Jak vybrat šicí stroj?

Vybrat šicí stroj není vůbec jednoduché. Na rozdíl od dob našich babiček existuje dnes spousta šicích strojů od mnoha různých výrobců a v různých cenových relacích. Pokud tedy se šitím teprve začínáte, snadno se můžete v tak široké nabídce ztratit. Na začátek je dobré si ujasnit, co plánujete na novém šicím stroji šít a z jakých materiálů. V neposlední řadě si také musíte určit, kolik jste ochotni do nového stroje investovat. Od toho se pak můžete při výběru odrazit dál.

Vybrat šicí stroj není vůbec jednoduché. Na rozdíl od dob našich babiček existuje dnes spousta šicích strojů od mnoha různých výrobců a v různých cenových relacích. Pokud tedy se šitím teprve začínáte, snadno se můžete v tak široké nabídce ztratit. Na začátek je dobré si ujasnit, co plánujete na novém šicím stroji šít a z jakých materiálů. V neposlední řadě si také musíte určit, kolik jste ochotni do nového stroje investovat. Od toho se pak můžete při výběru odrazit dál.

Doba čtení 12 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Základní dělení šicích strojů

Zjednodušeně řečeno, klasické šicí stroje bychom mohli podle druhu ovládání rozdělit na mechanické a elektronické. Takovým speciálním šicím strojem je pak obnitkovací šicí stroj, kterému se zjednodušeně říká overlock. Existuje také stroj, který zapravuje konce nohavic či rukávů a tomu se říká coverlock.

Výhody elektronického šicího stroje

 • Šití je pohodlné, všechny zadané příkazy se ukazují na elektronickém displeji

 • Některé stroje mají automatické navlékání niti, odstřih nitě či automatické zapošití

 • Stroj ovládáte tlačítky nebo na dotykové obrazovce přímo na displeji

 • Některé stroje radí, jakou patku při daném stehu použít

 • Dětem můžete na oblečení vyšít jméno nebo nějaký obrázek, podle kterého si ve školce poznají oblečení

 • Má větší množství druhů knoflíkových dírek

 • Na některých elektronických strojích se dá šít i bez pedálu, stačí jenom stisknout tlačítko a vybrat si rychlost šití

Elektronický šicí stroj může mít desítky různých stehů, včetně dekoračních

Výhody mechanického šicího stroje

 • Je napájen elektřinou a ovládá se pedálem, tak jako elektronické stroje

 • Ovládá se ručně kolečky, páčkami či posuvnými jezdci, proto se mu říká mechanický

 • Je dostačující pro každého, kdo potřebuje šít jen se základními stehy

 • Je skvělý pro začátečníky, ovládání je jednoduché a není drahý

Mechanický šicí stroj poznáte podle toho, že se ovládá kolečky a chybí displej

Výhody overlocku

 • Overlock je rychlý

 • Bezchybně na něm ušijete pružné materiály

 • Švy jsou pevné a nemusíte se bát, že vám popraskají, když se předkloníte

 • Oblečení ušité na overlocku vypadá profesionálněji než šité na běžném šicím stroji

Overlock vypadá úplně jinak než běžný šicí stroj

Šicí stroj overlock: Kdy uvažovat o jeho koupi?

Pokud plánujete šít oblečení, je jasné, že šicí stroj nutně potřebujete. Až ale budete mít ten správný šicí grif v ruce, bude se vám nejspíš zdát šicí stroj příliš pomalý, budou vám vadit nevzhledné nezačištěné švy a některé švy můžou u pružných materiálů dokonce popraskat.

Řešením je právě overlock neboli obnitkovací šicí stroj. Ano, šicí stroje můžou mít overlockový steh, ale to není totéž, co overlock. Overlock je další typ šicího stroje, který ale zvládá hned tři užitečné funkce v jednom kroku.

 • Dva kusy látky k sobě přišije.

 • Nadbytečné zbytky látky seřízne.

 • Šev rovnou začistí.

Overlock je navíc oproti šicímu stroji nesrovnatelně rychlejší a je vhodný konkrétně na pružné materiály, jejichž švy při natažení nepopraskají.

