Jak vybrat skateboardový komplet?

Našli jste se ve světě skateboardingu? Ať už budete pilovat triky na U-rampě, překonávat překážky v parku nebo se dopravovat po městě, zaměřte se na jednotlivé části prkna. Celý skateboard včetně jeho typů si dále představíme.

Našli jste se ve světě skateboardingu? Ať už budete pilovat triky na U-rampě, překonávat překážky v parku nebo se dopravovat po městě, zaměřte se na jednotlivé části prkna. Celý skateboard včetně jeho typů si dále představíme.

Doba čtení 6 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Typy skateboardů

Skateboard komplety

Pořiďte si hotovou sadu včetně veškerého příslušenství. Budete to mít bez práce a do začátku je tato volba rozhodně pohodlnější. Skate komplet se skládá z desky, trucků a koleček. V opačném případě si veškerou výbavu pořizujete samostatně.

 • Skvělé na U-rampu a triky

 • Dobře ovladatelné

 • Oproti longboardu menší a méně vhodný na delší přejezdy

Dětský skateboard

Zatoužilo vaše dítě po prkně? Pak pro něj bude asi důležitější design než kvalitní materiál. Skateboard pro děti bývá o dost lehčí a pochopitelně unese i menší nálož. Zmenšené verzi se poté říká pennyboard a poznáte ji podle zaoblené špičky podobné jako má longboard.

 • Atraktivní designy

 • Lehká konstrukce

 • Pennyboard se vejde i do batohu

 • Nižší nosnost

Waveboard

Zaujalo vás nezvyklé vlnité provedení? Seznamte se s waveboardem, ideálním dvoudeskovým doplňkem na triky a balanční cviky.

 • Zlepšuje celkovou koordinaci

 • Nezávisle na sobě otočná kolečka o 360°

 • Specifický vlnivý pohyb – ideální průprava pro další sporty

 • Nevhodný na dlouhé přejezdy

Podle čeho vybrat

Deska

Nejprve zkontrolujte šířku a délku desky. Ta se uvádí v palcích ("). Širší desky (8,2" a více) jsou vhodné pro začátečníky, robustnější postavy a milovníky skákání a ježdění na rampě. Naopak užší desky (7,5") lépe padnou menším a lehčím postavám a jezdcům spíše technického stylu.

Šířka desky (")

Velikost boty (EUR)

Popis

6,5

28–34

dětské

7

35–38

dětské, technický skateboarding

7,5

38–40

ježdění na rampě a ve skate parku

8

40 a více

univerzální velikost, ježdění na rampě, po městě

Délku poté vybírejte podle vaší postavy. Ta se nejčastěji pohybuje okolo 32" pro dospělé a 28" pro děti. Kratší desky se snadněji otáčí, ale poskytují méně dopadového místa při skocích.

Desku skateboardu z jedné strany zakončuje patka, nazývaná tail, a z druhé špička, známá jako nose. Obě části jsou mírně zakulacené a zahnuté směrem nahoru. U standardních modelů bývá nose o něco delší než tail.

Kolečka

Dále se zaměřte na velikost/průměr koleček. Čím menší kolečka budete mít, tím budete flexibilnější při odrazu. Vedle toho velká kolečka si lépe poradí s nerovnostmi a rychleji vás dopraví z místa na místo.

 • 50–53 mm: vyšší stabilita, ideální na street a technický skate, do skateparků, pomalejší

 • 54–59 mm: univerzální provedení, vhodné také pro začátečníky, robustnější postavy, určeno pro ježdění na vertikální rampě, ale i skateparku

 • 60 mm a více: nejrychlejší typ, vhodné i do hrubšího terénu, pro longboardy a cruisery

To, jakou rychlost budete moci vyvinout a jak dobře bude prkno držet, dále ovlivňuje tvrdost koleček. Ta se většinou udává číslem a písmenem A. Obecně platí, čím vyšší číslo (96 a výše), tím tvrdší a rychlejší kolečka.

Tvrdost koleček

Charakteristika

Typ povrchu

78 A – 87 A

nejměkčí, větší přilnavost

longboardy, cruisery, do terénu

88 A – 95 A

tvrdé, rychlejší, dobrá přilnavost

street skate, hrubší terén

96 A – 99 A

tvrdé, velmi rychlé, univerzální provedení, vhodné i pro začátečníky

hladký povrch

101 A a více

velmi tvrdé, pro zkušené jezdce, nejmenší přilnavost

hladký suchý povrch

Každé kolečko je vybaveno dvěma ložisky. Ty mají vliv na přesnost a udržení konstantní rychlosti. Ložiska dále popisuje ABEC koeficient se stupnicí 1–9. Čím vyšší číslo, tím lepší přesnost. Běžně se setkáte s hodnotami 3–7. Vyšší čísla lépe udržují rychlost.

Trucky

Podvozku nebo také nápravě prkna se říká truck. Ten drží celou konstrukci pohromadě a zajišťuje bezproblémové zatáčení. Optimální šířka trucku je stejná jako šířka desky. Výška se poté vybírá podle výše kol následovně:

 • Low: vysoká stabilita, ideální na triky, pro kolečka do 53 mm

 • Mid: univerzální, vhodné pro kolečka 54–59 mm

 • High: pro rychlý styl jízdy, větší kolečka od 56 mm

Právě při zatáčení hrají trucky podstatnou roli v celé konstrukci

Gumičky fungují na trucku jako pružina. Jejich provedení by mělo vyhovovat vašemu stylu jízdy. Tvrdší gumičky jsou sice stabilnější, zato při přenosu váhy do zatáčky reagují těžkopádněji. Měkké gumičky dobře zatáčejí, ale o to hůře držejí stabilitu.

