Rozdíl mezi oběma podnožkami nemusí být na první pohled hned znát. Puf je obvykle měkký, bez nožiček, lehce přenosný, například oblíbený pletený puf. Taburety mohou být vyšší, na nožičkách, poskytující úložný prostor a obecně více připomínající stoličky bez opěradla. Rozměrné taburety sloužící jako jednoduché pohovky bez opěradla se spíše označují jako otoman, to jsme už na půl cestě k pohovkám.
Taburet, nebo puf?
Na co se zaměřit
Rozměry
S výběrem velikosti taburetu souvisí především účel využití. Pokud vybíráte podnožku, tedy místo na odkládání nohou, ověřte si výšku křesla nebo pohovky, na které plánujete odpočívat. Výška taburetu by potom měla být podobná, přibližně kolem 40 cm. Čím vyšší taburet bude, tím spíše ho budete moci využít například jako dodatečné místo pro návštěvy. Na některé širší se navíc klidně usadí i dvě osoby.
Konstrukce
Chystáte se taburet používat jako stoličku? Vybírejte odolnější materiály z masivu, nebo kovu. Ratanový taburet se skvěle hodí do předsíně, ale i na ven. Pokud pořizujete spíše dekorativní kousek, nebo malý úložný prostor navíc, postačí i plastové provedení, případně měkký čalouněný taburet.
Spolu s materiálem konstrukce se zaměřte i na její usazení, jestli na nožičkách, kolečkách, nebo kluzácích. Pokud nebude mít taburet své pevné místo, naopak se s ním chystáte často manipulovat, dejte přednost posledním dvěma možnostem.
Materiál potahu
Při výběru svrchního materiálu taburetu se můžete řídit několika zásadami. Pokud chcete sladit podnožku se sedačkou, vybírejte stejný materiál. Nejdražším, přesto vysoce odolným, materiálem je kůže, kterou lze nahradit levnější eko kůží. Ta je navíc i příjemně prodyšná. Plastové a kovové taburety se dobře čistí, ale na dotek studí, proto je lze doplnit textilním podsedákem. Pokud pořizujete čalouněný taburet, ověřte si, že lze potah prát v pračce, především pokud máte domácí mazlíčky, nebo pobíhající děti s fixami.
Tvar
Na trhu běžně seženete čtvercové, obdélníkové a kruhové taburety. Klasické taburety do obývacího pokoje většinou doplňují sedačku v obdélníkovém, nebo čtvercovém provedení. Vedle toho v kuchyni a jídelně se často setkáte se dřevěnými taburety připomínající stoličku. Nesmíme zapomenout ani na speciální kousky, jako jsou dětské taburety ve tvaru zvířátek. Takový taburet hroch nebo ovečka krásně doplní dětský pokoj.
Úložný prostor
Běžné taburety s úložným prostorem pojmou jen pár drobností, které by se jinak nevzhledně povalovaly po stole, například psací potřeby, knížka, sluchátka nebo třeba pléd. Existují ale i podlouhlé taburety k posteli, na kterých se dá sedět, ale zároveň poskytnou dostatek úložného prostoru na deky, ručníky a jiné ložní prádlo. Úložný prostor nemusí být na první pohled rozeznatelný, proto si vždy ověřte, zda konkrétní model tuto možnost nabízí.
Věděli jste, že první zmínky o taburetu pocházejí z francouzského královského dvora 17. století? Tehdy sezení na taburetu s dvořany představovalo poctu a dobré postavení.
Využití taburetu
Jak lze odvodit z předchozích řádků, taburet bude velmi multifunkčním kouskem vaší domácnosti. Své využití najde od předsíně, kde vám usnadní nazouvání, po pracovnu. V obývacím pokoji si na něj natáhnete nohy, odložíte noviny nebo přisunete ke stolu pro nečekané hosty.
V ložnici najdete zmiňované úložné taburety na ložní prádlo, ale klidně i u postele v podobě originálních nočních stolků, na kterých se dá i meditovat před spaním. Pevnější taburety vám pomohou dosáhnout do vyšších pater poliček. A k tomu v šemu budou skvělým doplňkem interiéru.
Ne jen do vnitřních prostor jsou podnožky určené. Venkovní taburet není žádnou výjimkou, ratanový materiál se perfektně hodí k zahradnímu nábytku. Některé venkovní modely mohou dotvořit příjemnou atmosféru díky svítícímu provedení, nejčastěji vyrobeného z polyethylenu.