Jak vybírat TV tuner?
Při výběru TV tuneru je třeba si uvědomit, kde jej budeme používat. Jestli v klasickém stolním počítači nebo v notebooku. Pokud máme doma pouze osobní počítač, ve kterém chceme sledovat televizní programy, zvolíme interní TV tuner, který se zapojuje do PCI slotu na základní desce nebo externí TV tuner, který zapojíme přes USB port.
Chcete-li sledovat programy mimo domov a jste-li majitelem notebooku, zvolte si externí TV tuner, který se ke zdrojovému zařízení (notebooku) připojuje přes USB port.
Majitelé osobních „skříňových“ počítačů si mohou vybrat, jaký TV tuner si zvolí. Na výběr je interní TV tuner a externí TV tuner. Majitelé notebooků si mohou vybrat externí TV tuner, který svým vzhledem připomíná flashdisk a je přenosný. Na druhou stranu je i možné si pořídit interní TV tuner do notebooku. Notebook však musí být vybaven příslušným slotem tj. slot pro ExpressCard nebo PCMCIA
V dnešní době je ve větších městech možné chytat DVB-T signál bez pomoci antény na střeše. V balení s TV tunerem dostanete malou mobilní anténu, kterou ve větších městech v dnešní době použijete pro připojení k digitálnímu signálu.
Externí USB TV Tuner a interní PCI tuner.
PCMCI a Express Card TV tuner
Jaké jsou výhody a nevýhody externích a interních TV tunerů?
Interní TV tuner je potřeba zapojit přímo na základní desku, zpravidla do PCI slotu, díky tomuto úkonu je velice pracné TV tuner přenášet mezi počítači. Na druhou stranu je odolný k mechanickému poškození a nehrozí jeho ztráta. Externí TV tuner je naprosto mobilní, připojíme ho k jakémukoli počítači i notebooku a máme jej vždy k dispozici (za předpokladu instalace ovladačů a dostupnosti signálu). Nevýhodou může být nechtěné poškození zařízení, jako je například vylomení z USB portu, pokud nedáváme pozor.
Interní TV tunery musíme zapojit do počítače. To znamená, že jej budeme muset rozebrat a vložit TV tuner do příslušného slotu, zpravidla PCI slotu. Výhodou interních tunerů je však absolutní bezstarostnost - nikdy TV tuner neztratíte, nezničíte a nezapomenete, zkrátka je šikovně schovaný uvnitř.
Externí TV tunery představují výhodu v podobě maximální mobility. Zapojíte si ho do jakéhokoli počítače nebo notebooku ať doma nebo mimo domov. V případě notebooku si můžeme vybrat mezi externím TV tunerem, který se připojí přes USB konektor a externím TV tunerem, který lze vložit do příslušného slotu, jímž musí být notebook vybaven a to buď ExpressCard nebo PCMCIA slot. Ovšem je třeba si uvědomit, že externí USB TV tuner si můžete nechtěně poškodit a pokaždé je potřeba provést instalaci příslušných ovladačů, na každý počítač nebo notebook zvlášť.
Slovník pojmů
DVB-T signál
= pozemní digitální signál
Standard, díky kterému je umožněn příjem digitálního pozemního signálu a dalších doplňkových funkcí, jako je elektronický programový průvodce (EPG).
DVB-S signál
= satelitní digitální signál
Standard pro příjem digitálního signálu přes satelit.
PCI slot
Jedná se o univerzální slot na základní desce.
Slot pro ExpressCard a PCMCIA
Oba sloty slouží k rozšíření periférii v noteboocích. PCMCIA se rozlišují podle výšky vkládané karty, dnes jsou již na ústupu. ExpressCard je nástupcem slotu PCMCIA.
Vybrat TV tuner podle parametrů
Rádce pro Vás připravil