Jak vybrat stojan nebo vidlici na prut?

Všechny tyto přípravky slouží k uchycení a stabilizaci prutů v požadované poloze, rozdělit je můžeme podle zpracování a řešení nebo podle toho, ke kterému rybářskému stylu jsou primárně určeny. Ne každá vidlička či stojan se hodí pro všechny způsoby lovu, velká tolerance tu sice je, pokud si ale svého koníčka chceme opravdu užít, je třeba vybrat to pravé.

Všechny tyto přípravky slouží k uchycení a stabilizaci prutů v požadované poloze, rozdělit je můžeme podle zpracování a řešení nebo podle toho, ke kterému rybářskému stylu jsou primárně určeny. Ne každá vidlička či stojan se hodí pro všechny způsoby lovu, velká tolerance tu sice je, pokud si ale svého koníčka chceme opravdu užít, je třeba vybrat to pravé.

Doba čtení 4 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

VODOROVNĚ, SVISLE NEBO ŠIKMO?

Jinak budeme umísťovat pruty při lovu za větru, jinak na vysokém břehu a pochopitelně při lovu na feeder je dáme do jiné polohy než při chytání dejme tomu na klasickou položenou. Je to kvůli lepšímu rozeznání záběru, s kratšími pruty potřebujeme zase trochu jinak zasekávat než s těmi opravdu dlouhými, zvolme si tedy ideální pomůcku.

U vidliček budeme provádět nastavení pro každý prut zvlášť, což je výhodné zejména v hodně členitém a poměrně komplikovaném terénu, případně i tam, kde chceme mít pruty dál od sebe nebo jejich umístění průběžně měnit. Do hlíny vidličky snadno zapíchneme a stabilně drží, nemají tendenci se vyvracet po zafoukání větru. Jenže ne vždy jsou podmínky až tak optimální. Pro zapíchnutí do jemnějšího písku budou vhodné značně delší vidličky, které zůstanou dostatečně pevné a prut nebude rušivým způsobem vibrovat nebo se pohupovat. Hodně tvrdý povrch bývá mnohem tvrdším oříškem, ani tady ale nemusíme být bezradní. Zavrtávací vidličky se speciálními hroty vniknou dobře i do opravdu tvrdého podkladu a zajistí prutu správnou polohu, v případě záběru stačí natáhnout ruku, přiseknout… Pokud jsme udělali všechno správně a měli i trochu onoho příslovečného štěstí, cítíme v ruce odpor bojující ryby. Vidličky jsou prakticky vždy řešeny jako teleskopické (zasunovací) a tak jejich délku nastavíme podle potřeby. V horní části mají buď jednoduchý rozštěp ve tvaru písmene „Y“, nebo jsou řešeny pomocí různých úchytů a svorek, případně mají i zapínatelnou pojistku proti odtažení prutu rybou. Jenže s těmi bývá velký problém právě při zasekávání, stačí na to zapomenout a je tu problém. Tedy u vidliček opravdu platí, že krása i funkčnost se skrývá v jednoduchém, ale řemeslně dokonalém zpracování a použití kvalitního materiálu.

STOJANY KONTRA VIDLIČKY

Pokud není možné zapíchnout vhodným způsobem vidličky nebo chceme umístit několik prutů víceméně v rovnoběžné poloze, sáhněme po stojanu nebo po tripodu. Ty totiž nepotřebují zarážet spodní díl do země, jsou velmi stabilní a poskytují při chytání poměrně velký komfort. Jsou opět libovolně nastavitelné na výšku i co se sklonu prutů týče, tudíž stačí vybrat to správné místo, nahodit a pruty umístit na hrazdičku. 

Stojan je sestavitelná nebo skládací konstrukce, která zaručuje stabilní umístění nahozených prutů a přitom pohotovou manipulaci s kterýmkoli z nich v případě potřeby. Vybrat si můžete z provedení na dva, tři i více prutů, pokud se dohodnete s kamarádem, vystačíte možná s jedním stojanem a nebudete si nijak překážet. Stojany jsou občas vybaveny i dalšími doplňky, ať už montovanými napevno nebo snímatelnými. Může to být swinger nebo jiný typ signalizátoru záběru, osvětlení pro noční lov či další výbava. A čím se takový rybářský stojan na pruty liší od tripodu! Tripod je vyroben na principu trojnožky s variabilně nastavitelnou délkou nohou a tudíž ho umístíme i na místa, kde vidličky ani stojany dost dobře použít nebude možné. Vysoká stabilita tripodu i na šikmém svahu nebo na nerovném terénu je jednou z jeho neoddiskutovatelných předností. Stojany i tripody mají velkou variabilitu v nastavení, poslouží tedy dobře na krátké i dlouhé pruty a využijeme je u českého rybníka nebo potoku v lukách stejně jako při chytání na moři.

BODEC JE DALŠÍ ŘEŠENÍ

Budeme-li využívat zejména vertikální polohy prutů, zajímavým řešením je použití rybářských bodců. V zásadě se jedná o rouru, do jejíž horní části umístíme rukojeť prutu a v dolní části je skládací nebo odnímatelný kovový bodec, který zajistí důkladné ukotvení v zemi. Pro lov sumců a při chytání s citlivou špičkou jsou právě bodce velmi oblíbené, dobře poslouží i k bezpečnému uložení prutu, na který momentálně nechytáme. 

Svisle (nebo častěji téměř svisle s lehkým sklonem dopředu) umístěné pruty dokonale signalizují jakýkoli kontakt ryby s nástrahou okamžitým a dobře patrným pohybem špičky. Pokud nefouká příliš silný vítr, je to velmi vhodný způsob nastražení prutů. Navíc nehrozí klopýtnutí, zamotání nebo nechtěného shození prutu na zem. Bodec můžeme využít i pro uchycení deštníku nebo slunečníku, záleží na tom, jaké počasí zrovna u vody je.

PŘEDNOSTI A SLABINY VE STRUČNÉM SHRNUTÍ

VIDLICE

+ levné, velmi skladné a rychle připravené

+ umožňují každý jednotlivý prut specificky umístit a nasměrovat

- ne všude se dají bez problému zapíchnout a po lovu zase vytáhnout

- za silného větru s delšími pruty mají tendenci ke kývání

STOJANY A TRIPODY

+ velmi dobrá stabilita na každém povrchu

+ není třeba nic zapichovat, 

+ rychlé skládání i rozkládání, velká variabilita nastavení

+ použitelné pro větší počet prutů současně

+ možnost upevnění nejrůznějších doplňků

- vyšší cena, která ale přináší uživatelský komfort

- u tripodů může v silném větru dojít ke kývání nebo kmitání

- vyšší hmotnost a potřeba víc místa při transportu

BODCE

+ velmi příznivá cena

+ snadná instalace u vody

+ skládací bodce zaberou při transportu jen minimum místa

+ poslouží i na deštník nebo slunečník

- menší variabilita možnosti zvolené polohy prutu

- v podmáčeném nebo písčitém podkladu hůře použitelný