Video nákupní rádce
Jak vybrat reproduktory
Podle použití vyberte správný druh reproduktoru - chcete poslouchat hudbu s přáteli na pikniku, nebo vytvořit prostorový zvuk u svého domácího kina? Na kvalitě zvuku se podepisuje nejen výkon a frekvenční rozsah, ale také konstrukce reproduktoru.
Jak vybrat reproduktory k PC
V této sekci najdete především PC reproduktory, ale také přenosné reproduktory na baterie, které mohou hrát mimo dosah zásuvky. Výdrž se pohybuje od několika hodin u základních modelů až po 20 hodin u těch kvalitnějších. Širší výběr najdete v kategorii Bluetooth reproduktorů.
Jak vybrat přenosný reproduktor
Podle podmínek, ve kterých bude reproduktor používán, je třeba brát ohledy na konstrukci. Některé modely využívají pogumovanou konstrukci, díky které jsou odolnější proti nárazům a otřesům, patří mezi ně také voděodolné reproduktory. Pozor ale na míru ochrany, některé reproduktory sice přežijí lehké namočení deštěm a můžete brát tento reproduktor do sprchy, ponoření do vody by se jim ale mohlo stát osudným.
Malé rozměry vhodné na pracovní plochu
Ovládání hudby na reproduktoru
Menší a levnější modely mají omezenou kvalitu zvuku
Jaké reproduktory do bytu
Regálové
Regálové reproduktory jsou menší a levnější než sloupové. Kvůli menší ozvučnici bývá zvuk méně kvalitní než podají věžové sestavy. Kvalitní regálový reproduktor však uspokojí i náročné posluchače a pro vylepšení výsledného zvuku lze přikoupit subwoofer pro umocnění basů.
Levnější než sloupové
Menší rozměry
Lze kombinovat se subwooferem
Menší ozvučnice - méně kvalitní zvuk oproti sloupovým
Sestavu lze doplnit o subwoofer, speciální reproduktor určený pouze pro reprodukci velmi nízkých frekvencí. Nejčastěji se jimi doplňují právě regálové reproduktory, které samy o sobě nedokážou basy natolik dobře vykreslovat.
Středové
Zatímco sloupové a regálové reproduktory se používají po dvojicích, středové reproduktory se zapojují jednotlivě. Často se s nimi setkáte v podobě soundbarů, které mají nízkou širokou konstrukci a umisťují se pod/nad televizor. Mají vysokofrekvenční rozsah a s dvojicí sloupových či regálových reproduktorů se skvěle doplňují, jelikož taková sestava umocní prostorový efekt, a zvýší hloubku zvuku.
Doplňují sloupové a regálové reproduktory, ale poslouží i samostatně
Vhodné jako reproduktor k televizi
Sloupové
Vysoké a rozměrné reproduktory se hodí pro domácí ozvučení větších místností při zachování čistoty zvuku. Obsahují několik měničů pro nízké, vysoké a případně i středové tóny, takže zprostředkují nezkreslený a dynamický zvuk. Jejich vysoký frekvenční rozsah a rozměry umožní dobře vykreslovat nízké basy i výrazné výšky.
Pokud sháníte sloupové reproduktory pro vaši zvukově prostorovou sestavu, zamiřte do speciální kategorie, kde mimo jiné najdete například kompletní sety 5.0 sloupových reproduktorů i kombinovaných s regálovými.
Kvalitní podání zvuku
Vhodné pro domácí kino
Velké rozměry
Jak vybrat reprosoustavu
Zvolte výhodný set reproduktorů v sestavě podle vašich přání. První číslo udává počet reproduktorů sloužících pro střední a vysoké tóny. Druhé číslo za tečkou uvádí počet subwooferů, tedy reproduktorů pro nízké zvuky neboli basy.
Set 2.0
Reproduktory 2.0, které lze propojit k získání stereofonního výstupu. Nejčastější využití najde u stolních počítačů, nebo gramofonů a hi-fi věží.
Set 2.1
Reproduktory 2.1 nabízí celkem tři reproduktory. Zpravidla jde o dva aktivní reproduktory (se zabudovaným zesilovačem) a subwoofer, který zvýrazní basy.
