Rozdělení hůlek
Závodní hole - závodní sjezdové hole jsou většinou z karbonu. Závodní modely např. Leki vyvinuly speciální spojení mezi hůlkou a rukavicí.
Rozdělení podle zahnutí:
Hůlky na obří slalom – jsou aerodynamicky zahnuté podél těla pro co nejmenší odpor vzduchu.
Hůlky na slalom – jsou bez zahnutí, mohou mít však korekční zahnutí 8° pod madlem. Tím získáte lepší a afektivnější záběr.
Sportovní hole – se vyznačují kompozitovým tubusem, případně jsou v kombinaci s hliníkem a kompozitem, propracovaným madlem a páskem, jsou lehké, pevné a pružné. Cenově se pohybují nad 1000 Kč.
Rekreační hole – jsou převážně ze slitiny hliníku, jsou určené pro rekreační jezdce, kteří vyžadují od holí pevnost a pohodlí. Cenově se pohybují od 400 do 1000 Kč.
Jak vybrat správnou délku holí?
Od výšky postavy odečteme 50 cm a dostaneme tak optimáln í délku holí.
Ve stoje v civilu při úchopu obrácené hole pod kroužkem má být zápěstí vodorovné, případně malinko skloněné k zemi.
Při výběru se také přihlíží k madlu neboli rukojeti hole a pásku.
Plastové rukojeti nalezneme na levnějších typech holí, jsou sice levné, ale neforemné a často v rukavici kloužou, nesedí tak jak by bylo zapotřebí. Levné hole mají obyčejný nylonový pásek s plastovou přezkou
Rukojeti z měkkého (někdy i více) materiálu nalezneme na dražších sportovních holích. Výhoda těchto madel spočívá v měkkosti (přizpůsobí se lépe ruce), díky gumě hůlky skvěle sedí v rukavici.
Pokud podpoříte kvalitní madlo s kvalitními rukavicemi, pak vám hole nabídnou maximální požitek z jízdy. U dražších modelů se setkáme s kvalitnějšími pásky (protiskluzové, polstrované).
Z jakého jsou hole materiálu?
Tubusy jsou stále častěji z hliníkových slitin. Hole s nejvyšší pevností materiálu jsou označeny 7075 (F 65 – 55). Nižší pevnost vykazuje slitina 5083 (F 50 – 45) a nejnižší 5086 (F 38 – 40). Hole z těchto slitin jsou převážně rekreační. Dále můžeme mít hole v kombinaci s hliníkem a kompozitem, jedná se o dražší sportovní hole.
Jaké hůlky pro dítě?
U začínajících děti nejsou hůlky po dlouhou dobu nutné. Nejprve se musí naučit ovládat perfektně lyže, hůlky se jim budou ze začátku plést, tím se zvyšuje riziko pádu a v neposlední řadě i zraněním, proto není opravdu kam spěchat.
Děti bez hůlek se lépe soustředí na samotnou jízdu a techniku. Hůlky jsou zapotřebí teprve tehdy, pokud má dítě problémy s rovnováhou, zde poslouží k získání sebejistoty.
Pokud zvládnou jízdu v pluhovém oblouku, pak se mohou přidat i hůlky.
Hůlky se vyrábí od 70 cm, sehnat se dají i nastavitelné hůlky tedy teleskopy, kde se dá individuálně nastavit a tím přizpůsobit dokonale velikost k postavě dítěte. Všeobecně platí pravidla výběru hůlek, jako pro dospělé.
Autor rádce: Sportisimo