Do U
Sedačka do U je vybavena dvěma rohy, lenoškami umístěnými po obou stranách sedačky. Nabízí tak více prostoru pro odpočinek, nebo jiné aktivity a může sloužit také jako sedačka s úložným prostorem.
Moderní obývací pokoj se neobejde bez kvalitní pohodlné sedací soupravy. Ať už má být vaše sedačka pro lenošení s celou rodinou, nebo bude sloužit pro jednoho nebo dva, měla by být v první řadě komfortní. Dalším vodítkem je pro vás také rozměr a tvar sedačky. Měla by být rozkládací pro ubytování návštěvy, nebo na každodenní spaní? Důležitým parametrem je potom materiál sedačky – konstrukce ale i potahu.
Moderní obývací pokoj se neobejde bez kvalitní pohodlné sedací soupravy. Ať už má být vaše sedačka pro lenošení s celou rodinou, nebo bude sloužit pro jednoho nebo dva, měla by být v první řadě komfortní. Dalším vodítkem je pro vás také rozměr a tvar sedačky. Měla by být rozkládací pro ubytování návštěvy, nebo na každodenní spaní? Důležitým parametrem je potom materiál sedačky – konstrukce ale i potahu.
Sedačka do U je vybavena dvěma rohy, lenoškami umístěnými po obou stranách sedačky. Nabízí tak více prostoru pro odpočinek, nebo jiné aktivity a může sloužit také jako sedačka s úložným prostorem.
Velký prostor pro odpočinek
Úložný prostor
Větší rozměry nejsou vhodné do menších pokojů
Rohová sedačka do L je jednodušší verze sedačky do U. Decentně člení prostor obývacího pokoje, nebo s ním naopak souzní a v rozkládacím provedení je velmi snadno přeměněna na pohodlné lůžko pro návštěvu. Rohové sedačky s úložným prostorem pak nabízí praktické řešení ke skladovaní lůžkovin, nebo dek pro hosty. V závislosti na rozložení vašeho pokoje můžete zvolit rohové sedačky pravé nebo levé rohové sedačky.
Rozkládací modely během okamžiku promění sedačku na lůžko
Rozdělí přirozeně pokoj
Ideální na posezení s přáteli
Není vhodná do menších pokojů
Rohová sedací souprava s křeslem Rohová sedačka na nožičkách Rohová sedací souprava s taburetem
Sedací soupravy s křeslem najdete ve variantách od jednoduchých křesílek až po pohodlné ušáky na čtení pod lampou - můžete vybírat podle potřeby a účelu využití. V pohodlném křesle přijde vhod natáhnout si nohy, opravdoví požitkáři mohou zvolit sedací soupravu s taburetem. Do prostorných pokojů lze pořídit soupravy s křeslem, pohovkou a dvoumístnou pohovkou. Rozkládací sedací souprava 3+2+1 pak poslouží jako praktická přistýlka pro návštěvy.
Sladěná souprava pohovky a křesel
V některých případech jsou součástí taburety
V případě ztráty jednoho z křesel může být obtížné sadu doplnit
Rozkládací sedačka může sloužit jako přistýlka pro návštěvu, nebo pro každodenní spaní - obzvlášť pokud vybíráte nábytek do menších bytů, kde má každý centimetr své využití.
Poslouží také jako postel
Ideální do menších bytů a garsonek
Každodenní spaní na méně kvalitní matraci nemusí svědčit vašim zádům
Rozkládací sedací soupravy do U Rohové rozkládací sedačky Rozkládací sedačky s úložným prostorem
Zařizujete obývací pokoj a inspirace se nechce zabydlet? Navštivte naši stránku o moderním bydlení.
Vzhled sedačky je otázkou vašich osobních preferencí a vkusu, měl by ovšem sedět k interiéru pokoje. Ač je styl důležitý, mějte na paměti, že pohodlí je hlavním účelem sedací soupravy.
Sedačky retro - pro milovníky starých designů.
Moderní sedací soupravy - tento styl má jednoduché tvary a je zaměřený na funkčnost a praktičnost. Některé mají technické prvky, jako třeba USB nabíjecí porty.
Sedací souprava ve venkovském stylu - rustikální sedačky, které se hodí na chalupu.
Sedací souprava ve skandinávském stylu - styl zaměřený na minimalismus a čisté linie, obvykle ve světlých barvách a přírodních materiálech, jako dřevo a lněné tkaniny.
Sedací soupravy klasické - elegantní design bohatý na detaily s tradičními motivy (pruhy, květiny) a kvalitními materiály (dub, mahagon atd.).
