Jak vybrat šperkovnici?

Už vás nebaví neustálé rozmotávání řetízků, nebo jen hledáte místo, kam odkládat svou bižuterii a jiné drobné cennosti? Šperkovnice vám nejen poskytne bezpečné místo na uložení náhrdelníků, náušnic a prstenů, ale také nápaditě doplní noční stolek nebo jiné odkládací místo. Na co se při výběru šperkovnice zaměřit a jaké všechny typy existují?

Už vás nebaví neustálé rozmotávání řetízků, nebo jen hledáte místo, kam odkládat svou bižuterii a jiné drobné cennosti? Šperkovnice vám nejen poskytne bezpečné místo na uložení náhrdelníků, náušnic a prstenů, ale také nápaditě doplní noční stolek nebo jiné odkládací místo. Na co se při výběru šperkovnice zaměřit a jaké všechny typy existují?

Doba čtení 4 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Základní otázky výběru

Pro koho je šperkovnice určená

Ač by se mohlo zdát, že je šperkovnice čistě ženskou záležitostí, v nabídce naleznete také pánské. Ty se od dámských většinou liší nejen materiálem, ale hlavně svým obsahem. Nejsou totiž primárně určené na řetízky a náušnice, ale na pánské doplňky jako hodinky, manžetové knoflíčky, spony na kravaty a jiné přívěsky.

Pokud pořizujete šperkovnici dětem, může sloužit k uložení i jiných pokladů než jen bižuterie. Dívky si do ní ukrývají korálky, první sadu náušnic nebo jiné cennosti. Děti navíc spíše než vnitřní organizace zaujme nápadité provedení se třpytkami, pohádkovými obrázky a jinými originálními prvky, například hrací skříňky nebo tančící princezny.

Pro jaký typ šperků

O výběru konkrétní šperkovnice rozhodne také její obsah. Nemá smysl pořizovat vysoce organizovanou šperkovnici s šuplíčky a kazetkami, pokud hledáte jenom místo k uložení náušnic. Stejně tak, pokud bojujete se zamotanými náhrdelníky a řetízky, raději si pořiďte stojánkové provedení, do kterého náhrdelníky rozvěsíte po jejich celé délce, nebo dostatečně velké vnitřní polštářky, na které lze šperk namotat. Naopak prstýnky lze zavěsit na stojánek, nebo pořídit kazetku obsahující měkké polštářové přihrádky.

Stojanová šperkovnice ve stromovém provedení na rozvěšení náhrdelníků a náušnic

Typy šperkovnic

Truhlička

Běžně si pod pojmem šperkovnice spíše vybavíte malou truhličku nebo kufřík, který lze díky vnitřnímu uspořádání různě vysouvat a rozkládat. Tento typ šperkovnice se skvěle hodí na uložení několika druhů doplňků od prstýnků, náramků po brože a spony. Truhlička může být obdélníkového, nebo oválného tvaru a může ji dále vyplňovat několik polštářků na náhrdelníky. Výjimkou není ani malé zrcadlo uprostřed.

Stojánek

Zcela jinou variantou je poté stojánek na šperky, který většinou nelze schovat do skříně. Díky tomu plní také designovou funkci a běžně se setkáte s originálně tvarovanými modely. Výhodou je, že jsou šperky stále při ruce, což ovšem představuje i nevýhodu. Na rozdíl od truhličkové šperkovnice není totiž bižuterie skrytá, může rychleji oxidovat a podléhat korozi. Také stojanové typy šperkovnic mohou mít malé přihrádky na podstavci, nebo dokonce malý úložný prostor s víčkem.

Pouzdro

Skladnější, lehčí a méně nápadné provedení šperkovnice bývá často opatřeno zipem. Díky tomu se skvěle hodí na cestování a přenášení. Vnitřní prostor je stále dobře organizován a skvěle ho využijí i muži například na hodinky.

