Sucho vás už nepřekvapí. Sud na vodu je nepostradatelným doplňkem každé zahrady a ekologicky smýšlejících pěstitelů. Sudy na dešťovou vodu přichází ve všech objemových provedeních od menších 60l až po velkoobjemové nádrže v řádu několika stovek litrů. Sudy na vodu nemusí dělat zahradě ostudu - z široké nabídky materiálů a provedení, včetně retro stylu dřevěných sudů na vodu si vyberete ideální pro svou zahradu.
Sucho vás už nepřekvapí. Sud na vodu je nepostradatelným doplňkem každé zahrady a ekologicky smýšlejících pěstitelů. Sudy na dešťovou vodu přichází ve všech objemových provedeních od menších 60l až po velkoobjemové nádrže v řádu několika stovek litrů. Sudy na vodu nemusí dělat zahradě ostudu - z široké nabídky materiálů a provedení, včetně retro stylu dřevěných sudů na vodu si vyberete ideální pro svou zahradu.
Sudy na dešťovou vodu se dělí na nadzemní a podzemní. Nadzemní nádrže se obejdou bez speciální instalace a mohou působit jako designový doplněk vaší zahrady. Podzemní nádrže na vodu slouží spíše pro velkoobjemové využití dešťové vody v řádech stovek až tisíců litrů a výrazně si za ně připlatíte. Plastové sudy na vodu, jsou nejrozšířenější v nabídce a mají výhodu nízké hmotnosti a snadné manipulace. Vyrábí se navíc v mnoha provedeních a různých okrasných stylech.
Cenově dostupné
Nižší hmotnost - snadná manipulace (prázdného sudu)
Estetický dojem vaší zahrady udrží okrasné sudy na vodu, které skloubí užitečnost s designem. V cihlové barvě najdete sudy, které působí jako antická amfora, nebo můžete zvolit plastový sud na dešťovou vodu v imitaci dřeva nebo kamenů.
Vodotěsné sudy na vodu, které udrží vaše vybavení v suchu i když se převrátíte. Materiál HDPE má mnohem vyšší odolnost proti UV záření a lépe si poradí s vysokými nebo nízkými teplotami.
Udrží vaše věci v suchu
Vyšší odolnost proti UV záření
Lépe snáší teplotní extrémy
Podle čeho vybírat
Využití sudu a spotřeba vody
Jak budete sud nebo nádrž na vodu využívat? Budete jen zalévat záhony nebo bude voda určená i pro vaši osobní hygienu či třeba ke splachování toalety? Podle toho budete vybírat výšku sudu, jeho objem nebo možnost připojení hadice. Stejně tak – čím větší zahrada nebo čím více osob bude vodu z nádrže využívat, tím větší by měla být. Nebojte se ani objemů v řádu stovek litrů.
Objem sudu na vodu
Na občasné zalévání vám bude stačit cca 60litrová nádrž. Ta bude mít většinou podobu reálného sudu nebo barelu o výšce kolem 70 cm a hmotnosti zhruba 2 kg, pokud jsou z plastu. Pro častější využití u rodinného domu se zahradou jsou ale vhodnější větší modely s objemy 200–500 litrů. Jejich výška je zhruba 120 cm a hmotnost 5–10 kg, což závisí i na kvalitě materiálu. Ty největší nádrže mohou mít objem větší než 600 litrů, z nichž některé jsou určeny pro podzemní instalaci. Hmotnost se pohybuje v desítkách kilogramů a může přesáhnout i 120 kg.
Nadzemní verze jsou klasické sudy, barely a nádrže. V některých případech s poklopem nebo vybavené kohouty. Tyto varianty se dají umístit například pod okap a jsou rozšířenější, mimo jiné i proto, že jsou levnější. Pokud však máte s dešťovou vodou velké plány nebo chcete využít dotační programy, máte možnost pořízení podzemní nádrže. Ta má objem v řádu stovek nebo tisíců litrů, podobá se klasické cisterně a její pořízení vyjde na desítky tisíc korun.
