Jak vybrat regál a poličku?

Chcete si trochu přeorganizovat interiér a vdechnout místnosti nový život? Důmyslný systém polic a regálů vám dodá dostatek místa na dekorace, kosmetiku nebo třeba hračky. Dobře zvoleným policovým systémem získáte větší přehled o svých věcech a vše bude na dosah ruky.

Chcete si trochu přeorganizovat interiér a vdechnout místnosti nový život? Důmyslný systém polic a regálů vám dodá dostatek místa na dekorace, kosmetiku nebo třeba hračky. Dobře zvoleným policovým systémem získáte větší přehled o svých věcech a vše bude na dosah ruky.

Doba čtení 4 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Do jaké místnosti

Obývací pokoj

Už vás nebaví povalující se věci po stole a přeplněné komody? Pořiďte si do obývacího pokoje policový regál, který pojme jinak nezařaditelné položky od suvenýrů, knih až po různé šanony. Pokud si nejste jisti nosností anebo bojujete s nekvalitním zdivem, místo polic volte raději samostatně stojící regály, které nevyžadují přidělávání ke zdi.

Dětský pokoj

Do dětských pokojíčků se vám budou hodit spíše drobnější regály, ať už dřevěné, nebo snadno přenositelné plastové. Díky nim si bude moci dítě udržovat v pokoji pořádek a vždy najde dostatek prostoru na uložení svých hraček. Šikovné jsou také regály tvořené závěsnými plastovými boxy, do kterých se nebude prášit.

Koupelna

Závěsné drátěné police nebo rohové regály vám uvolní místo na vaně nebo ve sprše. Vybírejte takový materiál, který snese zvýšenou vlhkost a zároveň designově zapadne do interiéru. Regály mohou dále kombinovat otevřené police i uzavíratelné skříňky, kam schováte i nepořádek nebo privátní věci.

Kuchyně

S podélnými policemi v kuchyni získáte přehled v kořenkách, čajích nebo jiných surovinách. V některých kuchyních zcela chybí skříňky, a tudíž je nahrazuje otevřený regálový systém. Vše je tak krásně při ruce a celá místnost pak působí velmi vzdušně. Takové provedení vás také více nutí udržovat pořádek a zbytečně regály nepřeplňovat.

Spíž

Hledáte-li hlavně jednoduchý regál pro zavařeniny, vína anebo sezónní produkty, sáhněte po osvědčené klasice – dřevěných regálů z masivu. Ty krásně zapadnou i do drobného prostoru komory a lze je dále doplnit o úložné boxy různých rozměrů.

Dřevěný policový systém se skvěle hodí do komor a spíží na potraviny

Materiál

Kov

Kovové regály se spíše využívají pro svou vysokou nosnost na těžké a objemné předměty, typicky v garážích a dílnách. V domácnosti se proto více hodí do pracoven. S výběrem dílenských regálů vám dále pomůže rádce Jak si vybrat regálovou sestavu.

  • Vysoká nosnost

  • Stabilita

  • Snadná údržba

  • Působí studeně

  • Méně estetické

Plast

S regály z plastu se vám bude v případě potřeby snadno manipulovat, a proto se taky skvěle hodí do dětských pokojíčků nebo třeba koupelny. Nevadí jim zvýšená vlhkost a snadno jejich povrch vyčistíte.

  • Velký výběr dekorů

  • Snadná údržba

  • Odolné proti vlhkosti

  • Méně stabilní

  • Nižší nosnost

Dřevo

Máte interiér plný dřevěných doplňků a masivního nábytku? Pak není důvod, proč byste měli pořizovat jiný než dřevěný regál či poličku. Dřevo působí esteticky a navodí příjemnou atmosféru.

  • Bytelná konstrukce

  • Příjemný povrch

  • Vysoká nosnost

  • Nižší odolnost vůči vlhkosti

  • Vyšší cena

Sklo

Moderní skleněné police se pro vyšší nosnost kombinují s kovovými úchytkami. Krásně zapadnou do minimalistických interiérů a malých místností, kde opticky prostor odlehčí.

  • Pocitově odlehčí a provzdušní prostor

  • Luxusní vzhled

  • Bez povrchové úpravy zanechává otisky prstů

  • Působí chladně

Rozměry

Při výběru regálů či polic si ověřte, kolik prostoru máte k dispozici. Počítejte nejen s rozměry stěny, ale i věcí, které na ni chcete uložit. Nezapomínejte na prostor nad policí a na to, aby police nebyly umístěné příliš vysoko.

Výška

Počet a rozmístění polic ovlivňuje výška regálu. Nejdříve si proto propočítejte, jak vysoko můžete police umístit tak, abyste na ně pohodlně dosáhli. Pro běžné domácí využití volte takovou výšku, u které nebudete potřebovat schůdky. Nejčastější rozměry domácích regálů se poté pohybují mezi 180–200 cm.

Výšku poliček vybírejte podle nejmenšího dospělého v domácnosti

Šířka a hloubka

Ať už vybíráte regál do koupelny nebo obývacího pokoje, ověřte si, že vám nebude překážet v průchodu. Pro méně prostorné místnosti si vystačíte s úzkými policemi hlubokými cca 30–40cm. Dlouhé police okolo 100 cm se potom hodí např. nad manželskou postel nebo jako součást celé obývací stěny.

Nosnost

Nosnost udává, kolik rovnoměrně rozložené váhy police unese. Na trhu se setkáte s různými hodnotami a ne vždy je všichni výrobci uvádějí. Sledujte proto spolu s tím hmotnost výrobku, materiál případně různé výztuhy. Obecně nejvíce unesou kovové regály a dřevo. Záleží ale také na kvalitě zpracování.

Typy konstrukce

Podle toho, jak hodláte s policemi pracovat, vybírejte způsob jejich uchycení a případné instalace.

  • Nástěnné police – upevňují se na zeď, vše je na dosah ruky, většinou v otevřené variantě bez dvířek

  • Samostatně stojící regály – regály se dotýkají země, vyšší modely mohou být ukotveny šrouby

  • Regály na kolečkách – mobilní snadno se přesouvají z místa na místo, vhodné do koupelen, dětských pokojů, obvykle v plastové, ale i látkové variantě

  • Závěsné police – často se zavěsí za jiný pevně ukotvený bod, slouží jako organizér ve skříni, koupelně

  • Drátěné programy – většinou drobnější úložné prostory z pevného a odolného ocelového drátu, vhodné na mýdlo, kosmetiku, čističe, houbičky ke dřezu

Různé způsoby provedení a uchycení regálů

Nejčastější dotazy

Jaké poličky do dětského pokoje?

Jakákoliv výbava dětského pokoje by měla být především bezpečná a zdravotně nezávadná. Police nesmějí mít zaoblené rohy ani jiné ostré hrany. Pokud pořizujete vyšší regál, doporučujeme jej upevnit šrouby ke zdi, aby ho dítě na sebe nemohlo převrhnout.

Jak pečovat o police?

V první řadě dodržujte jejich nosnost a zbytečně je nepřetěžujte. Pokud vyžadují montáž, čtěte pečlivě návod a o možnosti dodatečné montáže přídavných regálů se informujte předem. Životnost polic prodloužíte také pravidelným čištěním. Náchylné povrchy, například dřevo, chraňte před koncentrací vlhkosti. Materiály můžete dále ošetřovat přípravky na dřevo, rez nebo sklo.