Jak vybrat střešní okno?

Při plánování rekonstrukce podkroví a přestavby střechy bude jedním z klíčových bodů kromě výstavby schodiště také montáž oken. Ať už se rozhodnete pro vikýř, nebo střešní okna, mějte na paměti, že některé obce v závislosti na plánu zástavby mohou vyžadovat stavební povolení i na takový druh rekonstrukce. Výběrem materiálu však ještě nemáte vyhráno, dále si rozmyslete způsob otevírání okna, typ skla i sklon střechy. Vše v textu dále podrobně rozebereme.

Při plánování rekonstrukce podkroví a přestavby střechy bude jedním z klíčových bodů kromě výstavby schodiště také montáž oken. Ať už se rozhodnete pro vikýř, nebo střešní okna, mějte na paměti, že některé obce v závislosti na plánu zástavby mohou vyžadovat stavební povolení i na takový druh rekonstrukce. Výběrem materiálu však ještě nemáte vyhráno, dále si rozmyslete způsob otevírání okna, typ skla i sklon střechy. Vše v textu dále podrobně rozebereme.

Doba čtení 9 min.
Andrea, redakce Heureka.cz
Jak vybrat střešní okno

Video nákupní rádce

Otázky na začátek

Střešní okno, vikýř nebo světlovody?

Nejprve je třeba si ujasnit základní rozdělení a možnosti střešních oken. Za nejzákladnější variantu lze považovat světlovody, které, jak název napovídá, přivedou do místnosti přirozené denní světlo, a to i do nejtmavších koutů. Oproti střešním oknům však neposkytnou žádný výhled do okolí a větrání je možné pouze přidáním oddělené ventilační jednotky.

Další alternativou jsou vikýře. Jejich montáž vyžaduje pečlivé plánování a složitější osazení. Nespornou výhodou je však jeho vertikální poloha, tedy možnost otevírání okna i když prší, a zvětšení plochy místnosti díky zabudované podchozí stříšce. Střešní okno sice nelze otevírat v dešti, zato vám do místnosti vnese více světla, působí velmi nenápadně a lze ho umístit i vysoko v konstrukci střechy.

Do jakého typu místnosti?

Typ místnosti bude hrát největší roli při výběru materiálu. Zatímco dřevěná střešní okna se skvěle hodí do ložnicí a dětských pokojů, pokud ale zvažujete, jaké okno do koupelny, sáhněte spíše po plastovém. To lépe odolává zvýšené vlhkosti, proto bude vhodnější i do kuchyní se zkosenou zdí. Do dětských pokojů může být zajímavou variantou svislá sestava oken, kdy se svrchní část otevírá na kličku a spodní slouží pouze k lepšímu prosvětlení místnosti, nelze tedy otevřít. Takové provedení se hodí například i do ateliérů a tanečních sálů.

Střešní okno prosvětlí místnost a zvýší viditelnost, je proto ideální do ateliérů

Rozdělení podle způsobu otevírání

Kyvné

Nejčastěji se setkáte s kyvným provedením, tedy panty umístěnými v polovině rámu. Díky nim lze kyvné okno otáčet libovolným směrem až o 180°. Z toho vyplývá velká výhoda - snadné čištění vnějšího skla. Podle polohy ovládání lze kyvná okna dále rozlišovat na ta s horním, nebo spodním otevíráním, přičemž spodní madla spíše využijete při montáži ve větší výšce a obráceně. Nevýhodou kyvných systému je zásah okenního křídla do místnosti, což může částečně zabraňovat ve výhledu.

Zajímavou alternativou jsou potom výsuvně kyvné modely, jejichž osa otáčení je posunuta do horní části rámu. Křídlo, které se obvykle zasouvá do interiéru, v této variantě nepřesahuje ostění. Díky tomu nehrozí úrazy o vysunuté rohy okna.

Výklopné

Okna, která se otevírají pouze směrem ven, nazýváme výklopná. V místnosti nepřekážejí okenní křídla, čímž se zlepší celkový výhled. Jelikož okno otevřete pod maximálním úhlem přibližně 45°, hůře se oproti kyvnému čistí. Zajímavým provedením jsou potom balkonové výklopné konstrukce, které při otevření vytvoří balkon. Celý princip funguje tak, že vyklopením horního křídla vzhůru a spodního křídla do svislé pozice získáte ohraničený venkovní prostor podobný balkonu. Do spodního křídla je navíc instalováno boční zábradlí, které se při otevírání vysouvá.

Pro vybudování malého balkonku nemusíte složitě zasahovat do stavby, stačí pořídit speciální balkonové výklopné provedení

Výklopné-kyvné

Pro střechy s nízkým sklonem je nejvhodnější variantou výklopné-kyvné provedení. To se snadno umisťuje právě do nižších poloh a nabízí lepší výhled. Podle názvu je dále patrné, že způsob otevírání bude dvojí, pro jeho změnu poslouží přepínací mechanismus. Díky tomu tato okna kombinují výhody obou předchozích typů, tedy snadné čištění, dobrý výhled a použití venkovní markýzy.

Na co se zaměřit

Materiál

Stejně jako u výběru standardních fasádních oken se zde budete rozhodovat mezi dřevem a plastem. Pro zvolení vhodného materiálu byste měli posoudit vlhkost v místnosti, umístění radiátorů i celkovou estetiku. Ta však ve výsledku nemusí být vždy směrodatná, protože i plastová okna mohou nést originální dekor dřeva k nerozeznání od pravého.

