Základní požadavky
Zahradní skleníky můžete využívat buďto pouze v létě, nebo celoročně. V létě bude důležité kontrolovat vysoké teploty kvalitním větráním. Při celoročním užívání pak potřebujete vytápění. Klasicky může jít o elektrické akumulátory nebo různé přímotopy.
Zajímavou možností jsou topné odporové kabely, které jednoduše napojíte na termostat a umístíte přímo do záhonů. Pro dobrou účinnost je však nutné udržovat zeminu stále vlhkou. Alternativu představují nejrůznější topné podložky.
Při koupi se zajímejte také o typ dveří. Klasické dveře jsou náročnější na prostor a lépe těsní, ale posuvná varianta se zase snadněji otevírá. To oceníte pokaždé, když se budete chtít dostat dovnitř s plnýma rukama.
Umístění a orientace skleníku
Skleník stavte tam, kam na vaší zahradě dopadá největší množství světla. Jeho intenzitu můžete vždy nějak regulovat – žaluziemi, rohožemi nebo bílým nátěrem, naopak nedostatek slunce se kompenzuje velmi špatně (např. UV lampami).
Zásadní je rovněž orientace skleníku. Pro zimní využití je vhodnější východozápadní půdorys. Pokud bude hlavní sezónou léto, zvolte severojižní směr. Roli může hrát také směr větru v zahradě. V zimě a na jaře dokáže prostor skleníku výrazně ochladit, proto by mu měla být vystavena co nejmenší plocha.
Vždy berte v potaz požadavky rostlin na světlo a jeho intenzitu. Všímejte si, jak na zahradu dopadá slunce a která místa jsou naopak ve stínu.
Rozměry skleníku
Chcete-li pěstovat zeleninu pro celou rodinu, zvolte modely s plochou alespoň 13,5 m². Větší plochu oceníte i tehdy, když zde rostliny chcete nechat přezimovat.
Malý skleník bude mít nejčastěji cca 8 m² a rozměry zhruba 2,5 × 3 m. Takový skleník vystačí pouze pro několik rostlin. Ty by se neměly navzájem příliš tísnit, jinak může snáze dojít k přenosu různých chorob nebo parazitů.
Rostliny mohou mít zároveň odlišné nároky na živiny a vypouští do půdy různé látky. Větší plocha je tedy prakticky vždy lepší.
Skleník a stavební povolení
Pokud bude mít váš skleník méně než 40 m² a zároveň bude nižší než 5 m, nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení. Pamatujte rovněž, aby byl umístěn v odstupu nejméně 2 m od hranice pozemku - bez podsklepení.
Odolnost konstrukce
S rozměry skleníku souvisí také jeho odolnost. Nejjednodušší na stavbu a nejméně odolné budou menší plastové skleníky. Nejodolnější bude hliníkový skleník a samozřejmě ocelové konstrukce.
Z výplní je na výběr polykarbonátový skleník a klasický skleník ze skla. Pokud plánujete větší skleník, nevyhnete se hloubení základů.
Hliníková konstrukcePolykarbonát Sklo
Skleníky se základy a bez základů
Skleník bez základů je vhodný pro nenáročné pěstování bez zimního vyhřívání. Pokud budujete větší skleník s celoročním využitím, vyplatí se vám ho postavit i s betonovými základy. Ty vykopejte alespoň do hloubky 60–80 cm kvůli promrzání půdy, samotné kvalitě podloží nebo výskytu škůdců.
Okolní terén by měly základy převyšovat alespoň o 20 cm. Jejich vrchní plocha musí být vodorovná, aby nedocházelo ke křížení konstrukce a zbytečně vysokému tlaku na její výplň.
Způsob větrání
Obecně platí, že alespoň 10 % z celé plochy skleníku by měla tvořit otevíratelná okna. Samotné větrání pak může probíhat na manuální úrovni, kdy vy sami budete manipulovat okny. Nebo můžete zvolit automatické větrání. Díky němu se mohou okna otevírat v určenou dobu nebo při dosažení konkrétní nastavitelné teploty.
Další možností větrání je ventilátor, který bude vzduch rozhánět po skleníku. Dlouhodobě se osvědčilo využívat tzv. komínový efekt, tedy kombinaci odvětrávání horkého vzduchu bočním a horním oknem.
Další rady, tipy a inspiraci najdete na naší stránce Jarní práce na zahradě.