Jak vybrat TV stolek?

Chcete pod svou televizi pořídit stylový a odolný stolek, který zároveň skvěle zapadne do obýváku? Pak máte dvě možnosti: hledat ve stojících modelech, nebo mezi závěsnými. Každý typ má svoje výhody a ty si dále představíme. V neposlední řadě probereme jednotlivé materiály a k tomu přihodíme několik tipů při výběru rozměrů.

Chcete pod svou televizi pořídit stylový a odolný stolek, který zároveň skvěle zapadne do obýváku? Pak máte dvě možnosti: hledat ve stojících modelech, nebo mezi závěsnými. Každý typ má svoje výhody a ty si dále představíme. V neposlední řadě probereme jednotlivé materiály a k tomu přihodíme několik tipů při výběru rozměrů.

Doba čtení 5 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Stojící, nebo závěsný TV stolek

Rozdíl mezi oběma typy poznáte na první pohled. Klasický samostatně stojící TV stolek může stát na nožičkách, přímo na zemi nebo i kolečkách. Závěsný stolek musíte přivrtat ke zdi. Na podlaze však už budete mít volno. Nástěnné provedení vám prostor trochu odlehčí, lépe se vám pod ním také bude uklízet. Pokud si ale nejste jisti nosností zdi nebo samotné skříňky, volte raději stojící klasiku.

Stojící TV stolek

  • S ostatním nábytkem vytvoří jednolitou obývací stěnu

  • Snadná instalace

  • Pod stolkem na nohách se hůře uklízí

Závěsný TV stolek

  • Vzdušnější provedení

  • Snadný úklid na podlaze

  • Nutné vrtání do zdi

  • Nutná kontrola nosnosti zdi

Materiál

Dřevo

Je váš interiér plný dřevěných doplňků a pravého masivního nábytku? Pak není důvod, proč by tomu mělo být u vašeho TV stolku jinak. O masivní modely se sice musíte dobře starat, za odměnu vám však vydrží dlouhá desetiletí. A čím je dřevo tak jedinečné? Jeho příjemný povrch a struktura navodí útulnou atmosféru a bytelná konstrukce unese i těžkou retro televizi.

Sklo

Od milovníků dřeva se přesuneme o patro dál, kde vidíme moderní domácnost s elegantními minimalistickými doplňky. Pro tyto prostory jsou skvělou volbou skleněné stolky. Ty se běžně kombinují s kovy pro vyšší nosnost a bytelnost. Zvlášť v malých místnostech vám prokáže skleněná deska dobrou službu. Opticky totiž prostor odlehčí. Pozor si ale dejte u skleněné desky, která není nijak povrchově upravena. Takový model totiž budete muset pravidelně čistit od otisků prstů a jiných mastnot.

Lamino

Někde mezi moderním a tradičním interiérem bychom našli stolky z lamina. Ty vás cenově vyjdou o dost lépe, a navíc si vyberete z opravdu velké nabídky dekorů. Máte rádi dřevěný design? Volte laminovanou dřevotřísku (LTD) v dekoru oblíbeného dubu sonoma. Stejně jednoduše si ale vyberete, pokud dáváte přednost čistému designu v podobě bílého nebo šedého laku. Příznivou cenu a velkou nabídku vyvažuje menší odolnost proti poškrábání i nižší nosnost.

Univerzální desky z lamina se snadno čistí a udržují

MDF

Jste milovníci dřeva, ale nechce se vám do něj tolik investovat, nebo se jen necítíte na jeho pravidelnou údržbu? Skvělou alternativou jsou MDF stolky (medium density fibreboard) vyrobené ze slisovaného dřevěného materiálu a spojené pomocí pryskyřic. Na první pohled vás zaujmou svou jednolitou strukturou a luxusním vzhledem. S vyšší hmotností se nese ruku v ruce i vyšší pevnost a nosnost. Pro instalaci na stěnu si proti raději ještě jednou překontrolujte všechny parametry.

DTD

MDF, LTD a ještě k tomu DTD? Aby zkratek nebylo málo, zakončíme seznam posledním materiálem z dřevotřísky. DTD stolky připomínají dřevěné desky, kvůli své hrubosti je však nelze nijak lakovat do různorodých dekorů. TV skříňka z DTD vám sice nevydrží tak dlouho jako dřevo, zato při její koupi značně ušetříte.

