Jak vybrat sprchový kout?

Sprchování je příjemným denním rituálem, při kterém se nejen umyjete, ale i uvolníte a zahřejete. Vybírat můžete z mnoha designů, materiálů i tvarů. Jak vybrat sprchový kout? Především vždy zvažte možnosti a velikost vaší koupelny.

Sprchování je příjemným denním rituálem, při kterém se nejen umyjete, ale i uvolníte a zahřejete. Vybírat můžete z mnoha designů, materiálů i tvarů. Jak vybrat sprchový kout? Především vždy zvažte možnosti a velikost vaší koupelny.

Doba čtení 6 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat sprchový kout podle tvaru

Čtverec

Klasický čtvercový sprchový kout nabízí větší prostor ke sprchování než např. tvar čtvrtkruhu. Přitom je stále vhodný i do menších koupelen. Tyto sprchové kouty jsou připravené pro umístění k libovolné stěně, do rohu místnosti nebo i do připraveného výklenku.

Čtvercové sprchové kouty

Obdélník

Sprchový kout tvaru obdélník nabízí velkorysý vnitřní prostor, a je proto vhodný do větších a prostorově velkoryse řešených koupelen. U tohoto tvaru se nejčastěji využívají posuvné a otočné sprchové dveře.

Obdélníkové sprchové kouty

Čtvrtkruh

Sprchový kout čtvrtkruh je jednou z nejoblíbenějších variant s klasickým vzhledem. Je prostorově úsporný zvenku i uvnitř, a proto je třeba počítat s menším sprchovým prostorem. V koupelně vám nezabere příliš místa.

Pokud hledáte sprchový kout rohový, tak čtvrtkruh je pro toto umístění přímo dělaný. Zpravidla se u tohoto tvaru setkáte s posuvným systémem otevírání.

Čtvrtkruhové sprchové kouty Rohové sprchové kouty

Výběr sprchového koutu podle typu

Bezrámové

Konstrukce sestává pouze z kování, výplně zástěny a vaničky. Panty, ustavovací profily, rozpěry a další prvky zaručují dobrou stabilitu. U tohoto typu se nejčastěji setkáte s otočnými dveřmi. Díky minimalizaci materiálu se sprchový kout snadno udržuje.

Vzhledem k vysokým konstrukčním požadavkům jde o finančně nejnáročnější typ.

Půlrámové

Jsou napůl cesty mezi rámovými a bezrámovými sprchovými kouty. Skládají se z výplně dveří vsazené do rámu, svislé profily však chybí. Konstrukce je odlehčená, zároveň se ale nemusíte bát horší stability. Nejčastěji se používají posuvné dveře, které při otevírání nebudou zabírat místo v koupelně.

V záhybech však nepodceňte riziko vzniku plísní.

Rámové

Výplň je vsazena do rámu, který ji kopíruje kolem dokola, celková konstrukce tak působí bytelnějším dojmem. Vydrží časté používání, nárazy a otřesy a přesto se jedná o finančně příznivou variantu.

Designově nemusí vyhovovat vysokým požadavkům.

Sprchový kout a důležité parametry

Šířka a délka zástěny

Tyto rozměry jsou závislé na půdorysu sprchového koutu. Mezi nejobvyklejší rozměry patří čtvercový sprchový kout 90 × 90 cm a 80 × 80 cm, což je zcela dostačující pro pohodlné sprchování 1 osoby. Výška zástěny se nejčastěji pohybuje kolem 190 cm, ale najdete i hodnoty nad 200 cm pro osoby nadprůměrné výšky.

Posuvné

Posuvné dveře nezasahují do koupelny a ušetří místo uvnitř sprchového koutu. Podle velikosti a množství posuvných panelů je potřeba počítat s tím, že se jimi zúží vstupní otvor. Důležitým faktorem jsou pojezdy, které by měly být vyrobené z kvalitních materiálů. Neměly by drhnout nebo se zasekávat. Jelikož se panely posuvných dveří zasouvají za sebe, nebude z nich voda odkapávat na podlahu koupelny.

Zalamovací

Zalamovací dveře se skládají do strany jako harmonika. Díky tomu nezaberou místo v koupelně ani nezmenší vstup do sprchy. Voda, která na nich zůstane po sprchování navíc stéká pouze do vaničky. Je třeba počítat s tím, že opticky působí robustnějším dojmem, jelikož jsou jednotlivé lamely uchycené v rámech. Zkontrolujte si kvalitu shrnovacího mechanismu a případných pojezdů tak, aby vše dobře sedělo, nedrhlo ani se neviklalo.

