Jak vybrat sjezdové boty?

Vkročte do lyžařské sezóny v novém obutí. Sjezdové boty vybírejte podle svých jezdeckých schopností, velikosti chodidla a své hmotnosti. Při hledání toho pravého modelu se vám budou hodit i údaje o flexi a šíři skeletu. Se všemi parametry vám dále v textu poradíme.

Vkročte do lyžařské sezóny v novém obutí. Sjezdové boty vybírejte podle svých jezdeckých schopností, velikosti chodidla a své hmotnosti. Při hledání toho pravého modelu se vám budou hodit i údaje o flexi a šíři skeletu. Se všemi parametry vám dále v textu poradíme.

Doba čtení 6 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Schopnosti lyžaře

Začátečník

Pokud vám každý rok chvíli trvá, než se znovu rozjezdíte, vybírejte boty na lyže konstruované pro rekreační lyžování. Takové boty vás udrží v teple i při odpočinku na svahu, a hlavně budou maximálně pohodlné. Tedy alespoň tak, jak mohou lyžáky být.

 • Nohy v teple

 • Měkké výztuhy

Pokročilý

O něco těžší výběr budete mít coby pokročilý lyžař. Vám budou pravděpodobně nejvíce vyhovovat sportovní lyžáky. Vždy ale záleží na stylu jízdy. Sportovní modely jsou oproti rekreačním užší a tvrdší. Pro pohodovější jízdu volte raději boty s nižší flexí (cca 80–95). Jestli vás je však na sjezdovce sotva vidět vlivem vysoké rychlosti, dejte přednost vyšší flexi nad 100.

 • Podrží vás i při rychlé a agresivní jízdě

Závodník

Vybíráte kvalitní lyžařské boty, které vám poslouží na závodech? Filtrujte závodní typy, jejichž primární vlastnost je vysoká tvrdost. Takové lyžáky vždy zareagují přesně a co nejefektivněji přenesou povel k lyžím. Spíše než obutí nahlížejte na závodní modely jako na prostředek. Pohodlnost jde tedy stranou.

 • Přesnost a rychlost nade vše

Jak vybrat velikost

Zde možná narazíte na první neznámý pojem, a to MondoPoint. Velikost lyžařských bot se udává právě v tzv. mondo značení. Nejde však o nic jiného než délku chodidla v milimetrech (případně centimetrech).

Pokud vaše chodidlo měří 28 cm, je vaše MondoPoint velikost 280. To odpovídá velikosti bot EU 43, UK 9, US 10.…

Dětské velikosti

Mondo značení (mm)

Délka chodidla (cm)

EU velikost

UK velikost

155

15,5

25

7,5

165

16,5

26,5

8,5

170

17

27

9

175

17,5

28

10

185

18,5

29

11

195

19,5

30,5

12

200

20

31

13

Dámské velikosti

Mondo značení (mm)

Délka chodidla (cm)

EU velikost

UK velikost

210

21

33

1

215

21,5

34

2

220

22

35

3

225

22,5

36

3,5

235

23,5

37

4,5

240

24

38

5

250

25

39

6

255

25,5

40

6,5

Pánské velikosti

Mondo značení (mm)

Délka chodidla (cm)

EU velikost

UK velikost

265

26,5

41

7,5

270

27

42

8

280

28

43

9

290

29

44,5

10

300

30

45,5

11

305

30,5

46

11,5

310

31

47

12

320

32

48

13

Šířka boty

Šířku skeletu, tedy vnitřní boty, se nejčastěji pohybuje mezi 96 až 106 mm. Šířku zjistíte podobně jako délku, s tím rozdílem že budete tentokrát měřit vzdálenost mezi dvěma nejširšími body chodidla. Šířku byste měli volit i podle typu lyžáků:

 • Rekreační lyžáky: vybírejte šířky od 102 do 105 mm

 • Sportovní lyžáky: vybírejte šířky od 98 do 102 mm

 • Závodní lyžáky: vybírejte šířky od 92 do 95 mm

 • Šířky se uvádějí pro standardní velikost 26,5 (EUR 41). Pro číslo větší, přičtěte cca 2 mm, pro menší velikost odečtěte cca 2 mm.

Závodníci potřebují pevně sevřenou botu se šířkou 95 až 93 mm

Flexe

To, jak tvrdá bota bude, určí tzv. flex index. Obecně platí, že čím vyšší hodnota je, tím tvrdší boty budou a tím přesněji budou přenášet sílu na lyži. Dále počítejte s tím, že při nižší teplotě se tuhost lyžáků zvyšuje a při vyšší zase snižuje. Proto budou boty na sjezdovce vždy tužší než doma v teple.

Flexe

Typ lyžaře

40–60

děti, začátečníci

60–80

rekreační lyžař s nižší hmotností

80–100

rekreační lyžař s vyšší hmotností, lehký sportovní lyžař

100–120

rychlý sportovní lyžař

130

lehký závodník

150–160

dospělí závodníci

Na co se dále zaměřit

Způsob jízdy

Při běžném sportovně-rekreačním ježdění se zaměřte hlavně na správnou velikost, vyhovující tvrdost a jiné volitelné prvky. Pokud však rádi posouváte své hranice ve snowparku nebo mimo sjezdovky, volte lyžáky s antišokovým systémem, který utlumí nárazy při dopadech. Coby milovníci slalomu se poohlížejte po botách s vysokou flexí. Naopak skialpinistické výpravy vyžadují speciální skialpinistické boty ideálně s ohebným kloubem.

