Jak vybrat televizi?

Výběr televize není jen tak, úhlopříčka je sice důležitým parametrem, zdaleka však ne tím nejdůležitějším. Ať už sháníte velkou obrazovku na domácí promítání, přenosnou televizi do karavanu nebo herní TV, je potřeba zaměřit se na celou řadu funkcí. Jak vybrat televizi vám záhy přiblížíme.

Výběr televize není jen tak, úhlopříčka je sice důležitým parametrem, zdaleka však ne tím nejdůležitějším. Ať už sháníte velkou obrazovku na domácí promítání, přenosnou televizi do karavanu nebo herní TV, je potřeba zaměřit se na celou řadu funkcí. Jak vybrat televizi vám záhy přiblížíme.

Doba čtení 12 min.
Jiří, redakce Heureka.cz
Jak vybrat televizi

Video nákupní rádce

Typ obrazovky

Technologie displeje je klíčová pro kvalitu obrazu a závisí na ní také spotřeba elektrické energie. Jednotlivé typy obrazovek mají své výhody i nevýhody, jakou televizi koupit, aby potěšila vaše oko i vaši peněženku?

LCD a LED

Zkratka LCD označuje displej založený na technologii tekutých krystalů. Nedílnou součástí takového displeje je i celoplošné podsvícení, které vrstvu krystalů osvětluje a vytváří tak viditelný obraz. Jako podsvícení se aktuálně využívají LED diody, proto se dnes LCD televize označují také jako LED televize.

LED televize patří mezi léta prověřenou a odladěnou technologii. Díky tomu je jejich nabídka velmi široká a základní model si můžete pořídit i velmi levně. Mají také dlouhou životnost. Jsou vhodné pro sledování v osvětlených místnostech nebo za denního světla, protože dokážou vyvinout velmi vysoký jas. Neumí však zobrazit 100% černou, proto mají nižší kontrast ve srovnání s OLED.

Pro a proti výběru LCD/LED:

  • Široká nabídka

  • Cenově příznivé

  • Vysoký jas

  • Dlouhá životnost

  • Nedokonalá černá

  • Nižší kontrast

Důvodem je podsvícení, které přes displej vždy částečně prosvítá, a to i při tmavých scénách. Ovlivňuje to zobrazení černé barvy, která tak nebude nikdy 100% černá. Z toho vyplývá snížený kontrast. Výrobci se snaží toto omezení kompenzovat například pomocí technologie lokálního stmívání, kdy se podsvícení v tmavých částech obrazu vypíná, výsledek ale závisí na pokročilosti takového řešení – a tedy i ceně televize. U dražších modelů bude obraz bezchybný, zatímco u levnějších kusů může být prosvítaní patrné.

LED televize

OLED

Displej OLED televize se skládá z obrazových bodů, které všechny produkují vlastní světlo. Na rozdíl od LCD displeje tak OLED nepotřebuje podsvícení. Díky tomu nabízí 100% černou a skvěle vykresluje kontrasty.

Na druhou stranu OLED nedosahuje tak vysokého maximálního jasu jako LCD/LED, proto se nemusí hodit na sledování v hodně osvětlených místnostech. OLED displejům také hrozí takzvané vypalování, kdy se nehybné prvky zobrazovaného obsahu mohou do displeje natrvalo otisknout. Pokud však budete televizi používat běžným způsobem, u aktuálních modelů se vypalování bát nemusíte.

Pro a proti výběru OLED:

  • Nejčernější černá

  • Vysoký kontrast

  • Hrozba vypalování obrazu

  • Nižší jas

OLED televize

Jakou úhlopříčku televize zvolit?

V první řadě je třeba si určit, jak velký prostor na televizi máte. Kromě velikosti výřezu v obývákové stěně vemte v potaz i nábytek, na kterém bude televize stát. Velké úhlopříčky mají často velkou rozteč nožiček nebo rozměrný stojan, a nemusí se tak na váš TV stolek vejít.

Zaměřte se také na to, aby byla velikost televize úměrná vzdálenosti, z jaké ji budete sledovat. Koukat se na obrovskou úhlopříčku z jednoho metru nebude vůbec pohodlné. Podrobně se tomuto tématu věnujeme v článcích Jakou zvolit velikost televize a Ideální sledovací vzdálenost dle velikosti TV.

U větších televizorů je důležité jejich rozlišení, aby ohromná podívaná měla dostatečnou kvalitu obrazu. Jako minimum tak volte 4K televizi s rozlišením 3840 × 2160 px.