Cestovní pouzdro na zip mohou využít muži na přenášení hodinek

Skříňka

Pro ty, jejichž šuplíky praskají ve švech pod tíhou nespočet přívěsků, náušnic, řetízku, a už nevědí, kam to vše dávat, je skvělým řešení šperkovnice na zeď. Ta obvykle pojme velké množství bižuterie, včetně vlasových doplňků, nebo třeba kosmetiky. Vždy záleží na daném provedení. Existují také závěsné stojánky, ale pro velké množství různých doplňků se spíše hodí právě nástěnná šperkovnice, která může být navíc doplněna o plnohodnotné zrcadlo či LED podsvícení.

Pro fajnšmekry slouží skříňové provedení, se kterým se budete cítit jako v luxusním salonu

Na co se zaměřit

Velikost

Od množství a velikosti vašich klenotů by se měla odvíjet i velikost šperkovnice. Před zakoupením si můžete všechnu vaši bižuterii a jiné doplňky vysypat na stůl a snáz si tak udělat představu, jak velkou šperkovnici budete potřebovat. Zaměřte se na vnitřní uspořádání, ne vždy totiž velká šperkovnice pojme více než menší truhlička s více přihrádkami a šuplíky. Rozhodně se však nevyplatí šetřit na velikosti. Pokud pořídíte příliš malou, mohou se o sebe šperky odřít a výsledný efekt bude stejný, jako tomu bylo v šuplíku.

Vnitřní organizace

Jak jsme již zmínili, s velikostí úzce souvisí také vnitřní organizace šperkovnice. I do menší truhličky totiž můžete uložit velké množství doplňků, pokud je šikovně uspořádána. Z toho důvodu jsou praktičtější šperkovnice s přihrádkami, zásuvkami, polštářky na náhrdelníky a úchytkami na náušnice. Některé šperkovnice často připomínají malou komodu. Jednotlivé šuplíčky mohou být jednolité, nebo dělené příčkami. V tomto případě tedy opět rozhoduje, jaký typ šperků hodláte do truhličky ukládat.

Materiál

Zde rozlišujeme svrchní a vnitřní materiál. Šperkovnice totiž obvykle vyplňuje kvalitní měkká látka, která by neměla žmolkovatět, aby se o ni doplňky nezadřely. Z toho důvodu je ideálním potahovým materiálem samet či semiš. Vyhněte se hrubému materiálu, který není dostatečně šetrný k uloženým cennostem, naopak snižuje jejich lesk a celkovou životnost. Dřevěná šperkovnice v jednoduchém přihrádkovém provedení Pokud pořizujete dřevěnou šperkovnici bez polstrování a bojíte se o dražší například perlové náušnice, můžete je do šperkovnice vložit ještě v sametovém sáčku. Obecně ale dřevěné provedení, je-li dostatečně ošetřené, ochrání šperky před korozí a vlhkostí.
Kožená šperkovnice potěší také jako originální dárek Za velmi kvalitní materiál, ideální také jako dárek, považujeme kůži, kterou seženete ve spoustě barevných variant a při vhodné kombinaci s polstrováním okouzlí každého. Kožené šperkovnice v zemitých barvách ocení například i muži k uložení hodinek.

Design

Podle barvy stěn a celkového stylu bytu vybírejte design šperkovnice, která sama může nezávisle na tom, co je v ní uložené, vyšperkovat koutek nočního stolku, nebo poličku. Milovníci starožitností a vintage stylu si mohou dopřát půvabnou krabičku s intarzií nebo něžnými vzory. Naopak do moderních interiérů se nemusíte ostýchat pořídit ani transparentní skleněnou, nebo kovovou variantu. Ženy často dávají přednost koženkovým šperkovnicím ve světlých pastelových barvách, zatímco malé slečny raději sáhnout po třpytkách.

Údržba a péče

Šperkovnici jednou za čas vyprázdněte a vysypte případné hrubé nečistoty. Na šperkovnice ze dřeva nejlépe zafungují olejová a vosková leštidla na nábytek, která by neměla obsahovat vodu. Tyto přípravky naneste na krabičku a po krátkém zaschnutí přeleštěte flanelem. Syntetické kůže postačí otřít vlhčeným ubrouskem, nebo jinou textilií nasátou šetrným čisticím prostředkem.