Set 5.0
Reproduktory 5.0 na výstupu vytváří prostorový zvuk. Většinou jde o dva regálové, dva sloupové a jeden centrální reproduktor. Pro menší místnosti se však prodávají také sestavy se čtyřmi regálovými reproduktory.
Set 5.1
S reproduktory 5.1 si už vychutnáte prostorový zvuk jako v kině. Čím větší výkon reproduktory mají, tím víc detailů uslyšíte a tím lépe se ponoříte do děje filmu nebo hry. Přidaný subwoofer umocní basy a nízké tóny zvukové stopy.
Set 7.1
7.1 reproduktory využívají dvou zadních prostorových reproduktorů, čímž vás dokonale obklopí zvukem a vy tak můžete začít opravdový surround reproduktorový systém, kdy uslyšíte tiše našlapující kroky za vašimi zády stejně jako postavy na obrazovce.
Druhy reproduktorů podle parametrů
Jak vám pomůže hodnota impedance rozlišit schopnosti reproduktoru, proč by vás měl zajímat výkon a jak s ním souvisí citlivost?
Výkon reproduktoru
Standard RMS udává, jakou hodnotu výkonu můžete do reproduktoru přivádět, aniž by se poškodil. RMS výkon je zpravidla polovinou nejvyšší hodnoty výkonu daného zařízení. U běžných reproduktorů je to mezi 20 W až 200 W. Zdroj může disponovat vyšším výkonem než reproduktory, neboť není potřeba, aby do nich zvuk posílal naplno. Pokud by však byl nižší, nebudou hrát reproduktory dostatečně nahlas.
Impedance reproduktoru
Impedance udává potřebný proud elektřiny do reproduktoru, aby mohl hrát na plný výkon. Čím je nižší, tím lépe elektřina skrze reproduktor proudí. Proto by reprosoustava měla mít vyšší impedanci, než je minimální hodnota zesilovače. Pro domácí použití však nejde o zásadní podmínku a 6 Ω lze proto bezpečně připojit na 8Ω zesilovač.
Frekvenční rozsah
Frekvenční rozsah nám říká jaké rozmezí frekvence dokáže dané zařízení reprodukovat. Při sestavování setu, je proto potřeba počítat s dělící mezí, která zajistí stabilitu pro oba reproduktory. Pokud tedy máme středobasový reproduktor s rozmezím 50 Hz až 5000 Hz, jehož křivka na 4500 Hz začíná klesat, potřebujeme na něj navázat výškovým reproduktorem, jehož spodní hranice začíná už na 4000 Hz, abychom zajistili stabilní frekvenci.
Výškový reproduktor - dokreslují detaily ve vysokých frekvenčních pásmech 5000–25000 Hz.
Středový reproduktor - vyplňují středové pásmo frekvencí, které jsou pro naše lidská ucha nejzásadnější, tedy 1000–10000 Hz.
Basový reproduktor - reprodukují nejnižší frekvence v rozmezí 25–6000 Hz.
Citlivost
Udává hlasitost přehrávání reproduktoru při 1 W výkonu. Výškové reproduktory mají citlivost vyšší než basové, ovšem do těch můžete zase posílat nižší výkon.
Rozměry a hmotnost
Nelze počítat s tím, že objemnější reproduktor hraje hlasitěji a kvalitněji, vliv však velikost na kvalitu zvuku má. Rozměrnější reproduktor totiž operuje s větším prostorem na prohloubení basů a také se tam vejde výkonnější měnič, takže pak může reprodukovat hlasitější zvuk. Hmotnost si pohlídejte především v závislosti na umístění reproduktoru a nosnosti držáků, nebo poliček, na které je postavíte.
Materiál
Kromě klasických plastových konstrukcí se můžete setkat i s kovovými či dřevěnými reproduktory. Každý materiál má trochu jiné rezonanční vlastnosti, rozdíly však postřehne pouze velmi zkušený posluchač.
Na co by měl dbát každý, je pevnost a kvalita konstrukce. Vše by mělo být naprosto bez vůlí a bytelné, v opačném případě totiž mohou materiály při vyšším zatížení rezonovat a rušit tak vydávaný zvuk.