Nosnost

Při nákupu si nezapomeňte zkontrolovat maximální nosnost. Ta se může proměňovat od mini modelů pro děti řádově do 25 kg, po bytelné provedení, které unese i 100 kg. Jelikož je deska velmi namáhaná, doporučujeme, maximální nosnost nepřekračovat.

Materiál

Na výrobu se nejčastěji používá dřevo, které tvoří až 9 vrstev dýhy. Čím více vrstev, tím bude daný model těžší a pevnější. Vrstvy by však měly být co nejtenčí, aby nebyla deska příliš těžká, ovšem se zachováním pevnosti.

 • Javorové dřevo – velmi kvalitní, odolné a tvrdé, vhodné na triky

 • Čínský javor, dub a buk – méně kvalitní, stále ale bytelné provedení

 • Lamino a PVC – lehčí konstrukce, vhodná do města a na dětské modely

Zakřivení

O tom, jakou kontrolu nad prknem budete mít, také rozhoduje jeho podélné zakřivení (concave). Míru prohnutí rozlišujeme ve třech stupních:

 • Mellow: téměř rovné prkno umožňující maximální kontrolu nad deskou na úkor jisté ztráty pohyblivosti, například při otáčení do flipu.

 • Medium: střední konkáva se používá nejvíce a je také nejvhodnější pro začátečníky. Dobře se na ní dělají triky se zachováním dostatečné stability.

 • Steep/High: nejvyšší stupeň prohnutí je ideální na flip triky, pro zkušené jezdce. Přináší rychlejší reakce prkna, které ovšem neodpouští chyby.

Styl jízdy

Podle toho, kam se chystáte s prknem vyrážet a na co trénovat, vybírejte odpovídající provedení. Běžně se setkáte se třemi styly, které vyžadují rozdílné parametry výbavy.

Styl jízdy

Popis jízdy

Vhodné provedení

Streetstyle

rozmanitá jízda po ulici nebo skateparku, překonávání překážek

kratší desky a úzká kolečka

Bowl/U-rampa

skoky, rychlé projíždění na hranách (coping)

širší desky a kolečka odpovídající tvrdosti terénu

Downhill

rychlé sjezdy z kopce a smykové zatáčky

velmi dlouhé a široké desky, měkká a velká kolečka

Při ježdění na rampě a častých skocích spíše oceníte širší desky

Nejčastější dotazy

Ložiskům věnujte pravidelnou péči, a to nejen po jízdě v dešti. Před čištěním je třeba demontovat kolečka z osy a poté ložiska vysunout. Pokud to nejde tak jednoduše, nahřejte kolečka fénem. Ložiska tak spíše povolí. Poté otevřete ložisko a pomocí starého kartáčku vyčistěte čističem k tomu určeným. Ložiska důkladně vysušte, promažte olejem a opět uzavřete.

 • Twin-Tip: tvar desky na streetové ježdění, špička je od ocasu téměř k nerozeznání

 • Bowl: klasický popsicle podlouhlý neměnný tvar vhodný na bowl

 • Shaped: něco mezi Twin-Tipem a Bowlovým provedením, retro vzhled, vhodný jak na rampu, tak do ulice

 • Cruiser: mírně zahnutý tail a nose, ostřejší spička, ideální do města na přepravu

Modely pro začátečníky pořizujte ve větších rozměrech desky (7,8 až 8,1") i koleček (54 až 59 mm), díky kterým se tak i nezkušení jezdci budou cítit mnohem stabilněji. Volte dobře přilnavá kolečka s tvrdostí 96A až 99A.

Dětem pořizujte desku úměrně velikou k jejich postavě i chodidlu. Tyto hodnoty se pochopitelně liší v závislosti na věku. Do cca 5 let se hodí desky široké 6,7", od 14 let lze pořídit dospělé verze. Délka desky se pohybuje okolo 28". Oblíbeným kouskem jsou například skladné penny boardy, které se vejdou i do školního batohu.

Pokud si dokupujete novou výbavu, doporučujeme držet se jednoho výrobce. Jednotlivé značky se totiž ve svém číslování nemusejí vždy beze zbytku scházet. Někteří například uvádějí šířku trucku bez os, jiní včetně nich.

Jedná se o speciální protiskluzovou podložku připomínající smirkový papír. Ta se nalepí na horní stranu desky a usnadní ovladatelnost při tricích. Gripy lze sehnat v různých hrubostech i barevných provedeních. Čím hrubší, tím lepší stabilita, ovšem počítejte s rychlejším ošoupáním bot.

V první řadě vybírejte takové desky, které nejlépe odpovídají vašemu stylu jízdy a celkové konstituci. Pořídit si můžete i speciální tlumící podložky nazývané shockpads, které se vkládají mezi trucky a desku. Ty přispívají nejen ke zlepšení jízdních vlastností, ale i celkové životnosti.