Jak vybrat RC model?

RC modelů je na českém trhu nepřeberné množství. Můžete sáhnout po jednoduchých modelech pro děti i po komplexních strojích pro dospělé. V nabídce jsou varianty se spalovacím i s elektrickým motorem. Vyberte si ten pravý model i s ohledem na údržbu nebo odolnost. Ve vzduchu, na zemi i ve vodě – RC modely vám udělají radost všude.

RC modelů je na českém trhu nepřeberné množství. Můžete sáhnout po jednoduchých modelech pro děti i po komplexních strojích pro dospělé. V nabídce jsou varianty se spalovacím i s elektrickým motorem. Vyberte si ten pravý model i s ohledem na údržbu nebo odolnost. Ve vzduchu, na zemi i ve vodě – RC modely vám udělají radost všude.

Doba čtení 12 min.
Tomáš, redakce Heureka.cz
Jak vybrat RC model

Video nákupní rádce

Určení

Modely pro děti a začátečníky

Jednoduché ovládání, omezený počet funkcí, bytelná nebo lehce opravitelná konstrukce. To všechno by měly být kvality modelů pro děti a začátečníky. Pokud budete vybírat dárek pro potomka, na balení vám může napovědět i minimální doporučený věk. Zároveň zvažte nákup letadel, vrtulníků nebo dronů – už jen proto, že při pohybu musíte počítat s jednou osou navíc. Kromě pohybu dopředu/dozadu a vlevo/vpravo si totiž musíte hlídat i stoupání a klesání modelu. 

Modely pro pokročilé

Do této kategorie patří většina létajících modelů, u kterých regulujete kromě rychlosti a zatáčení také výšku letu a vzdálenost přijímače od vysílače. Stejně tak pojízdné modely s množstvím funkcí a efektů. Pro zkušenější jsou vhodné i modely s benzinovým motorem, které mají náročnější údržbu.

Druhy modelů

Mezi RC modely nejčastěji najdete auta, četně jsou ale zastoupeny i letadla a vrtulníky, lodě, tanky či stavební a zemědělské stroje. Mnohé typy modelů však mají svá specifika a to je dobré vzít při výběru v potaz.

RC auta

Jako začátečníci vybírejte z modelů s elektromotorem – je jednodušší a nebudete se o něj muset tolik starat. Výhodou může být i to, že nepotřebujete kupovat palivo, jednoduše dobijete akumulátor. Spalovací motor volte až ve chvíli, kdy máte chování modelu plně pod kontrolou, a nic vás nepřekvapí. Pak se můžete díky výkonu dostat až ke 100 km/hod. Vaše rozhodnutí by samozřejmě měl ovlivnit i terén, ve kterém budete s RC autem jezdit, čili jiná bude výška podvozku, odpružení a pneumatiky pro auto na asfalt a do členitějšího terénu.

RC modely aut

RC lodě

První výběr patří pohonu a opět platí, že elektromotor je pro začátečníky vhodnější. Druhým kritériem bude velikost. Ta souvisí s místem, kde budete RC loď používat – do bazénu se nehodí moc velký model, protože byste se jen a pouze obraceli a plavbu si neužili. Vodních RC modelů je celá řada – plachetnice, fregaty, nákladní lodě, bojové lodě, a dokonce ponorky (tady více než jinde chtějte model s kamerkou, abyste mohli podvodní svět natočit). Vždy si také hlídejte zbývající zásobu energie nebo benzínu. Nechcete totiž pro svůj model plavat doprostřed jezera.

RC letadla

Ovládání RC letadel už vyžaduje trochu cviku. Proto jsou modely pro začátečníky z lehkých a pěnových materiálů. Pokud dojde k poškození, stačí je slepit vteřinovým lepidlem a můžete pokračovat. Opět jsou vybavena nejčastěji elektromotorem. Pokročilé stroje mají spalovací motor a velmi citlivé ovládání. Prakticky jsou designované na akrobatické kousky, často je však nezbytné je po vybalení nějak poupravit. 

RC vrtulníky

Jednodušší modely pro začátečníky vybavuje výrobce dvěma protiběžnými (koaxiálními) rotory. Díky tomu jsou ve vzduchu klidnější a mají obecně lépe se s nimi manévruje. Pokročilejší modely RC vrtulníků mají pouze jeden rotor a citlivější ovládání, které pokud si osvojíte, odměnou vám budou precizní vývrtky a slalom přesně podle vašich představ. 

RC bagr ### RC zemědělské a stavební stroje

Nakladače, bagry, traktory, kombajny, jeřáby nebo vysokozdvižné vozíky. Tak široká je nabídka RC modelů stavebních a zemědělských strojů. Často jsou vyrobené z odolnějších materiálů a dosahují až půlmetrové délky. Mohou mít pohyblivé a výklopné díly, aby byly co nejvěrnější originálu. Pokud si rádi hrajete, najdete stavební stroje i rozložené a finalizace je na vás (toto ale platí i pro další modely).

