Jak vybrat tiskárnu?

Ať už si tisknete příležitostně, nebo po desítkách dokumentů denně, na trhu najdete tiskárny pro každé využití. Poradíme vám, jak vybrat tiskárnu do kanceláře, ale i jakou tiskárnu pro občasný tisk na doma. Vlastnosti tiskárny do značné míry určuje také technologie tisku. Každá má svá pro a proti, určující její vhodnost pro různé režimy a frekvenci tisku.

Ať už si tisknete příležitostně, nebo po desítkách dokumentů denně, na trhu najdete tiskárny pro každé využití. Poradíme vám, jak vybrat tiskárnu do kanceláře, ale i jakou tiskárnu pro občasný tisk na doma. Vlastnosti tiskárny do značné míry určuje také technologie tisku. Každá má svá pro a proti, určující její vhodnost pro různé režimy a frekvenci tisku.

Doba čtení 12 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Druhy tiskáren podle technologie tisku

Inkoustové

Využívají inkoust v tekuté podobě, který nanáší tiskovou hlavou. Inkoustové tiskárny umožňují černobílý i barevný tisk ve vysoké kvalitě, díky čemuž se hodí pro tisk grafiky či fotografií. Cenově vychází o trochu lépe než tiskárny laserové, nevýhodou je vyšší spotřeba inkoustu, jenž se používá třeba i při čištění tiskových hlavic. Některé inkoustové tiskárny také odmítnou tisknout i tehdy, když dojde jen jedna barva. Při delších odstávkách hrozí zaschnutí inkoustu, což znemožní tisk a může vyžadovat i servisní zásah. Vyplatí se proto spíše pro pravidelný nízkoobjemový tisk - pokud tedy tápete, jakou tiskárnu na doma zvolit, zvažte inkoustovou.

Většina inkoustových tiskáren využívá tzv. "cartridge", existují nicméně i typy s nádobkami, do nichž inkoust musíte dolévat, tzv. tankový systém. Jeho výhodou je nižší cena za tisk jedné strany ve srovnání s klasickými cartridgi a rovněž možnost lépe dávkovat inkoust a tím chránit méně využívané barvy před zaschnutím. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena tiskárny a složitější proces doplňování s větším rizikem znečištění.

Výhody a nevýhody inkoustové tiskárny

 • Nižší cena oproti laserovým.

 • Vysoká kvalita tisku - vhodné pro fotografie a grafiku.

 • Vyšší provozní náklady (lze snížit výběrem modelu s tankovým systémem)

 • Některé tiskárny přestanou tisknout i při absenci jen jedné z barev.

 • Vysychání inkoustu po delší době mimo provoz.

Barevná inkoustová tiskárny Inskoustové tiskárny A3

Jakou inkoustovou tiskárnu?

Laserové

Doménou laserových tiskáren je firemní použití, a to díky vysoké rychlosti tisku. S tím souvisí i nižší spotřeba inkoustu, který je v kompatibilních cartridgích ve formě prášku. Takové cartridge jsou oproti tekutým pro inkoustové tiskárny dražší a stejně tak je vyšší i pořizovací cena tiskárny, nicméně provozní náklady rozdíl při častém používání kompenzují a nehrozí ani zaschnutí inkoustu. Zatímco u textových dokumentů je kvalita tisku srovnatelná, ba i mírně vyšší, v otázce tisku grafiky či fotografií laserové tiskárny za inkoustovými výrazně zaostávají.

Výhody a nevýhody laserové tiskárny

 • Nehrozí zaschnutí inkoustu, který je v práškové substanci.

 • Provozní náklady jsou nižší oproti inkoustovým a dlouhodobě kompenzují vyšší pořizovací cenu.

 • Ideální do kanceláří a častého provozu tisku.

 • Vyšší cena (kompenzovaná nižší spotřebou inkoustu).

 • Nižší kvalita tisku fotografií a grafiky - oproti inkoustovým.

Rozdíl mezi těmito tiskárnami je pouze ve způsobu přenosu obrazových dat na tiskový válec. Laserová tiskárna k němu využívá rotující optickou soustavu s pohyblivým paprskem, LED tiskárna používá soustavu statických diod, které pokrývají celou šířku válce. Výhodou LED tiskáren je vyšší spolehlivost a bezkonkurenčně rychlý tisk, klasické laserové tiskárny však dosahují lepší kvality tisku.

Barevná laserová tiskárna WiFi laserová tiskárna Laserová tiskárna s Bluetooth Laserová tiskárna s oboustranným tiskem

Jak vybrat laserovou tiskárnu

Termosublimační

Termosublimační tiskárny nanáší barvivo skrze speciální pásky, jejichž zahřátím dochází k přenosu na tiskové médium včetně ochranné vrstvy. Vynikají vysokou kvalitou tisku s plynulými barevnými přechody, používají se proto především na fotografie či jiné grafické materiály. Pořizovací a provozní náklady jsou vyšší oproti ostatním typům tiskáren a nabídka není příliš široká.