Pozor! Co na overlocku šít nesmíte?

Šít na něm ale nemůžete tak silný materiál, jako je například softshell. I přestože některé švadlenky na domácím overlocku softshell běžně šijí, overlock není pro tak silný typ materiálu vůbec stavěn. Nemá totiž tak silný motor.

Po čase se overlock může rozbít a každý opravář šicích strojů vám potvrdí, že softshell se na hobby overlocku šít nesmí. Pokud byste chtěli za každou cenu šít shoftshell na domácím overlocku, musíte se smířit s tím, že se vám dříve či později rozbije. Jediným řešením tak je průmyslový overlock, který je ale výrazně dražší a je velmi složitý na seřízení.

Softshellové výrobky v domácích podmínkách můžete krásně ušít právě na běžném šicím stroji rovnostehem.

Výhody coverlocku

 • Je rychlý

 • Konce rukávů i kalhot vypadají naprosto profesionálně, mnohdy lépe než z obchodu

Coverlock vypadá velmi podobně jako overlock, ale má úplně jinou funkci

Kdy uvažovat nad koupí coverocku?

Při šití oblečení pro rodinu či přátele si velice dobře vystačíte duem šicí stroj a overlock. Pokud ale váš šicí koníček přeroste v šicího koně a vy zatoužíte šít na zakázku, coverlock byste si pořídit rozhodně měli.

Coverlock sice nedělá nic jiného, než že zapravuje rukávy, nohavice a prošívá švy, ale dělá to naprosto profesionálně. Nohavice či rukávy zapravené na rovnostehu, byť zapravené dvojjehlou, tolik parády bohužel nenadělají.

Co takhle overlock a coverlock v jednom?

Šicím strojům, které mají v sobě zabudovaný overlock i coverlock se říká kombinované. Ušetří místo, protože nemusíte mít další stroj navíc. Pokud ale budete mít stroj nastavený na šití overlockem a najednou budete chtít pracovat s coverlockem, budete muset stroj přenastavit.

Bohužel, zázračné tlačítko, kterým byste přepínali mezi overlockem a coverlockem neexistuje ani u těch nejdražších strojů. Pár minut vám to na začátku zabere, ale není to nic hrozného. Časem se stanete mistrem v převlékání nití a půjde vám to rychleji od ruky.

Kombinace overlocku a coverlocku je chytrým řešením, pokud doma bojujete s místem

Dětský šicí stroj

Pokud chcete přivést vaše děti ke stejnému koníčku, dětský šicí stroj se zdá být skvělou volbou. Existují šicí stroje pro děti, které vypadají jako hračky, ale existují také takové, které už připomínají nejen vzhledem, ale i funkcemi stroje pro dospělé. Při výběru šicího stroje pro dítě záleží na tom, kolik je dítěti let a jestli má se šitím už nějaké předchozí zkušenosti. Prodávají se totiž šicí stroje pro menší děti od šesti let s chrániči prstů a očí, ale také šicí stroje pro děti až od 14 let. Dětské šicí stroje využijete i vy v domácnosti na občasné šití nebo kdekoli, kde nebudete mít přístup k elektřině, protože některé fungují i na tužkové baterie.

Ostatní druhy šicích strojů

Kromě klasického šicího stroje, overlocku a coverlocku, existují také další stroje, které si možná časem do své šicí dílny pořídíte, protože se s nimi dá doslova čarovat.

Vyšívací stroj

S vyšívacími stroji se nedá šít, ale jen vyšívat. Stroje se dělí na jednojehlové a vícejehlové. Stroj s jednou jehlou je pomalejší a hodí se na domácí použití. Umí vyšívat i vícebarevně, ale při každé změně barvy musíte stroj zastavit a navléct jinou barvu nitě. Stroje s více jehlami zvládnou výšivku i ve více barvách najednou. Součástí vyšívacích strojů jsou také programy, kde si nastavíte vyšívaný vzor a spolu s ním i hustotu stehů, sklon výšivky i druh vyšívaného materiálu. Základní programy bývají součástí balení, ale pokud se chystáte na složitější tvorbu, vyplatí se koupě sofistikovanějšího programu.

