Jak vybrat sekeru?

Výběr sekery ovlivní nejen kvalitu výsledků vaší práce, ale především pohodlí a bezpečnost. Měli byste zvážit, k jaké činnosti sekeru kupujete, jestli bude jejím primárním využitím štípání dřeva, třísek, odvětvování, kácení stromů, tesařská práce nebo třeba pomoc při kempování. Jak vybrat sekeru si ujasněte v našem rádci.

Výběr sekery ovlivní nejen kvalitu výsledků vaší práce, ale především pohodlí a bezpečnost. Měli byste zvážit, k jaké činnosti sekeru kupujete, jestli bude jejím primárním využitím štípání dřeva, třísek, odvětvování, kácení stromů, tesařská práce nebo třeba pomoc při kempování. Jak vybrat sekeru si ujasněte v našem rádci.

Doba čtení 3 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat sekeru podle typu

Tesařská

Tesařská sekera má ostří prodloužené do tzv. brady s vykrojeným topůrkem. Tesařské sekery jsou uzpůsobené pro jemnější práci a naopak naprosto nevhodné jsou ke štípání.

Druhy tesařské sekery

Mezi druhy tesařské sekery patří např. teslice, která se používá k opracování dřeva. Tzv. širočina se hodí na výrobu trámů a sloupů. Pokud potřebujete otesat kulatinu na hranoly, pak sáhněte po druhu, který se nazývá hlavatka.

Štípací

Štípací sekera je perfektní pro zpracování třísek a menších polen. Nejčastěji se jedná o menší sekery s topůrkem do délky 50 cm. Najdete ale i obouruční modely s téměř dvojnásobnými rozměry a hmotností. V takovém případě však zvažte, jestli nepotřebujete spíše kalač.

Multifunkční

Multifunkční sekera (nebo také univerzální sekera) najde všestranné využití při zachování kompaktních rozměrů. Jedná se vlastně o kompromis mezi předchozími modely. Nejčastěji bude mít délku do 70 cm a hmotnost do 2 kg.

Kalače

Sekera kalač je největším typem vážícím často i hodně přes 3 kg. Její klínovité ostří bez větších problémů rozštípne i ta největší polena. Zploštělá zadní strana je dělaná pro údery kladivem.

Kempingové

Kempingová sekera je nejmenším ze všech typů. Sekyra měří 30–40 cm a váží pod 1 kg. Je ideální jako asistent na drobné outdoorové aktivity. Jedná se o maximálně skladný a přenosný model.

Mezi další druhy patří oboustranná sekera, házecí sekera nebo sekery odvětvovací. Posledně zmiňované jsou kvůli svému charakteristickému tvaru naprosto nevhodné ke štípání.

Sekera a její parametry

Ostří

Jeho tvar je daný účelem sekery. Více klínové se hodí pro štípání, rovné a delší ostří využijete při sekání. Některé sekery disponují tvarem, který zabraňuje zaseknutí do dřeva. Pokud dřevo nerozštípnou, odrazí se zpět.

Pro maximální kvalitu hledejte v nabídce kované sekery, ostří by totiž mělo být ideálně kované (případně kalené a broušené), nikdy pouze z broušeného kovu. Uchycení k topůrku by pak mělo být nějakým způsobem jištěné proti sklouznutí.

Materiál

U sekery můžete narazit nejčastěji na 3 materiály:

Kov

Pokud máte možnost, vyhněte se oceli, která byla pouze broušená. Měla by být kovaná, kalená a třeba i se speciální povrchovou úpravou. Ta usnadňuje průchod sekery dřevem a zároveň zpomaluje obrušování. Mezi takto ošetřené materiály patří např. teflon.

Dřevo

Dřevěná sekera nabízí v případě poškození jednoduchou výměnu topůrka. Na jeho zpracování se nejčastěji využívá buk, dub, ořech nebo jasan. Jde o levný a na dotek příjemný materiál. Je však o něco méně odolný a také vyvážení může být náročnější.

Plast

Najde také využití při výrobě topůrek, v porovnání se dřevem má však mírně odlišné vlastnosti. Jde nejčastěji o laminát nebo kompozit a čepel je do něj pevně zachycena, z čehož plyne, že nemůže vyklouznout. Topůrko z plastu bývá více ergonomické, lehčí a lépe vyvážené. Pokud ale dojde k jeho poškození, zpravidla je zničená celá sekera.

Délka

K označení se používají písmena S-XL. Důležitější než délka je však to, jak vám sekera padne do ruky. Při štípání tak místo její váhy a síly využijete především její švih.

Pokud uchopíte sekeru těsně pod její hlavou, dáte ji rovnoběžně s rukou a předpažíte, měl by konec topůrka sahat mezi rameno a loket. Pokud dosahuje až k rameni, je sekera moc dlouhá.

Hmotnost

Nejmenší sekerka může vážit i méně než 1 kg a zároveň splnit vaše očekávání. Univerzální modely váží 1,5 až 2 kg, někdy i více než 2 kg. Ty nejtěžší dřevorubecké kalače pak mají hmotnost i přes 3 kg.

Sekeru uchopte až na samém konci topůrka a držte ji podél nohy čepelí k zemi. Čepel pak zvedejte zápěstím a ruku zároveň zvedejte v lokti, který držte stále u těla. Pokud takto zvednete sekeru o 180 °, má správnou váhu.

Rady na závěr

Nejdůležitější částí údržby je bezesporu ostření. K tomu využijte klasický brousek nebo speciální ostřič. Práce s dobře nabroušenou sekerou je přesnější, bezpečnější a méně namáhavá. Pokud sekeru často přenášíte, pořiďte si speciální pouzdro, které ochrání ostří i vás.

Samozřejmostí by při práci se sekerou měly být ochranné pomůcky. Proti odlétávajícím třískám použijte pracovní brýle, nezapomeňte ani na pevnou pracovní obuv, rukavice a třeba i kvalitní pracovní kalhoty.

Další užitečné články