Převodní tabulka
Úhlopříčka v palcích

 

Úhlopříčka v cm

75 a více palců

nad 190 cm

65–70 palců

165–177 cm

55–60 palců

139–152 cm

43–50 palců

109–127 cm

méně než 43 palců

109 cm a menší

Pokud sháníte něco menšího, přenosná televize najde místo v kuchyni nebo na chatě. Stejně jako drtivá většina všech televizorů jsou i přenosné televize s DVB-T2.

Výběr televize podle parametrů

Výběr televize podle parametrů může být na první pohled děsivý vzhledem k jejich počtu, ty nejdůležitější jsou ale tyto:

Rozlišení

Tento parametr udává počet obrazových bodů (pixelů), které televize dokáže zobrazit, jde tedy o jeden z hlavních ukazatelů kvality obrazu. Obecně platí, že televizory s větší úhlopříčkou vyžadují větší rozlišení, aby zachovaly jemnost zobrazení a při obvyklé sledovací vzdálenosti nezačaly být patrné jednotlivé obrazové body displeje.

  • HD ready (1366 × 768 px) – využívá se jen pro malé obrazovky do 32", jde už o poměrně zastaralou variantu.

  • Full HD televize s rozlišením 1920 × 1080 px – v dnešní době minimum pro TV běžné velikosti, téměř ho nahradilo vyšší 4K / Ultra HD.

  • Ultra HD (3840 × 2160 px) nabízí čtyřikrát více obrazových informací než Full HD, běžně se takové modely označují jako 4K televize (4K je označení rozlišení okolo 4000 px na šířku). Dnes už jde o standard.

  • 8K televizor – vykresluje dvakrát jemnější obraz než Ultra HD s precizním zobrazením těch nejjemnějších detailů, a to i při pohledu zblízka.

Obraz LCD televizoru je tvořen pixely a ty se skládají z ještě menších jednotek, tzv. subpixelů. Jeden pixel je tvořen třemi subpixely, které reprezentují tři základní barvy – červenou, zelenou a modrou (RGB). Z těchto základních barev lze smíchat všechny ostatní barvy. Obraz 4K televizoru je tvořen 3840×2160 pixely. To dohromady dělá 8 294 400 pixelů, tedy 24 883 200 subpixelů. RGBW 4K panely mají stejný celkový počet subpixelů, avšak každý pixel je tvořen 4 subpixely a přibyla zde bílá barva ke třem výše zmíněným. Z toho plyne, že RGBW panel má o 25 % menší počet pixelů. Výsledné rozlišení by tedy mělo být 2880×2160. Přesto jsou RGBW panely oficiálně prezentovány a uznávány jako 4K.

Obnovovací frekvence obrazu

Kvalitu obrazu ovlivňuje obnovovací frekvence. Jde o počet snímků za vteřinu, které televizor vykreslí. Udává se v hertzích (Hz).

Dnes se na trhu s televizory můžete běžně setkat s hodnotami 50/60 Hz a 100/120 Hz. Nižší čísla z dvojice se uvádí pro Evropu, vyšší pro USA, což vychází z původních televizních norem, ale reálně mezi displeji není rozdíl, jde jen o záležitost označení. 50Hz televize se tak umí obnovit 60× za sekundu, to samé platí v případě 100Hz varianty, která rovněž umí zobrazit 120 Hz. Důležitá informace to je pro majitele herních konzolí, které podpora 60 a 120 Hz zajímá s ohledem na herní funkce.

U obnovovací frekvence platí jednoduché pravidlo. Čím vyšší číslo, tím je obraz plynulejší. Pokud jste tedy vášnivými hráči videoher nebo rádi sledujete akční filmy či sportovní utkání, volte televizi s hodnotami 100/120 Hz.

Někteří výrobci uměle zvyšují čísla frekvence pomocí různých zkratek svých technologií, nejde ovšem o skutečnou hodnotu a nelze je mezi sebou porovnávat - například váháte mezi televizí se 100 Hz a PQI 1300 Hz. Druhé číslo zní nepochybně lákavěji, ale je vyhnané softwarovými vychytávkami, takže ho nelze srovnávat s reálnou hodnotou v prvním případě. Vždy se tak snažte dopátrat skutečné hodnoty obnovovací frekvence.

Televize 100 Hz

Televize 120 Hz

Jas a kontrast

Jas vyjadřuje svítivost televize při zobrazení bílé barvy. Čím vyšší hodnotu jasu televize udává, tím lepší je výsledný obraz a celkový divácký zážitek. Udává se v jednotkách svítivosti – kandelách (cd) či nitech. Bývá zásadním parametrem za světelných podmínek, jako je ostré denní světlo, ale v tmavých nočních podmínkách může být vysoká svítivost i na škodu. Maximální a minimální jas má potom vliv na kontrast televize.

