Jak vybrat tašku nebo aktovku?

Tašek máme doma všichni nepřeberné množství. Tašku na nákup, jinou zas do posilovny, třetí do práce, aktovku na schůzky a nastávající maminky neuniknou balení tašky do porodnice. Z jakých typů tašek můžete vybírat a na co se při výběru zaměřit?

Tašek máme doma všichni nepřeberné množství. Tašku na nákup, jinou zas do posilovny, třetí do práce, aktovku na schůzky a nastávající maminky neuniknou balení tašky do porodnice. Z jakých typů tašek můžete vybírat a na co se při výběru zaměřit?

Doba čtení 4 min.
Klára, redakce Heureka.cz

Rozdělení podle typu

Kromě toho, jestli vybíráte dámskou tašku, pánskou nebo unisex, se musíte zaměřit také na to, kam ji budete nosit a hlavně, co všechno v ní budete nosit.

Aktovky

Díky svému elegantnímu stylu jsou typické pro ty, kteří pracují na manažerských pozicích, na úřadech nebo třeba v advokacii. Do aktovky pohodlně uložíte složky s dokumenty a nemusíte se bát, že se vám během cesty do práce nebo na schůzku pomačkají. Vnitřní prostor bývá jednokomorový, případně oddělený lištami na několik přihrádek, nechybí ani doplňkové kapsičky na drobnosti. Aktovku můžete nosit v ruce, případně i přes rameno, pokud je doplněná o popruh. Zavírání je jednoduché na přezku nebo magnet.

Aktovka poskytne dostatek místa pro listiny i diáře

Brašny

Na rozdíl od aktovek, po kterých sáhnou spíše pánové v obleku či dámy v kostýmku nebo v šatech, brašny působí spíše ležérním stylem. Díky popruhu se nosí přes rameno, případně křížem přes tělo. Jejich vnitřní prostor je členitější a často mívají větší množství kapes na zip. Jsou ideální na nošení do práce, do školy, na menší výlety, a pokud je brašna dostatečně prostorná, můžete ji použít i jako tašku na notebook. Menší brašny naopak oceníte na koncertech a hudebních festivalech.

Crossbody

Tašky, které můžete nosit křížem přes tělo, se označují crossbody. Tento způsob nošení vám uvolní ruce díky dlouhému ramennímu popruhu. Ten bývá i nastavitelný, aby se dal upravit podle velikosti postavy. Navíc se hmotnost tašky lépe rozloží, a tak nebudete zatěžovat záda. Mezi crossbody taškami naleznete všechny velikosti, využít je tak můžete na dlouhých procházkách, při nakupování nebo cestování.

Shoppery

Velké tašky nebo kabelky, do kterých se vejdou všechny nezbytnosti, ale klidně i větší nákup. Nejedná se o klasické plátěné tašky, ale o luxusnější tašky z kůže nebo i ve sportovnějším designu. Shoppery jsou určené spíše pro dámy, jsou ideální jako tašky do práce, ale klidně je můžete využívat i jako tašky na pláž.

Ženy mají občas problém dostat do své tašky vše potřebné a pak v ní najít právě to, co zrovna potřebují

Na co se zaměřit při výběru

Materiál

Důležitým parametrem je materiál, ze kterého je taška nebo aktovka vyrobená. Mezi nejoblíbenější patří luxusní kožené tašky, které se hodí ke každému oblečení a navíc jsou velmi odolné. Při správné péči vám tak vydrží i několik let. O něco levnější jsou pak tašky ze syntetické kůže a koženky, na první pohled jsou od pravé kůže k nerozeznání a navíc si můžete vybírat z široké palety vzorů a designů. Sportovní tašky bývají vyrobené z textilu, ten se snadno čistí a navíc je lehký. Pokud chcete funkční tašku na volnočasové aktivity, vybírejte z nylonových nebo polyuretanových, některé bývají i nepromokavé.

Velikost

Tašek je dobré mít doma několik a nejlépe i různých velikostí. Podle potřeby pak sáhnete po té, která vám bude v dané chvíli nejvíce vyhovovat.

Objem tašky

Položky

do 7,5 l

mobil, peněženka, kapesníčky, drobnosti na jednodenní výlet do města

7,5–40 l

pracovní příslušenství, mobil, peněženka, lahev, knihy, nákup

40 l a více

oblečení na víkend, cestovní výbava, sportovní oblečení do posilovny, na trénink či veškeré potřeby do porodnice

Styl

Tašku stejně jako třeba kabelku volíme i podle příležitosti, na kterou ji vybíráme.

  • Sportovní tašky – jsou většinou vyrobené z textilních materiálů, najdete mezi nimi malé tašky přes rameno, ale i velké tašky do posilovny, do kterých si ale můžete zabalit i oblečení na víkendový výlet.

  • Elegantní tašky a aktovky – vyrobené především z kůže, syntetické kůže nebo koženky, jsou vhodné především pro pracovní účely, z práce pak můžete jít s takovou taškou rovnou na schůzku.

  • Plážové tašky – jak už název napovídá vejde se do nich vše potřebné na pláž nebo na koupaliště. K dostání jsou plážové tašky s veselými barevnými motivy, ale i mírnější jednobarevné, se kterými uděláte parádu i ve městě.

Způsob nošení

O tom, jakým způsobem tašku nosíme, rozhoduje i příležitost, na kterou se chystáme. Většinou však tašky nosíme přes rameno – na nákup, do práce či do školy. Aktovky se nosí převážně v ruce, ale některé modely umožňují i nošení přes rameno, které je pohodlnější a působí neformálněji. Crossbody tašky se nosí křížem přes tělo a většinou mají delší ramenní popruh. Některé velké sportovní tašky lze nosit i na zádech, což oceníte především ve chvíli, kdy potřebujete ulevit rukám i zádům.

Malá elegantní taška poskytne dostatek místa pro všechny nezbytnosti do práce i na schůzku

Správná péče

Péče se liší podle materiálu, ze kterého je taška vyrobená.

  • Kožené tašky – vyžadují pravidelnou péči a údržbu. Už před prvním použitím je potřeba koženou tašku důkladně naimpregnovat a impreganci je nutné pak opakovat minimálně každé tři měsíce. Tašky z usně nemají rády přímé slunce ani déšť. Pokud se stane, že s koženou taškou zmoknete, otřete ji doma bavlněným hadříkem a pak ji důkladně nakrémujte. Hladkou useň čistěte navlhčeným hadříkem a čisticím přípravkem na kůži. Přípravek poté zaleštěte do povrchu tašky houbičkou. Lakovaná useň je náchylnější na poškození, proto postupujte obezřetněji a chraňte ji před deštěm.

  • Tašky ze syntetického materiálu – nemají rády vlhko, ale péče o ně není tak složitá jako u kožených modelů. Stačí je otírat vlhkým hadříkem s šetrným saponátem. Rozhodně je neperte v pračce a nesušte v sušičce.

  • Textilní tašky – nevyžadují velkou péči, pro jejich vyčištění stačí vlhčený hadřík s mýdlovou vodou. Plátěné tašky můžete dokonce vyprat i v pračce.