Jak vybrat střešní box?

Autobox, střešní box nebo také rakev na auto. To všechno jsou názvy pro jednoduché rozšíření zavazadlového prostoru vašeho auta. Při jejich výběru byste měli dodržet několik základních pravidel. Vše se dozvíte v našem rádci Jak vybrat střešní box.

Autobox, střešní box nebo také rakev na auto. To všechno jsou názvy pro jednoduché rozšíření zavazadlového prostoru vašeho auta. Při jejich výběru byste měli dodržet několik základních pravidel. Vše se dozvíte v našem rádci Jak vybrat střešní box.

Doba čtení 3 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat střešní box podle způsobu otevírání

Jednostranné

Jednostranné otevírání znamená pro střešní box především snadnou a rychlou montáž na váš automobil. Na samotném boxu najdete spolehlivé čepy, které zabraňují samovolnému otevření víka. Dobré aerodynamické vlastnosti tohoto modelu pak můžete využívat v každém ročním období. K boxu se však musíte samozřejmě naučit přistupovat vždy pouze z jedné strany.

Oboustranné

U oboustranného otevírání vám tato starost odpadá a přistupovat k němu můžete od řidiče i spolujezdce. To výrazně zjednodušuje náklad i vykládku vašich věcí. Jedná se proto o nejčastěji používaný typ. V otevřeném stavu střešní box vydrží díky mechanickým nebo plynovým vzpěrám. Ty plynové však mohou při nižších teplotách vykazovat větší poruchovost.

Zadní

Zadní otevírání znamená pro střešní box především robustní dno a nízký profil. Díky speciálnímu otvoru dosedne box i na auta s anténou. K naloženým zavazadlům umožňuje přistupovat pohodlně ze tří stran. Ačkoliv nedochází k plnému otevření do pravého úhlu, víko vždy spolehlivě drží pneumatické vzpěry.

Jaký střešní box dle jeho parametrů

Rozměry, objem a barva

Nejmenší střešní boxy nalezneme v délce menší než 130 cm. Ty delší jsou ideální pro převoz lyží a mohou dosahovat i více než 230 cm. Při výběru myslete i na to, že by střešní box neměl být příliš dlouhý. Směrem dopředu by mohl omezovat váš výhled z vozu, směrem dozadu by zase ztěžoval otevírání zavazadlového prostoru. Při převozu např. kočárku se zaměřte na dostatečnou šířku, alespoň 70 cm.

Objem střešních boxů se pohybuje nejčastěji v rozmezí od 450 do 500 l v závislosti na rozměrech. Výrobce udává vždy vnější rozměry, ty vnitřní budou zhruba o 8–10 cm menší. V nabídce nechybí nejrůznější barevné varianty a kromě klasického černého je oblíbený také např. střešní box bílý.

Nosnost

Standardně se pohybuje okolo 50 kg, ale existují i modely s nosností vyšší než 75 kg. Při uchycení na střechu vozu však vždy kontrolujte také nosnost příčníků a především samotné střechy vašeho vozu.

Způsob uchycení

Nejčastějším řešením je uchycení pomocí U-profilu skrz dno střešního boxu. Dále se upevňuje třmenem ke střešním nosičům, popřípadě rychloupínáním nebo uchycením pomocí T-drážky. U-profil je nejčastější, rychloupínáky nebo T-drážka zase rychlejší a jednodušší. Před samotným nákupem si pro jistotu ověřte vzájemnou kompatibilitu vašeho vozu, příčníků a střešního boxu. Nářadí a potřebné součástky pak bývají součástí balení.

Střešní boxy a příslušenství

Doplňky

Díky držáku lyží, který lze umístit přímo do autoboxu, zajistíte bezpečnou přepravu veškerého vašeho vybavení na hory. Pomocí popruhů a gumových upínačů jednoduše přichytíte převážené věci. Ochranný obal lze využít nejen při uskladnění boxu, ale také při převozu na střeše auta.

V okamžiku, kdy autobox sundáte ze střechy vozidla, můžete k jeho uskladnění využít praktický držák na zeď. Díky tomu vám nebude zabírat tolik místa. Alternativou držáku na zeď je zvedák boxu. Zvedák připevníte ke stropu a za pomoci speciálního mechanismu střešní box vytáhnete nahoru.

Střešní nosiče

Střešní nosiče kol

Střešní nosiče lyží

Nosiče vodní sporty

Příčníky a podélné střešní nosiče

Střešní koše

Rady na závěr

Box by měl být uchycený rovnoběžně s podélnou osou vozidla, ideálně v polovině vzdálenosti mezi příčníky.

U nosnosti nejde pouze o střešní box. V první řadě musíte vzít v potaz nosnost střechy vozu. Pak přijdou na řadu příčníky a až potom střešní box. Navíc samotné příslušenství něco váží. Vždy byste si proto měli nechat rezervu a nevyužívat nosnost na 100 %.

Převážené věci se ve střešním boxu nesmí volně pohybovat. K uchycení můžete využít např. gumové upínače (lidově gumicuky) nebo ráčnové pásy. Gumicuky jsou ideální pro menší a lehčí předměty, pásy pro těžší a objemnější. Vždy si ověřte, zda je něco z výše uvedeného součástí příslušenství boxu, nebo je budete muset dokoupit samostatně.

Záleží i na samotném rozložení nákladu. Nejtěžší věci upevňujte vždy ve středu boxu, lehčí můžete umístit k okraji. Ideální je umístění 60 % celkové váhy nákladu v centrální části autoboxu.

Další užitečné články