Otočné

U otočných dveří můžete vybírat z pivotového otevírání, kdy je využit čep, nebo z klasických pantů. Lze je otevřít jedním nebo oběma směry. Tuto možnost však musí dveřní kování umožňovat. Pokud se dveře otevírají ven, může z nich voda po sprchování stékat na podlahu. U tohoto typu si tak zkontrolujte těsnění a přítomnost okapničky.

Důležitým faktorem je kvalita uchycení dveří a dalších stabilizačních prvků tak, aby při otevření dveří nedošlo jejich vahou k vylomení či jinému poškození konstrukce. Otočné dveře mohou disponovat zdvihovým mechanismem nebo aretací v základní poloze.

Hloubka vaničky

Pokud se jedná o sprchový kout s vaničkou, je její hloubka důležitým parametrem zejména pro osoby s omezenou hybností, malé děti nebo čistě z estetických důvodů. Do nízké vaničky se snáze vstupuje, můžete se ale potýkat s vytékáním vody při sprchování. Hluboká vanička oproti tomu umožní napuštění pro koupání malých dětí či domácích mazlíčků.

Nosnost vaničky

Závisí především na kvalitě použitých materiálů. Důležitá informace zejména pro osoby s vyšší hmotností nebo pokud plánujete sprchování ve dvou. Akrylátová vanička by měla bez poškození unést více než 100 kg. U litého mramoru se dostanete až ke 300 kg.

Hmotnost sprchového koutu

Tento parametr vás bude zajímat v případě, že máte omezenou nosnost podlahy nebo jej budete sami přepravovat a instalovat. Běžně se setkáte s hmotností v rozmezí 50 - 60 kg. Obecně na váze ušetříte u sprchových koutů s akrylátovou vaničkou a plastovou výplní zástěny. Pokud však hledáte kout s nadstandardními rozměry, můžete se setkat s hmotností i více než 100 kg.

Materiál a design

Na rámy sprchových koutů se nejčastěji používá plast nebo hliník. Plastová varianta je levnější, ovšem méně odolná a také se hůře udržuje. Kovové rámy jsou odolnější, náročnost údržby je pak odvislá od povrchové úpravy kovu.

Na výplň dveří a stěn sprchových koutů se používá bezpečnostní sklo nebo plast. Ten je finančně příznivější, plastový sprchový kout navíc bude mít nižší váhu. Sklo však bude vždy působit luxusnějším dojmem a z dlouhodobého hlediska je jeho údržba jednodušší.

Vaničky sprchových koutů se standardně vyrábí z akrylátu nebo umělého kamene. Akrylát je cenově dostupnější, je však také náchylnější k poškození.

Druh materiálu

Použití

Vlastnosti

Plast

rám, výplň zástěny a dveří

levnější, lehký, méně odolný

Hliník

rám, kování

pěkný vzhled, dobrá odolnost, náročnější údržba

Sklo

výplň zástěny a dveří

luxusní vzhled, vyšší odolnost, nutná pravidelná údržba

Akrylát

vanička

finančně dostupný, snadno tvarovatelný, méně odolný vůči poškrábání

Litý mramor

vanička

skvělý vzhled, vysoká odolnost, dražší materiál

Rady na závěr

U sprchových koutů je největším problémem vodní kámen a zbytky mýdel. Výplně bývají ošetřené povrchovou úpravou, která jejich usazování eliminuje. Přesto doporučujeme skla po každém sprchování setřít aku stěrkou či manuální stěrkou. Alternativou je mikrovláknový hadřík, který neuvolňuje vlákna. Speciální péči věnujte chromovaným povrchům, které jsou náchylné k poškození a také je na nich vodní kámen více vidět.

Pro pravidelnou údržbu sprchového koutu vybírejte čisticí prostředky určené na údržbu koupelny či přímo k čištění sprchových koutů. Usazeniny vodního kamene skvěle odstraňuje kyselina citronová nebo běžný ocet, který je navíc ekologický. Ekologické čisticí prostředky jsou šetrné k povrchům, vaší pokožce i přírodě. Naopak si dejte pozor na kyselinu octovou, kyselinu solnou, kyselinu mravenčí, kyselinu fosforečnou a chlornan sodný. Tyto látky mohou způsobit nevratné poškození materiálů i vaší pokožky. Výpary vznikající při chemických reakcích způsobených agresivními složkami také mohou poškodit sliznice.

Samotná montáž sprchového koutu může být složitou záležitostí a je třeba znalostí instalatéra i pomoc zedníka. Berte v potaz, že je potřeba správné zapojení vodovodní baterie a odtoku sprchy. Samotný prostor pro sprchový kout musí být obložen vhodným obkladem. Následně je třeba vše ošetřit tak, aby nikde nezatékala voda, k čemuž se zpravidla používá sanitární silikon. Pokud s podobnými pracemi nemáte zkušenosti, vždy doporučujeme využít služeb odborníků.

Další užitečné články