Jak vybrat stolní počítač?

Hledáte našlapaný herní stroj, pracovního "tahouna" nebo všestranný multimediální počítač a neorientujete se v parametrech počítačových komponent? Stolní počítač již dávno nemusí být pouze neforemná krabice umístěná pod stolem, vejít se může i rovnou do monitoru. Každé řešení však má svá úskalí, poradíme vám, jaká konstrukce je pro vás vhodná a na jaké parametry se zaměřit.

Hledáte našlapaný herní stroj, pracovního "tahouna" nebo všestranný multimediální počítač a neorientujete se v parametrech počítačových komponent? Stolní počítač již dávno nemusí být pouze neforemná krabice umístěná pod stolem, vejít se může i rovnou do monitoru. Každé řešení však má svá úskalí, poradíme vám, jaká konstrukce je pro vás vhodná a na jaké parametry se zaměřit.

Doba čtení 12 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Rozdělení stolních PC podle konstrukce

Desktop

Desktop je klasická konstrukce, kde je celý počítač ukryt do velké skříně, nejčastěji uložené pod stolem, případně stojí na pracovní desce.

  • Pojme větší komponenty

  • Nejlepší poměr cena/výkon

  • Snadná údržba a výměna komponent

  • Zabere hodně místa na pracovní desce

  • Nelze ho přenášet

All-in-one

Veškeré počítačové komponenty jsou integrovány v obrazovce, která může být také dotykové.

  • Úspora místa

  • Jednoduché zapojení

  • Nižší výkon oproti desktopům

  • Není vhodný jako herní počítač

All-in-One PC

Mini PC

Mini PC jsou malé krabičky, v podstatě miniaturní desktopy, které můžete přenášet a připojovat k libovolným monitorům a dalším periferiím.

  • Přenosné a skladné rozměry

  • Cenově dostupný počítač

  • Omezený počet konektorů

  • Zpravidla nižší výkon

Mini PC

Parametry

Při výběru počítače zohledněte především účel, za jakým přístroj pořizujete. Běžný domácí počítač nepotřebuje vysoký výkon a hlavním kritériem bude plynulý a tichý chod. Kancelářský počítač také nevyžaduje výkonné komponenty, zásadní bude především úsporný provoz, pokud má fungovat osm a více hodin denně. Dražší modely bývají vybaveny vyššími verzemi operačních systémů, které umožní například pokročilé nastavení sítí. Profesionální počítač pak bývá nejčastěji využíván pro práci s videem a grafikou a jiné činnosti náročné na výpočetní i grafický výkon. Je stavěn na dlouhodobou zátěž (například několikahodinové renderování videa) a obsahuje vysoce výkonné komponenty, díky čemuž může být mnohonásobně dražší než běžný kancelářský počítač. Herní počítač potom obsahuje výkonný procesor a grafickou kartu, která zvládne náročné hry bez sekání a ve vysoké kvalitě. Důležité je zde chlazení, protože komponenty často pracují i několik hodin na maximální výkon, čímž produkují velké množství tepla. Často je hráčům na míru přizpůsoben také design, například průhlednou skříní či osvětlením. Jsou dražší než běžné počítače pro domácnost a konkrétní cena se odvíjí od požadovaného výkonu.

Při výběru počítače zohledněte parametry podle účelu použití.

Procesor

Procesor je v podstatě mozek počítače, který se stará o chod všech procesů. Z velké části na něm tak závisí výpočetní výkon zařízení. Ten se udává v GHz, v dnešní době ale nepředstavuje příliš důležitý údaj, jelikož rychlost procesoru záleží i na důležitějších faktorech, například počet jader, možnosti přetaktování a použité technologie. Procesory pro stolní počítače a notebooky vyrábí prakticky jen dvě společnosti na světě - Intel a AMD. Nelze říci, která značka je lepší, je důležité zaměřit se spíše na konkrétní model.

Důležitým údajem je také počet jader procesoru. Jednotlivá jádra vícejádrových procesorů mohou zpracovávat nezávisle na sobě různé výpočty a aplikace, poté mohou pracovat výrazně rychleji. Jádry se tedy výkon nenásobí, ale záleží na konkrétním typu úkonu - například práce s videem, hraní některých náročnější her, úprava velkých fotografií, renderování 3D modelů nebo práce s hudbou dokáží využít plně potenciálu vícejádrových procesorů.