RC tanky

Nezbytnost pro fanoušky armády a vojenství. RC tanky se sice vyrábí i z plastu, ale lepší je poohlédnout se po variantách s větším množstvím kovových dílů. Měřítko může být až 1 : 16 a tanky si sami můžete i natřít. RC tanky mohou mít mnoho funkcí – dokážou simulovat zvuk motoru, disponují pohyblivou věží i kanónem, můžete čekat i simulovanou střelbu v některých případech i včetně zpětného rázu. Pokud byste chtěli noční akci, jsou některé modely vybavené i LED světlomety. 

Drony

Kategorie, která je čím dál oblíbenější. Nejprve se rozhodněte, zda chcete dron s kamerou nebo bez ní. Dron bez kamery je ale víceméně to samé jako vrtulník nebo letadlo. Pak už jen hledejte modely se slotem na SD kartu a v ideálním případě i projekcí do mobilního telefonu, v němž uvidíte právě to, co natáčíte. Širokou nabídku dronů pro každého najdete v samostatné sekci Drony.

Parametry RC modelů

Měřítko a velikost

Měřítko zjednodušeně udává, kolikrát je model menší než reálný předobraz modelu. Je zapsáno ve formátu 1 : X, kde X je poměr zmenšení. Pokud je například automobil dlouhý 5 metrů, je model v měřítku 1 : 16 dlouhý přibližně 31 cm. V dnešní době se setkáme nejčastěji s měřítky 1 : 6 u největších modelů s precizními detaily a maximem pohyblivých částí až po 1 : 87, které patří mezi nejmenší. 

RC vrtulník ### Váha modelu

Váha bude vždy závislá na velikosti a materiálu daného modelu. Nicméně platí, že zatímco v některých případech je hlavním požadavkem robustnost a stabilita, jindy, například u dronů a helikoptér, je každý gram navíc na obtíž. Pokud si budete chtít někdy výhledově stavět RC model sami, bude vás zajímat poměr váhy a výkonu.

Pohon a motor

RC modely jsou v drtivé většině případů poháněné motorem. Mezi výjimky patří příkladně plachetnice nebo větroň. Každopádně motory jsou buď elektrické, nebo spalovací. Každý z nich má svá pozitiva i negativa.

 • Elektromotor – RC modely s tímto pohonem jsou čím dál populárnější. Může za to neustále se zvyšující kapacita akumulátorů, víc než dostatečný výkon a zároveň jednoduchá údržba a provoz.

 • Spalovací motor – vhodná varianta až pro pokročilé modeláře, jsou totiž výkonnější než elektrická varianta. Na druhou stranu je musíte nejprve „zajet“ a vyladit tak, aby fungovaly ideálně. Zároveň je třeba jim doplňovat palivo. S sebou byste pak měli mít potřebné nářadí a příslušenství. Výhodou může být kupodivu i hluk, který motory vydávají. Díky němu totiž získáte pocit, že řídíte skutečné auto, motorový člun nebo vrtulník.

 

Frekvence ovladače

S modelem musíte na dálku komunikovat. Z toho důvodu je v České republice několik frekvencí vyčleněno přímo pro modeláře. A zatímco u původních frekvencí bylo třeba dodržovat vysílací kanály, museli jste si hlídat, aby nikdo nevysílal na tom vašem, postupem času se prosazuje frekvence 2,4 GHz, která díky pokročilým technologiím funguje odlišně. 

K vyčleněným frekvencím tak patří hodnoty:

 • 27 MHz – v tomto případě si musíte zvolit kanál a zajistit, aby nikdo nevysílal na tom samém jako vy.

 • 35 MHz – ta samá pravidla, nicméně jde o frekvenci, na níž je povolen provoz výhradně leteckých modelů.

 • 40 MHz – povoleny jsou jakékoli modely a i pravidla jsou stejná.

 • 2,4 GHz – jde o nejnovější povolenou frekvenci. Zároveň je univerzální a přijímač s modelem komunikuje prostřednictvím šifrovací technologie, která nejen obsadí nejvhodnější kanál pro komunikaci, ale zároveň ho zajistí proti rušení.

Dosah

Některé modely komunikují prostřednictvím infračerveného záření a v takovém případě se dosah pohybuje do deseti metrů, navíc potřebujete udržet přímou viditelnost mezi ovladačem a modelem. Pokud probíhá spojení prostřednictvím radiových vln, může být dosah až několik stovek metrů. Pokud nejste s dosahem spokojeni, můžete ho zvýšit alternativními komponenty.

RC auto na dálkové ovládání

Napájení RC modelu a ovladače

Elektrické RC modely pohání baterie. Ta může být různého druhu a v některých případech ji můžete vyměňovat. Můžete se setkat s bateriemi typu NiCd, NiMH, Li-Pol a Li-Ion.

