Jak vybrat skluzavku?

Nabídněte dětem aktivní zábavu.

Nabídněte dětem aktivní zábavu.

Doba čtení 4 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Na co se zaměřit

Umístění

Dřív, než začnete zkoumat parametry jednotlivých modelů, přeměřte si prostor, který na skluzavku máte. Počítejte také s tím, že potřebujete i nějaké místo kolem, aby se dítě pohodlně dostalo ke schůdkům a mělo dost prostoru na bezpečný dojezd. V nabídce najdete jak malé skluzavky, které se vejdou i do dětského pokojíčku, tak velké modely na zahrady a hřiště.

S umístěním se pojí také odolnost vůči povětrnostním vlivům. U skluzavek určených do exteriéru se soustřeďte na odolnost vůči UV záření. Modely bez této ochrany na slunci rychle blednou. U dřevěných a kovových modelů si pohlídejte také ochranu proti vlhkosti (povrchová úprava, nátěr).

Věk dítěte

Velikost skluzavky vybírejte podle věku dítěte. V popisu každého produktu je doporučený věk, ten odráží velikost skluzavky i schopnosti dítěte. Na trhu najdete jak krátké skluzavky pro děti mladší 2 let, tak větší modely určené dětem od 5 let výše. 

Materiál

  • Plastové skluzavky jsou nejrozšířenější a také nejlevnější, dají se použít do interiéru i ven na zahradu. Vyrábí se v mnoha barvách a provedeních. Výhodou je dokonale hladká skluzná plocha. Nevýhodou, hlavně u méně kvalitních plastů, je křehkost a barevná nestálost, ale blednutí umí zabránit povrchová úprava s UV filtrem. Mezi plastové skluzavky se řadí i ty nafukovací, které se používají jako doplněk k bazénům nebo ke skákacím hradům. Skluzavky z plastu nesmí obsahovat zdraví škodlivé látky, jako jsou třeba zpomalovače hoření, dioxiny nebo ftaláty.

  • Dřevěné skluzavky jsou krásné napohled a teplé na omak. Dřevo je navíc ekologickým a trvale udržitelným materiálem. Nevýhodou je nižší odolnost vůči mechanickému poškození a povětrnostním podmínkám – vyžadují náročnější údržbu. Vlhké dřevo se kvůli nekvalitní a opotřebované povrchové úpravě může zdeformovat a posloužit k množení zdraví škodlivých plísní. U dřevěných skluzavek se musí častěji kontrolovat, zda je skluzná plocha dokonale hladká a nehrozí zadření třísky nebo jiné vážnější zranění. V případě potřeby je nutné drobné závady zabrousit. Dřevo musíte také pravidelně natírat, abyste ho ochránili před vlhkostí a poškozením.

  • Kovové skluzavky jsou robustní a odolné vůči mechanickému poškození. Jsou však náchylné ke korozi, před kterou musíte skluzavku chránit pravidelným nátěrem. Nevýhodou je vysoká tepelná vodivost. Když na kovovou skluznou plochu svítí slunce, může se nahřát natolik, že dítě popálí, a za chladných dnů je naopak nepříjemně studená. U kovových modelů si dejte pozor také na hladkost spojů a všech detailů.

Kvalita a bezpečí

Kvalita jde ruku v ruce s bezpečností při užívání. Základem je dobrá stabilita, oblé hrany a dokonale hladká skluzná plocha, aby se dítě při skluzu neporanilo o spoj nebo nerovnost. Podesta, schody nebo žebřík by měly být naopak vybaveny protiskluzovými prvky, které dopřejí dítěti stabilitu a zabrání nechtěnému podklouznutí. Na podestě mají být k dispozici také madla, kterých se může dítě chytit.

U plastových skluzavek si dejte pozor také na kvalitu a nezávadnost materiálu, skluzavka by neměla po rozbalení silně chemicky zapáchat. Modely určené do exteriéru by měly mít ochranu proti UV záření, která zabrání blednutí barev.

Design

Design je otázkou vkusu. Při výběru berte v potaz pohlaví dítěte i místo, kam chcete skluzavku umístit. Na trhu najdete jak pestrobarevné skluzavky, tak modely s pohádkovými motivy, ale i neutrální skluzavky v bílé, hnědé či šedé barvě.

little tikes skluizavka

Parametry

Rozměry

Výška udává výšku horní podesty neboli nejvyšší bod, kam se dítě dostane. A pohybuje se v rozpětí 70 až 165 cm. U dětí, které už samy chodí, můžete vybírat modely s výškou nad 150 cm. U menších dětí volte ty menší s výškou mezi 70 a 90 cm, abyste mohli dítě v případě potřeby kdykoliv chytit a přidržovat ho během jízdy.

Délku skluzné plochy vybírejte podle věku dítěte a prostoru, který na skluzavku máte. Skluzavky pro nejmenší mají délku skluzné plochy kolem 1 metru, modely pro větší děti mohou mít i více než 5 metrů.

Hmotnost

Skluzavky pro nejmenší mají méně než 4 kg a snadno je můžete přemisťovat. Na druhém konci spektra jsou bytelné venkovní skluzavky, které váží více než 50 kg, k manipulaci s nimi a k montáži budete potřebovat více lidí.

Nosnost

Nosnost vybírejte podle věku a hmotnosti dítěte. Skluzavky s vyšší nosností mohou bez obav používat i starší děti, takže lze říci – čím vyšší nosnost, tím déle si ji dítě užije. Nejbytelnější modely mají nosnost i více než 80 kg, skluzavky pro nejmenší děti většinou neunesou víc než 20 kg.

jumbo skluzavka

Příslušenství a možnosti

Skluzavky se hodně liší také příslušenstvím, nadstandardními funkcemi a také místem, pro které jsou určeny, máte na výběr:

  • skluzavky k bazénu se instalují k bazénu, vodní hladina slouží jako dopadová plocha a představují jednodušší alternativu tobogánu,

  • skluzavky na hřiště, trávník nebo pískoviště se připevňují buď ke stávající nosné konstrukci (dětský domeček, herní centrum), nebo stojí samostatně,

  • skluzavky s vlhčením jsou vybaveny systémem otvorů, které ústí na skluznou plochu, ke svému provozu potřebují přívod vody ze zahradní hadice,

  • nafukovací skluzavky mohou být s vlhčením nebo bez něj a hodí se jako doplněk ke skákacím hradům nebo k nafukovacím domečkům,

  • vodní skluzavky neboli skluzné dráhy jsou horizontální a mají systém vlhčení, který zlepšuje skluz, energii potřebnou ke skluzu nedodává sklon, ale rozběh a k jízdě je většinou potřeba nafukovací podložka.

Pokud se skluzavka prodává samostatně (pouze skluzná plocha), musíte pro ni zajistit jak nosnou konstrukci a odpovídající ukotvení, tak přístup ve formě žebříku, schůdků nebo nakloněné roviny.