Některé procesory mají také schopnost tzv. hyper-threadingu (virtuálního vytvoření dalších jader), o plnohodnotnou náhradu vícejádrového čipu se ovšem nejedná. Existují také procesory s odemčeným násobičem, které můžete přetaktovat (zvýšit frekvenci), pochopitelně ale pouze do té míry, aby se nepřehřívaly. Obvykle je to možné v řádu několika desítek procent, nicméně procesor při vyšším taktu spotřebuje více energie a vyprodukuje více tepla. Některé procesory se přetaktují při zvýšené zátěži na krátkou dobu automaticky.

Operační paměť (RAM)

Operační paměť slouží k ukládání procesů a dočasných souborů aplikací, včetně operačního systému. Čím je větší, tím více toho počítač zároveň dokáže vykonávat.

Nenáročným uživatelům stačí méně než 8 GB, limitovat může například při větším množství otevřených záložek v prohlížeči v kombinaci s dalšími programy.

Zlatým středem je 8GB RAM, která zvládne většinu úkonů včetně her. Profesionálové zabývající se úpravou videí a grafiky by pak měli sáhnout po 16GB RAM a větší. Pokud jsou na základní desce další volné sloty, dá se RAM snadno a poměrně levně rozšířit.

Pevný disk

Pevný disk ukládá veškerá uživatelská data.

  • Klasický HDD, též známý jako plotnový, je výrazně pomalejší a kvůli pohyblivým částem náchylnější na poškození. Jeho výhodou je velmi nízká cena za jednotku paměti, ani dražší modely ale neoslní rychlostí.

  • Nízká cena za jednotku paměti

  • Náchylnější na poškození díky pohyblivým částem

  • Pomalejší oproti SSD

  • SSD disky vynikají vysokou rychlostí, oproti HDD až desetkrát vyšší. Navíc jsou menší a díky absenci pohyblivých částí také absolutně tiché. Jejich cena je ovšem znatelně vyšší. Výhodnou kombinací je instalace operačního systému a nejčastěji používaných aplikací na menší SSD a ukládání ostatních dat na větší HDD.

  • Tichý provoz

  • Větší odolnost

  • Cena, oproti HDD výrazně vyšší

Grafická karta

Grafická karta vytváří grafický výstup na displeji, její hlavní součástí je grafický procesor GPU, který slouží pro rychlé a efektivní změny obsahu grafické paměti a tím obrazu na displeji. Velká část počítačů využívá integrované grafické karty, které jsou součástí procesoru či méně často základní desky. Ty lepší přitom postačí nejen na základní kancelářskou práci, ale i multimédia a méně náročné hry. Výhodou je také tichý provoz a nižší spotřeba energie díky absenci vlastního chlazení.

Pokud potřebujete vyšší grafický výkon, pak sáhněte po dedikované kartě. Ta je zcela nezávislou jednotkou, která sice přidá na spotřebě energie i hlučnosti, umožní však používání náročných grafických programů či náročných her. Je zapotřebí rozlišovat profesionální a herní grafické karty, liší se především v ovladačích a distribuci výkonu. Profesionální karty volte na dlouhodobou a rovnoměrnou zátěž, kdežto herní na poskytování co nejvyššího výkonu v danou chvíli.

Zdroj

Stará se o dodávání energie jednotlivým komponentům, jeho výkon proto vždy musí být vyšší než souhrn příkonu jednotlivých komponent. Pokud si pořizujete hotovou sestavu, výrobce na to již myslel za vás, při stavbě PC nebo výměně komponent se ovšem na tento parametr nezapomeňte zaměřit.

Pokud budete PC sestavovat sami, ujistěte se, že máte dostatečně silný zdroj.

