Jak vybrat sušičku prádla?

Sušák plný prádla doma překáží, navíc jeho kapacita pro celou domácnost často nestačí. Alternativu, která ušetří váš čas i práci, nabízí sušička prádla. Při jejím výběru vezměte v potaz především prostorové dispozice vašeho bytu, množství vypraného prádla v domácnosti a užitečné funkce spotřebiče. Jak vybrat sušičku prádla se dočtete v našem rádci.

Sušák plný prádla doma překáží, navíc jeho kapacita pro celou domácnost často nestačí. Alternativu, která ušetří váš čas i práci, nabízí sušička prádla. Při jejím výběru vezměte v potaz především prostorové dispozice vašeho bytu, množství vypraného prádla v domácnosti a užitečné funkce spotřebiče. Jak vybrat sušičku prádla se dočtete v našem rádci.

Doba čtení 10 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat sušičku prádla

Video nákupní rádce

Jak vybrat sušičku prádla - typy

Setkat se můžeme se 2 typy sušiček prádla. Rozdíl je dán skutečností, jakým způsobem bude odcházet vlhkost ze sušičky pryč. Tyto typy jsou sušička prádla kondenzační a ventilační.

Kondenzační s tepelným čerpadlem

Sušička prádla kondenzační s tepelným čerpadlem ohřívá zbytkový vzduch uvnitř sušičky a posílá ho zpět do prádla. Teplo tedy neodchází ze sušičky prádla ven, čímž dochází k výrazné energetické úspoře. Prádlo navíc suší při nízkých teplotách, a tak se nemusíte bát sušit v ní i ty nejjemnější textilie.

 • Výrazná energetická úspornost oproti sušičce s topným tělesem

 • Nejrozšířenější typ sušiček na trhu = široký výběr

 • Šetrnost k jemnému prádlu

 • Snadná instalace

 • Nutnost vylévání kondenzované vody z nádržky (pokud není sušička připojená na odpad)

 • Rovněž je nutné pravidelně čistit filtry

Sušičky prádla s tepelným čerpadlem

Kondenzační s topným tělesem

Vzduch se zde ohřívá pomocí topného tělesa, což je energeticky náročnější než u sušičky s tepelným čerpadlem, a tedy i dražší na provoz. Na druhou stranu ušetříte při jejím pořizování. Výhodou je zde i rychlejší sušicí cyklus.

 • Nižší pořizovací cena

 • Rychlejší sušení

 • Menší šetrnost k prádlu

 • Vyšší spotřeba energie

 • Užší výběr

Kondenzační sušičky

Ventilační

Ventilační sušička odvádí horký vzduch s párou ven z domu pomocí trubice. Ta se může ústit do otvoru ve zdi nebo do okna. Trubice musí být dlouhá alespoň 120 cm a nacházet se ve vzdálenosti nejméně 30 cm od země. Musíte ji pravidelně kontrolovat, zda není mechanicky poškozená.

 • Nižší spotřeba energie

 • Nižší pořizovací cena

 • Nutnost stavebního zásahu

 • Popřípadě nutnost celoročního odvětrávání oknem

Kombinace s pračkou

Možnost 2v1 kombinované pračky se sušičkou prádla je skvělou volbou, pokud v bytě počítáte každý cm. Uspoříte místo i pořizovací náklady, navíc nemusíte mezi vypráním a sušením prádlo přemisťovat.

Nevýhodou může být, že kapacita pro sušení bývá nižší než pro praní. Máte-li na praní pračku plnou, budete muset prádlo před sušením ubrat a sušit 2×. A samozřejmě, dokud sušíte, nemůžete prát další prádlo. Pokud tedy máte tu možnost, volte raději 2 samostatné spotřebiče. Vlhkost je ze sušičky odváděná stejně jako z pračky – tedy odpadní trubicí.

 • Automatický odtok vody do odpadu

 • Úspora místa

 • Méně programů sušení než u samostatných sušiček

 • Menší kapacita pro sušení než pro praní

Hlavní výhody sušičky prádla

 • Ušetříte čas – už nebudete muset věšet mokré prádlo ani ho pak suché žehlit. Ze sušičky oblečení jednoduše vyndáte a složíte rovnou do skříně. Pokud je potřeba některé kousky dožehlit, stačí na sušičce zvolit program k dožehlení, prádlo bude lehce vlhké a žehlení vám půjde lépe od ruky.

