Tvar
Tvar vaničky volte podle velikosti prostoru, který máte k dispozici. Vybrat si můžete z různých provedení.
Obdélníkové vaničky jsou velmi oblíbené, zpravidla se dávají do větších koupelen. V nabídce je velké množství rozměrů.
Čtvercová vanička šetří místo, ale zároveň zajistí pohodlné sprchování. Hodí se i do moderních interiérů.
Sprchová vanička čtvrtkruhová je ideální do menších koupelen, zaoblený tvar je vhodný pro úsporu místa.
Asymetrická vanička vypadá pěkně v atypicky řešených koupelnách.
Rozměry
Čtvercové – nejoblíbenější rozměry jsou 80 × 80 cm, 90 × 90 cm nebo 100 × 100 cm. Do malých koupelen můžete zvolit i menší rozměr 70 × 70 cm.
Obdélníkové – vyhledávané jsou rozměry 80 × 90 cm, 80 × 100 cm nebo 90 × 120 cm. Do velké koupelny jsou na výběr větší vaničky, například 170 × 100 cm.
Na trhu je k dostání i velké množství atypických rozměrů, každý si tak přijde na své.
Před nákupem si zjistěte, jak vysoký sifon lze k dané vaničce použít. Výška sifonu bývá mezi 5,5 až 9,5 cm. Sifon se nesmí dotýkat podlahy, aby nedošlo k jeho poškození nebo k přenosům hluku.
Hloubka
Hloubka se pohybuje od 1 cm až do 90 cm. Do nižší vaničky se dobře vstupuje, ale na druhou stranu ji nemůžete využívat k napuštění vody, což oceníte v případě, pokud máte malé děti. Jestliže potřebujete bezbariérovou sprchu, zvolte vaničku zapuštěnou do podlahy.
Hmotnost a nosnost
Kolik bude vanička vážit závisí na jejím rozměru a také na použitém materiálu. Nejlehčí akrylátové vaničky váží méně než 10 kg. Velké modely z litého mramoru váží i 50 kg.
Hmotnost si předem zjistěte, abyste věděli, zda budete potřebovat pomoci s manipulací.
Nosnost hraje roli zejména v případě, když počítáte s tím, že sprchu bude využívat osoba s vyšší váhou nebo zvažujete občasné využití ve dvou. Nejčastěji se pohybuje od 200 do 300 kg.
Nosnost si ohlídejte hlavně u levnějších akrylátových vaniček.
Design
Vzhled vaničky přizpůsobte stylu vaší koupelny. Na trhu najdete velký výběr minimalistických modelů s čistými liniemi a také složitější nevšedně tvarované vaničky. Z barev můžete zvolit tradiční bílou, decentní smetanovou, šedou nebo výraznou černou. U litého mramoru se můžete setkat i s jinými nevšedními barvami.