Jak vybrat stojan na stromeček?

Cítíte při pohledu na památeční starý stojan lehký závan nostalgie? Tu však během svátků vystřídá vztek, protože se bojíte kolem stromku projít, aby se nezřítil. Pokud máte malé děti či domácí mazlíčky, pořiďte si stabilní stojan na vánoční stromek. Můžete vybrat třeba rychloupínací typ, který se vyrábí ve více velikostech na míru vašim potřebám.

Cítíte při pohledu na památeční starý stojan lehký závan nostalgie? Tu však během svátků vystřídá vztek, protože se bojíte kolem stromku projít, aby se nezřítil. Pokud máte malé děti či domácí mazlíčky, pořiďte si stabilní stojan na vánoční stromek. Můžete vybrat třeba rychloupínací typ, který se vyrábí ve více velikostech na míru vašim potřebám.

Doba čtení 3 min.
Sandra, redakce Heureka.cz

Základní druhy

Šroubovací

Klasický stojan, který si všichni pamatujeme z dětství. K upevnění stromků využívá tři až čtyři šrouby, které jsou pro větší stabilitu většinou zakončeny ploškami.

  • Vhodný pro malé až středně velké stromky.

  • Litinový stojan je nejtěžší a nejstabilnější.

  • Může být i z dalších materiálů: plast, kov nebo dřevo.

  • Stromek je nutné před nasazením do stojanu ofrézovat na požadovaný průměr.

Rychloupínací

Moderní typ stojanu, jehož největší předností je jednoduchost a rychlost upevnění. Vyrábí se většinou z plastu.

  • Pomocí páky se sevřou tzv. čelisti, které pevně obemknou kmen stromku.

  • Některé stojany mají systém opatřený ocelovými lanky, která ovládáte nožním pedálem. Podpěrné úchytky zajistí, že se váha stromku rovnoměrně rozloží. Vhodný pro silný, slabý i zakřivený kmen.

  • K dostání v několika velikostech pro různě velké stromky.

  • Lze do něj umístit i neofrézovaný stromek.

  • Velká nádobka na vodu, takže stromek nebude trpět žízní a stojan se správně zatíží.

Stojan na vánoční stromek

Materiál

Litina

Kvalitní materiál s velmi dlouhou životností. Litinové stojany jsou těžké a stabilní, vhodné i pro velké a mohutné stromky. Při koupi si pohlídejte, zda má stojan nádobku na vodu, některé druhy ji nemusí mít.

Plast

V posledních letech asi nejprodávanější typ. I když plast nemá tak dlouhou životnost jako kov, dá se sehnat skvělý a stabilní stojan. Nekupujte ho však někde v tržnici, ale raději od osvědčeného výrobce. Kvalitnější kousky zpravidla mají rychloupínací systém, díky němuž bude umístění stromku doslova hračka.

Kov

Klasický tradiční stojan z kovu se vyrábí už dlouhá léta. Bývá stabilní a vydrží, je většinou šroubovací a hodí se spíš pro malé a střední stromky s průměrem kmene do 6 cm. Některé druhy jsou bez nádržky na vodu, jiné ji mají, ale pokud je menší, budete vodu muset častěji dolévat.

Dřevo

Oblíbený přírodní materiál, který se hodí nejen k období Vánoc. Dřevěný stojan bude ve spojení se stromkem tvořit dokonalou dvojici. Vhodný pro menší stromky s průměrem kmene okolo 6 cm.

Keramika

Asi nejméně běžný, přesto se s ním můžete setkat. Keramický stojan je designový kousek, který během Vánoc oživí váš interiér. Je hodně stabilní, protože jeho nádobka pojme velké množství vody.

Jak vybrat velikost

Pro výběr správného stojanu potřebujete vědět, jak vysoký stromek budete mít. Dalším důležitým údajem je průměr kmene, aby se vám stromek do stojánku vešel. Každý stojan má jiné rozměry, proto si tyto údaje pohlídejte u konkrétního výrobku. Pro přehlednost níže naleznete orientační tabulku s nejčastějšími rozměry u plastových stojanů.

Výška stromku (m)

Max. průměr kmene (cm)

Šířka stojanu (cm)

2 m

7–10

32

2,2 m

11

34

2,5 m

12

36

2,7 m

12

37

3 m

12

39

4 m

17

52

Poznámka: Dané údaje se mohou lišit u různých stojanů jednotlivých výrobců.

Stojan na stromeček

Rady a tipy

  • Nejprve si rozmyslete, jak velký stromek budete kupovat. Až potom si vyberte vhodný stojan, který bude odpovídat průměru kmenu a zajistí požadovanou stabilitu.

  • Jestli dáváte přednost vysokým stromkům, které jsou těžké, vyberte si kvalitní stojan s jednoduchým uchycením.

  • Po zakoupení stromku ho postavte na chladné místo do nádoby s vodou. Ještě předtím ale kmen, který bývá zalepený smolou, uřízněte o cca 2–3 cm. Uvolní se tak kapiláry, kterými stromek rozvede vláhu do všech větví.

  • Kůra stromku by ideálně měla dosahovat až do vody, protože i tam stromek čerpá vláhu. Pokud je to možné, kůru ze stromku proto neodstraňujte, je rovněž významnou zásobárnou živin.

  • Pravidelně doplňujte vodu. Jen tak vám stromek vydrží dlouho svěží a krásný. Navíc platí, čím větší nádržka na vodu, tím větší stabilita stojanu.

  • Stojany jsou v různých barevných provedeních, třeba zelená, hnědá nebo černá.

Doplňky