 • Prádlo bude hebké a voňavé i bez použití aviváže – ta navíc na prádlo putující do sušičky ani nepatří. Řada sušiček také disponuje programem pro osvěžení prádla, který zbaví materiály zatuchlého pachu ze skříně, z navlhnutí, ale i z cigaretového kouře.

 • Ochráníte své prádlo před opotřebením – sušičky nabízejí veliké množství moderních technologií, které dokáží pečovat i o ty nejjemnější materiály. A chráníte také barvy, které se při klasickém venkovním sušení snadno vyšisují od slunečního svitu.

 • Nebudete muset tolik prát – spoustu nevítaných pachů odstraní právě sušička. Osvěží košili z večírku nebo provoní svetr po návštěvě u kuřáka.

 • Potěšíte alergiky a astmatiky – při sušení prádla v sušičce dochází k jeho dezinfekci, prádlo je zbaveno všech alergenů a zvířecích chlupů, navíc se snižuje riziko vzniku plísně v bytě.

 • Ušetříte místo – ačkoliv se vám to nemusí zdát na první pohled jasné, fakt je ten, že pořízením sušičky opravdu ušetříte místo v bytě nebo na balkoně, kde by jinak stál sušák na prádlo. Sušičku navíc můžete jednoduše umístit na pračku nebo třeba i do skříně.

Jak vybrat sušičku na prádlo podle parametrů

Rozměry

Standardní rozměr sušičky je 85 × 60 × 60 cm (v × š × h). Existuje ovšem prostorově úspornějších řešení - úzká sušička prádla slim, které uvítáte, pokud máte malou koupelnu nebo potřebujete sušičku vtěsnat do kuchyňské linky nebo skříně.

Tzv. slimky bývají hluboké 40–45 cm. Výška se příliš nemění, ve většině případů bývá 80–85 cm, stejně tak šířka se pohybuje většinou kolem 60 cm.

Sušičky slim

Způsob umístění

Záleží vždy, kolik máte doma místa, respektive kolik ho chcete sušičce věnovat. Nejčastěji se setkáte s volně stojícími sušičkami umístěnými v koupelně vedle pračky nebo na pračce.

Máte-li však více volného prostoru v kuchyňské lince než v koupelně, je dobrým řešením vestavná sušička prádla. Pokud nebude zabudovaná sušička hlubší než linka, mohou ji elegantně zakrýt dvířka. Je však třeba počítat s tím, že tyto sušičky nejsou zcela běžné. Sušičku ale můžete umístit kamkoliv v bytě, klidně i do skříně nebo do šatny.

Vestavné sušičky

Energetická třída

I když se vám může zdát pořizovací cena spotřebiče s nejvyšší energetickou třídou - sušička prádla A+++ vysoká a vedle stojí levnější sušička třídy B, doporučujeme vždy sáhnout po vyšší en. třídě (tedy alespoň A). Mohlo by se vám totiž stát, že ušetříte na nesprávném místě.

Rozdíl ve spotřebě je značný a za několik let se může citelně nasčítat. Zatímco dražší spotřebič může mít spotřebu na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují 3 a více kWh.

Sušičky A+++

Třída účinnosti sušení

Někdy se tento parametr nazývá také účinnost kondenzace. Třída A je nejúčinnější a jednoduše označuje to, jak dobře sušička suší. Počítá i s parametrem úniku vlhkosti ze sušičky, tedy nakolik sušička vytváří vlhkost ve svém okolí. Ani zde se nevyplatí ušetřit pár stovek korun a mít pak několik let v koupelně vlhko.

Účinnost sušení A

Kapacita

Množství prádla, které sušička pojme, se liší podle výrobce a typu. Při výběru byste měli vzít v potaz počet členů domácnosti, nároky na sušení a také vaše plány do budoucna, např. stěhování.

