Vodiče se propojují uvnitř mosazné trubičky se dvěma šroubky. Každý šroubek přitahuje svůj konec vodiče. To celé je zalisováno do izolačního plastu. Jednotlivé svorky jsou spojeny úzkými můstky s otvorem pro upevňovací šroub. Nožem lze oddělit a použít potřebný počet svorek. V běžném provedení je 12 svorek. Vyrábí se několik velikostí pro různé průřezy vodičů.
Lustrová svorkovnice také lámací nebo hovorově "čokoláda"
Řadová svorkovnice
Je složená z jednotlivých svorek nasazených na nosné liště. Používá se hlavně v rozvaděčích, proto jsou svorky určeny k osazení na DIN-lištu, stejně jako modulární přístroje (jističe, stykače, chrániče). Kompletace rozvaděčů se provede včetně vydrátování a vodiče se zakončí právě na řadových svorkách. Na svorky se pak už jen připojí kabely, které jsou ve stěnách, žlabech nebo v lištách. Svorky se vyrábějí podle proudového zatížení v několika velikostech, v různých barvách a s různými doplňky. Na svorce většinou je ploška pro popis. Řadové svorkovnice mohou mít jak šroubové, tak pružinové svorky.
Svorkovnice do DPS
Tyto svorkovnice se osazují do plošných spojů. Jednu stranu svorkovnice tvoří kolíčky pro zapájení do otvorů nebo kontaktní plošky pro SMT montáž. Druhou stranu svorkovnice tvoří pružinové nebo šroubové svorky pro jednotlivé vodiče.
Přístrojové svorkovnice
Jsou vyrobeny přímo jako součást krytu elektrického zařízení. U elektromotorů jsou to často svorníky pro připojení vodiče s nalisovanými oky nebo třmenové svorky pro připojení odizolovaného konce vodiče. Modulární přístroje do rozvaděčů mají šroubové nebo pružinové svorky.
Svorka bezšroubová - WAGO
Svorka je vhodná pro spojování vodičů v elektroinstalačních krabicích, nahrazuje šroubové svorkovnice tzv. věnečky. Používá se pro vodiče slaněné i s plným jádrem.