Video nákupní rádce
Jak vybrat školní batoh či aktovku aneb jaký je v nich rozdíl
Batoh
Školní batoh ocení školák, který končí první stupeň a začíná druhý. Stejně tak unosí tento typ batohů i středoškoláci.
Zapínání je oproti jednoduchým aktovkách na zip
Více členěných komor pro jednotlivé školní potřeby a vlastní organizační systém
Častokrát vybavené i kapsou na notebook
Aktovka
Aktovka se bude hodit pro prvňáčky, ale i další třídy prvního stupně.
Dobře se otevírají díky jedné klopě
Vnitřní členění je jednoduché a přehledné – uvnitř najdete jednu či dvě velké přihrádky
Stabilní konstrukce s pevným dnem
10 tipů při výběru aktovky pro prvňáčka
Školní aktovka by měla co nejblíže přiléhat zádům dítěte.
Dbejte na polstrovaná záda.
Aktovka vašeho prvňáčka by neměla být výrazně širší než jeho ramena.
Má pevnou, avšak lehkou konstrukci.
Celková hmotnost nepřesahuje 1,2 kg. Optimální váha aktovky pro prvňáčka je kolem 900 g.
Ramenní popruhy jsou nastavitelné, polstrované a prodyšné.
Horní hrana aktovky dosahuje výši ramen.
Spodní hrana končí na úrovni kyčlí.
Pro prvňáčky je vhodné volit aktovku s jednou hlavní komorou, aby se předešlo zbytečnému stresu dítěte.
Aktovka by měla být pokryta bezpečnostními prvky ze všech stran.
Pro správné držení tvaru aktovky dbejte na pevné dno s plastovými hranami. Zabráníte tak nepříjemnému ničení jejího obsahu a váš školák si ji může snadno postavit vedle lavice. Vhodné jsou také nožičky, které zabrání zašpinění.
Na co se zaměřit
Anatomické tvarování zad
Hlavní požadavek při výběru školní aktovky nebo batohu by mělo být pohodlí. Design by rozhodně neměl být upřednostňován před kvalitou zpracování. Anatomické tvarování zad je nejdůležitější vlastností, na kterou byste se měli při výběru zaměřit.
Aktovka by měla kopírovat fyziologické zakřivení páteře, což znamená, že zadní strana je v bederní části vyklenutá a v hrudní části prohloubená. Neměla by chybět polstrovaná opora na lopatky. Měla by přilnout k zádům a kopírovat páteř.
Spodek aktovky musí končit na úrovni kyčlí a vršek je v úrovni ramen. V případě, že je aktovka takto správně anatomicky tvarovaná a polstrování je z měkčeného materiálu, bude vašemu dítěti dobře sedět, a umožní mu tak správné držení těla.
U některých aktovek se dokonce setkáte s možností nastavení zádového systému podle aktuální výšky dítěte.
Hrudní a bederní popruhy
Výhodou je také přítomnost hrudních a bederních popruhů, které pomáhají optimálně rozložit váhu celé aktovky. Stačí ho zapnout, ideálně v kombinaci s hrudním popruhem, a váha se hned přenáší na celé tělo a záda netrpí.
Dále se zaměřte na dostatečnou šířku popruhů. Ta by měla být minimálně 4 centimetry. Při nošení by se však neměly dotýkat krku dítěte. Zároveň vybírejte popruhy polstrované a snadno nastavitelné. Kvalitní aktovka má pevnou a lehkou konstrukci.
Vybírejte pečlivě a obezřetně, protože špatný výběr může negativně ovlivnit vývoj pohybového aparátu dítěte a v pozdějším věku může docházet k častým bolestem zad.
Ramenní popruhy
Délku ramenních popruhů pravidelně kontrolujte a upravujte. Děti totiž rostou velice rychle. Nezapomínejte zohlednit délku popruhů i v různých ročních obdobích – v zimě má vaše ratolest podstatně více vrstev oblečení, které vyžadují prodloužení popruhů, v létě naopak můžete popruhy opět zkrátit.
Hrudní popruhy ocení především drobnější děti s úzkými rameny. Jednoduše je zacvaknou a ramenní popruhy jim nepadají dolů. Aktovka pak pevně sedí a těsně přilne k zádům.
Pro běžné denní poponášení vaše dítě ocení i pevné ucho, které snadno uchopí i v zimní rukavici.
Hmotnost
Hmotnost školní aktovky by měla mít pod 1,5 kilogramu. Berte však v úvahu aktuální váhu vašeho dítěte, protože pediatři doporučují nosit na zádech pouze 10–12 % své váhy.
Materiál a design
Pro ochranu učebnic a sešitů uvnitř aktovky zvolte nepromokavý svrchní materiál, který vám usnadní i omývání a údržbu.
Design je i pro malé děti důležitým prvkem. Zpříjemněte svým ratolestem vstup do školy a nechte je vybrat si ten svůj. Navrhněte několik vyhovujících variant a nechte si dítě samo vybrat.
Mezi dívčími školními batohy a aktovkami dlouhodobě vítězí koně, jednorožci, motýli a květiny.
Populární chlapecké školní batohy a aktovky jsou především o fotbalových motivech, dinosaurech a autech.
U výběru také zohledněte, zda budete k designu ladit celou školní výbavu, jako například penál, desky na sešity či vak na přezůvky. Možná už doma nějakou tu výbavu máte a není na škodu, když spolu vše ladí.
Bezpečnost
Kromě líbivého designu se zajímejte o bezpečnost za snížené viditelnosti.
Tu zajistí školní batohy s reflexními prvky. Na aktovkách či batohu se obvykle nacházejí ze všech stran, na bocích i na ramenních popruzích. Taktéž svítivé barvy budou v rámci designu nápadnější a lépe viditelnější na dálku.
Vnitřní uspořádání
Přidanou hodnotou jsou speciální kapsy na svačinu s termoizolační vrstvou, které uchovají potraviny při neměnné teplotě a déle čerstvé. Boční kapsy na láhev s pitím jsou taktéž velice užitečné. Dítě se snáz může napít i při cestě domů, aniž by muselo tašku sundat.
Co vše pořídit malému školákovi? Vytvořili jsme pro vás seznam věcí do školy.
Otázky a odpovědi
Jaký by měl mít batoh objem?
Vzhledem ke stále rostoucímu počtu učebnic a pomůcek ideálně volte mezi batohy a aktovkami o objemu 25 litrů a více, aby se do něj pohodlně vešla i svačina. Přeplňováním batohu zkrátíte jeho životnost.
Jak správně organizovat obsah batohu?
Při organizaci vždy platí, že nejtěžší obsah umisťujete co nejblíže k zádům. Záda tak lépe rozloží celkovou váhu. Místo jedné lahve na vodu využijte obě postranní kapsy a dávejte dětem dvě menší. Rovnoměrně tak rozložíte váhu batohu.
Školní příslušenství