Jak vybrat rotoped?

Pro cvičení v domácích podmínkách je rotoped užitečnou pomůckou, která zastane běžný kondiční trénink, ale také umožní rychlejší rekonvalescenci po úrazech. Rotoped se proto skvěle hodí jak pro aktivní sportovce, tak začátečníky nebo třeba seniory. Při výběru kromě ceny zohledňujte také další klíčové parametry, se kterými vás blíže seznámíme v našem rádci Jak vybrat rotoped.

Pro cvičení v domácích podmínkách je rotoped užitečnou pomůckou, která zastane běžný kondiční trénink, ale také umožní rychlejší rekonvalescenci po úrazech. Rotoped se proto skvěle hodí jak pro aktivní sportovce, tak začátečníky nebo třeba seniory. Při výběru kromě ceny zohledňujte také další klíčové parametry, se kterými vás blíže seznámíme v našem rádci Jak vybrat rotoped.

Doba čtení 10 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Rotoped je stále populárnější výbavou pro domácí cvičení

Video nákupní rádce

Jak vybrat rotoped - základní otázky při výběru

Kdo bude rotoped využívat?

Je rozdíl, kupujete-li rotoped pro 90kg muže, nebo 65kg ženu, stejně tak jako pro celou rodinu. Pokud se v pedálech vystřídá hned několik členů domácnosti, zaměřte se na masivní modely, které lze podle potřeby výškově nastavit.

Vedle výšky a váhy (tedy nosnosti) berte v úvahu také zkušenosti a věk osob, které budou na rotopedu jezdit. Pro seniory a lidi, kteří mají problémy se zády, jsou vhodnější horizontální rotopedy, také známé jako recumbenty. Tyto přístroje s pedály před jezdcem jsou vybavené pohodlnou zádovou opěrkou. 

Jaké máte požadavky?

Výběr rotopedu přizpůsobte očekáváním, jaká od přístroje máte. Pro člověka v rekonvalescenci může být pohodlnější a také bezpečnější verze s opěrkou, plynulým indukčním či magnetickým brzdným systémem a nízkou zátěží. 

Pokud chcete zhubnout, pořiďte si propracovanější model s doplňkovými funkcemi, jako jsou měření tepu a přenos dat do aplikace v mobilu, abyste měli dobrý přehled o svém snažení. Aktivní sportovci by se měli zaměřit na kvalitní modely, které nabízejí velkou variabilitu zatížení. 

Jaký rotoped na doma dle parametrů

Brzdný systém

Obvykle rozlišujeme 3 hlavní brzdové systémy, které ovlivňují celkovou životnost produktu. Nejlevnější možností jsou páskové brzdy, které jsou hlučnější a rychleji se opotřebují. Pokud tedy nemáte vysoké ambice a na rotopedu se nechystáte jezdit pravidelně, postačí vám tato základní varianta.

Indukční neboli elektromagnetická brzda neobsahuje pohyblivé části. Elektromagnety naváděné řídicí jednotkou zvyšují a snižují množství proudu v cívce.  Výhodou je přesné a hladké brzdění. Nevýhodou potom o něco nákladnější opravy.

Rotoped magnetický funguje na principu přibližování a oddalování magnetů od setrvačníku. Čím víc magnetů brzda obsahuje, tím vyšší zátěž je možné nastavit. Brzdění je velmi tiché, proto se v poměru cena/kvalita jedná o nejběžnější typ.

Rotopedy s magnetickým brzdným systémem

skládací rotoped

Rozměry

U klasických rotopedů se délka pohybuje mezi 80 až 120 cm, šířka mezi 40 až 60 cm a výška v rozmezí 110 až 150 cm. Nepřehlédněte ani velikost rámu, která určuje vzdálenost mezi sedlem a řídítky. Obecně platí, že levnější rotopedy mají většinou menší rám, a jsou tak vhodné jen pro osoby menšího vzrůstu. 

Před výběrem si dobře přeměřte místo, kde budete rotoped skladovat. Prostorově nejméně náročný je skládací rotoped, který lze po každém použití jednoduše složit. Jeho rozměry tak můžete zmenšit takřka na polovinu.

Skládací rotopedy

mini rotoped

Hmotnost

Na trhu najdete mini rotoped (bez sedla), který váží cca 3 kg. Nízká hmotnost je dána také způsobem ovládání zátěže, pokud se jedná o mechanický rotoped. Výjimkou na druhé straně nejsou ani masivní stroje o hmotnosti přesahující 60 kg. Většina modelů pro domácí použití se pohybuje mezi 20 až 30 kg. 