Konektivita
Tento parametr se nejvíce řeší u přenosných reproduktorů, běžné dom ácí reproduktory se zkrátka připojí k elektrické síti a zdroj se poté zapojí přes jack konektor buď přímo do reproduktorů, nebo do zesilovače. Existují i domácí reproduktory s bezdrátové reproduktory s funkcí Bluetooth, alternativou jsou WiFi reproduktory. Ty slouží pro domácí použití a lze je propojovat napříč celým domem, který tak můžete synchronně ozvučit v případě večírku, nebo pracovní akce. Připojení k internetu pak umožní přehrávání přímo ze streamovacích služeb, bez nutnosti vlastního úložiště
Naprostá většina přenosných reproduktorů používá k bezdrátovému přenosu připojení Bluetooth. Některé reproduktory a reprosoustavy navíc pro usnadnění párování disponují i technologií NFC. Kompatibilní je v takovém případě každé zařízení s Bluetooth nehledě na operační systém. Jen naprosto nejlevnější modely budou hrát pouze po připojení 3,5mm jacku. Tím disponují i některé bezdrátové modely, pokud hudbu hodláte pouštět například i z MP3 přehrávače, ujistěte se, že jej k reproduktoru bude možné připojit.
Ani tím ale možnosti připojení nekončí. Setkat se můžete s USB konektory, jež umožní připojit například USB disk s hudbou, jiné zase disponují čtečkou paměťové karty, nebo FM tunerem, pokud sháníte reproduktor s rádiem.
Napájení a dobíjení
Domácí reproduktory se standardně připojují do elektrické sítě, výkonnější mají obvykle i vlastní transformátor. U reproduktorů k PC se lze setkat s alternativou, kdy jsou připojeny pomocí USB a energii odebírají přímo ze zařízení.
Přenosné reproduktory se nejčastěji nabíjí pomocí microUSB konektoru. Jelikož baterie v nich mívají kapacitu v řádech stovek mAh, stačí je pomocí kabelu připojit k počítači, a i tehdy se dobijí v rámci několika hodin.
Jak vybrat reproduktory k zesilovači
Aktivní reproduktory mají integrovaný zesilovač, a stačí k nim tak připojit zdroj zvuku přes obyčejný kabel či některou z bezdrátových technologií.
Mezi high-endovými modely narazíte ale především na pasivní reproduktory, jež naopak externí zesilovač vyžadují. Důvodem je, že mají kvalitnější a výkonnější měniče a na dostatečně silný zesilovač by tak v jejich samotném těle nezbyl prostor. Navíc mohou být různě propojovány s dalšími reproduktory (například subwoofery), přičemž zde lze právě pomocí zesilovače dosáhnout optimálního rozdělení výkonu mezi jednotlivé kusy reprosoustavy.
Příslušenství
Reproduktory často vyžadují konkrétní umístění v prostoru, obzvlášť pokud jde o kombinovanou sestavu, nebo Dolby Atmos reproduktory, se kterými vytváříte surround systém.
Nejčastější dotazy
Jaké reproduktory ke gramofonu?
V první řadě je potřeba zjistit, zda má váš gramofon vestavěný předzesilovač - gramofony mají nižší úroveň výstupního signálu než ostatní zdroje. Pokud předzesilovač v gramofonu je, lze k němu připojit jakýkoliv linkový vstup a aktivní reproduktory. Pokud předzesilovač nemá, zvolte zesilovač se vstupem Phono, ten pak bude tímto předzesilovačem vybavený a vystačíte si s aktivními reproduktory.
Seženu reproduktor se zabudavou anténou pro příjem FM?
Reproduktory, na kterých můžete poslouchat rozhlasové stanice najdete v kategorii radiopřijímačů.
Bude větší reproduktor hrát hlasitěji?
Čím větší, tím hlasitější neplatí vždycky, rozměr reprobedny však na kvalitu zvuku má. Větší reproduktory mají více prostoru k prohloubení basové složky a logicky se do něj také vměstná větší měnič, díky čemuž dokáže vyloudit hlasitější zvuk.