Jak vybrat správné kladivo?

Ačkoliv se může zdát, že kladivo je jednoduchý nástroj a práce s ním nevyžaduje žádné zvláštní zkušenosti, souvisí využití stoprocentního potenciálu kladiva v praxi s jeho vhodným výběrem.

Ačkoliv se může zdát, že kladivo je jednoduchý nástroj a práce s ním nevyžaduje žádné zvláštní zkušenosti, souvisí využití stoprocentního potenciálu kladiva v praxi s jeho vhodným výběrem.

Doba čtení 5 min.
Pavel, redakce Heureka.cz

Nejprve zvažte, jak často a k jakému účelu budete kladivo používat. Jste specializovaný řemeslník a kladivo je při práci vaší pravou rukou nebo potřebujete mít univerzální kladivo, které čas od času spolehlivě poslouží při jednoduchých, nespecializovaných úkonech?
Při profesionální, dlouhotrvající práci s kladivem oceníte např. antivibrační úpravu topůrka tlumící rázy, tesaři zvolí kladiva s čelistmi na tahání hřebíků, kladiva speciální konstrukce jsou určena pro sádrokartonáře, zedníky či autoklempíře. Pro domácí dílnu postačí kvalitní zámečnické kladívko, optimálně alespoň ve dvou hmotnostních provedeních pro zatloukání menších a větších hřebíků.

Jaký je rozdíl mezi kladivem a palicí?

Rozdíl mezi kladivem a palicí obvykle laik příliš nevnímá. Přesto je k dispozici základní rozdělení obou nástrojů, týkající se jejich využití v praxi.
Základní funkcí kladiva je spojování materiálů pomocí hřebíků. Hřebíků je nepřeberné množství typů a jako spojovací materiál se rozdělují podle nejrůznějších kritérií. Úměrně typu zatloukaného hřebíku se vybírá i kladivo (tvar hlavy, hmotnost hlavy kladiva, délka topůrka atp.).  

Palice na rozdíl od kladiv slouží k vedení úderů do dalšího materiálu nebo nástroje, např. na sekáč, majzlík, děrovačku, průbojník, k zatloukání kolíků, vytloukání čepů atp. Podle druhu určení existují např. vyklepávací paličky pro klempíře, kovářské palice zvané perlíky, gumové palice pro mechanické práce. Pro citlivé materiály se používají palice s výměnnými konci o různé tvrdosti, které nezanechávají barevné stopy.

Jaké typy kladiv podle použití jsou k dostání?

Na trhu jsou k dispozici kladiva určená pro nejrůznější profese. Speciální kladiva si obvykle vybírají řemeslníci, kteří potřebují spolehlivý nástroj s konstrukcí přizpůsobenou požadavkům své práce, pro běžné použití si vystačíte s kvalitním zámečnickým kladívkem.

Zámečnické kladivo

Základní kladivo, nejpoužívanější typ pro univerzální práce. Zámečnické kladívko by nemělo chybět v žádné domácnosti a dílně, a to nejlépe ve dvou hmotnostních variantách 500g a 1000g.

Tesařské kladivo

Kladiva pro použití ve stavebnictví a při práci se dřevem - při konstrukci střech, podlah, truhlařině atp. Tesařské kladivo je opatřeno čelistmi, kterými je možné tahat hřebíky nebo je použít při stavebních činnostech, např. při trhání starých podlahových desek, dřevěných konstrukcí, sloupků atp.

Kladivo s křížovým nosem

Lehká kladívka pro zatloukání malých hřebíčků a cvočků. Křížová úprava úderné plošky kladívka slouží k udržení hřebíčku při začátku jeho zatloukání. Na kolářské hřebíčky použijte odpovídající kladívko s dlouhou rukojetí a menší údernou plochou. Zatloukání drobných hřebíčků vyžaduje cvik a právě pro tyto činnosti je kladivo s křížovým nosem vhodnou volbou.

Speciální kladiva

Kladiva se speciální konstrukcí a funkcemi využitelnými při specializovaných řemeslných činnostech. K dostání jsou např. sádrokartonářská kladiva, zednická kladiva nebo kladiva pro pokrývače. Zvláštní kapitolu kladiv tvoří nýtovací kladiva určená k rozklepávání nýtů.

Palice a paličky

Existují palice a paličky z různých materiálů, které jsou určené pro specifické činnosti. Všeobecně palice s kovovou hlavou slouží k zatloukání pevných, odolných materiálů, palice a paličky gumové, případně s jinak měkčenými konci jsou určeny k zatloukání citlivých materiálů, náchylných k poškození.

