Jak vybrat spacák?

Rádi jednou za čas usínáte za zvuků přírody daleko od domova? Pořiďte si pro tyto nezapomenutelné chvíle kvalitní spacák. Nákup provizorního lože přitom není žádná věda. Promyslete si především, kam budete vyrážet nejčastěji a v jaké roční době. Vše se dočtete v našem rádci Jak vybrat spacák.

Rádi jednou za čas usínáte za zvuků přírody daleko od domova? Pořiďte si pro tyto nezapomenutelné chvíle kvalitní spacák. Nákup provizorního lože přitom není žádná věda. Promyslete si především, kam budete vyrážet nejčastěji a v jaké roční době. Vše se dočtete v našem rádci Jak vybrat spacák.

Doba čtení 6 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat spacák podle ročního období

Letní

Letní spací pytel využijete v kempu, na vodě, táboře či pro dítě na přespání na zahradě. Pro svoji nízkou váhu ho právě děti také pohodlně unesou. Tyto spacáky se hodí i na kolo a pro spaní tzv. na divoko v rámci pěší turistiky. Logicky jsou vybaveny nejmenší izolací, a proto se nehodí do míst s teplotou pod cca +5 °C.

Letní spacáky

Zimní

Zimní spacák vám nabídne dobrý komfort i v tuhém mrazu. Moderní spacáky si poradí i s teplotou kolem -30 °C nebo suchými mrazy a přitom nemusí dělat kompromis v oblasti vašeho pohodlí. Vzhledem ke svým vlastnostem překvapí nové modely také nižší hmotností. Počítejte však s vyšším objemem a cenou. Z pochopitelných důvodů je nepraktické ho využívat v létě.

Zimní spacáky

Třísezónní

Třísezonní spacák překvapí vysokým teplotním komfortem od jara do podzimu. Jedná se proto o skutečně univerzální typ pro všechny milovníky přespávání venku. To vše navíc s přívětivou cenovkou. Oproti letním modelům je však těžší a není vhodný do vyšších mrazů. Maximálně počítejte s cca -5 °C.

Třísezónní spacáky

Teplotní hranice

Sezónnost spacáku se určuje podle jednotné normy teplotních hranic: komfortní, limitní a extrémní.

Teplotní hranice

Charakteristika

Komfortní

pohodlí stejné jako v domácím prostředí

Limitní

vhodnější pro osoby méně pociťující chlad

Extrémní

osoby se zahřejí ve skrčeném stavu, může hrozit prochladnutí

Jak vybrat spací pytel dle jeho tvaru

Dekový

Spací pytel dekový se dá rozepnout po celém obvodu, a připomíná proto hřejivou deku. Je sice prostorný, ale o to hůř se v něm zahřejete. Pokud přijde v létě ochlazení, nemusí vám stačit.

Jistým kompromisem mezi dekovým a mumiovým provedením je oválný tvar. Ten částečně kopíruje lidské tělo, ale s mnohem větší vůlí. Vy tak získáte větší svobodu pohybu se zachováním dobrých izolačních vlastností.

Dekové spacáky

Mumie

Spacák mumie svým tvarem kopíruje lidské tělo. Větší obepnutí však znamená také nižší komfort. Nabízí skvělou tepelnou izolaci a oceníte ho i na cestách, je totiž mnohem skladnější. Často má také kapuci pro větší zateplení.

Mumiové spacáky

Jaký spacák s ohledem na důležité parametry

Rozměry

Mějte vždy na paměti, že velký spacák je komfortnější, ale špatně se vyhřívá. Více vás zahřeje ten těsný. Ať už vybíráte spacák pro muže, dámský spacák nebo dětský spacák, vždy si zkontrolujte rozměry udávané výrobcem. Délka spacáku by měla být alespoň o 15–20 cm delší, než je vaše výška a dostatečnou rezervu (cca 25 cm z každé strany) byste měli mít i do šířky. I v mumiovém spacáku byste se měli být schopni otočit.

S rezervami to ale nepřehánějte, větší spacák se zas hůře „vytopí”. Spacáky dnes seženete v takřka jakékoliv délce. Některé modely lze rozšířit spojením zipů na dvoulůžkové verze. Existuje i spacák pro dva, který je častěji v dekovém tvaru.

Dětské spacáky

Dámské spacáky

Spacáky pro dva

Hmotnost

Váha spacáku bude zásadní např. na čundru s krosnou nebo vícedenním cyklovýletu. Běžně se pohybuje okolo 1,5 – 2 kg. Pro častější túry si vyberte ultralehký spacák. Ty nejlehčí váží okolo 500 g, za takové modely si připlatíte a využijete je až od vyšších teplot.

Nejlepší poměr váhy a dobré izolace nabízí péřový spacák. V nabídce pak nechybí ani spojení těch nejlepších vlastností, jako je ultralehký péřový spacák nebo letní péřový spacák a lehký spacák do zimy.

