Jak vybrat topinkovač?

Zakousnout se do pořádně křupavé topinky je jedna z radostí, která dokáže udělat každé ráno veselejší. A tím úplně nejlepším řešením, jak po ránu připravit výborný křupavý chléb, je pořídit si kvalitní topinkovač. Tento kuchyňský přístroj umí jedinou věc a dělá ji skutečně perfektně. Přečtěte si, jak vybrat topinkovač a ujistěte se, že vaše snídaně bude vždy tím správným prvním krokem do nového dne.

Zakousnout se do pořádně křupavé topinky je jedna z radostí, která dokáže udělat každé ráno veselejší. A tím úplně nejlepším řešením, jak po ránu připravit výborný křupavý chléb, je pořídit si kvalitní topinkovač. Tento kuchyňský přístroj umí jedinou věc a dělá ji skutečně perfektně. Přečtěte si, jak vybrat topinkovač a ujistěte se, že vaše snídaně bude vždy tím správným prvním krokem do nového dne.

Doba čtení 4 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat topinkovač - základní otázky

Co topinkovač umí?

Topinkovač nasucho opéká plátky chleba a zvládá to mnohem rychleji a rovnoměrněji než obyčejná pánev. Některé modely umí pečivo také rozmrazovat nebo ohřívat. Kvalitu topinkovačů určuje několik faktorů, zejména výrobní materiál a rychlost pečení. K dispozici jsou ale také doplňkové funkce, mezi nimiž najdete třeba rozmrazování, automatické vycentrování pečiva nebo zásuvku na drobky.

Pro kolik lidí budete opékat?

Připravujete snídani jen pro sebe, nebo rovnou pro celou rodinu? Množství pečiva, které najednou připravíte, je totiž klíčovým parametrem každého topinkovače. V některých modelech upečete 2 topinky naráz, oblíbenou variantou je také větší topinkovač na 4 topinky. Větší kapacitu využije každá početnější rodina, v níž je ranní sendvič zkrátka takový malý rituál. Pro malé jedlíky ale najde uplatnění i topinkovač jednoštěrbinový.

Záleží vám na rychlosti?

Je pro vás každé ráno honička, kdy se tak tak stihnete obléct, upravit a nasnídat? Pak zvolte topinkovač s vysokým příkonem, který upeče chleba během minuty. Pokud si po ránu dáváte na čas a nikam nespěcháte, zvolte pomalejší model, s nímž ušetříte na energii.

Který materiál je nejlepší?

Plášť topinkovačů může být buď z plastu, lakovaného kovu a výjimkou není ani topinkovač nerez. Plastové modely jsou levnější a méně odolné vůči mechanickému poškození, ale na druhou stranu se lépe udržují. Nerezový topinkovač je ve srovnání s plastovým sice odolnější, ale vyžaduje náročnější čištění povrchu. V nabídce nechybí ani např. skleněný topinkovač.

Moderní, nebo retro design?

Topinkovače se vyrábí v různých tvarech a barvách. Záleží tedy, v jakém stylu máte vybavenou vaši kuchyni a interiér. Kromě moderních designů totiž narazíte i na oblíbený retro topinkovač, evokující zejména americká padesátá léta. Jen se připravte, že mnozí výrobci vybírají daň za nostalgii – retro kousky mnohdy nabízí stejné vlastnosti jako standardní modely, jen s vyšší cenovkou. Výjimkou dnes už není např. ani topinkovač s obrázkem a nebo tematický topinkovač Star Wars.

Co se barevných variant týče, v dnešní době už se meze nekladou. Vedle klasiky z nerezu tak můžete vybírat např. topinkovač bílý, červený, černý i zelený.

Jaký topinkovač podle parametrů

Kapacita

Na trhu se prodávají topinkovače různých velikostí. Základní potřeby uspokojí ty, v nichž ohřejete 2 topinky najednou. Pokud ale rozpečený chleba přikusujete víceméně ke všemu nebo máte doma víc strávníků, rozhodně přijde vhod větší model pro 4 až 6 topinek naráz. Pohlídejte si však kolonku příkonu, ať vás nezaskočí vysoká spotřeba. Pokud je pro vás topinka jen občasnou pochutinou, pořídit lze i malý topinkovač na krajíc chleba.

