Jak vybrat studiové světlo?

Fotíte nebo točíte videa? V tom případě se bez studiového světla neobejdete. Kritérií pro jeho výběr je hned několik. Pomůžeme vám se v nich zorientovat a vybrat to nejvhodnější přímo pro vás.

Fotíte nebo točíte videa? V tom případě se bez studiového světla neobejdete. Kritérií pro jeho výběr je hned několik. Pomůžeme vám se v nich zorientovat a vybrat to nejvhodnější přímo pro vás.

Doba čtení 5 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Typy světel

Trvalé studiové světlo

Trvalé studiové světlo používají zejména fotografové nebo vlogeři, kteří se svou tvorbou teprve začínají. Zdrojem světla je žárovka či zářivka.

 • Pro začátečníky

 • Kompaktní

 • Hřeje

 • Svítí nepříjemně do očí

 • Relativně těžké

 • Vyšší spotřeba energie

Zábleskové studiové světlo

Zábleskové studiové světlo používají i profesionální studia, ale přitom za ně utratíte velmi rozumnou částku. Zdrojem světla je v tomto případě výbojka.

 • Vhodné i pro začátečníky

 • Příjemné světlo

 • Tolik neoslňuje

 • Nehřeje

 • Výkon kolísá dle kvality zpracování

Podle čeho vybrat

Rozdělení trvalých světel

Trvalá světla můžeme dále rozdělit na:

 • Halogenová - jejich kvalita se často různí; najdete ale i halogeny s opravdu vysokým výkonem

 • Světla se spirálovými zářivkami - jde o úspornou zářivku, která kombinuje několik zářivek najednou; mívají však slabý výkon, k osvětlení scény proto potřebujete více žárovek

 • Desková zářivková světla - hodí se hlavně na natáčení videa; mají stálou barevnou teplotu, slušný výkon i široký záběr nasvícení

 • LED trvalá světla - jsou současným trendem; mají nízkou spotřebu, dlouhou životnost, ale někdy může dojít ke kolísání barevné teploty

Zdroj světla

Trvalé studiové světlo má jako zdroj světla žárovku, zářivku nebo halogen. Záblesková světla mají výbojku. U trvalých světel hodnotíme jejich životnost v hodinách, u zábleskových světel pomocí počtu záblesků a délky hoření výbojky. Na českém trhu seženete i záblesková světla, která kombinují výbojku a pilotní žárovku.

Výkon

Výkon nehraje důležitou roli jen kvůli intenzitě osvětlení, ale také z hlediska rezervy, s níž může světlo pracovat. Záblesky, které pracují vždy jen zlomek vteřiny, mají velmi stabilní výkon, pokud jde o barevnou teplotu a délku záblesku. Vyplatí se, když si pořídíte blesk silnější, než potřebujete.

U studiových blesků si volíte podle poměru záblesku vůči plnému výkonu, nejčastěji 1:1, 1:2, 1:4 či 1:64.

Teplota chromatičnosti

Ta je charakterizována spektrem bílého světla. Udává se ve stupních Kelvina. Optimální hodnotou je 5500 °K. To znamená, že bílá barva je bílá nejenom ve vašich očích, ale i na digitálním přístroji. Jakmile chromatičnost snížíte nebo zvýšíte, dojde k posunu zabarvení světla k teplejšímu nebo studenějšímu tónu barevného spektra.

Pokud budete fotit s klasickou žárovkou, jejíž chromatičnost je 2800 °K, bude taková fotka zabarvena do oranžova.

Studiové světlo využijete v každém interiéru.

Synchronizační čas

Synchronizační čas blesku představuje nejkratší expoziční čas závěrky fotoaparátu. Předpokládá se, že během něj nastane rovnoměrné pokrytí záznamového média. Délka času se odvíjí od druhu závěrky použité v přístroji. Obvykle se setkáte s centrální a štěrbinovou závěrkou.

