Jak vybrat tiskárnu?

Ať už si tisknete příležitostně, nebo po desítkách dokumentů denně, na trhu najdete tiskárny pro každé využití. Poradíme vám, jak se zorientovat v nabídce a neutrácet za tisk více, než je nutné. Vlastnosti tiskárny do značné míry určuje také technologie tisku. Každá má svá pro a proti, určující její vhodnost pro různé režimy a frekvenci tisku.

Ať už si tisknete příležitostně, nebo po desítkách dokumentů denně, na trhu najdete tiskárny pro každé využití. Poradíme vám, jak se zorientovat v nabídce a neutrácet za tisk více, než je nutné. Vlastnosti tiskárny do značné míry určuje také technologie tisku. Každá má svá pro a proti, určující její vhodnost pro různé režimy a frekvenci tisku.

Doba čtení 12 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Typy tiskáren

Inkoustové tiskárny

Využívají inkoust v tekuté podobě, který nanáší tiskovou hlavou. Inkoustové tiskárny umožňují černobílý i barevný tisk ve vysoké kvalitě, díky čemuž se hodí pro tisk grafiky či fotografií. Cenově vychází o trochu lépe než tiskárny laserové, nevýhodou je vyšší spotřeba inkoustu, jenž se používá třeba i při čištění tiskových hlavic. Některé inkoustové tiskárny také odmítnou tisknout i tehdy, když dojde jen jedna barva. Při delších odstávkách také hrozí zaschnutí inkoustu, což znemožní tisk a může vyžadovat i servisní zásah. Inkoustová tiskárna se proto vyplatí spíše pro častý tisk.

Většina inkoustových tiskáren využívá tzv. "cartridge", existují nicméně i typy s nádobkami, do nichž inkoust musíte dolévat, tzv. tankový systém. Jeho výhodou je nižší cena za tisk jedné strany ve srovnání s klasickými cartridgi a rovněž možnost lépe dávkovat inkoust a tím chránit méně využívané barvy před zaschnutím. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena tiskárny a složitější proces doplňování s větším rizikem znečištění.

  • Nižší cena oproti laserovým.

  • Vysoká kvalita tisku - vhodné pro fotografie a grafiku.

  • Vyšší provozní náklady (lze snížit výběrem modelu s tankovým systémem)

  • Některé tiskárny přestanou tisknout i při absenci jen jedné z barev.

  • Vysychání inkoustu po delší době mimo provoz.

Inkoustové tiskárny

Laserové tiskárny

Doménou laserových tiskáren je firemní použití, a to díky vysoké rychlosti tisku. S tím souvisí i nižší spotřeba inkoustu, který je v kompatibilních cartridgích ve formě prášku. Takové cartridge jsou oproti tekutým pro inkoustové tiskárny dražší a stejně tak je vyšší i pořizovací cena tiskárny, nicméně provozní náklady rozdíl při častém používání kompenzují a nehrozí také zaschnutí inkoustu. Zatímco u textových dokumentů je kvalita tisku srovnatelná, ba i mírně vyšší, v otázce tisku grafiky či fotografií laserové tiskárny za inkoustovými výrazně zaostávají.

  • Nehrozí zaschnutí inkoustu, který je v práškové substanci.

  • Provozní náklady jsou nižší oproti inkoustovým a dlouhodobě kompenzují vyšší pořizovací cenu.

  • Ideální do kanceláří a častého provozu tisku.

  • Vyšší cena (kompenzovaná nižší spotřebou inkoustu).

  • Nižší kvalita tisku fotografií a grafiky - oproti inkoustovým.

Laserové tiskárny

Termosublimační tiskárny

Termosublimační tiskárny nanáší barvivo skrze speciální pásky, jejichž zahřátím dochází k přenosu na tiskové médium včetně ochranné vrstvy. Vynikají vysokou kvalitou tisku s plynulými barevnými přechody, používají se proto především na fotografie či jiné grafické materiály. Pořizovací a provozní náklady jsou vyšší oproti ostatním typům tiskáren a nabídka není příliš široká.

Páska obsahující barvivo je zahřáta tiskovou hlavou na určitou teplotu, čímž se barva přemění na plyn a otiskne na papír, kde opět nabyde pevného skupenství. Postupně se nanesou všechny požadované vrstvy barev a tisk je dokončen. Díky tomu že tiskárna nepracuje s řadou drobných bodů, vzniká kvalitní obraz s plynulými přechody.

  • Vysoká kvalita tisku - vhodná na fotografie a grafiku.

  • Umožňuje tisk na místě z mobilního telefonu - často využívaná ve fotokioscích.

  • Pořizovací a provozní náklady.

  • Nepříliš rozsáhlá nabídka produktů.