Nejnižší kapacita sušičky je 3 kg, pro jednočlennou nebo dvoučlennou domácnost se však nejčastěji doporučuje kapacita 6-7 kg. Máte-li 2 děti, budete potřebovat určitě kapacitu přes 8 kg, obzvláště v době, kdy jsou děti ještě malé a pračka se sušičkou budou mít práci každý den.

Sušička prádla na 9 kg Sušička prádla na 8 kg Sušička prádla na 7 kg

Hlučnost

Čím slabší zdroj hluku si pořídíte, tím lépe. Zvlášť pokud chcete sušit v noci. Nejtišší sušičky dosahují hlučnosti cca 63 dB. Nejčastěji však narazíte na modely s hlučností kolem 68 dB. Hlučnost se přitom dělí do 3 úrovní: komfortní, nekomfortní a nebezpečná (přes 90 dB).

Odvod kondenzační tekutiny

Všechny kondenzační sušičky mají nádobku na kondenzát, u některých je ve výbavě i připojovací sada, díky které můžete odvést kondenzát do odpadu, případně se dá tato sada pro většinu sušiček dokoupit.

Ovládání a displej

Novější sušičky mají již dotykové ovládání a LCD displej. Stejně jako u dotykového telefonu nebo tabletu je ovládání velice intuitivní a provede vás snadno všemi funkcemi přístroje. K tomuto typu ovládání se váže i možnost přepínání jazyka. Počet jazyků, které můžete zvolit, je velice individuální a liší se podle výrobce a typu.

Pokud sušička nedisponuje dotykovým ovládáním, bude mít pravděpodobně klasické tlačítkové ovládání s otočným voličem. Výhodou tohoto typu ovládání je jeho spolehlivost a např. i možnost zvolení programu i v případě, že máte mokré ruce.

Jakou sušičku prádla podle funkcí

 • Samočisticí kondenzátor – po jisté době užívání sušičky může dojít k ucpání kondenzátoru drobnými částečkami nečistot a žmolků z textilií. Technologie samočisticího kondenzátoru pravidelně zachycené nečistoty vypláchne, aniž byste na to museli myslet.

 • Zvuková signalizace dokončení – je u sušičky podobná té, na kterou jste zvyklí u pračky. Ohlašuje obvykle konec cyklu, začátek a konec fáze ochrany proti zmačkání a také přerušení cyklu. Zvukovou signalizaci můžete snadno deaktivovat, např. pokud sušičku zapínáte v noci a nepřejete si být rušeni.

 • Odložený start – většinou si můžete zvolit zapnutí sušícího procesu za 0–24 hodin. Tato funkce vám umožní naplánovat sušení tak, aby cyklus skončil přesně v době, kdy přicházíte domů. Prádlo ze sušičky díky tomu vyndáte co nejdříve po jejím vypnutí, je to to nejlepší, co pro své oblečení můžete udělat.

 • Osvětlení bubnu – tato funkce je estetická, ale i praktická. Po vyndání prádla díky osvětlení hned uvidíte, zda vám v bubnu nezůstal zapomenutý kousek oblečení.

 • Dětský zámek – drobnost, která rodičům malých dětí ušetří každodenní starosti. Tlačítka snadno zablokujete, a nemůže se tak stát, že dítě spustí sušičku bez vašeho vědomí nebo, že nahodilým mačkáním funkcí cokoli poškodí.

 • Program Refresh – říká se mu také program pro rychlé odstranění pachů. Umí zbavit prádlo zatuchlého zápachu a navíc dokáže látku zjemnit a částečně vyžehlit. Prádlo bude opět voňavé a čisté, aniž byste ho museli prát.

 • Variabilní otevírání dveří – tuto funkci oceníte, pokud máte v koupelně omezený prostor a potřebujete, aby se sušička otevírala na konkrétní stranu. Říká se tomu také reverzibilní dvířka. Tato funkce je dnes již relativně běžná, ale určitě se vám vyplatí informovat se o ní při nákupu předem.

 • Senzor vlhkosti – automaticky upravuje postup sušení podle zvoleného programu, typu prádla a požadované úrovně vysušení. Můžete si tedy zvolit, zda chcete mít prádlo zcela suché k uložení do skříně, nebo mírně navlhlé, určené k žehlení.