Kontrast vyjadřuje rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem, který obrazovka dokáže zobrazit. Pro vysoký kontrast je důležitý vysoký maximální jas, ale také schopnost vykreslit absolutní černou - některé televizory to totiž nedokážou a pracují spíše s tmavě šedou. Pro vysoký kontrast s jasně světlou a temně tmavou jsou vhodné OLED televize nebo LED televize s lokálním stmíváním, které vypnou podsvícení v těch částech obrazovky, kde má být tma.

HDR, tedy High Dynamic Range signál obsahuje větší množství informací, které TV bez této funkce nezobrazí. HDR nejenže zlepšuje detaily ve stínech a světlech, ale také podporuje širší barevný gamut a kontrast, což přináší věrnější reprodukci barev a jemnější přechody mezi odstíny. Vysoký dynamický rozsah tak reprodukuje scénu velmi věrně tak, jak byste ji viděli na vlastní oči.

  • HDR10 - běžný standard v televizním průmyslu a je široce podporován různými výrobci televizorů, streamovacích zařízení a Blu-ray přehrávačů.

  • HDR10+ - přináší dynamický rozsah na další úroveň tím, že umožňuje dynamické metadata. To znamená, že informace o maximálním a minimálním světelném jasu mohou být upraveny scéna po scéně, což vede ke zlepšenému zobrazení detailů ve stínech a světlech. HDR10+ je využíván některými výrobci televizorů a je podporován některými obsahovými poskytovateli jako alternativa k HDR10.

  • HLG (Hybrid Log-Gamma) - navržen pro televizní vysílání a kombinuje SDR (Standard Dynamic Range) a HDR v jednom signálu. Může být přehráván na zařízeních s HDR i na zařízeních bez HDR, což ho činí vhodným pro televizní vysílání. Standard DVB-T2 vysílání v HLG technicky umožňuje, zatím k nám však ještě nedorazil.

  • Dolby Vision - jeden z nejvyspělejších formátů HDR s dynamickými metadaty. To znamená, že se informace o maximálním a minimálním světelném jasu mohou měnit nejen na začátku obsahu, ale i během něj. Dolby Vision podporuje vyšší bitovou hloubku (12 nebo 10 bitů) a širší barevný gamut ve srovnání s HDR10. Často se s ním setkáte v obsahu poskytovaném streamovacími službami a některými Ultra HD Blu-ray disky. Zařízení s podporou Dolby Vision jsou obvykle vyšší třídy, jako jsou některé high-end televizory a přehrávače.

Televizory HDR

Herní režim

U herní televize je kromě vyšší obnovovací frekvence (100/120 Hz) důležitý i nízký input lag a rychlost odezvy obrazovky. Co tyto pojmy znamenají?

Parametr input lag udává dobu zpoždění ovládání (v milisekundách), tedy jak rychle televize reaguje například na povely herního ovladače. Pokud je input lag vysoký, hra se bude ovládat těžko. Hodnotu input lagu pravděpodobně nenajdete v popisku výrobce, namísto toho se zajímejte o funkci herního režimu, který zvládne snížit input lag omezením obrazových vylepšení, jejichž zpracování obraz “zdržuje”.

Odezva obrazovky vyjadřuje, jak rychle jsou jednotlivé obrazové body schopny změnit svou barvu. Pokud je odezva vyšší, mohou se v obraze objevit duchy či rozmazání. Bohužel se rovněž nejedná se o údaj, kterým by se výrobci rádi chlubili, a tak většinou konkrétní hodnotu nenajdete. Nicméně rychlou odezvou obecně disponují OLED televize.

Konektory a připojení

  • V případě, že televizor bude sloužit i pro hraní her na konzoli, nebo promítání filmů z notebooku, ujistěte se, že disponuje minimálně jedním konektorem HDMI, který tato zařízení většinou podporují. Aktuální generace herních konzolí využívá HDMI verze 2.1, nechcete-li se ochudit o některé obrazové funkce konzole, vyberte televizi s konektorem HDMI 2.1.

  • Přehrávání filmů a seriálů z paměťového zařízení umožní USB port a pokud budete chtít pořady a filmy nahrávat, porozhlédněte se po televizi s funkcí záznamu na USB.

  • Sluchátkový výstup 3,5mm jack přijde vhod nejen hráčům videoher, ale také vašim spolybydlícím, které tak nebudete rušit sledováním televize. V takovém případě doporučujeme dokoupit domácí sluchátka s dostatečně dlouhým přívodním kabelem, přpadně bezdrátová sluchátka, pokud televize disponuje funkcí Bluetooth.

  • Funkce bezdrátového přenosu Bluetooth využijete pro sluchátka, především pak pro připojení soundbaru.

  • Televize s WiFi umožní televizi přístup k internetu a streamingovým službám.

Brouzdání po internetu vám na televizi usnadní klávesnice s touchpadem, případně lze funkce ovládat spárovaným chytrým telefonem a klasickým dálkovým ovladačem.