Rozměry

Před tím, než začnete vybírat stolek, změřte si velikost vaší televize. Veškeré parametry byste měli najít v návodu nebo na webu konkrétního výrobce. Určitě počítejte i s rezervou, aby se vám k televizi vešel třeba DVD přehrávač, sbírka filmů a různé ovladače.

Výška

Výška se obvykle pohybuje mezi 40–60 cm. Je tomu tak proto, abyste se při sledování filmů nemuseli příliš naklánět. Právě proto by měl být stolek vysoký zhruba tak, jako je vaše pohovka. Můžete si předtím provést rychlý test. Posaďte se na pohovku nebo křeslo. Tužkou si na zeď nakreslete bod v úrovni vašich očí. Tento bod by měl přibližně odpovídat polovině obrazovky televize.

Šířka

Podle velikosti televize vybírejte vhodnou šířku poličky. Ta by měla být o něco delší než je samotná televize. V opačném případě by na vás celý set mohl působit zaplněným dojmem a navozoval by stísněný pocit, obzvlášť v menších místnostech. Šířka proto většinou přesahuje 1 m.

Hloubka

Většina moderních televizí je velmi tenká, proto není důvod pořizovat extra hluboký stolek. Televize by se navíc na příliš hluboké desce mohla opticky trochu ztrácet, což by nepůsobilo příliš esteticky. Hloubku proto vybírejte nejlépe tak akorát k televizi.

Nesnažte se na desku stolku naskládat příliš věcí, televize musí vždy dominovat

Na co se dále zaměřit

Úložné prostory

Stolek by měl primárně ladit se zbytkem vašeho pokoje. Pokud ho chcete využívat i pro větší úschovu věcí, volte modely s řadou regálů a zásuvek. Myslete také na to, kam umístíte set top box, DVD přehrávač, herní konzole a další výbavu. Stolky s otevřenými poličkami působí moderně i vzdušně, dejte však pozor, aby nebyly poličky po čase přeplněné. V takovém případě by se vám spíše hodila klasická dvířka například z temperovaného skla. Dobrou vychytávkou jsou také otvory pro kabely, které se nenápadně ztratí v desce stolu.

Nosnost

Hmotnost televize se běžně pohybuje mezi 10–30 kg. Při výběru však myslete na to, že na stolek pravděpodobně přijde i další výbava a možná i dekorace. K hmotnosti televize proto přičtěte nějakou rezervu na další výbavu i na (případně do budoucna) těžší televizi. Nosnost TV stolků proto většinou začíná na 40 kg.

Provedení

Nezbývá vám v pokoji dost místa na klasickou rovnou TV skříňku? Nevadí. Nechte se inspirovat naší nabídkou rohových TV stolků, které tak akorát zaplují mezi dvě stěny a prostor využijí na maximum. Jen si raději znovu přepočítejte vzdálenost obou stěn a úhlopříčku televize. Mimo rohové atypy existují i flexibilní kolečkové modely. Ty sice vždy nemusí působit zcela esteticky, zato je můžete po místnosti bez problému přesouvat, třeba i z důvodu snadnějšího úklidu.

Nejčastější dotazy

Kam umístit televizi?

Svou televizi ideálně umístěte kolmo k oknu. Kdybyste ji totiž nechali vedle nebo naproti, oslňovalo by vás venkovní světlo. TV stolek nebo držák na TV umístěte v prostoru tak, aby byla televize od sedačky vzdálená zhruba 2,5násobek své úhlopříčky.

K televizi umístěné vedle oken budete potřebovat kvalitní závěsy, které odstíní venkovní světlo

Na co si dát při sestavování a nákupu pozor?

Pokud máte doma malé děti, použijte chrániče proti náhodnému otevření dvířek nebo zásuvek. Od věci nebudou ani chrániče na ostré rohy. Při výběru se také podívejte, jestli váš vybraný stolek není součástí nějaké větší ucelené designové řady. Snáz tak budete vybírat třeba svou příští skříň, konferenční stolek nebo komodu.