 • Množstevní automatika – technologie, která umí odhadnout naplněnost sušičky a podle ní upravit délku sušení. Šetří tím váš čas i peníze. Menší množství prádla se samozřejmě suší kratší dobu než zcela naplněná sušička. Tato funkce se někdy nazývá Fuzzy Logic, Easy Logic či 6. smysl, záleží na konkrétním výrobci.

 • Bez žehlení – žádná sušička neumí prádlo usušit tak, aby nebylo vůbec zmačkané. Tento program však snižuje pomačkání na minimum. Záleží na typu tkaniny a na tom, jak dlouho necháte usušené prádlo ležet v bubnu. Program můžete využít i na prádlo, které uschlo mimo sušičku. Program vyrovná záhyby a zbaví ho pachu třeba ze špatně dosušené hromady prádla.

Rady na závěr

Technologie kondenzační sušičky spočívá v tom, že prádlem proudí horký suchý vzduch, z prádla sbírá vlhkost, které se zbaví ochlazením. Chladný vzduch se opět ohřívá tepelným čerpadlem nebo topným tělesem a vrací se zpátky do prádla. Kondenzovaná voda ze sušičky odchází hadicí do odpadu nebo ji musíte pokaždé vylít z nádržky.

Kromě pořízení přístroje menších rozměrů existuje ještě jedno prostorově úsporné řešení: postavit sušičku na pračku. Podstatné je, že šířka sušičky nemá vliv na její kapacitu. Tedy že i úzká sušička může mít standardní kapacitu 8 kg prádla.

Roční náklady na energetickou spotřebu sušičky se počítají na 160 cyklů – tedy přibližně jedno sušení obden. Udávají se v kWh, přičemž aktuálně můžete pro orientaci počítat s cenou 4,6 Kč za 1 kWh, ale výsledná cena vždy závisí na vašem aktuálním tarifu.

Dobře udržované filtry jsou základem šetrného sušení. Na konci každého programu setřete zbytek vláken a prach z předního filtru otvoru dveří. Zabráníte tím znečištění prádla při vyndávání z bubnu. Filtr textilních vláken čistěte také po každém cyklu. Pomůže vám vlhká ruka, na kterou se prach a špína dobře lepí. V každém případě je ale nejjednodušší použít vysavač.

Pořídíte-li si sušičku bez možnosti připojení k odpadu, nezbyde vám než pravidelně vylévat kondenzační nádobku. Ideálně po každém sušicím cyklu. Zabráníte tak nežádoucímu zápachu, který by se z nádobky mohl za pár dní začít linout.

 • Oblečení s gumovými a hořlavými součástmi (např. i ručník se stopami laku na vlasy)

 • Boty s lepenými podrážkami

 • Prádlo označené kódem ITLC, které se může čistit speciálními produkty pro úklid v domácnosti

 • Příliš objemné prádlo (spací pytle, polštáře, velké přehozy)

 • Prádlo vyprané v aviváži

  Před sušením nezapomeňte zapnout zipy, knoflíky a zavázat šňůrky. Drobné prádlo raději vždy vložte do speciálních pracích sáčků.

Nikdy neumisťujte pračku na sušičku! Pračka je o poznání těžší než sušička a vibrace při praní by mohly sušičku poškodit.

Mnoho sušiček nabízí možnost výběru jazyka ovládání včetně češtiny, některé se však omezují pouze na angličtinu, případně na hlavní světové jazyky. Pokud anglický jazyk neovládáte, nemusíte se ničeho obávat. Ovládání je snadné, a navíc každý výrobce má povinnost přiložit český návod. Po několika cyklech si už rozumět budete.

Pokud nevyužijete možnosti odvádět kondenzát do odpadu, doporučujeme při výběru zkontrolovat i objem kondenzační nádržky. Zpravidla se pohybuje okolo 4 l. Čím větší objem, tím méně často se musí voda vylévat. Důležitá je potom i přítomnost kontrolky naplnění nádoby, díky které nemusíte stav neustále kontrolovat, a nehrozí tak její přeplnění.

Další užitečné články