Topinkovače na 2 toasty Topinkovače na více toastů

Příkon a rychlost opékání

Příkon vám prozradí, kolik elektrické energie topinkovač spotřebuje za hodinu. Čím je příkon vyšší, tím rychleji opéká, jenže také více spotřebuje. Pokud pokukujete po přístroji se 2 otvory pro chléb, pravděpodobně bude mít příkon mezi 750 až 980 W. U velkých topinkovačů se 4 a 6 otvory počítejte s příkonem 1000 W a více.

Topinkovačům s příkonem kolem 800 W zabere opečení 2 toastů 2,5 až 3 minuty. Výkonnější přístroje s příkonem nad 2000 W to zvládnou i za 1 minutu.

Rychlejší opečení znamená také vyšší spotřebu energie

Funkce topinkovače

  • Topinkovač s nástavcem na pečivo – tento přídavný rošt opeče i bagety, vafle, rohlíky a jiné druhy pečiva, které do topinkovače tak úplně nepasují.

  • Topinkovač s rozpékačem – pokud holdujete trvanlivějšímu pečivu, určitě oceníte tuto dodatečnou funkci.

  • Regulace výkonu – topinkovače obvykle nabízí několik stupňů opékání, nejčastěji jde o 3 až 7. Citlivější regulace zajistí absolutní kontrolu nad mírou propečení.

  • Zásuvka na drobky – pokročilejší modely mají pod opékací částí umístěný výsuvný tácek, který odchytí drobečky chleba.

  • Automatické vycentrování pečiva – tato funkce slouží k posunu malých kousků pečiva na střed. Díky tomu se opečou hezky rovnoměrně, a ne jen na okrajích.

  • Jednostranné opékání – některé modely vám umožní pečivo opéct jen z jedné strany.

  • Displej – sofistikovanější hi-tech modely nabízí displej, na němž můžete snadno a rychle kontrolovat funkce přístroje.

  • Udržování teploty – některé topinkovače umí udržovat již opečené pečivo teplé. Ideální v případě, kdy se vám zcela nepovedlo sladit přípravu ostatních ingrediencí.

  • Stop funkce – tato funkce okamžitě zastaví proces opékání. Pokud si libujete v konkrétní míře propečení, můžete program zarazit, kdykoliv se vám zachce.

Rady na závěr

Z topinkovače musíte pravidelně odstraňovat drobky, které z něj odpadávají, připalují se a zapáchají. Takřka všechny dnešní modely jsou vybaveny výsuvným táckem. Ten jednoduše vysunete, vyčistíte a vrátíte zpátky. Kdyby ve vašem modelu přeci jen chyběl, budete muset drobky odstranit postaru – otočíte přístroj vzhůru nohama a vyklepnete je ven.

Jistou údržbu vyžaduje také vnější schránka. Plastové modely stačí otřít vlhkým hadříkem a vypadají skvěle. O něco náročnější je nerez, na němž jsou vidět jak otisky prstů, tak zaschlé kapky vody. Zbavit se jich můžete rychlým přeleštěním. Stačí kápnout několik kapek kuchyňského oleje (slunečnicový, řepkový) na hadřík a povrch přeleštit.

Drtivá většina dnešních modelů dbá na bezpečnost při pečení. A proto disponují pojistkou proti přehřátí, která se zapne ve chvíli, kdy přístroj běží příliš dlouho na vysoký výkon. Protiskluzové nožičky zase zajistí, že přístroj nebude plachtit po kuchyňské lince sem a tam. Taktéž nezapomeňte, že toasty jsou po ohřátí proklatě horké. Raději je odeberte kuchyňskými kleštěmi nebo chňapkami.

Další užitečné články