Mini rotopedy

Hmotnost rotopedu do značně míry ovlivňuje stabilitu a bytelnost konstrukce. Pokud je tedy mezi dvěma přibližně stejně velkými modely velký váhový rozdíl, většinou platí, že na výrobu těžšího z nich bylo použito větší množství materiálu a pravděpodobně bude odolnější vůči mechanickému poškození.

Dalším předmětem ke zvážení je setrvačník, tedy ocelový kotouč, který je součástí každého rotopedu a zajišťuje plynulost jízdy. Čím je setrvačník těžší, tím vyšší zátěž si můžete nastavit. Jejich hmotnost se pohybuje ve stejném rozpětí jako u těl rotopedů - od 2 kg u šlapadel bez sedla, až po 13 kg u rotopedů se sedlem. 

Pokud chcete šlapat s lehkou zátěží, vystačíte si se setrvačníkem o hmotnosti 3 až 5 kg. U středních zátěží vhodných pro kondiční jízdu volte setrvačníky mezi 6 až 9 kg a pro časté ježdění s vysokou zátěží se hodí co nejtěžší setrvačník s hmotností nad 9 kg.

Nosnost

Neopomenutelným parametrem je jistě nosnost. Tu si vždy zkontrolujte a rozhodně ji nepřekračujte. Pokud doporučené hodnoty nedodržíte, můžete se při používání poranit a přístroj nenávratně poškodit. 

U většiny rotopedů se nosnost pohybuje mezi 80 až 180 kg. Jestliže vážíte 95 kg, raději si pořiďte bytelnější přístroj s větší nosností. Přístroje, které jsou používané na hranici svých možností nebo v jejich těsné blízkosti, se rychleji opotřebují. 

Rotoped nosnost 120 kg

Hlučnost

Také hlučnost může být rozhodujícím parametrem mezi dvěma favority. Hlukový limit pro tichou pracovnu je 50 dB. Rotopedy, které se pohybují kolem této hodnoty, lze považovat za tiché. Rozlišujeme však dva typy hlučnosti, a to brzdění a samotného provozu. Ideálně si proto porovnejte obě hodnoty.

Napájení

Drtivá většina modelů potřebuje ke svému chodu napájení. Můžete si vybrat, zda zvolíte napájení ze sítě, nebo akumulátorové pomocí baterií, které musíte pravidelně nabíjet a měnit. Akumulátor zajistí větší mobilitu rotopedu, ale musíte počítat s pravidelným nákupem baterií. V případě napájení ze sítě musíte umístit rotoped tak, aby síťový kabel dosáhl až k zásuvce.

Na co se dále zaměřit

Způsob ovládání zátěže

Ovládání zátěže může být buď mechanické – manuální, nebo elektronické – řízené pomocí mobilu, tabletu či přímo přes zabudovaný počítač. Rotopedy s touto možností ovládání se nazývají rotoped ergometr. Zátěž si můžete přidávat sami nebo vám ji rotoped mění sám podle předem nastaveného programu. V případě manuálního ovládání máte k dispozici otočné kolečko s několika zátěžovými stupni. Otáčením přidáváte a ubíráte zátěž.

Ergometry jsou chytřejší variantou rotopedů. Mají zabudovaný počítač, který upravuje zátěž podle vaší tepové frekvence tak, abyste dosáhli přednastavených cílů. Např. při spalování tuku vás udrží na 55–65 % vaší maximální tepové frekvence. Ergometry jsou vybaveny počítačem řízenou indukční brzdou.

Ergometry

Kvalita zpracování

Pokud budete rotoped používat často nebo na něm bude na imaginární výlety vyjíždět celá rodina, volte kvalitní model s bohatou nabídkou nastavení, který má ocelovou nosnou konstrukci, setrvačník a šlapadla. Detaily jako řídítka, šlapky, ochranné kryty, řídicí kolečka a displeje mohou být z plastu. Obecně platí, že čím je rotoped těžší, tím je bytelnější.

Pozici sedla a řídítek lze u některých modelů nastavovat jen ve svislém směru. Větší variabilitu však mají rotopedy, u nichž můžete pozici měnit i na horizontální úrovni a u kterých lze nejlépe měnit i náklon sedla a řídítek. 