Jakou barvu sedací soupravy zvolíte, hraje významnou roli v celkovém dojmu z atmosféry pokoje. Světlejší barvy působí vzdušně a vizuálně prostor otevřou, zatímco sytější tóny zase vyvolávají útulný pocit. Barva by měla ladit s ostatním nábytkem v místnosti a doplňovat ho. Zásadní je tato volba také pro údržbu a úklid - na bílé sedačce se neschová ani snítko prachu, které by například hnědá nebo šedá souprava tolik nevykřičela.
Další oblíbené barvy sedacích souprav
Zajímejte se o výplň sedáků i opěráků. Levnější sedací soupravy jsou vyplněné molitanem, někdy v kombinaci s bonelovými pružinami. Nevýhodou tohoto materiálu je rychlé prosezení či ne zcela vhodné anatomické tvarování. Vyšší cenová kategorie sedaček využívá pro výplň latex a paměťové pěny, které se dokonale tvarují podle vaší postavy, jsou pohodlné a přispívají k lepšímu držení těla.
Kvalitní a bytelné sedací soupravy by měly mít základ z masivního dřeva nebo kovu. Nepřehlédněte materiál výsuvných detailů, nožiček gauče, koleček nebo mechanismu otevírání úložných prostor. Nohy gauče se vyrábí ze dřeva, kovu i plastu – plastové konstrukce mají minimální životnost.
Volba potahu na sedačku by se měla odrážet na povaze vaší domácnosti. Ne každý materiál je například vhodný do rodin s dětmi a domácími zvířaty. V této situaci volte dobře omyvatelný povrch, případně snímatelný potah, který snadno vyperete. Vhodnější bude také vybrat hustě tkané čalounění. Například vlna je velmi pružná, zároveň však odolná a dobře se čistí. Pro naprosté bezpečí vaší sedačky zvažte možnost impregnace – pokryje sedačku tenkou vrstvou ochranného materiálu, díky čemuž lze skvrny lehce setřít beze stopy.
Materiál by měl být pevný, estetický, příjemný na dotek a pohodlný. Při koupi pečlivě prověřte kvalitu potahové látky a provedení čalounické práce. Látky s těsnější vazbou a tenčím vláknem jsou více odolné a vhodné pro čalounění nábytku v aktivní domácnosti. Obecně platí, že čím méně má materiál švů, tím větší hrozí nebezpečí deformace při častém natahování.
Kožené
Látkové
Ty nejkvalitnější potahové materiály se vyznačují svou barevnou stálostí a vysokou odolností proti otěru. Tato odolnost se udává v cyklech Martindale. Jde o nejpoužívanější metodu pro testování odolnosti textilií proti otěru. 1 cyklus Martindale se rovná jednomu otočení válce, který opakovaně a pod velkým tlakem projíždí po testovaném materiálu. Běžné textilie mají odolnost 20–40 000 cyklů. Ty odolnější pak dosahují hodnot až 150 000 cyklů.
Pokud sedací soupravu ve vaší domácnosti využíváte spíše sporadicky, můžete vybírat i jemnější a zajímavější látky, jako jsou třeba samet či hedvábí. Počítejte však s náročnější údržbou.
Typy materiálů
Bavlna – používá se velmi zřídka kvůli nižší životnosti a nestálosti barev. Mezi její přednosti se řadí přírodní původ a nižší cena.
Mikrovlákno – vyrábí se z tenkých mikrovláken. Na první pohled i dotek připomíná semiš. Vzhledem působí luxusně a snadno se udržuje.
Mikroplyš – k potahování sedacích souprav se používá nejčastěji. Jeho přednosti jsou dány pevným tkaným podkladem a odolným svrchním vlasem. Právě složení horního chlupu zaručuje vysokou odolnost proti zašpinění a dobrou udržitelnost.
Žinylka – příjemný tkaný a módní potah. Složení svrchního vlasu je náchylnější k zašpinění, proto je čištění náročnější a výsledek nemusí být vždy stoprocentní.
Kůže – přírodní materiál, který se velice dobře přizpůsobuje klimatickým podmínkám v interiéru a čím je starší, tím získává na kvalitě. Snadno ji lze očistit od prachu, což ocení především alergici. Je dobré ji pravidelně impregnovat.
Umělá useň – neboli eko kůže je dvouvrstvý materiál, kdy horní vrstva je ze 100% polyuretanu a podkladová vrstva ze 100% bavlněného úpletu. Je ideální volbou pro alergiky. Snadno se čistí vlažnou vodou s příměsí trochy saponátu.
