepových vrtaček). Vibrace se tak nepřenáší do těla nástroje, a zpětný ráz je tím pádem pouze minimální. Přesto je správná ergonomie velmi důležitá. Nástroj by měl být správně vyvážený a dobře padnout do ruky.

Klouzání předchází pogumovaná rukojeť a pohodlí při užívání zajistí také logicky seskupené ovladače. Ty by měly být zároveň umístěné na dosah prstu. Pokud se jedná o utahovák zapojený do elektřiny, kabel nesmí nikde překážet. Kratší konstrukce znamená jednodušší manipulaci ve stísněných prostorech.

Kvalita zpracování

Tělo utahováku by mělo být vyrobeno z kovu, případně z kvalitního plastu. Ovládací prvky musí mít jistý chod, nikde nesmí nic odstávat nebo se viklat a žádná ze součástek nesmí mít vůli. Koupí značkového a ověřeného stroje si navíc zajistíte širokou servisní síť.

Příslušenství

V případě aku modelu si vždy zkontrolujte, zda je akumulátor a nabíječka součástí balení. To může obsahovat i další příslušenství, jako jsou bity a výměnné nástavce. Kufr je pak většinou vyroben z plastu.

Pokud něco z toho není součástí balení, je to prakticky vždy možné dokoupit přímo od výrobce daného utahováku, takže se nemusíte obávat o kompatibilitu.

Parametry

Výkon

U výkonu klasicky platí, že čím větší, tím lepší. Ne vždy ale potřebujete co nejvýkonnější model. Na běžné práce v domácí dílně vám budou stačit hodnoty do 0,4 kW. Na druhé straně stojí poloprofesionální modely s výkonem více než 0,6 kW.

Napětí

U aku přístrojů vás bude zajímat hodnota dodávaného napětí. To bývá nejčastěji 18 V, méně často pak 14 V. Pokročilejší stroje pracují s hodnotami i 36 V a více. Tomu však samozřejmě odpovídá i cena. Zmíněných 18 V je dostatečných pro většinu aktivit.

Točivý moment

Prakticky nejdůležitější hodnota u rázového utahováku je právě točivý moment. Ten určuje, jakou silou bude stroj působit na šroub. Udává se v newtonmetrech a opět platí, že čím větší hodnota, tím lepší. Na trhu najdete i modely s méně než 250 Nm, které však mají vysloveně hobby určení.

Abyste měli alespoň nějakou výkonovou rezervu, volte minimálně 250 Nm. Hodnoty nad 600 Nm jsou vyhrazené pro poloprofesionální stroje a setkat se můžete i s modely s více než 1 200 Nm.

Počet otáček

Tato hodnota se pohybuje nejčastěji mezi 2 000–3 000 ot/min. Číslo je sice důležité, přesto např. již zmíněný točivý moment je zásadnější. Počet otáček totiž říká „jen“ to, jak rychle bude práce odvedena a nehovoří o tom, jak kvalitně dokáže spoj utáhnout nebo povolit.

Počet rázů/příklepů

Protože vybíráte rázový utahovák, bude vás zajímat i počet rázů - příklepů. Právě ty pomáhají při povolování spoje a jejich hodnota se pohybuje v jednotkách tisíc za minutu.

Maximální průměr šroubu

Při výběru vycházejte z toho, s jak velkými šrouby budete pracovat. Označení je složené z písmene M a čísla udávajícího průměr šroubu. M20 tedy znamená, že přístroj zvládne pracovat se šroubem o max. průměru 20 mm.

U jednotlivých modelů pak můžete najít rozmezí průměrů, s nimiž utahovák může pracovat. Neměli byste ho používat na jiné než doporučené průměry šroubů.

Hmotnost

S nižší váhou se vám bude snadno manipulovat, toto pohodlí by však nemělo být na úkor kvality materiálu. I proto se můžete setkat s hobby přístroji o váze menší než 2 kg.

Standardem jsou však 3 kg. V takovém případě se s utahovákem stále pohodlně pracuje a zároveň je stroj příjemně robustní.

Funkce a možnosti

Regulace otáček

Ne vždy budete chtít pracovat s max. otáčkami, a proto má dnes většina přístrojů jejich několikastupňovou regulaci. Tato funkce rozšiřuje možnosti jejich využití např. o práci s křehčími materiály.

Levý i pravý chod

Utahovák je sice od slova utahovat, vy ale budete chtít i povolovat, proto oceníte levý i pravý chod. Naštěstí i tato funkce dnes patří ke standardu, a naleznete ji tak prakticky u všech modelů.

Indikátor stavu baterie

Pokud si chcete pořídit aku utahovák, zaměřte se i na tuto funkci. Ukáže vám zbývající kapacitu baterie, a vy tak můžete odhadnout, zda zvládnete dokončit rozdělanou práci.

Světlo

Jde o LED diody, které osvětlují prostor před utahovákem. Oceníte je např. při práci v motorovém prostoru auta nebo na podvozku.

Výměnné nástavce

Dokáží významně rozšířit využitelnost utahováku. Nejčastěji mívají rozměry od 17 do 23 mm a jsou vyrobeny z různě kvalitních materiálů. V ideálním případě z chrom-vanadiové oceli.