Quiltovací šicí stroj

Quiltovací neboli prošívací šicí stroje se hodí pro patchworkovou tvorbu, při níž se sešívají kusy látek. Quiltovací šicí stroje jsou vybaveny silným motorem, aby bez námahy prošily více vrstev najednou. Užitečnou výbavou prošívacích strojů je velký přídavný stolek, možnost zakrytí zoubků podavače, hodně prostoru pod ramenem a laserově řízená patka, která upravuje rychlost šití tak, aby byla velikost stehu při volném quiltování vždy stejná.

Na co se zaměřit při výběru klasického šicího stroje?

Pokud si jen sem tam chcete zkrátit nohavice, zalátat díru na teplácích nebo ušít vonný bylinkový polštářek, zřejmě nevyužijete stroj s několika desítkami ozdobných stehů. Je ale také možné, že vás šití chytne natolik, že se za půl roku budete poohlížet po lepším šicím stroji. Už budete například vědět, že potřebujete mít automatický navlékač nití, protože na očko jehly nevidíte nebo možnost šít bez nožního pedálu. Ušít si vlastní oblečení není totiž tak těžké, jak by se zpočátku mohlo zdát. Je tedy potřeba myslet trošku i do budoucna.

Kvalitní šicí stroje jsou na váhu těžké, dobrým ukazatelem kvality je také délka záruční doby.

Šicí stroj vyrobený z kovových součástek vydrží určitě déle, zatímco stroje s plastovými součástkami opravář šicích strojů nejspíš nebude chtít ani opravit. Vnější materiál strojů bývá plastový, proto se nenechte plastovou krycí skříňkou zmást. Velice dobrým ukazatelem kvality je také délka záruční doby, ta totiž může trvat klasicky dva roky, ale klidně také pět let.

Funkce

Funkce šicích strojů jsou různé a dlužno poznamenat, že některé z nich jsou naprosto skvělé, protože práci se strojem ulehčují na maximum. Na druhou stranu ale nejsou nezbytně nutné. Projděte si tedy seznam nejčastějších funkcí a řekněte si sami, jestli jsou pro vás důležité, nebo je na svém novém šicím stroji klidně oželíte.

 • Nastavitelná šířka a délka stehu umožňuje šít stehy s většími a menšími rozestupy či vyšším stehem.

 • Možnost šít dvojjehlou je užitečná, pokud chcete, aby vaše výrobky vypadaly alespoň z líce, jako byste je šili na coverlocku.

 • Automatické navlékání niti je rychlé a jednoduché. Je to skvělá funkce, se kterou vás navlékání nití bude dokonce bavit. Právě tuhle disciplínu zvláště starší ročníky švadlenek proklínají, protože na titěrné očko jehly už tak dobře nevidí.

 • Ořez nitě je skvělý pomocník, protože nebudete muset hledat nůžky na odstřihnutí niti. Jednoduše látku i s nití povytáhnete a seříznete ji na boku stroje.

 • Existuje ale také funkce automatického odstřihu niti, kdy stroj odstřihne nit sám po došití. To je pak úplně bez práce!

 • Volné rameno se vám bude hodit, pokud budete na stroji šít rukávy a nohavice pro děti nebo jiné úzké prvky.

 • Displej je dobrým pomocníkem u elektronických šicích strojů. Díky němu získáte lepší přehled o tom, jaké funkce máte aktuálně na stroji nastaveny. Manuální stroje displej bohužel nemají.

 • Možnost šít bez nožního pedálu je vhodná zejména pro hendikepované nebo starší uživatele, kteří už mají problém pedál sešlápnout. Ocení jej i malé děti, které na pedál ještě nedosáhnou.

 • U některých strojů si můžete nastavit i přítlak patky. Nastavitelný přítlak patky je skvělý v případě, že budete šít různé druhy materiálů. Například jemné a pružné látky potřebují mít přítlak patky co možná nejvolnější, naopak neklouzavé materiály potřebují mít co možná nejvyšší přítlak patky.

