Typ pleti
Než začnete prozkoumávat jednotlivé druhy olejů, ujasněte si, jaký typ pleti máte a jaké jsou její potřeby. To vás při výběru navede správným směrem.
Zobrazit více
Suchá pleť neprodukuje dostatek mazu, kvůli tomu má suchá pokožka slabší ochrannou vrstvu a je náchylná k tvorbě vrásek. A proto potřebuje pleťový olej, který jí dodá hydrataci a výživu. Ideální je jojobový, avokádový nebo arganový olej.
Mastná pleť produkuje, na rozdíl od té suché, nadbytek mazu, na nějž se zachytávají nečistoty a odumřelé kousky kůže, což způsobuje ucpávání pórů a vznik akné. Mastné pleti vyhovují nekomedogenní oleje, jinými slovy oleje neucpávající póry, jako jsou například hroznový, šípkový, rakytníkový nebo čajovníkový olej.
Citlivá pleť je typická svými sklony k podráždění a zarudnutí. K péči o ni jsou vhodné oleje se zklidňujícími účinky, k nimž patří pupalkový a jojobový olej.
Normální pleť produkuje sice maz rovnoměrně a nemá žádné potíže, ale i ona ocení pravidelnou dávku hydratace. K péči o tento typ pleti je ideálním spojencem arganový nebo jojobový olej.
U zralé pleti dochází ke zpomalení obnovy rohové vrstvy pokožky, tvorby kolagenu a k útlumu činnosti mazových žláz. Pleť ztrácí elasticitu a mladistvý vzhled, a proto jsou k péči o zralou pleť vhodné oleje s hydratačními a regeneračními účinky. Dobrou volbou je makadamiový, meruňkový a šípkový olej.
Smíšená pleť je kombinací mastné (nos, čelo, brada) a normální pokožky (spánky, tváře). Pro smíšenou pleť se hodí například meruňkový a arganový olej.
K péči o všechny typy pleti jsou ideální univerzální oleje, jako jsou třeba arganový nebo mandlový olej.
Oleje jsou vhodné pro každý typ pleti, dokonce i pro tu aknózní a mastnou. Jen je potřeba rozlišovat jejich komedogenitu neboli schopnost ucpávat póry, jež se pohybuje na stupnici 0 až 5, přičemž oleje s nulovou hodnotou jsou nekomedogenní, neucpávají póry a nezpůsobují vznik akné.
Účinky a použití
Oleje mají multifunkční využití. Dají se použít jak k ošetření pleti, k masážím a hydrataci celého těla (kokosový, mandlový), tak na vlasové zábaly a k regeneraci pokožky (avokádový, šípkový) a hojení jizev (ricinový). Některé oleje (jojobový, dýňový) dobře poslouží také jako prevence vzniku strií.
Oleje se liší také svou konzistencí, některé mění skupenství podle okolní teploty (kokosový), jiné mají vyšší viskozitu a jsou hutnější (ricinový) než jiné (hroznový).
Při zkoumání olejů se můžete setkat také s označením suchý/lehký olej – to znamená, že se olej rychle vstřebá do pokožky a nezanechá na ní mastný film (šípkový, sezamový, pupalkový, hroznový, avokádový). Opakem jsou takzvané mokré/těžké oleje – ty zůstávají po aplikaci ještě nějakou dobu na povrchu pokožky, trvá jim delší dobu, než se úplně vstřebají (jojobový, kokosový, mandlový, ricinový, meruňkový, baobabový).
Ale ne všechny oleje sedí všem typům pleti a umí vše výše zmíněné. Některé jsou sice univerzální a udělají dobrou službu jak pleti a vlasům, tak pokožce celého těla, ale přece jen je lepší zvolit olej, který se zaměří na řešení specifických problémů. A proto se vyplatí seznámit alespoň s těmi nejznámějšími oleji a vybrat si takový, jaký bude vyhovovat vašim potřebám.
Typ balení
Forma balení do velké míry ovlivní, jak se vám bude s olejem pracovat. Oleje ve spreji snadno nanesete i rozetřete, ale má to i svou nevýhodu. Výrobci většinou doporučují olej na pokožku stříkat ze vzdálenosti několika desítek centimetrů, což v praxi znamená, že část oleje se vždy rozprskne do okolí. Naopak oleje v lahvičkách s pumpičkou nabízí přesné dávkování. Oleje v lahvičkách s kapátkem aplikujte přesně tam, kam potřebujete. Méně přesnou i pohodlnou formu dávkování představují odlévací lahvičky – ty jsou vhodné hlavně k doplňování menšího balení nebo k aplikaci na větší plochy.
Objem
Před nákupem oleje zvažte, jak často ho budete používat a kolik ho spotřebujete. V nabídce najdete jak malá (5 ml), tak velká litrová balení. Pokud s oleji začínáte nebo zkoušíte nějaký nový, kupte si nejprve menší balení na zkoušku. I přes všechna doporučení vám nemusí daný olej vyhovovat. A je škoda vyhazovat velké a drahé balení. V případě, že olej znáte a víte, že vám sedí, investujte do velkého balení – v přepočtu vás vyjde 1 ml oleje levněji.
Dejte si pozor na datum expirace. Prošlé oleje už nemusí mít deklarované vlastnosti ani konzistenci. Na obale zavřených olejů sledujte maximální dobu spotřeby. Po otevření je směrodatné číslo v ikonce „kelímku“. To vám říká, do kolika měsíců od otevření byste měli přípravek spotřebovat.