Dřevo

Rám kvalitních dřevěných oken je lepen několika vrstvami vyschlého dřeva tak, aby orientace lamel zabraňovala kroucení a jiné deformaci. Dřevěné materiály působí útulně, dodávají konstrukci příjemný přírodní ráz a vynikají dobrými izolačními vlastnostmi. Naproti tomu však stojí náchylnost na zvýšenou vlhkost a hořlavost. Z toho důvodu se nedoporučuje umístění dřevěných oken do koupelen a kuchyní.

Nepříznivému působení vlhkosti lze předcházet speciálními lakovými úpravami, které dřevo zároveň chrání před nečistotami. Nejčastějším materiálem je borovice, která díky vysokému podílu pryskyřice také přispěje k vyšší odolnosti. Stejně jako u jiného dřeva je však třeba dbát na pravidelnou údržbu.

Plast

Nevýhoda dřeva, tedy náchylnost k poškození vlhkostí, je naopak jednou z hlavních výhod plastových oken. Ta dostatečně odolávají vnějšímu působení a jsou proto vhodná k umístění do prostorů s vyšší vlhkostí nebo bez radiátorů v blízkosti oken. Plastové konstrukce jsou tvořené několikakomorovým profilem s výztuhou a jsou chráněné proti UV záření. Na rozdíl od dřeva nevyžadují přílišnou péči (lakování) a snadno se udržují.

Dřevo a plast

Praktickým řešením může být kombinace dřeva a plastu. Takové modely jsou vybavené kvalitním dřevěným jádrem zajišťujícím výborné izolační vlastnosti a vodotěsnou polyuretanovou vrstvou odolávající vnějším podmínkám (vlhkosti i prachu). Někdy nazývaná kombinovaná okna se jednoduše čistí a můžete je umístit do jakéhokoliv prostoru. Také plastové provedení může připomínat dřevěný dekor díky speciálním lakům a nástřikům

Typ skla

Kvalitní zasklení zajistí hlukovou i tepelnou izolaci, ochranu před mechanickým poškozením i potřebnou odolnost. To, jaký typ skla vyberete, závisí především na celkovém zateplení domu a typu skla ostatních fasádních oken. V souvislosti s typem skla můžete narazit na koeficient Uw udávající prostup tepla, přičemž platí, že čím nižší hodnota, tím lépe bude sklo izolovat. Za běžné hodnoty lze považovat izolační dvojskla s koeficientem Uw 1,0 W/m²K. Na trojskla a čtyřskla musí být také uzpůsobený rám křídla, který by takto těžkou výplň nemusel vždy unést. Koeficient propustnosti u těchto modelů balancuje mezi 0,5 až 0,8.

Rozměry a umístění

Pokud přejdeme atypická a nestandardní provedení, nejčastěji se doporučuje umístit okna ve výšce spodní hrany zhruba 90–110 cm. To však nemusí být v praxi vždy proveditelné. Polohu okna ovlivňuje také výška nadezdívky a tloušťka střešního pláště, tehdy se může výška od podlahy zvednout i na 150 cm. Výška horní hrany se poté pohybuje okolo 180–220 cm nad podlahou.

Samotná velikost oken by měla odpovídat zhruba 10–12 % celkové velikosti místnosti. Součet šířek všech oken by se měl přitom rovnat 55 % délky pokoje. Pro přehlednost dále v tabulce naleznete příklady výběru konkrétních rozměrů okna v závislosti na velikosti pokoje. Obecně však platí, čím více menších oken, tím lépe a rovnoměrněji bude prostor prosvětlen.

Velikost pokoje

Ideální plocha okna

Příklad rozměrů dvou oken v místnosti

10 m²

1 m²

55 × 78 cm

15 m²

1,5 m²

66 × 118 cm

20 m²

2 m²

78 × 140 cm

30 m²

3 m²

94 × 140 cm

Sklon střechy

S rozměry okna a ideálním výhledem úzce souvisí sklon střechy domu. Čím strmější bude, tím užší okna budete moci pořídit. Střechy s mírným sklonem (cca 30–55°) naopak vyžadují delší rozměry. Díky tomu získáte perfektní výhled z okna jak vestoje, tak vsedě. Do nižších sklonu se spíše doporučují výklopné-kyvné modely s horním otevíráním nebo speciální balkonová výklopná okna. Kyvná okna můžete osazovat do střech se sklonem od 15 do 90°.

Příslušenství ke střešním oknům

Jednou z nevýhod střešních oken je vyšší přehřívání v letních měsících. Tomu můžete účinně předcházet pořízením venkovních rolet nebo markýz. Pro regulaci světla lépe poslouží žaluzie na střešní okna. Okno lze dále vyplnit síťkou proti hmyzu, díky které můžete libovolně větrat i v noci a nemusíte se obávat štípanců od komárů.

Žaluzie se oproti markýzám lépe regulují, nezajistí však takovou izolací

Údržba a čištění

Dřevěná okna

Náročnější na údržbu budou pochopitelně dřevěné rámy, u kterých kontrolujte stav lakování. Celkově se doporučuje rám jednou za 5 až 7 let kompletně přelakovat. Lak bývá většinou narušen nejvíce na místech kontaktu se sklem, proto jakmile objevíte drobné narušení, aplikujte vrstvu laku přímo na postižené místo. Není třeba pokaždé přelakovávat celý rám. Před nanesením laku místo očistěte mýdlovou vodou, usušte, přebruste a v případě prasklin opravte tmelem na dřevo a znovu zabruste.

Plastová okna

Plastová okna stačí jednou za čas vyčistit hladkým hadříkem a vlažnou vodou. V průběhu roku kontrolujte lemování okolo okna a případné nečistoty jako napadané listí odstraňte.