Vybavení

Když si koupíte nový stroj, určitě bude mít alespoň jednu patku, a to patku základní, se kterou můžete šít většinu stehů. Není to sice pravidlo, ale většina šicích strojů by ve své základní výbavě měla mít kromě základní patky také patku na šití knoflíkových dírek a zipů. Někteří výrobci šicích strojů však ke stroji dodávají víc patek.

Před tím, než tedy uskutečníte nákup, zkontrolujte si u stroje základní příslušenství. Pokud se totiž na šicím stroji dají šít dekorativní stehy, zřejmě bude mít ve svém příslušenství také patku na vyšívání dekorativních stehů. Stejně tak může být v základní výbavě patka na overlockový steh či knoflíky, pokud má stroj takovou funkci zabudovanou. A platí to i naopak – když si budete kupovat patku na nějaký speciální steh, například overlockovou patku, ověřte si, že váš stroj overlockový steh skutečně umí.

Jehly do šicích strojů

Přestože v základní výbavě u stroje nějakou jehlu mít budete, rozhodně si jich přikupte víc. Jehly se totiž prodávají v různých variantách podle toho, z jakého materiálu šijete.

Nejuniverzálnější jehlou je jehla Standard a díky tomu, že má lehce zakulacenou špičku, můžete ji použít na různé druhy látek včetně pletenin. Na pleteniny jsou však mnohem lepší volbou jehly Jersey Ball point, které mají kulatý hrot a díky němu pronikají mezi vlákna pletenin bez toho, aniž by poškodily látku. Pro extra pružné materiály, jako je například plavkovina, se zase používají jehly Stretch. Díky nim nebude stroj vynechávat stehy a prosekávat materiál. Na silné materiály, jako je například džínovina, montérkovina a kůže, se používají speciálně kalené silné jehly s označením Jeans, které mají velmi ostrou špičku.

Jehly musíte vybírat podle materiálu, ze kterého šijete

Cívky do šicích strojů

Podobné je to i s cívkami na spodní nit. U nového stroje budete mít pravděpodobně tři a možná čtyři cívky v základní výbavě. Vždy je ale lepší mít cívek víc. Pokud neplánujete šít jen s bílou a černou nití, bude se vám hodit cívka na každou barvu niti. Bylo by to totiž zbytečné plýtvání, kdybyste museli kvůli jiné barvě už namotanou cívku pracně vyvlékat.

Čím víc cívek budete mít, tím lépe. I když je šití nádherný koníček, vzniká při něm také spousta nepořádku a snadno se cívka někam zakutálí. Takže než abyste ji pod horou látek a ústřižků hledali, můžete si vzít jinou. Nakonec se ta zatoulaná při konečném úklidu vždycky najde.

Nitě do šicích strojů

Nitě pro šicí stroje se rozlišují podle materiálu, síly, barvy a délky návinu.

 • Materiál: Polyesterové nitě jsou nejpoužívanější a nejuniverzálnější. Jsou oblíbené zvláště díky tomu, že jsou odolnější proti oděru než nitě bavlněné. Jejich snad jedinou nevýhodou je to, že nejsou určeny k vystavováním vysokým teplotám, takže nejsou úplně vhodné na takové materiály, které se musí žehlit při vysokých teplotách (např. bavlněné plátno, len, riflovina apod.).

 • Síla nitě: Sílu nitě volte podle druhu látky. Síla nitě se označuje číslem. Čím nižší číslo niti je, tím je nit tlustší, a naopak čím je číslo vyšší, tím je nit tenčí. Při šití na stroji se nejčastěji používají nitě s označením 100 nebo 120. K šití pevných látek se více hodí nitě síly 30.

 • Barva nitě: Jednotlivé barvy nití mají své vlastní číslování, díky tak vždy koupíte nit ve stejném odstínu.

 • Délka návinu nitě: Tento údaj nám říká, kolik metrů nitě ve špulce je.