Upevnění topůrka a hlavy kladiva

Kladivo se skládá z topůrka a hlavy. Velmi důležitá je kvalita propojení obou částí, zaručující, že se hlava kladiva při práci z topůrka nesklouzne a nezpůsobí zranění.
Hlava kladiva je obvykle bezpečně zajištěna na topůrko klínkem, případně se využívá speciální technologie pevného slisování obou částí k sobě a jejich zajištění epoxidovými lepidly. Na trhu jsou k mání i kladiva kovaná z jednoho kusu oceli, zajišťující vynikající odolnost a pevnost kladiva. Samotný spoj topůrka s hlavou kladiva je citlivý k rázům, některá kladiva jsou pod hlavou opatřena límcem, který chrání topůrko i pevnost spoje při neopatrném úderu mimo hlavu kladiva.
Doporučujeme vybírat z osvědčených značek ručního nářadí a v tomto případě obzvláště vyhýbat se neznačkovému nářadí, byť sebevíc láká svojí cenou. Věřte, že i na kladivu lze ledasco zkazit a úrazy způsobené odlétnutou hlavou kladiva nebo odštěpky z nedostatečně vytvrzeného materiálu nejsou žádnou příjemnou záležitostí.

S jakými značkami kladiv se mohu setkat?

Pokud chcete kvalitní kladiva, určitě byste se měli porozhlédnout po výrobcích osvědčených značek.

Sázkou na jistotu je český výrobce ZBIROVIA, který vyrábí základní sortiment kladiv a palic v rozumných cenových relacích. Běžné zámečnické kladívko ZBIROVIA o hmotnosti 500g se dá pořídit za částku nepřevyšující 150,- Kč (jaro 2010). Rozšířenou nabídku kladiv a palic má ve svém sortimentu značka STANLEY, nabízející modifikace typů kladiv - zámečnická kladiva si lze vybrat např. s topůrkem z různých materiálů, různé tvrdosti hlav kladiv nebo je možné sáhnout po kladivu s antivibrační úpravou tlumící rázy. U značky STANLEY je třeba počítat s vyššími finančními výdaji, na druhou stranu máte jistotu, že zakoupíte profesionální, plně funkční výrobek. Německá značka HALDER nabízí velmi kvalitní výrobky pro intenzivní použití v průmyslu a řemesle. Profesionálům nebude cizí značka FISKARS, která má ve svém sortimentu zastoupenou základní řadu palic, vyznačující se nejen vynikajícím materiálem a zpracováním, ale také absolutně spolehlivým spojením topůrka a hlavy.

Tipy a triky při práci s kladivem

Přinášíme několik tipů, které práci s kladivem ještě více ulehčí.

  • Při zatloukání hřebíku jej umístěte nejprve do požadované pozice a několikrát lehce udeřte na hlavičku tak, abyste hřebík zavedli do dřeva (optimálně alespoň 1/5 celkové délky hřebíčku). Pak můžete zvýšit sílu úderů, dokud nebude hřebík zatlučen do požadované pozice. Tímto postupem docílíte správného zatlučení hřebíku bez jeho vyhnutí.

  • Krátké (kolářské) hřebíčky je obtížné zaseknout do dřeva i v případě, že použijete lehké kladívko s křížovou úpravou úderné plošky. Doporučujeme použít kousek kartonu, do jehož jednoho konce hřebíček vtlačíte. Karton s hřebíčkem jednoduše přidržíte a poté opatrnými rázy hřebík přitlučete do materiálu. Vaše prsty nebudou bránit přitlučení a také snížíte riziko poranění.

  • Při práci s kladivem toto uchopte vždy co nejblíže na konci rukojeti tak, aby se palec opíral o prohlubeň před koncovým rozšířením. Zajistíte si tak dostatečně bezpečné a přitom pohodlné držení.

  • K úderům nikdy nepoužívejte hrany hlavy kladiva, protože nejsou tvrzené a hrozí nebezpečí poranění, např. odletujícími odštěpky z hlavy kladiva.

  • K úderům na sekáče používejte vždy palici, nikoliv kladivo. Průměr palice musí být vždy větší než hlava sekáče.

  • Při dlouhotrvající práci venku se osvědčuje kladivo s rukojetí, opatřenou termoizolačním materiálem. Kladivo nebude studit do ruky a navíc se taková kladiva vyznačují komfortnějším držením.

  • Pro přidržení hřebíků na hlavě kladiva použijte kladiva opatřená magnetem a speciální drážkou (dodává značka STANLEY). Magnet zajistí správnou fixaci hřebíku a přidrží jej při začátku zatloukání.