Chytré funkce

Jak vybrat Smart TV

Při výběru Smart TV je důležité ujasnit si, co od ní vyžadujete. Chytrá televize umožňuje připojení k internetu, díky čemuž lze sledovat pořady online, dívat se na videa z YouTube nebo využívat streamingových služeb jako je Netflix, HBO MAX, Amazon Prime, Disney+ či Apple TV.

Připojit můžete také své mobilní zařízení a streamovat hudbu nebo videa ze svého telefonu přímo do obrazovky.

Operační systémy smart TV

  • Android TV nabízí možnost stahování aplikací z Google Play, internetový prohlížeč Chrome a uživatelsky povědomé prostředí. K jeho využití však musíte být přihlášeni přes Google účet. Najdete ho na velkém množství televizí napříč nabídkou.

  • Tizen je operační systém Samsungu, který nenabízí takové množství aplikací jako Android, vynahrazuje to však užší provázaností s přístrojem a častějšími aktualizacemi na míru zařízení, které mohou obsahovat i dodatečné funkce. Podobně je na tom i systém WebOS, který najdete na televizích LG.

Pro všechny systémy chytrých televizí platí, že v nich najdete ty nejdůležitější aplikace typu YouTube nebo streamovacích služeb jako Netflix, HBO či Disney a dalších poskytovatelů zábavního obsahu. Při výběru tak budou hrát roli vaše osobní preference.

Ambilight

Technologie Ambilight vytváří barevné podsvícení televize podle vašeho výběru či dění na obrazovce. Doladění atmosféry filmu pomocí chytrého telefonu, spárovaného se zařízením, tak bude čistě ve vašich rukou.

Picture in picture (PIP)

PIP - obraz v obraze je speciální funkce, která umožňuje sledovat obraz ze dvou zdrojů na jedné obrazovce. V praxi to znamená, že si můžete druhý kanál, který vás zajímá, pustit ve zmenšeném okně. Tuto funkci aktivujete pouhým stiskem jediného tlačítka.

HbbTV

HbbTV je hybridní televize, která doplňuje vysílání o další informace díky internetovému připojení. Televize s červeným tlačítkem jsou téměř všechny Smart TV vyrobené po roce 2012 a aktivujete je právě stiskem červeného tlačítka. Dostane se vám tak podrobnějšího programu, máte přístup k internetovému archivu, nebo si můžete pustit program až o několik hodin zpětně. Nepožadují žádnou instalaci, veškerý obsah řídí provozovatel dané stanice (zatím je využívají například Česká televize, Nova, Prima nebo Óčko). Výhodu poskytují například při přenosu sportovních utkání, kdy si můžete při sledování dohledat podrobné informace o týmu, nebo o hráčích. K využití červeného tlačítka je nutné připojení k internetu.

3D obraz

Co to je 3D televize? Jde o typ televize, který umožňuje přehrávat obraz zvlášť pro každé oko, a tím docílit pocitu prostorového obrazu. K 3D televizi se dodávají brýle, které jsou buď aktivně spojeny (i bezdrátově) s vysílačem televize a každé oko střídavě zakrývají v kombinaci s časováním promítaného obrazu, nebo pasivní (polarizační) brýle, které nevyžadují zdroj energie.

3D televize se u zákazníků bohužel netěšily dlouhodobé oblibě, a tak z nabídky prakticky vymizely. Na vylepšení technologie a obnovený zájem tak stále čekají.

Chytré funkce televizoru

TV tuner

Televize přijímá televizní signál pomocí zařízení nazývaného TV tuner. Způsob, jakým přijímá signál, závisí na typu TV tuneru a na tom, zda je vybavena interním nebo externím tunerem. Existují tři základní typy tuneru:

  • DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial): digitální vysílání přes pozemní vysílač. Z původního DVB-T se na něj přešlo z nedostatku místa - frekvenční spektrum původního terestriálního vysílání využívají mobilní operátoři. Jde o standard pozemního vysílání.

  • DVB-C/C2 (Digital Video Broadcasting - Cable): signál je přenášen kabelovou sítí a kromě televizních programů může DVB-C/C2 poskytovat také další služby, jako jsou interaktivní hry, internetový přístup a další digitální multimediální obsah.

  • DVB-S/S2 (Digital Video Broadcasting - Satellite): signál je přenášen prostřednictvím satelitu a přijímač ho dekóduje na televizoru. Je vhodný zejména pro domácnosti, kde není kabelové připojení a pozemní signál je příliš slabý. Pro plnou nabídku programů je potřeba dokoupit CA modul a satelitní kartu od některého z poskytovatelů satelitní TV.

Nejčastější dotazy