Jak vybrat sjezdové lyže?

Vyrážíte na hory poprvé a ztrácíte se v nabídce druhů a velikostí, nebo sháníte konkrétní druh lyží pro váš specifický styl jízdy? V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat sjezdové lyže, které splní vaše potřeby a preference.

Vyrážíte na hory poprvé a ztrácíte se v nabídce druhů a velikostí, nebo sháníte konkrétní druh lyží pro váš specifický styl jízdy? V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat sjezdové lyže, které splní vaše potřeby a preference.

Doba čtení 9 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Jak vybrat sjezdové lyže podle stylu jízdy

Allmountain

Sháníte-li univerzální sjezdové lyže na upravené u neupravené povrchy, zvolte All mountain lyže. Nabízí dobrou stabilitu díky šířce lyže 72–90 mm a jsou vhodné i na výlety mimo sjezdovku. Najdete modely pro všechny typy lyžařů, od začátečníků až po profesionály.

Freeride

Do volného terénu mimo sjezdovku jsou ideální freeride lyže, které poskytují pevnou a stabilní konstrukci. Díky větší šířce lyže pod vázáním (90–130 mm) se nezaboří do hlubokého sněhu a provezou vás mimo urolbované stezky.

Freestyle

Pro triky a skoky ve snowparku vám nejlépe poslouží freestyle lyže, které jsou konstrukčně připravené na časté dopady, kde udrží stabilitu díky šířce pod vázáním 80–90 mm. Mají zvednutou špičku i patu, takže umožňují odjet triky pozadu na switch. Ač je jejich určení už podle názvu jasně dáno na dovádění, můžete je projet i na sjezdovce.

Slalomové

Pro ostré carvingové oblouky se hodí slalomové lyže, které umožňují rychlé přehranění (přechody z jednoho oblouku do druhého) a snadné manévrování díky užším rozměrům lyže pod vázáním 66–70 mm. To také určuje dominanci slalomek na sjezdovkách a upravených tratích, neboť v měkkém a rozježděném sněhu jsou nestabilní.

Backcountry

Backcountry lyže jsou navržené pro trasy mimo sjezdovky do hlubokého a neupraveného sněhu, kde jim zajišťuje stabilitu širší střed a bytelná konstrukce, u některých modelů vyztužená kevlarem nebo kovem, odolná proti nárazům. Jejich vázání je často vybaveno mechanismem pro sjezd i pro chůzi, díky čemuž se můžete přizpůsobit aktuálním podmínkám. Jsou vhodné spíše pro zkušené lyžaře, kteří se vydávají na sjezdovky i do divokého terénu.

Jak vybrat skialpové lyže

Skialp lyže lze používat jako sjezdové i k chůzi jako běžky. Jejich nedílnou součástí jsou odnímatelné stoupací pásy, které jsou přizpůsobené konkrétnímu typu lyží. Ty se u skialpových dělí většinou na tři:

 • Závodní/Speedtouring - krátké (150–170 cm), úzké (65–70 mm) a lehké. Mají za úkol dostat vás co nejrychleji do kopce, nebo přes rovinku. Sjezd je na nich naopak složitější i pro zkušené jezdce.

 • Do terénu / Freeride - bytelná a těžká konstrukce uzpůsobená ke stoupání s tím, že cílem je sjezd dolů po neupraveném povrchu a co nejlepší zážitek z něj. Jsou delší (170–188 cm) a širší (85–110 mm) oproti speedtouringovým.

 • Skitouring - tato kategorie zahrnuje délky a šířky v rozmezích prvních dvou, ideální délky jsou 160–180 cm a šířka lyže pod vázáním 75–95 mm. Tento typ je vhodný pro rekreační lyžaře na trati za domem, ale i dobrodruhy, kteří hodlají zdolat kdejaký vrchol.

Jak správně vybrat skialpové lyže

Jak vybrat carvingové lyže

Carvingový oblouk je technika, při níž lyžař ovládá lyže vytočením špičky a paty do oblouku, což způsobí plynulý a dynamický styl jízdy. Carvingové lyže jsou specifické zakřivením ve tvaru do písmene "C". Jsou konstruovány tak, aby se dobře držely na hranách a umožnily lyžaři snadno a efektivně řezat oblouky ve sněhu. Čím menší rádius (poloměr vykrojení hran) u lyže, tím větší carvingový efekt získáte. Mezi tyto typy patří Allmountain, Freestyle a Freeride a také Allround lyže, které jsou vhodné pro začátečník i prokročilé lyžaře.