Termosublimační tiskárny

Mobilní tiskárny

Na trhu se můžete setkat i s několika přenosnými tiskárnami. Ty mají vlastní baterii a umožní po bezdrátovém přenosu z telefonu či fotoaparátu tisk fotografií, nebo dokumentů (včetně A4) doslova kdekoli. Výrobci k nim poskytují speciální papíry a fotopapíry v daných rozměrech, kvalita tisku dosahuje s ohledem na velikost snímků a možnost přenášení obstojné úrovně.

  • Možnost tisku kdekoliv - vhodné pro tisk smluv a pracovních dokumentů.

  • Nižší kvalita tisku oproti stolním tiskárnám.

Přenosné a kapesní tiskárny

Jehličkové tiskárny

Nejstarší způsob tisku je dnes na ústupu, díky jednoduchému principu podobnému psacím strojům nicméně vyniká skvělou spolehlivostí a nízkými provozními náklady. Oproti tomu je třeba počítat s nižší kvalitou i rychlostí tisku, ačkoli druhý jmenovaný aspekt částečně kompenzuje možnost potisku více listů zároveň.

  • Nízké náklady na provoz.

  • Možnost potisku více listů najednou.

  • Nižší kvalita tisku.

  • Pomalejší tisk.

Jehličkové tiskárny

3D tiskárny

Novinka posledních let, která na rozdíl od výše uvedených netiskne obrazový výstup na papír, nýbrž produkuje třídimenzionální pevné objekty. 3D tisk je aditivní výroba, při které tisková hlavice postupně pokládá souvislé vrstvy materiálu na základě souboru s 3D modelem. Nejrozšířenějšími technologiemi 3D tisku jsou aktuálně FDM (tavení filamentu navinutého na cívce) a SLA (vytvrzování fotoreaktivní pryskyřice).

3D tiskárny lze využít v domácnosti pro výrobu různých náhradních dílů, dekorací, hraček nebo jiných pomůcek. Existuje mnoho aplikací, kde je možné jednoduché 3D modely navrhnout i bez velkých znalosti CAD softwaru.

Jak vybrat 3D tiskárnu?

  • Tiskne trojrozměrné objekty.

  • Netiskne dokumenty ani fotografie.

3D tiskárny

Podle čeho vybírat

  • Maximální formát tisku - nejběžnější tiskárny tisknou maximálně ve formátu A4, existují však i modely pro tisk A3, případně ještě větších formátů.

  • Rozlišení tisku - je uváděno v bodech na palec, tedy dpi. Pro základní tisk dokumentů postačí 300 dpi, pokud však vyžadujete kvalitnější tisk grafických materiálů či fotografií, vyžadujte alespoň 1200 dpi, ideálně 2400 dpi. Mějte na paměti, že vyšší rozlišení znamená vyšší spotřebu inkoustu.

  • Rychlost tisku - udává, kolik papírů je tiskárna schopná potisknout za minutu. Pozor na to, jestli je údaj uváděn při černobílém či barevném tisku a také v jaké kvalitě.

  • Náklady na tisk - odvíjí se především od ceny náhradních tonerů či cartridgí a jejich spotřeby. Před nákupem tiskárny tedy vždy zjistěte, v jaké cenové relaci jsou k dostání kompatibilní tonery a na kolik potištěných listů vystačí.

  • Počet a kapacita zásobníků na papír - standardní zásobník u tiskárny pojme několik set listů papíru, větší modely pro firemní využití eventuálně i tisícovku. Více podavačů se hodí tehdy, využíváte-li více formátů tisku či více typů papíru. Nemusíte tak přendávat listy papíru dle potřeby, stačí si při tisku zvolit, který zásobník bude použit.

  • Spotřeba energie - určuje, kolik energie tiskárna spotřebovává při tisku a ve stand-by režimu.

Funkce

Vlastnosti tisku

Některé modely tiskáren umožňují pouze černobílý tisk, většina nicméně dokáže tisknout i barevně.

Oboustranný tisk je dnes již takřka samozřejmostí, některé tiskárny jej nicméně využívají zcela automaticky (automatický duplex), jiné vyžadují ruční znovuvložení papíru pro tisk na druhou stranu (manuální duplex).

Většina tiskáren standardně tiskne s okraji, což je například u tisku fotografií nežádoucí. Pokud tedy hodláte tisknout snímky či jiné grafické materiály, zaměřte se na to, aby tiskárna uměla i bezokrajový tisk.

Displej již není doménou pouze dražších tiskáren. Usnadňuje nastavení a umožňuje volit parametry tisku přímo na zařízení. Vhod tato funkce přijde zejména při bezdrátovém tisku z telefonu či fotoaparátu.