Páska obsahující barvivo je zahřáta tiskovou hlavou na určitou teplotu, čímž se barva přemění na plyn a otiskne na papír, kde opět nabyde pevného skupenství. Postupně se nanesou všechny požadované vrstvy barev a tisk je dokončen. Díky tomu že tiskárna nepracuje s řadou drobných bodů, vzniká kvalitní obraz s plynulými přechody.

 • Vysoká kvalita tisku - vhodná na fotografie a grafiku.

 • Umožňuje tisk na místě z mobilního telefonu - často využívaná ve fotokioscích.

 • Pořizovací a provozní náklady.

 • Nepříliš rozsáhlá nabídka produktů.

Termosublimační tiskárny 10×15 Termosublimační tiskárny A4

Termosublimační tiskárna na fotky

Mini tiskárny

Na trhu se můžete setkat i s několika přenosnými tiskárnami. Ty mají vlastní baterii a umožní po bezdrátovém přenosu z telefonu či fotoaparátu tisk fotografií, nebo dokumentů (včetně A4) doslova kdekoli. Výrobci k nim poskytují speciální papíry a fotopapíry v daných rozměrech, kvalita tisku dosahuje s ohledem na velikost snímků a možnost přenášení obstojné úrovně.

 • Možnost tisku kdekoliv - vhodné pro tisk smluv a pracovních dokumentů.

 • Nižší kvalita tisku oproti stolním tiskárnám.

Přenosná Bluetooth tiskárna Přenosná tiskárna A4

Mobilní tiskárna

Jehličkové

Nejstarší způsob tisku je dnes na ústupu. Díky jednoduchému principu podobnému psacím strojům však jehličkové tiskárny vynikají skvělou spolehlivostí a nízkými provozními náklady. Oproti tomu je třeba počítat s nižší kvalitou i rychlostí tisku, ačkoli druhý jmenovaný aspekt částečně kompenzuje možnost potisku více listů zároveň.

 • Nízké náklady na provoz.

 • Možnost potisku více listů najednou.

 • Nižší kvalita tisku.

 • Pomalejší tisk.

Jehličková tiskárna

Jakou tiskárnu k mobilu?

Tiskárny k mobilu jsou vybaveny technologií PictBridge, což je podpora standardizovaného bezdrátového rozhraní pro přenos souborů k tisku ze zařízení, jako jsou telefony či fotoaparáty. Existují i mobilní tiskárny fotek k telefonu, které jsou v kapesním provedení a můžete je brát všude s sebou.

 • Tisk přímo z telefonu kdekoliv

 • Omezené formáty v případě kapesního provedení

Tiskárna k mobilu

Výběr tiskárny podle parametrů

Základní parametry

 • Maximální formát tisku - nejběžnější tiskárny tisknou maximálně ve formátu A4, existují však i tiskárny A3 i větších formátů.

 • Rozlišení tisku - je uváděno v bodech na palec, tedy dpi. Pro základní tisk dokumentů postačí 300 dpi, pokud však vyžadujete kvalitnější tisk grafických materiálů či fotografií, vyžadujte alespoň 1200 dpi, ideálně 2400 dpi. Mějte na paměti, že vyšší rozlišení znamená vyšší spotřebu inkoustu.

 • Rychlost tisku - udává, kolik papírů je tiskárna schopná potisknout za minutu. Pozor na to, jestli je údaj uváděn při černobílém či barevném tisku a také v jaké kvalitě.

 • Náklady na tisk - odvíjí se především od ceny náhradních tonerů či cartridgí a jejich spotřeby. Před nákupem tiskárny tedy vždy zjistěte, v jaké cenové relaci jsou k dostání kompatibilní tonery a na kolik potištěných listů vystačí.

 • Počet a kapacita zásobníků na papír - standardní zásobník u tiskárny pojme několik set listů papíru, větší modely pro firemní využití eventuálně i tisícovku. Více podavačů se hodí tehdy, využíváte-li více formátů tisku či více typů papíru. Nemusíte tak přendávat listy papíru dle potřeby, stačí si při tisku zvolit, který zásobník bude použit.

 • Spotřeba energie - určuje, kolik energie tiskárna spotřebovává při tisku a ve stand-by režimu.

Vlastnosti tisku

Některé modely slouží pouze jako černobílé tiskárny, většinou však jde o barevné tiskárny.

Oboustranný tisk je dnes již takřka samozřejmostí, některé duplex tiskárny jej nicméně využívají zcela automaticky (automatický duplex), jiné vyžadují ruční znovuvložení papíru pro tisk na druhou stranu (manuální duplex).

