Jak vybrat rybářskou kšiltovku, čepici a rukavice?

Teplé, pohodlné, a hlavně funkční kšiltovky, čepice a rukavice neodmyslitelně patří k základní výbavě každého rybáře. Čas strávený u vody může být i celý den. V letních parných dnech využijete výhody kšiltovky, která je výbornou pokrývkou hlavy. Dalšími výhodami rybářských kšiltovek jsou i zabudovaná LED světla pro rybaření ve tmě. V chladných a zimních dnech oceníte rybářské čepice a rukavice, které příjemně zahřejí.

Teplé, pohodlné, a hlavně funkční kšiltovky, čepice a rukavice neodmyslitelně patří k základní výbavě každého rybáře. Čas strávený u vody může být i celý den. V letních parných dnech využijete výhody kšiltovky, která je výbornou pokrývkou hlavy. Dalšími výhodami rybářských kšiltovek jsou i zabudovaná LED světla pro rybaření ve tmě. V chladných a zimních dnech oceníte rybářské čepice a rukavice, které příjemně zahřejí.

Doba čtení 2 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Rybářské kšiltovky

Dlouhé dny v letních dnech u vody mohou znamenat riziko kvůli ostrého slunce. Kšiltovky představují pokrývku hlavy s dostatečnou ochranou před ostrými slunečními paprsky. Zabráníte tak přístupu přímého světla do očí, úpalu a dalších negativních účinků slunce. Při volbě kloboučku, který má stínící lem po celém obvodu, částečně ochráníte také krk před spálením od slunce. 

Vůbec nejlepší pokrývkou hlavy pro pobyt u vody jsou kloboučky s ochranou moskytiérou. Ochráníte se nejen před sluncem, ale také před všude přítomným nepříjemným hmyzem.

Pro rybaření v noci využijte rybářskou kšiltovku opatřenou LED světly, která jsou umístěna ze přední strany. LED diody zajišťují dostatečný tok světla a v mnoha případech mohou nahradit i svítilny. Díky tomu můžete mít při rybaření volnější ruce.

Velikost kšiltovky nastavíte pomocí suchého zipu nebo posuvným páskem na zadní straně.  

Kšiltovky s osvětlením nabízí např. značka:

Delphin

Rybářské čepice

Rybaření není záležitost pouze hřejivých letních dnů. Proti chladu v zimních a podzimních dnech vás ochrání zimní čepice. Na rybách se tráví mnoho hodin, při kterých se člověk moc nehýbe, tělo se tak nezahřívá, ale ochlazuje. U mrazivějšího počasí sáhněte pro kulichy. Lépe kryjí hlavu a především uši. Do nejextrémnějších podmínek zvolte rybářské kukly, které kryjí celou hlavu s krkem a nechávají volný pouze otvor pro oči.

Nejčastějším materiálem zimních čepic bývá bavlna nebo bavlna v kombinaci s umělým vláknem. Kvalitnější čepice jsou vyrobeny z vlněných vláken Merino a fleece. Merino díky struktuře vláken zachytává teplo a je schopné absorbovat vlhkost až v 30 % svého objemu. Fleece je lehký, hřejivý a prodyšný materiál, který se používá převážně na funkční prádlo. 

Kulichy, nebo také ušanky, poskytují dostatečnou ochranu před mrazem nejen hlavě, ale především uším, díky odklopným postranním částem. Hřejivou funkci zajišťuje kožešina. 

V tuhých mrazech a extrémních podmínkách při rybaření použijte kukly. Zakrývají téměř celou hlavu i s krkem, vynechán je pouze otvor na oči. Jsou prodyšné, ale přesto velmi hřejivé. Kůže se tak nezapařuje a nepotí. Nejkvalitnější rybářské kukly jsou vyrobeny z neoprenu. Ten je velmi elastický, hřejivý a nevadí, pokud se při rybaření namočíte. 

Čepice nebo kukly z přírodního vlákna Merino vyrábí např. značka Geoff Anderson.

Rybářské rukavice

Při pobytu v chladných dnech u vody vždy volte rybářské rukavice. Poskytují ochranu nejen před chladem a studenou vodou, ale také před pořezáním či jiným poraněním. Rybářské rukavice mají odklápějící vrchní články prstů, které vám usnadní manipulaci. 

Můžete volit mezi více druhy rukavic, které mají odklopné články prstů. Odklopné jsou buďto palec a ukazováček, nebo tři prsty nebo úplně všechny. Nabídka ale obsahuje i rukavice bez možnosti odklopení, ušité napevno.

Stahovací pás umístěný na zápěstí vám umožní stáhnout rukavici a udržet v ní více tepla.

Nejčastěji používaným materiálem je neopren. Díky své elasticitě výborně obepíná celou ruku od zápěstí až po prsty. Umožnuje pohodlnou manipulaci s vlasci, návnadami a dalšími doplňky.

Časté je také pogumování vnitřní strany prstů a dlaně, které poskytuje lepší úchop bez prokluzování. 

Rybářské rukavice s odklopnými prsty nabízí např. značky:

NGT

Norfin

Gardner

Nákupního rádce dodal: Chyť a pusť