Koženka – dnes se od ní už upouští, protože nepatří mezi kvalitní materiály. Jde o syntetickou useň, která má polyvinylchloridovou horní vrstvu. Sice vyniká snadnou údržbou a je na první pohled nerozeznatelná od pravé kůže, ale pro sedací soupravy není vhodná. Materiál totiž nedokáže odolávat soli, kterou potíme, což vede k postupnému praskání povrchu a má proto krátkou životnost.
Kožené sedačky otírejte vlhkým hadříkem s trochou šetrného saponátu. Používejte vždy čističe na kůži a čalounění a před velkoplošným čištěním přípravek nejdříve vyzkoušejte na skrytém místě, kde případné odbarvení povrchu nebude vadit. V žádném případě nepoužívejte čističe obsahující bělidla, jež mohou potahový materiál gauče nenávratně poškodit – odbarvit či zesvětlit. Nikdy nevyvíjejte extrémní sílu, povrch čistěte s citem. Abyste předešli znečištění kůže, doporučujeme předem sedačku impregnovat.
Všechny látkové sedací soupravy pravidelně vysávejte. Pokud dojde k viditelnému zašpinění, budete muset skvrny vyčistit ručně, nebo strojně. Při ručním čištění může dojít k zanechání map na potahu, proto při silnějším znečištění upřednostňujte strojní čištění, kdy potah properete čisticím prostředkem a dokonale odsajete nečistoty.
Snímatelné potahy gauče a doplňky v podobě polštářků a dek pak pravidelně perte.
Strojní čištění
Existují dva způsoby profesionálního čištění, které byste měli provádět alespoň jednou až dvakrát ročně, pokud to kvůli znečištění není potřeba už dříve, a to za přítomnosti odborníka. V domácnostech s malými dětmi a domácími zvířaty by pak čištění mělo probíhat častěji.
Při běžném znečištění sedačky a při pravidelné údržbě aplikujte mokré čištění. Probíhá extrakčním způsobem, kdy stroj stříká na povrch čalounění vodu pod přiměřeným tlakem a ihned ji odsává zpět do zásobníku. Zničíte tak prach, roztoče, nepříjemné pachy i čerstvé a malé skvrny.
Suché čištění se provádí vakuovým strojem, kdy se do povrchového materiálu aplikuje horká chemikálie nebo suchá pěna. Obratem se silným proudem vzduchu čisticí látky spolu se špínou vysají. Vhodné i na silnější znečištění.
Jak čistit sedačku?
Strojní čištění Existují dva způsoby profesionálního čištění, které byste měli provádět alespoň jednou až dvakrát ročně, pokud to kvůli znečištění není potřeba už dříve, a to za přítomnosti odborníka. V domácnostech s malými dětmi a domácími zvířaty by pak čištění mělo probíhat častěji.
Při běžném znečištění sedačky a při pravidelné údržbě aplikujte mokré čištění. Probíhá extrakčním způsobem, kdy stroj stříká na povrch čalounění vodu pod přiměřeným tlakem a ihned ji odsává zpět do zásobníku. Zničíte tak prach, roztoče, nepříjemné pachy i čerstvé a malé skvrny.
Suché čištění se provádí vakuovým strojem, kdy se do povrchového materiálu aplikuje horká chemikálie nebo suchá pěna. Obratem se silným proudem vzduchu čisticí látky spolu se špínou vysají. Vhodné i na silnější znečištění. Ruční čištění Látkové sedačky pravidelně vysávejte a snímatelné potahy perte podle návodu v pračce. Kožené sedačky otírejte vlhkým hadříkem s trochou šetrného saponátu. Používejte vždy čističe na kůži a čalounění a před velkoplošným čištěním přípravek nejdříve vyzkoušejte na skrytém místě, kde případné odbarvení povrchu nebude vadit.
MORE-START Zvolit raději tvrdou, nebo měkkou sedačku?
Příliš měkké sedačky nevyhovují správnému držení zad a nevytváří pro ně vhodnou oporu. Dobrou oporu zad a optimální hloubku sedu poskytují středně tvrdé sedačky. Tvrdá sedačka je potom vhodná pro přespávání návštěv, kdy tvoří dostatečnou oporu páteře při spánku. Měkkost sedačky lze doladit koupí polštářků nebo přehozů a dek.
Jak velkou sedačku zvolit?
Při koupi myslete na to, že okolo gauče musí zůstat dost místa pro pohyb po místnosti. V menších prostorech je výhodnější koupit sedací soupravu menších rozměrů a doplnit ji křeslem nebo taburetem.