Lyžáky částečně určené i na výšlapy, tedy skialpinismus, musejí být lehké a pohodlné. Jsou vybaveny tlačítkem, přezkou či jiným mechanismem na přepínání mezi sjezdovou pozicí (ski) a pozicí pro chůzi (walk). Tuto funkci najdete i u některých sjezdových bot, ale u těch skialpinistických je bota celkově lépe připravena na chůzi, a to jak vyšší hybností kloubu, tak odlišným polstrováním a nižší hmotností.

Speciální kategorii tvoří skialpinistické lyžáky, které musí být lehké a pohodlné při chůzi

Materiál

Lyžařskou botu můžete rozdělit na měkkou vnitřní botičku a pevný vnější skelet. Pevná konstrukce se nejčastěji vyrábí z polyuretanu. O něco kvalitnější, a tedy i dražší, bude karbonové zpracování. Celou konstrukci dále doplňují přezky obvykle vyrobené kombinací plastu a hliníku. O vnitřním materiálu botičky se více dozvíte v popisu daného modelu. Každý výrobce většinou používá vlastní patentované materiály. Očekávat můžete měkké paměťové pěny a hřejivý povrch.

Pánské, nebo dámské

Aby vám lyžařské boty perfektně seděly, nezapomeňte při výběru velikosti vyfiltrovat také určení, tedy dámské, nebo pánské. Díky tomuto dělení se vám boty lépe přizpůsobí.

 • Dámské lyžařské boty – lyžáky pro ženy jsou o něco méně tvrdé, kratší a často i více zateplené (s větším množstvím izolačních vrstev).

 • Pánské lyžařské boty – tvrdší pánské lyžáky jsou o něco vyšší kvůli obvykle vyššímu pánskému lýtku.

 • Dětské lyžařské boty – běžné rekreační lyžáky dětské jsou výrazně měkčí a lehčí. Obvykle na nich najdete i méně přezek a snadněji se tak nazouvají.

Způsob zapínání

Pokud zvažujete více modelů, zaměřte se i na provedení přezek. Dospělé modely většinou obsahují 3–4 přezky, případně posuvné kolečko. Pokud má bota jen 3 přezky, musí být prostřední z nich umístěná na nártu, otočená v úhlu 45 stupňů tak, aby spolehlivě zafixovala nohu i při vyšším tlaku.

Co dokoupit

Pohodlí v lyžařských botách můžete do značné míry ovlivnit nákupem vhodného příslušenství. Velký výběr i inspiraci naleznete v sekci sjezdové lyžování.

 • Ortopedické vložky – vybírejte nejen podle délky a šířky chodidla, ale také podle výšky nožní klenby. Na trhu najdete ortopedické stélky pro vysokou, střední i nízkou klenbu.

 • Vyhřívané stélky – termoregulační vložky do bot, které vyhřejí botu na požadovanou teplotu. Některé modely mají vlastní ovládací jednotku, kterou připevníte na botu, jiné stačí pomocí aplikace napojit na chytrý telefon.

 • Lyžařské podkolenky – vybírejte pánské, dámské nebo dětské, mají úplet až nad hranicí horního lemu lyžáků a polstrování v oblasti nártu, holeně a chodidla, takže vás při přenášení váhy během lyžování netlačí.

 • Taška na lyžáky – bývá vyroben z nepromokavého materiálu, který chrání boty i okolí před poškozením. Mokré boty tak můžete bez obav zavřít do obalu a klidně položit v autě na sedadlo.

 • Vysoušeč bot – za bezpečné teploty vložku boty dokonale vysuší.

Kvalitní příslušenství zvýší pohodlí při jízdě a zpříjemní následnou údržbu

Nejčastější dotazy

Jak lyžáky skladovat?

Lyžařské boty po každém použití otřete vlhkým hadříkem. Zbavíte je tak nečistot a solí, které by je mohly poškodit. Dobře je vysušte. Můžete je nechat pomalu vyschnout v pokojové teplotě nebo sušení urychlit pomocí zmiňovaných vysoušečů. Po sezóně boty důkladně vyčistěte i vysušte a zapněte přezky na první zoubek tak, aby si udržely tvar. Ve svislé poloze je uložte na suché místo.

Podle čeho boty seřídit?

Před jízdou si nezapomeňte boty nastavit podle svého stylu jízdy, postoje a fyzických specifik. Utáhněte si přezky, upravte vyvýšení pat, pokud to model umožňuje, a základní úhel, který určuje, jak moc bota povolí, když se do ní lyžař opře. Nižší odpor je vhodný pro rekreační jízdu a vyšší pro sportovnější. Pokud si nevíte rady, navštivte ski servis, kde vám s nastavením poradí.