 • NiCd baterie – Nikl-kadmiový akumulátor je standard, který vám vydrží léta. Na druhou stranu jde o poměrně staré řešení, které má již své nástupce. K důvodům patří vyšší váha, zátěž životního prostředí a výrazný paměťový efekt. Nikl-kadmiové baterie nezachrání ani nízké samovybíjení nebo nízký vnitřní odpor.

 • NiMH baterie – Nikl-metal hydridový akumulátor je ve zkratce efektivní baterie za dobrou cenu. Z velké části jde o evoluci předchozího modelu, kdy byl odstraněn paměťový efekt a kdy baterie disponují i vysokou kapacitou. Jen pozor – mohou se v porovnání s ostatními variantami samovolně vybíjet o něco rychleji.

 • Li-Pol baterie – Lithium-polymerový akumulátor je ideální pro létající RC modely. Nabízí totiž nejlepší poměr výkonu a hmotnosti, stejně jako není ovlivnitelný nízkými teplotami. Pozor byste si měli dát na nadměrné nabíjení a především vybíjení. Pokud k němu dojde a vy se pokusíte zcela vybitý článek znovu nabít, hrozí riziko požáru.

 • Li-Ion baterie – Lithium-iontový akumulátor je jeden z nejpoužívanějších typů v RC modelech hlavně díky své ceně. Navíc netrpí paměťovým efektem a vzhledem k objemu nabídne i velké množství energie. Často se s ním můžete setkat opět v různých dronech a vrtulnících, kde je kladen důraz na minimální váhu. K nevýhodám patří snad jen omezený počet nabíjecích cyklů.

Napájení ovladače nebo vysílačky je řešeno dvěma způsoby – akumulátorem, který v případě potřeby připojíte do nabíječky, nebo tužkovými bateriemi, nejčastěji formátu AA. V obou případech byste si měli s sebou brát náhradní akumulátor nebo baterie, abyste nemuseli končit neplánovaně brzo.

Materiál a jeho odolnost

Materiálů máte na výběr velké množství, nicméně některé jsou typické jen pro konkrétní stroje. Třeba letadla pro začátečníky jsou vyrobena z pěnových materiálů. Pokročilejší modely pak budou ze dřeva, balzy, z laminátu nebo různých plastů. Plasty budou základním stavebním prvkem většiny dalších modelů, například helikoptér, dronů nebo aut. Plasty mohou být různě tvrzené, ale RC modely pro začátečníky se úmyslně vyrábí o něco odolnější, aby vydržely případné nehody.

Co tvoří kompletní RC soupravu

Každý RC souprava obsahuje dálkový ovladač a přijímač, které spolu na dálku komunikují na dané frekvenci. Přijímač je vždy umístěn přímo na modelu a podle signálu dává pokyny motorům a servům – ty se starají o samotné ovládání modelu. V závislosti na pokynech tak můžete u modelů zatáčet koly nebo kormidlem, ovládat klapky na křídlech nebo kontrolovat rotor vrtulníku. 

K řízení aut nebo lodí existují volantové ovladače, pro letadla nebo drony jsou určené joysticky, tedy dvě páčky pro pohyb ve více osách. Zvládnutí těchto palcových ovladačů je náročnější, ale můžete si ho natrénovat například na počítačovém simulátoru, ke kterému ovladač připojíte.

Na trhu existuje několik druhů balení. Níže najdete jejich výpis, abyste se při vybalování vyhnuli nepříjemnému překvapení.

 • RTF/RTR – kompletní balení, kdy nepotřebujete žádné další příslušenství a můžete model užívat. Zkratky znamenají Ready To Fly (připraveno k letu) a Ready To Ride (připraveno k jízdě).

 • BNF/BNR – balení obsahuje vše kromě dálkového ovladače (vysílače). Ten je třeba dokoupit a musíte ho spárovat s modelem. Zkratky znamenají Bind And Fly (spoj a leť) a Bind And Ride (spoj a jeď).

 • PnP – balení neobsahuje samotnou RC soupravu a vy musíte dokoupit dálkový ovladač a přijímač. Zkratka znamená Plug And Play (zapoj a hraj si).

 • ARF/ARR – Samotný model je v krabici již sestavený, na vás čeká jen osazení elektronikou a nákup samotné RC soupravy. Tyto modely jsou určeny zkušenějším uživatelům, které taková práce baví. Zkratka znamená Almost Ready To Fly (téměř připraveno k letu) a Almost Ready To Ride (téměř připraveno k jízdě)

 • KIT– jde o sadu dílů. Z nich si musíte nejprve celý model sestavit a osadit elektronikou. Ta většinou nebývá součástí balení a je třeba ji dokoupit samostatně. Jde o ideální balení pro kutily a zkušené modeláře.