Jak vybrat lyže podle lyžaře?

Dámské

Dámské sjezdové lyže jsou zpravidla lehčí a měkčí, vázání bývá posunuté ke špičce a snadněji se ovládají. Hodí se především pro začátečnice a drobnější lyžařky. Ač se některým může zdát, že jde o méně kvalitní lyže, dnes už to dávno neplatí. Jsou naopak konstruované pro pohodlnou a bezpečnou jízdu s ohledem na fyziologické rozdíly mezi ženami a muži, jako je například rozložení těžiště v oblouku. Důležité je vždy zvolit správnou délku lyže.

Dámské lyže 150 cm Dámské carvingové lyže

Pánské

Pánské sjezdové lyže mají většinou větší rozměry (střed lyže a délku), aby lépe držely stabilitu při větším zatížení. Nejvýraznější rozdíl je však převážně v designu lyže, neboť výrobci se stále častěji zaměřují na unisex modelům, které poslouží všem bez rozdílu.

Jak vybrat dětské lyže?

Dětské sjezdové lyže mají nižší hmotnost a jsou vyrobené z pružnějších materiálu, aby byly snadněji ovladatelné. Liší se také vázáním, které je snadněji nastavitelné a bezpečnější. Některé lyže pro nejmenší mohou obsahovat speciální bezpečnostní prvky, jako jsou odolné hranoly nebo zaoblené konce, které snižují riziko úrazů při pádech nebo srážkách s ostatními lyžaři. Délku lyže volte zhruba o 15 cm kratší, než je výška dítěte - měly by sahat zhruba zhruba po bradu.

Dětské sjezdové lyže 120 cm Dětské sjezdové lyže 100 cm Dětské sjezdové lyže 80 cm Dětské sjezdové lyže 70 cm

Jak vybrat lyže pro začátečníka?

Lyže pro začátečníky by měli mít dobrou stabilitu a snadné ovládání - vybírejte tedy lyže s větší šířkou pod vázáním a menší tuhostí. Mělo by jít také o univerzální lyže, jako například All mountain, nebo Allround. Délku vybírejte spíše kratší - lépe se ovládají v zatáčkách a ujistěte se, že mají bezpečnostní vázání, které uvolní botu v případě pádu.

Parametry

Délka lyží

S kratšími lyžemi se snáze manipuluje, takže se hodí pro jízdu v kratších obloucích. Delší lyže poskytnou lepší stabilitu při rychlejších sjezdech s protáhlými oblouky. Pro méně pokročilé lyžaře jsou vhodnější kratší lyže. Obecně by vám měly sahat po bradu, což je délka o cca 10–15 cm menší, než je výška vaší postavy. I to se však může lišit podle typu lyže a vašich schopností - All mountain nebo freeridové jsou často mnohem delší. Důležitou roli hraje i hmotnost lyžaře. Lehčí jezdci by měli volit spíše kratší lyže, těžší a vyšší lyžaři potřebují delší lyže.

Sjezdové lyže 160 cm Sjezdové lyže 150 cm Sjezdové lyže 145 cm Sjezdové lyže 140 cm Sjezdové lyže 130 cm

Šířka

Pro jízdu na upravených sjezdovkách se hodí užší lyže cca do 75 mm šířky, se kterými si snadněji manévruje a jsou rychlejší. Širší lyže se hodí zase na neupravený povrch, kam se nezaboří a poskytují větší stabilitu.

Důležitá je i celková geometrie, tedy šířka středu, špičky i paty (sidecut):

 • Čím širší špička, tím ostřejší zvládnete oblouk.

 • Čím širší střed, tím větší stabilita v hlubokém sněhu.

 • Čím užší pata, tím jednodušší bude výjezd z oblouku.

Rádius

Tato geometrická hodnota (r) se udává v metrech a označuje míru vykrojení lyže. Více vykrojené lyže (s menším rádiem) snadno dostanete do oblouku, při přímé jízdě však poskytují horší stabilitu. U lyží s větším rádiem naopak musíte vyvinout více snahy pro jízdu v oblouku, ale při přímé jízdě jsou jistější. Zjednodušeně platí, že čím menší rádius (např. 10–12 m), tím lépe lyže zatáčejí, přímé sjezdy však zvládají hůře.