Ultralehké spacáky

Péřové spacáky

Výběr spacáku a jeho náplně

Materiál

Syntetické materiály se snadno čistí a lze je prát v pračce. Odolají vlhkému prostředí a jsou vhodné pro alergiky. Mikrovlákna nabídnou navíc dobré termoizolační vlastnosti a vyšší skladnost.

Peří je zárukou pro kvalitní a lehký spacák, který vám vydrží déle než syntetické kousky a zahřeje i v nejnáročnějších podmínkách. Oproti umělým vláknům se však hůře udržuje a čistí. U péřových modelů se dále setkáte se dvěma důležitými parametry:

  • Plnivost – udává kvalitu peří a jeho schopnost izolovat. Vyjadřuje se v kubických palcích (cuin), standardní hodnoty se pohybují okolo 600 cuin.

  • LOFT – určuje tzv. nadýchatelnost. Čím vyšší číslo, tím lepší izolace.

Konstrukce

O kvalitě izolace vám více prozradí konstrukce náplně, která se dělí na 4 typy:

  • Jednovrstvá náplň – objevuje se u ultralehkých spacáků (cca 0,5 kg) např. pro cyklisty. Většinou se používají od jara do podzimu.

  • Sendvičová náplň – spojením více vrstev získává spacák výrazně lepší izolační vlastnosti. Pokud navlhne vnější strana pytle, díky oddělení vrstev to neovlivní vlhkost uvnitř. Nejlehčí typy váží okolo 1 kg.

  • Šindelová náplň – izolační vrstva je přišitá k vrchní tkanině z jedné strany, k vnitřní z druhé, a to ve formě překrývajících se pásů. Část je vyplněna pouze vzduchem, takové řešení se projeví na velkém rozdílu mezi extrémní a komfortní teplotou.

  • Komorová náplň– nejdražší, avšak nejefektivnější konstrukce. Využívá komor zabraňujícím pohybu výplně uvnitř spacáku, čím více komor, tím stálejší je tepelná izolace. Nejúčinnější je kombinace horizontálních a vertikálních komor.

Druh aktivity

České kempování: Pokud se na místo dopravíte autem nebo třeba vlakem, můžete vybrat i objemnější spacák, do kterého se krásně zachumláte.

Čundry: Pro toulky po české krajině využijete třísezónní spacák, který váží od 1 do 1,8 kg. Sáhněte po skladném mumiovém provedení.

Cesta kolem světa: Budete se pohybovat někde mezi mořem a horami? V takovém případě vybírejte mezi třísezónními spacáky, zaměřte se na dobré funkční prvky (YKK zipy, prodyšnost) a co nejméně vodopropustnou vnější tkaninu. Váhu volte do 2 kg a nebojte se investovat do dražšího kousku.

Cyklotoulky: Pro letní putování vybírejte lehké letní spacáky, které nepřesáhnou ani 1 kg. To oceníte hlavně při dlouhých výšlapech, kdy cítíte každý gram navíc.

Expedice: Do extrémních a proměnlivých povětrnostních podmínek vyberte kvalitní a funkční spacák. Je sice dražší, zato vás nenechá ve štychu ani ve vysokých mrazech. Doporučujeme péřové spacáky s ochranou před vlhkem.

Rady na závěr

Po každém použití nechte spacák v rozepnutém stavu vysušit a vyvětrat. Zabráníte tím vzniku plísní a poškození tkanin. Drobná znečištění odstraňujte pouze hadříkem a teplou vodou. Horkou mýdlovou vodu ovšem nepoužívejte, časté praní totiž nesvědčí žádnému spacáku.

Pokud je praní nevyhnutelné, používejte prací prostředky určené přímo pro spacáky, ty běžné jsou příliš agresivní. Zároveň perte na co nejnižší teplotu a spacák následně sušte pouze ve vodorovné poloze mimo přímé slunce či topení. Péřové spacáky při sušení několikrát denně protřepte, jinak peří slehne.

Pro dlouhodobé skladování je vhodnější nechat spacák rozložený, a nikoli zabalený. Prodloužíte tak životnost vláken.

V létě budete spíše řešit odhazování vrstev než hledání další mikiny. V nižších teplotách vás už nevhodně zvolené oblečení může v noci potrápit. Důležité je především to, abyste měli suché oblečení. Optimální jsou 2 vrstvy, spodní z kvalitního termoprádla a horní z fleecu.

Při velké zimě pravděpodobně sáhnete po dalších vrstvách, pozor ovšem na množství. Pokud budete příliš stlačovat izolační vrstvu spacáku, můžete zhoršit její vlastnosti. Zima působí v první řadě od chodidel, sáhněte proto po volných, silných ponožkách.

Pokud chcete mít alespoň trochu jistotu, že se vám zip nerozbije, zaměřte se na kvalitní zipy YKK nebo české zipy Ws20. Zip by měl být vždy krytý vnitřní zateplovací légou, jež zabrání úniku tepla. Na výběr máte pravý nebo levý zip podle toho, zda jste leváci nebo praváci. Obecně se doporučuje pro praváky zip levý a obráceně.