Důležité je rovněž tvarování a polstrování sedla. Nepohodlné sedadlo by mohlo zapříčinit vaši nechuť k používání rotopedu. Ideální volbou jsou modely, u nichž lze v případě potřeby sedlo vyměnit za jiné stejně, jako to je možné u kola. K nejpohodlnějším sedlům patří ta gelová.

Pocit z jízdy ovlivňuje také kvalita šlapacího středu neboli setrvačníku. Při jeho výběru platí jednoduché pravidlo, čím je setrvačník těžší, tím je komfort při jízdě větší, a navíc získáte také možnosti při změnách zatížení. V rámci svého rozpočtu si pořiďte model s co nejtěžším setrvačníkem.

Stabilita

Stabilita rotopedu závisí na velikosti a tvarování stabilizátorů neboli horizontálních tyčí, které slouží jako základna. Čím širší a masivnější jsou, tím je rotoped stabilnější. Pokud doma máte nerovnou podlahu nebo chcete umístit rotoped zčásti na koberec a zčásti na podlahu, bude se vám hodit systém na vyrovnávání nerovnosti. Pomocí aretačních koleček snadno vyrovnáte nevhodný povrch pod rotopedem.

Pokud budete s rotopedem často manipulovat a chcete ho po každém tréninku uložit do komory, vybírejte modely s transportními kolečky. Rotoped s nimi jen lehce nadzvednete a převezete. U masivních rotopedů s těžkou konstrukcí jsou kolečka výhodou, i když budete s rotopedem hýbat jen při úklidu.

Dostupnost servisu a záruka

Důležitým, ale často opomíjeným parametrem je délka záruky, dostupnost náhradních dílů a servisu. Ještě před nákupem si zjistěte, zda daná značka či prodejce nabízí servis. Pokud ano, za jakých podmínek. Někteří servis sice nabízejí, ale musíte celý rotoped rozebrat, zabalit do krabice a poslat do servisního střediska. Jiní za vámi přijedou až domů a přístroj opraví přímo tam nebo si ho sami naloží a odvezou na opravu. 

Dobře se seznamte také s délkou a rozsahem záruky. U některých rotopedů se můžete setkat s prodlouženou záruční dobou na celý stroj nebo jen na některé části. Záruky i servis se mohou lišit nejen mezi jednotlivými značkami, ale i mezi prodejci.

Design

Pokud si chcete rotoped umístit do obývacího pokoje před televizi či kamkoli jinam v bytě, kde bude přístroj na očích, zaměřte se také na design. Drtivá většina přístrojů sice neoplývá výraznými barvami, ale kromě černé a hliníkové najdete na trhu také čistě bílé, bronzové či vesmírně šedé modely. 

Co se tvarování týče, můžete si vybrat mezi rotopedy, které mají setrvačník krytý plastovým či kovovým krytem hranatého, nebo zaobleného tvaru.

Rotoped a jak vybrat dle doplňkových funkcí

  • Měření kalorií - užitečný údaj, který využijí především ti, kteří se snaží zhubnout. Během hubnutí musí být výdej nižší než příjem. Na displeji vidíte, kolik kalorií jste během jízdy spálili. Rotoped hodnoty počítá na základě rychlosti, ujetých kilometrů a také pomocí snímače tepové frekvence. U vyspělejších modelů si můžete do počítače zadat i své pohlaví, věk, výšku a váhu. Čím víc údajů má přístroj k dispozici, tím přesnější data ukazuje.

  • Měření vzdálenosti - jedna ze základních funkcí, která vám dává přehled o najetých kilometrech. 

  • Měření rychlosti - rotoped vás může informovat, jakou rychlostí zrovna jedete, většinou v km/h. 

  • Snímač tepové frekvence - podobně jako měření kalorií je tato funkce užitečná zejména pro ty, kteří chtějí pomocí rotopedu zhubnout. Nejjednodušší a zároveň nejméně přesnou variantou je měření tepu pomocí snímačů, které jsou umístěné na řídítkách. Přesnější údaje vám poskytne měřicí jednotka připnutá na uchu. Nejpřesnější variantou je hrudní pás. Snímače jsou vybaveny bateriemi, které musíte pravidelně měnit. 

  • Možnost propojení s tabletem či smartphonem - některé hi-tech modely umožňují propojení s chytrým telefonem. Díky tomu získáte lepší přehled o svých sportovních výkonech. Pro zpracování údajů potřebujete aplikaci, která se spáruje s rotopedem. Díky ní uvidíte ujeté kilometry, čas, spálené kalorie a také obtížnost v přehledných grafech. Pomocí aplikace lze některé modely také ovládat. Můžete si zvyšovat či snižovat zátěž, popřípadě nastavit profil reálné tratě podle Google map. Tato funkce je ideální pro domácí cyklo trenažéry.

