Silná ochrana proti poškození
Jednoduché nanesení na displej
Zachovává citlivost a přesnost ovládání prstem
Minimální zkreslení zobrazení displeje
Levnější modely se snadno poškrábají
Dražší řešení než ochranná fólie
Křup, a je po displeji. Každému z nás občas mobil spadne na zem. Výměna celé obrazovky ale občas vyjde na nehezkou částku. Ochrana v podobě tvrzeného skla přitom stojí jenom pár stovek a ušetří vám čas, peníze i nepříjemné útrapy.
Křup, a je po displeji. Každému z nás občas mobil spadne na zem. Výměna celé obrazovky ale občas vyjde na nehezkou částku. Ochrana v podobě tvrzeného skla přitom stojí jenom pár stovek a ušetří vám čas, peníze i nepříjemné útrapy.
Silná ochrana proti poškození
Jednoduché nanesení na displej
Zachovává citlivost a přesnost ovládání prstem
Minimální zkreslení zobrazení displeje
Levnější modely se snadno poškrábají
Dražší řešení než ochranná fólie
Je také dobré ověřit, zda je tvrzené sklo opatřené oleofobní vrstvou, která zamezuje zamaštění displeje od nečistot a otisků prstů.
V dnešní době začíná nákup skla hlavně u kompatibility s vaším modelem telefonu. Až na jeho základě prozkoumejte současnou nabídku:
Tvrdost se nejčastěji uvádí v hodnotách tvrdosti grafitu (0H – 9H)
Čím vyšší číslo, tím větší odolnost
Výrobci ale tvrdost mnohdy nadhodnocují, proto ji berte spíše s rezervou
Pro úplnou ochranu doporučujeme sehnat sklo s tvrdostí minimálně 6H.
Nejčastěji se setkáte s tloušťkou 0,30 mm. To ušetří displej od poškození a zároveň nesnižuje kvalitu používání. Silnější sklo vydrží více, ale může působit příliš robustně.
Pamatujte, že ochranné sklo chrání jen displej. Pro úplné zabezpečení mobilu používejte i kryt na samotné tělo přístroje.
V balení najdete obvykle i doplňkové nástroje na správné používání skla:
Oleofobní vrstva - vrstva skla, na níž se méně zachytávají nečistoty a mastnota
Textilní hadřík – na odstranění nečistot před aplikací skla, suchý i mokrý
Lepicí fólie – setření prachu ze skla
Aplikační gel – vyhlazuje a vyplňuje okraje položeného skla
Displej zachráníte sklem, ale co zbytek mobilu? I jiné příslušenství vám může pomoct k jeho ochraně. A kdyby už náhodou bylo pozdě, můžete pořídit ty správné náhradní díly:
Pouzdra a kryty na mobilní telefony
LCD displeje k mobilním telefonům
Baterie pro bezdrátové telefony
Náhradní kryty na mobilní telefony
Kolik stojí tvrzené sklo na mobil?
Nejlevnější ochranná skla na mobil stojí i méně než 100 Kč, jejich odolnost je ale omezená.
O něco pevnější skla najdete v kategorii 100 – 300 Kč.
Skutečně kvalitní skla ale mnohdy začínají až na 300 Kč a více. Jde o zakřivená skla pokrývající celou šíři displeje, která navíc disponují skvělou ochranu před poškozením. Některá vyjdou i na 1000 Kč, ovšem prověřenou značku získáte i za vyšší stovky korun.
Jak správně nalepit tvrzené sklo na displej?
1) Ujistěte se, že je váš displej dokonale čistý.
2) Povrch displeje je potřeba důkladně otřít vlhčeným hadříkem a zbytky tekutiny poté otřít suchým. Setkat se můžete také s jednoduchou lepicí fólií, kterou přiložíte na displej a strhnutím odstraníte i s nečistotami.
3) Jakmile je displej čistý, uchopte sklo čtyřmi prsty na širších stranách a opatrně přiložte co nejpřesněji na displej. Jakmile sklíčko správně usadíte, jemně jej přimáčkněte uprostřed a poté vyhlazujte směrem do stran, dokud nezmizí všechny vzduchové bubliny.
4) Pokud se na první pokus netrefíte přesně, ale sklíčko jste jen lehce přiložili, zvedněte jej a posuňte dle potřeby. Jestliže jste jej ale již upevnili, opětovnou instalaci nelze doporučit, jelikož sklíčko pravděpodobně nebude na svém místě držet. Podrobnější návod naleznete v našem článku Jak nalepit sklo na mobil.
Sedí všechna skla na všechny typy displejů?
Ne. Jednotlivá skla se liší podle toho, zda jsou zakřivená, nebo ne: 2D: Jedná se o zcela rovná skla, jež obvykle pokrývají jen část přední strany s displejem. Kvůli tomu je přítomnost skla velmi patrná jak vzhledově, tak i z hlediska pohodlí používání. 2.5D: Tato skla pokrývají také jen obrazovku, nebo i celou přední stranu. Takové sklo bude směrem k okrajům zkosené, díky čemuž lépe splyne s konstrukcí samotného zařízení. Vhodná však 2.5D skla nejsou k telefonům se zakřiveným displejem, jelikož jejich okraje u nich mohou odstávat. 3D: Máte-li telefon se zakřiveným či po stranách zkoseným displejem, pak si musíte pořídit 3D sklo určené přesně pro váš model. Jen tak totiž zajistíte, že bude zakřivení povrchu sedět, a sklo tak zůstane na svém místě.
Je možné, že sklo sníží responzivitu displeje?
Ano, je to možné, ale jen při špatném nanesení. V takovém případě hrozí zkreslení barev a horší odezva na dotyk. Při správné aplikaci je ale jednou z největších výhod skel právě jejich minimální omezení funkčnosti displeje.