Jak vybrat repelent?

Obtížný hmyz umí znepříjemnit i ten nejpohodovější večer u vody. Repelent vám pomůže odpudit krvežíznivé komáry, nebezpečná klíšťata i plížící pavouky. Volit můžete ze syntetických i přírodních variant, pro nejmenší jsou pak k mání repelenty pro děti. V našem článku vám poradíme, jak vybrat repelent tak, aby vás chránil před hmyzem i pavoukovci.

Obtížný hmyz umí znepříjemnit i ten nejpohodovější večer u vody. Repelent vám pomůže odpudit krvežíznivé komáry, nebezpečná klíšťata i plížící pavouky. Volit můžete ze syntetických i přírodních variant, pro nejmenší jsou pak k mání repelenty pro děti. V našem článku vám poradíme, jak vybrat repelent tak, aby vás chránil před hmyzem i pavoukovci.

Doba čtení 2 min.
Regina, redakce Heureka.cz
Jak vybrat repelent

Video nákupní rádce

Jaký repelent je pro vás vhodný?

S úderem teplého počasí se vyrojí také nežádoucí hmyzí společníci. Nedovolte jim znepříjemnit vaši dovolenou a vybavte se repelentem proti hmyzu. Pokud nejste fanouškem tvorů s osmi nohami, je tu pro vás repelent proti pavoukům, který po nastříkání působí v některých případech až dva týdny.

Jaký repelent proti klíšťatům

Nenechte nic náhodě a na výlet do přírody nezapomeňte pořídit repelent proti klíšťatům. Před nepříjemným příživníkem chraňte také své ratolesti: repelent proti klíšťatům pro děti můžete vybírat mimo jiné jako repelentní náramek proti klíšťatům.

Jaký repelent proti komárům

Dalším z nezvaných pijáků krve se můžete bránit repelentem proti komárům. I zde můžete zvolit variantu ochrany coby repelentní náramek proti komárům, který je vhodný zejména pro děti třeba na tábor, kdy nemusíte myslet na to, zda se vaše dítko nezapomnělo nastříkat.

Jaký repelent pro děti

Repelent pro děti bývá šetrnější k pokožce a pokud nechcete riskovat žádnou nežádoucí chemii, můžete zabrousit mezi přírodní repelenty. Další variantou jsou potom repelentní náramky pro děti.

Přírodní repelent proti komárům Přírodní repelent proti klíšťatům Přírodní repelent pro děti

Podle čeho vybírat

Doba působení

  • Většina repelentů působí 2–8 hodin

  • Dobu účinnosti ovlivňuje množství aktivní látky

  • Účinné látky se rychleji odpařují na zahřátém těle

  • Po uplynutí doby působení je nutné repelent znovu aplikovat

Typ aplikace

  • Repelent sprej – snadná aplikace nastříkáním na oděv či pokožku.

  • Repelentní náramek – účinkuje od 24 hodin až do 15 dní. Účinný je zejména proti komárům, ale v nabídce jsou také náramky na nohu proti klíšťatům.

  • Repelentní krém či gel – rozetře se přímo na kůži, někdy ovšem může zanechat skvrny na oblečení.

  • Elektronický repelent do zásuvky – takzvaný usínáček funguje jako moskytiéra, která zahubí, nebo odradí nepříjemný hmyz, takže můžete v horkých letních dnech spát s otevřeným oknem beze strachu ze štípanců.

Nejčastější dotazy

Před použitím si vždy pečlivě přečtěte návod. Repelent se nesmí nikdy dostat na poranění, dětem ho neaplikujte na dlaně ani na obličej a při výskytu alergické reakce jej ihned důkladně omyjte čistou vodou.

V tropických oblastech se hojně vyskytují komáři nakažení infekčními nemocemi, jako je např. malárie nebo virus Zika. Odborníci proto doporučují použít repelent s vyšší koncentrací látky DEET. Repelent se 100 % DEET účinkuje až 12 hodin, 30–50 % chrání 10 hodin a koncentrace o množství 20-34 % ochrání asi 6 hodin. Impregnace na oděvy a spacáky chrání až po dobu 28 dní. Oblíbeným repelentem v tropech je také látka Icaridin, podobná DEETu.

Do lesa si určitě vezměte správný oděv, který by měl důkladně zakrýt všechny části pokožky. Dlouhé nohavice a účinný repelent jsou skvělou prevencí proti klíšťatům, pro maximální ochranu můžete volit očkování.