Rady na závěr

Tělo čerpá z tukových zásob jen při určité tepové frekvenci, a proto se vyplatí znát tu svoji. Počítá se z hodnot maximální tepové frekvence. Ta se získává tak, že muži odečtou od čísla 220 svůj věk, ženy postupují stejně, ale odečítají od čísla 226. Z maximální tepové frekvence si spočítáte 55 až 65 % a získáte frekvenci, při níž spalujete. Nutno dodat, že tělo sahá do tukových zásob po 20 – 40 minutách.

Hlavní otázka, kterou byste si při výběru měli položit, je, proč si rotoped pořizujete? Pokud chcete aktivně trávit čas např. u televize, zařadit jiný druh rekreačního tréninku a shodit pár kilo, bude klasický rotoped s jednodušší konstrukcí ideální volbou. Naopak robustnější cyklo trenažér, nebo-li spinningové kolo, slouží ambiciózním sportovcům a aktivním cyklistům, kteří o jízdu na kole nechtějí přijít ani v zimě.

Setkat se můžete také s cyklistickým trenažérem (válcem), který slouží na přichycení vašeho kola. Toto zařízení je určené pro cyklisty srdcaře. Zabírá více místa a jeho provoz bývá hlučnější.

1. Nastavte si rotoped do vhodné pozice tak, že si upravíte výšku i náklon sedla a řídítek. Měli byste sedět rovně, abyste rukama pohodlně dosáhli na řídítka, po prošlápnutí pedálu by měla být noha v koleni lehce pokrčená. Sezení musí být pohodlné.

2. Než se rozjedete, protáhněte se a lehkým cvičením zahřejte svaly. Připravíte je tak na zátěž, a omezíte tak i riziko poranění.

3. Pokud to váš rotoped umožňuje, nastavte si program a trasu, jakou pojedete, popřípadě si sami nastavte cíl. Např. ujedu 20 km. Na začátku si dejte několik minut jízdy s nízkou zátěží. Rozehřáté svaly můžete vystavit vyšší zátěži.

4. Trénink ukončujte pozvolna, snižte rychlost i zátěž a pomalu uvolňujte svaly, nechte je na volnoběh takzvaně vyjet.

5. Po sesednutí se opět důkladně protáhněte a vydýchejte.

Délka cvičení na rotopedu se doporučuje zhruba od 30 do 60 minut a to 3× až 5× týdně. Vždy nejpozději 3 hodiny před spaním a 2 hodiny po jídle. Optimálních výsledků dosáhnete prostřednictvím tzv. HIIT tréninku, kdy se střídá délka a intenzita cvičení.

Jízda na rotopedu v těhotenství patří mezi oblíbené a doporučené aktivity, které nepředstavují riziko. Obecně by se těhotné ženy měly zaměřit právě na aerobní aktivity, které nezatěžují klouby a nehrozí při nich úraz.

Po každé projížďce otřete sedlo a řídítka vlhkým hadříkem od potu. Zbylé části pravidelně otírejte také od prachu a jiných usazených nečistot. Několikrát za rok rozeberte také ochranný kryt, pod kterým je uložen setrvačník, a očistěte ho.

Nejlevnější šlapadla bez sedla pořídíte za méně než 1 000 Kč. Základní mechanické rotopedy se sedlem začínají na částce od 2 000 Kč. Cena se zvyšuje v závislosti na použitých materiálech, technologiích a dostupných funkcích. 

Na druhém konci spektra stojí masivní hi-tech modely se širokou škálou cvičebních programů a zabudovanou televizí. Jejich cena se pohybuje mezi 100 000 až 250 000 Kč a lze je využívat i ke komerčním účelům.

Příslušenství a trenažéry

Chytré hodinky

Chytré hodinky

  • 1288 produktů

Chytré hodinky
Sporttestery

Sporttestery

  • 264 produktů

Sporttestery
Běžecké pásy

Běžecké pásy

  • 517 produktů

Běžecké pásy
Cyklotrenažéry

Cyklotrenažéry

  • 306 produktů

Cyklotrenažéry
Recumbenty

Recumbenty

  • 79 produktů

Recumbenty
Air Bikes

Air Bikes

  • 33 produktů

Air Bikes