Většina tiskáren standardně tiskne s okraji, což je například u tisku fotografií nežádoucí. Pokud tedy hodláte tisknout snímky či jiné grafické materiály, zaměřte se na to, aby tiskárna uměla i bezokrajový tisk.

Displej už není doménou pouze dražších modelů. Usnadňuje nastavení a umožní zvolit parametry tisku přímo na zařízení. Vhod tato funkce přijde zejména při bezdrátovém tisku z telefonu či fotoaparátu.

Automatický podavač pak samostatně dodává papír do tiskárny a sám ho obrací, takže nemusíte nic z toho provádět manuálně. Dnes již prakticky standardní funkce.

Konektivita

Nejtypičtějším způsobem je zapojení tiskárny do sítě LAN a následné odesílání příkazů k tisku přes lokální internetovou síť. Díky tomu může do tiskárny odesílat příkazy každé zařízení připojené do dané sítě, aniž by se s ní muselo fyzicky propojit. U domácích tiskáren k počítači je také běžně USB konektor, který slouží standardně k tisku přes kabel, eventuálně k zapojení USB flash disku.

Často se také setkáte WiFi tiskárnami, díky čemuž je do lokální sítě nemusíte připojovat kabelem a stále je možné jim příkazy odesílat vzdáleně. Pro bezdrátový přenos bez zapojení do sítě jsou vhodné Bluetooth tiskárny - ideální volba jako tiskárny k notebooku.

Náplně

Před nákupem tiskárny je vždy dobré prověřit dostupnost, cenu a výdrž tonerů. Výběr levné tiskárny se totiž kvůli tomu může razantně prodražit, a vy tak získáte méně kvalitní tisk za větší náklady. Nejvhodnější jsou pro tiskárnu samozřejmě originální tonery, avšak pro některé řady existují i kvalitní alternativy z druhovýroby. Pozor na renovované tonery, tedy prázdné a znovu doplněné kazety, u nich bývá kvalita značně kolísavá.

U barevných tiskáren se zaměřte na to, jestli je možné barevné tonery měnit jednotlivě či pouze pohromadě. První možnost se vyplatí více, často totiž budete mít jednu barvu zcela prázdnou, zatímco jiná bude z poloviny plná.

Náplně do tiskárny

Nejčastější dotazy

Pokud tisknete dokumenty často a ve větším množství než jen pár listů týdně, laserová tiskárna se vám dlouhodobě vyplatí. Její provozní náklady při častém tisku kompenzují vyšší pořizovací cenu oproti inkoustovým. Další výhodou je, že nezasychá inkoust, který je v laserových tiskárnách ve formě prášku.

Některé tiskárny mají zabudovaný systém, který si o vyčištění řekne sám. Pravidelnost údržby se odvíjí také od frekvence provozu - inkoustové tiskárny jsou náchylnější k zasychání toneru, laserové je zase potřeba vyčistit od nánosů tonerového prášku.

Před nákupem si zjistěte, jestli má výrobce tiskárny ve vaší zemi servisní zastoupení. Zejména firemní zákazníci, u nichž je funkční tiskárna často velmi důležitá, by se měli zajímat také o možnost „on-site“ záruky, tedy garantovaného příjezdu technika na místo v horizontu maximálně několika pracovních dní. V každém případě nechte čištění, seřizování či jinou údržbu či opravu tiskárny pouze na renomovaném servisu s dostatkem dobrých referencí. S ohledem na složitost mechanismu tiskárny také nic nezkazíte prodlouženou zárukou.

Pokud tisknete velké množství dokumentů, ať už v práci či v domácích podmínkách, jednoznačně se pro vás více hodí laserová nebo LED tiskárna. Ačkoliv může být její pořizovací cena vyšší, náklady na tisk jsou menší a v konečném důsledku bude výhodnější. Kromě toho je i rychlejší. Tisknete-li méně často nebo tisknete smíšené dokumenty, tedy jak texty tak i grafiku a fotografie, je vhodnější inkoustová tiskárna. Ačkoliv je pomalejší, tisk je kvalitnější a pořizovací cena je nižší. Hrozí u ní však riziko zasychání inkoustu, pokud není delší dobu využívána. V případě, že potřebujete tisknout jen jednou čas a převážně text, je laserová tiskárna vhodnější.

Ne všechny tiskárny se pro tisk fotografií hodí. Laserovou tiskárnu na fotky nedoporučujeme. Inkoustová tiskárna nabízí relativně kvalitní výtisky, avšak jejich životnost a odolnost je omezená. Jednoznačně nejlepší volbou je termosublimační tiskárna, která vyniká čistými barevnými přechody a dlouhou trvanlivostí výtisků.