V průběhu krátkých expozičních časů do 1/200 s elektronická závěrka DSLR fotoaparátů využívá triku, při němž se pootevřou lamely a před snímačem se posunou. Úzkou štěrbinou pak prochází přesná dávka světla, která odpovídá expozičnímu času. Elektronické blesky s sebou nesou jeden velký problém - mají velmi krátkou dobu hoření výbojky a může dojít k osvětlení jenom části snímače. Některé pokročilé blesky však disponují režimem vysokorychlostní synchronizace, která pokrývá plochu rovnoměrně.

Bezdrátové připojení

V dnešní době můžete ovládat blesk bezdrátově, proto nehrozí, že byste se zamotali do kabelů. Některé blesky je možné bezdrátově také nabíjet a to mobilním bateriovým generátorem. Bezdrátová komunikace probíhá prostřednictvím radiových vln o určité frekvenci.

Kompatibilita

Trvalá i záblesková světla je možné propojit s dalším foto příslušenstvím. Světla lze zkombinovat s dálkovým odpalovačem i fotoaparátem nebo notebookem. Případně si také pořiďte softbox, reflektor, světelný stan nebo například odraznou deskou.

Spojení mezi fotoaparátem a studiovým světlem je možné realizovat několika způsoby:

 • Opticky - vypnete TTL předzáblesk; jde o záblesk vestavěného či externího blesku

 • Synchrokabel - jste omezeni délkou kabelu

 • Infračervené světlo - za prosluněných dnů můžete mít problém s připojením

 • Radiové spojení - považuje se za nejlepší možné

Strobo

Některá záblesková světla mívají funkci, při níž vysílají opakované záblesky během jedné expozice. Tak vytvoří několikanásobnou expozici se stroboskopickým efektem. Můžete si nastavit počet záblesků v určité frekvenci (Hz). Strobo efekt se vám hodí při focení pohybujících se objektů.

Jaký je rozdíl mezi klasickou žárovkou a zářivkou?

Pokud chcete ušetřit a zároveň získat nejvyšší výkon, pak čtěte dále. Běžné žárovky mají oproti úsporným žárovkám mnohem nižší výkon. Některé úsporné žárovky se pyšní dokonce pětinásobným výkonem. Mezi další rozdíly patří:

 • Obyčejná žárovka vyzařuje většinu energie mimo oblast viditelného spektra, a to ve formě infračerveného záření. Úsporná žárovka soustředí veškerou svou energii do světla ve viditelném spektru.

 • Úsporná žárovka má mnohem delší životnost než ta klasická.

 • Světlo, které vydává žárovka, se podobá slunečnímu světlu, a tudíž je pro naše oči přirozenější. Zářivka má však omezené světelné spektrum a namáhá naše oči mnohem více.

Nejčastější otázky

Sofistikovanější studiová světla v sobě ukrývají hned dvě žárovky. První z nich je právě pilotní žárovka. Její minimální výkon je 50 W. Někdy si můžete koupit pilotní žárovku i o výkonu 1000 W. Druhou žárovkou je výbojka. Pilotní žárovka pomáhá fotografovi určit stín a simulovat zdroj světla.

GN neboli guide number je směrné číslo, které udává maximální výkon blesku. Maximální dosah blesku při dané světelnosti lze vypočítat tak, že směrné číslo vydělíte světelností nebo pracovní clonou objektivu.

To závisí na mnoha okolnostech. Pokud ale teprve začínáte fotit, vystačíte si s jedním. Podle potřeby si pak dokoupíte další. Při svícení si také můžete pomoci odraznou deskou nebo obyčejným bílým papírem.

Podle toho, jestli jde o hlavní studiové světlo, vedlejší nebo světlo určené do pozadí. S rozmístěním vám pomohou i pilotní žárovky. Jakmile je rozsvítíte, nastavíte si vzdálenost světel od foceného objektu. Také si nastavte potřebnou výšku a sklon.