Kvalita zpracování a odolnost
V první řadě se zaměřte na materiál, ze kterého je sud vyrobený. Klasické kovové (plechové nebo pozinkované) sudy jsou vidět čím dál méně. Dalším klasickým materiálem je dřevo, většinou dubové nebo modřínové. Oproti plastovým jsou však dřevěné sudy na dešťovou vodu mnohem těžší a hůře se s nimi manipuluje.
Plastové sudy na vodu jsou zdaleka nejrozšířenější. Plastové nádrže mají množství výhod a tou první je vzhled. Můžete je mít totiž prakticky v jakémkoliv tvaru a velikosti. V nabídce najdete dokonce sudy s imitací dřevěného povrchu, cihlové zdi či keramické amfory. Tento materiál je také lehký, takže sud kdykoli snadno přemístíte nebo převezete.
Speciální plast HDPE
Speciální variantou plastových sudů je materiál HDPE, což znamená vysokohustotní polyethylen. Oproti jiným variantám má mnohem vyšší odolnost vůči UV záření a lépe odolává vysokým a nízk ým teplotám. To z něj činí ideální materiál pro venkovní barely a nádrže, vodotěsné uzávěry navíc umožňují uchovávat předměty v suchu před okolní vodou.
Specifické vlastnosti
Vychytávky, které by vašemu sudu neměly chybět, a které jsou zpravidla u většiny nádrží na vodu, přesto je dobré na ně pamatovat - levnější sudy na vodu je nemusí mít ve výbavě.
Možnost uzavření - nacvakávací, nebo šroubovací víko brání nečistotám, ale i zvířatům před pádem do nádrže. Přijde vhod také při převážení sudu.
Kohoutek - v případě, že máte větší zahradu, oceníte nejen kohoutek, ale především možnost připojení hadice. Některé sudy mají kohoutek pevně připojený již z výroby, u jiných modelů je možné ho v průběhu času vyměnit.
Otvor pro okapovou rouru - některé sudy a barely jsou vybavené otvorem pro zachycení vody přímo z okapu. Může mít navíc i plastové síto, které zachytí nečistoty, obvykle větvičky nebo kamínky, které s sebou vzala voda ze střechy a okapu.
Kovové opletení - tento prvek najdete nejčastěji u velkých plastových nádrží, jež slouží jako nadzemní jímky. Takové opletení výrazně zvyšuje ochranu nádrže především během transportu nebo jiné manipulace.
Péče o sud na vodu
Údržba
Dešťová voda je ideální na zalévání zahrady mnohem víc než klasická kohoutková. Sbírá totiž ze vzduchu dusík a tím pádem při zalévání rostliny mírně přihnojuje. To ale znamená, že by se do ní neměly dostat jakékoli nežádoucí látky. Sudy sice můžete využít také na jiné tekutiny, ale poté je vždy důkladně vymyjte a vypláchněte. Jedině tak udržíte žádoucí kvalitu vody. Sudy by rovněž neměly být příliš průsvitné, protože poté se v nich mohou začít tvořit řasy, a tudíž vodu znehodnotí.
Zazimování
Nádrže nemohou zůstávat přes zimu venku. Mráz by je poškodil, dost možná i zničil. Před zimou je vyprázdněte, vysušte a uložte dovnitř. Do suchého temného prostředí, kde k nim nebudou mít přístup jiné kapaliny nebo chemické látky (zejména olej, benzín, ředidlo nebo barvy).
Na menší sudy vám stačí i několik desítek až stovek korun. Pokud sáhnete po plastových modelech, nemusíte se za tu cenu ani nějak omezovat co do objemu. V cenové kategorii od 2 000 Kč pak můžete čekat spíš kvalitnější materiály, příslušenství a ochranné rámy. Nejvíc si připlatíte za podzemní nádrže, což je záležitost desítek tisíc korun.
Jak zabráním znečištění vody v sudu?
Nejjednodušším způsobem je přikrytí nádrže víkem, nebo alespoň sítí - zabráníte tak vniku nečistot, listí a v nejhorším případě zvířat, která mohou do sudu spadnout, když se přijdou napít.