Operační systém

Operační systém je rozhraní, přes které se spouští aplikace a přes které ovládáte funkce počítače. Nejběžnějším u stolních počítačů je Microsoft Windows 10, nejnovější počítače pak přichází s novými Windows 11. Jeho přítomnost sice zvyšuje základní cenu počítače, ovšem ihned po vybalení z krabice je připraven na plnohodnotné použití a funguje s nejvíce aplikacemi. Od počátku plnohodnotným je také Mac OS, jenž naleznete předinstalovaný v počítačích od Apple. Ve srovnání s Windows má sice menší nabídku kompatibilních aplikací (především se to týká her), ovšem některé kvalitní programy jsou naopak nedostupné pro Windows.

Konektivita

Každý počítač disponuje určitou nabídkou konektorů, jež rozhodují o množství příslušenství, která je možné připojit.

  • Počet USB konektorů je důležitým faktorem, přičemž rozlišujte základní USB 2.0, rychlejší USB 3.0 (obvykle bývají modré) a moderní oboustranné USB-C. Kromě samotného počtu USB konektorů berte v potaz i jejich umístění, zejména u desktopů oceníte, když díky konektorům na přední straně nebudete pokaždé nuceni se při připojování flash-disku dostávat ke konektorům na zadní straně.

  • Obrazové výstupy - starší VGA konektor už dávno není samozřejmostí, využívá se spíše univerzální HDMI nebo profesionální DisplayPort. Zjistěte tedy, jaký vstup využívá váš monitor či televize, nezapomeňte také, že při zapojení více monitorů vyžaduje každý svůj vlastní výstup.

  • Bezdrátové připojení není na rozdíl od notebooků pravidelnou výbavou. Pokud hodláte využívat bezdrátová zařízení či se bezdrátově připojujete k internetu, ujistěte se, že bude počítač vybaven WiFi a Bluetooth. Tyto funkce je sice možné doplnit pomocí speciálních USB adaptérů či karet do vnitřku počítače, znamená to ovšem investici navíc a permanentně obsazený USB port.

  • LAN konektor zajišťuje nejstabilnější připojení k internetu prostřednictvím ethernet kabelu. Zejména u mini PC a all-in-one počítačů však nebývá vždy.

  • Zvuk sice dokáže přenášet i HDMI a DisplayPort, nicméně pro připojení externí repro soustavy budete potřebovat i klasický 3,5mm jack. Některé počítače mají druhý výstup určený pro mikrofon, u jiných budete v případě používání headsetu potřebovat USB.

Další výbava

All-in-one počítače často bývají vybaveny webkamerou, jejíž kvalita se ovšem různí. Pokud tedy využíváte videohovory často, zvažte pořízení externí webkamery.

Zejména u mini PC či all-in-one nebývá samozřejmostí přítomnost CD/DVD mechaniky, bez níž se dnes již mnoho uživatelů zcela obejde. Pokud tento typ nosičů používáte, ujistěte se, že jím počítač disponuje. Nouzovým řešením jsou externí mechaniky, jde však o další výdaj navíc a obsadí vám jeden slot USB.

Pokud jste vyznavači bezdrátového připojení sluchátek a reproduktorů, myslete ve výbavě na Bluetooth.

Výměna komponent a individuální PC sestava

Výhodou desktopové konstrukce je poměrně snadný přístup ke komponentům, a tedy možnost jejich výměny. U hotových PC soustav to ovšem někdy bývá znemožněno nebo bývají zapečetěny a zásahem do vnitřku počítače přijdete o záruku. Čas na výměnu komponent nicméně většinou přichází až po záruce, když jejich výkon začne pokulhávat. Nemusíte měnit celý počítač, ale například pouze grafickou kartu nebo přidat další pevný disk. Některé obchody nabízejí také možnost sestavení PC z vámi definovaných komponentů, a to včetně případné instalace operačního systému a zprovoznění.

Údržba a servis

Počítač je potřeba pravidelně čistit tak, aby usazený prach nebránil proudění vzduchu a nezpůsobil přehřívání. Nejjednodušším řešením je otevření skříně a odstranění prachu mechanicky, tím ale u hotových sestav porušíte záruku. Využít tedy můžete stlačený vzduch, kterým odstraníte prach z větracích otvorů. V závislosti na vytížení počítače je vhodné nechat jednou za čas počítač profesionálně vyčistit a vyměnit teplovodivou pastu na procesoru, jež se stará o odvod tepla.

Nejčastější dotazy