Typ lyže

Rádius

Šířka středu lyže

Allmountain

13–17 m

72–90 mm

Allround

12–16 m

68–75 mm

Freestyle

14+ m

80– 90 mm

Freeride

15+ m

90–130 mm

Slalom

11–13 m

66–70 mm

Prohnutí

Podélné prohnutí se dělí na tradiční camber nebo modernější rocker:

 • Camber značí klasické vyklenutí s nejvyšším místem pod středem lyže.

 • Rocker typ nabízí zvednutí špičky nebo paty od podložky vzhůru.

 • Klasické camber konstrukce dnes najdeme pouze u závodních lyží.

Na upravené sjezdovky bývají časté kombinace camberu a rockeru. Rocker prohnutí bylo primárně určeno pro sjezdy mimo sjezdovku. Pro své vlastnosti snadného zatáčení si však našlo příznivce i u klasických sjezdových lyží. Jeho výhodou je univerzální použití do různých terénů a potřebná stabilita.

Tvrdost

Tvrdost (flex) ukazuje, jak moc se dá lyže prohnout, což má významný vliv na sjezd a manipulaci. Zkušenější lyžaři by měli volit tvrdší lyže, naopak začátečníci volí měkčí provedení. Tvrdost je dána materiálem jádra.

Nejčastější dotazy

Po každém sjezdu lyže osušte do sucha, hrany a skluznici můžete občas natřít silikonovým olejem, čímž zabráníte korozi. Po sezóně doporučujeme lyžím dopřát důkladný servis, který vyžaduje především zarovnání a voskování skluznice a hran. Setkat se můžete se strojovým nebo ručním servisem.

Strojový servis bývá obvykle přesnější, avšak dražší, a navíc se při něm z lyží ztrácí více materiálu, tudíž se zkracuje jejich životnost. Ruční servis můžete oproti tomu provádět vy sami. Navíc i u stroje je potřeba správného seřízení, jeho samotná přítomnost zárukou kvality není. Vždy proto svěřujte své lyže pouze do ověřených servisů.

Že je potřeba lyže navoskovat, poznáte horšími jízdními vlastnostmi, zadrháváním a obecně rozdílnou jízdou, než na kterou jste zvyklí. Pokud se lyže začne vysušovat, situace se navíc bude zhoršovat. Častějším voskováním proto nic nezkazíte.

Nabroušení hran lyže vyžadují tehdy, když při jízdě nemají dostatečnou stabilitu. Nejvíce se to projevuje na tvrdším a namrzlém podkladu. Kontrolujte také výskyt koroze na hranách. Pokud se koroze objeví, je potřeba broušení provést co nejdříve.

Montáž vázání by měla nastat obvykle již přímo v obchodě nebo v servisu, troufnout si na to můžete i sami. Máte-li správně vybrané vázání na desku lyží, často se obejdete i bez nářadí. Podle manuálu nasunete a přicvaknete zvlášť špičku i patu. Pokud vázání neumožňuje jednoduše nasunout díly, bude je třeba zašroubovat pomocí šroubů, které budou součástí balení.

Každý lyžař by měl znát Lyžařské bezpečnostní desatero:

 • Ohleduplnost – lyžař jezdí tak, aby neohrozil sebe ani ostatní.

 • Přiměřená rychlost – lyžař volí takovou rychlost, která odpovídá jeho zkušenostem, stavu sjezdovky a počasí.

 • Sledování provozu – lyžař si uvědomuje možné nebezpečí srážky s jiným sjezdařem např. pod svahem a podle toho upravuje směr jízdy.

 • Předjíždění – nezáleží, jestli zprava, nebo zleva, ale vždy s dostatečným odstupem.

 • Křížení cesty – kdo vjíždí na sjezdovku, musí zkontrolovat všechny směry nad i pod sebou, stejně tak, pokud se chystá zastavit.

 • Zastavení – pokud existuje jiná možnost, lyžař nesmí zastavit uprostřed sjezdovky, na přejezdech nebo pod horizontem. Dojde-li na těchto místech k pádu, musí co nejrychleji přejet ke kraji.

 • Stoupání – lyžař, který stoupá po sjezdovce nahoru nebo pěšky dolů, volí vždy krajní části trati.

 • Značení – pokud se na sjezdovce nachází speciální značky, příkazy směru, zákazy a jiné signalizace, lyžař je vždy musí respektovat.

 • Svědek nehody – musí poskytnout pomoc, pokud to není v rozporu s ohrožením vlastního zdraví.

 • Identifikace – účastník nehody, včetně svědků, je na požádání pověřené osoby (horské služby, lékařů) povinen poskytnout osobní údaje.