Mobilní tiskárna

Automatický podavač samostatně dodává papír do tiskárny a obrací jej, nemusíte tak nic z toho provádět manuálně. Dnes již prakticky standardní funkce.

PictBridge je podpora standardizovaného bezdrátového rozhraní pro přenos souborů k tisku ze zařízení, jako jsou telefony či fotoaparáty. Alternativou je tisk z paměťové karty.

Konektivita

Nejtypičtějším způsobem je zapojení tiskárny do sítě LAN a následné odesílání příkazů k tisku přes lokální internetovou síť. Díky tomu může do tiskárny odesílat příkazy každé zařízení připojené do dané sítě, aniž by se s ní muselo fyzicky propojit. Velmi častým prvkem je také USB konektor, jenž slouží standardně k tisku přes kabel z připojeného počítače, eventuálně k zapojení USB flash disku.

Tiskárny často disponují také WiFi, díky čemuž je do lokální sítě nemusíte připojovat kabelem a stále je možné jim příkazy odesílat vzdáleně. Pro bezdrátový přenos bez zapojení tiskárny do sítě může být k dispozici Bluetooth, jež se hodí především při častém tisku z telefonu či fotoaparátu. Zejména u fototiskáren se můžete setkat také se čtečkou paměťových karet, nejčastěji karet typu SD.

Výběr tonerů a cartridgí

Před nákupem tiskárny je vždy dobré prověřit dostupnost, cenu a výdrž tonerů. Výběr levnější tiskárny se totiž kvůli tomu může razantně prodražit, a vy tak získáte méně kvalitní tisk za větší náklady. Nejvhodnější jsou pro tiskárnu samozřejmě originální tonery, avšak pro některé řady existují i kvalitní alternativy z druhovýroby. Pozor na renovované tonery, tedy prázdné a znovu doplněné kazety, u nich bývá kvalita značně kolísavá.

U barevných tiskáren se zaměřte na to, jestli je možné barevné tonery měnit jednotlivě či pouze pohromadě. První možnost se vyplatí více, často totiž budete mít jednu barvu zcela prázdnou, zatímco jiná bude z poloviny plná.

Výrobci obvykle používají maximálně několik typů tonerů či cartridgí, které jsou společné pro konkrétní řady tiskáren. Nejsnazší je ověřit označení tonerů, jež se v tiskárně nachází, a podle toho vyhledávat nové, případně naopak u tonerů bývá uvedeno, pro jaké tiskárny jsou určeny. Přečtěte si, jak vybrat originální tonery a jak vybrat kompatibilní tonery.

Údržba a servis

Nejčastějším problémem, s nímž se setkávají majitelé inkoustových tiskáren, je zaschnutí inkoustu v tiskové hlavě. Je proto dobré tiskárnu nenechávat dlouho odstavenou a alespoň jednou za čas vytisknout barevnou stránku, což mnohdy nabízí i samotný software tiskárny. Pokud k zaschnutí dojde, lze také u vybraných modelů spustit program čištění tiskové hlavy, ne vždy si ale s nánosem zaschlého inkoustu poradí. Pokud se tak nestane, je potřeba tiskárnu svěřit servisu.

U všech typů tiskáren je důležité kupovat kvalitní náplně, jež nezasychají příliš rychle, mají správnou tekutost a nehrozí u nich díky kvalitnímu zpracování únik inkoustu. Pokud budete kupovat neoriginální či renovované tonery, rozhodně se zaměřte na zkušenosti dalších uživatelů při použití s vaším typem tiskárny. Mnoho alternativních tonerů totiž sice může prospět vaší peněžence v krátkodobém hledisku, v dlouhodobém ale s ohledem na poškození tiskárny nikoliv.

Tiskárny by měly být vybaveny módem údržby, při kterém pročistí a seřídí hlavu, případně provedou další úkony k prodloužení životnosti. Tento režim je potřeba jednou za čas spustit, což si některé tiskárny dovedou řídit automaticky. Laserové tiskárny sice nemají problém se zasycháním inkoustu, ale je nutné čas od času vnitřní komponenty pročistit od nánosů inkoustového prášku.

Náplně do tiskárny

Před nákupem si také zjistěte, jestli má výrobce tiskárny ve vaší zemi servisní zastoupení. Zejména firemní zákazníci, u nichž je funkční tiskárna často velmi důležitá, by se měli zajímat také o možnost „on-site“ záruky, tedy garantovaného příjezdu technika na místo v horizontu maximálně několika pracovních dní. V každém případě nechte čištění, seřizování či jinou údržbu či opravu tiskárny pouze na renomovaném servisu s dostatkem dobrých referencí. S ohledem na složitost mechanismu tiskárny také nic nezkazíte prodlouženou zárukou.

Nejčastější dotazy