Jak vybrat ústní sprchu?

Zubní kartáček je na důkladné vyčištění zubů bohužel krátký, a ne každý snese čištění mezizubních prostor dentální nití a mezizubními kartáčky. Nejenže silným proudem vody mezizubní prostory díky ústní sprše vyčistíte od schovávajících se zbytků jídla a plaku, ale také pomasírujete dásně. A navíc díky různým nástavcům může jednu ústní sprchu používat celá rodina.

Zubní kartáček je na důkladné vyčištění zubů bohužel krátký, a ne každý snese čištění mezizubních prostor dentální nití a mezizubními kartáčky. Nejenže silným proudem vody mezizubní prostory díky ústní sprše vyčistíte od schovávajících se zbytků jídla a plaku, ale také pomasírujete dásně. A navíc díky různým nástavcům může jednu ústní sprchu používat celá rodina.

Doba čtení 6 min.
Jana, redakce Heureka.cz

Typy ústních sprch

Na trhu se můžete setkat se čtyřmi typy ústních sprch, které se od sebe liší jednak celkovou velikostí, velikostí nádržky na vodu a také způsobem napájení. Stolní sprchy jsou napájeny ze sítě, takže je během používání musíte mít zapojené v zásuvce. Ústní centra se vyrábějí buď jako napájená ze sítě, nebo akumulátorová. Cestovní ústní sprchy jsou většinou akumulátorové, mohou být i na indukci nebo dokonce na tužkové baterie.

Stolní ústní sprcha

Stolní sprcha je velice účinná a praktická, protože má několik stupňů nastavení tlaku vody a velkou nádržku na vodu. Objem nádržek stolních ústních sprch se nejčastěji pohybuje okolo 600 ml, ale existují i nádrže o objemu více jak 650 ml.

Tuto sprchu může používat úplně celá rodina, protože se dají dokoupit výměnné trysky a každý člen domácnosti tak bude mít svou vlastní, kterou stačí na držátko jen nasadit. V základní výbavě bývá více hlavic, proto si přečtěte důkladně specifikaci zboží, abyste věděli, kolik hlavic bude případně potřeba dokoupit. Stolní ústní sprchy jsou velmi výkonné, v závislosti na modelu si můžete nastavit tlak vody až na hodnotu 10. Stolní ústní sprchy mívají sílu tlaku od 0,7 do 8,6 barů. Každý člen rodiny si tak bude moci zvolit tlak, který mu bude vyhovovat. Nižší hodnota tlaku vody je vhodná pro masáž dásní, vyšší hodnota pak pro důkladné vyčištění mezizubních prostor.

 • Mnoho možností nastavení tlaku vody

 • Velká nádoba na vodu

 • Dá se libovolně přemisťovat

 • Je možné ji připevnit na zeď

 • Vyžaduje více prostoru

 • Vyšší pořizovací cena

Cestovní ústní sprcha

Cestovní ústní sprchy jsou velmi praktické. Nejenže si je můžete vzít s sebou kamkoli na cesty, protože jsou skladné, ale také jim nemusíte v koupelně vyhrazovat žádný velký prostor. Nádržka bývá totiž zabudována přímo v rukojeti a jejich objem se pohybuje okolo 150 ml. Cestovní ústní sprchy mají jen několik čisticích programů a síla tlaku se pohybuje v rozmezí mezi 3 a 5 bary.

 • Skladná, v koupelně zabere málo místa

 • Skvělá na cestování

 • Cestovní pouzdro bývá součástí balení

 • Nižší tlak vody

 • Malá nádobka na vodu

Ústní centrum

Ústní centrum je unikátní zařízení, ve kterém kromě ústní sprchy najdete také elektrický zubní kartáček. Prodávají se jak stolní ústní centra s rotačním elektrickým kartáčkem a sonickým elektrickým kartáčkem, tak i cestovní ústní centra se sonickým kartáčkem. Stejně tak jako u stolních ústních sprch si i u center můžete vybrat podle druhů režimů čištění, intenzity proudu vody a velikosti nádržky.

Máte-li citlivé zuby a dásně, zvolte si ústní centrum se sonickým kartáčkem. Sonický kartáček je totiž k zubům a dásním mnohem šetrnější. Pokud však máte zuby zcela bez problémů, pořídit si můžete klidně ústní centrum s rotačním elektrickým kartáčkem.

 • Vše v jednom

 • Různé možnosti nastavení tlaku vody

 • Možnost zvolit si napájení síťové nebo akumulátorové

 • V závislosti na modelu velká nádržka na vodu

 • Náročnější na prostor

 • Vyšší pořizovací cena

Ústní sprcha na vodovodní baterii

Ústní sprcha, kterou si namontujete na vodovodní baterii je tím nejjednodušším, nejlevnějším a nejskladnějším řešením. Tlak této ústní sprchy nejde však nijak zaručit, je totiž závislý na možnostech vaší baterie. Pokud je tlak ve vodovodních trubkách vysoký, můžete si jej snadno regulovat a zvolit si tlak podle potřeby. Máte-li však v potrubí spíše nižší tlak, zvolte raději jiný typ ústní sprchy.

 • Nízká pořizovací cena

 • Skladná

 • Skvělá na cestování

 • Regulace tlaku vody je závislá na tlaku vody ve vodovodních trubkách

Užitečné funkce a příslušenství

Nastavení tlaku vody

Tohle je pravděpodobně ta nejdůležitější funkce u ústních sprch, kdy si podle potřeby můžete upravit tlak vody. Hodí se zvláště v případech, že plánujete ústní sprchu sdílet i s ostatními členy domácnosti, kdy každému bude vyhovovat jiná intenzita proudění vody. Jiný tlak vody si zvolí člověk s ústní dutinou, jinou lidé s obnaženými krčky, implantáty či rovnátky a úplně jinou malé děti.

Náhradní trysky

Ústní sprchy bývají dodávány hned s několika různými nástavci. Počet trysek v balení se model od modelu liší, ale některé ústní sprchy se dodávají i s osmi kusy trysek. Můžete si však klidně podle potřeby dokoupit různé druhy trysek, které budou vyhovovat vašim potřebám. Existují univerzální trysky, trysky na rovnátka, parodontální choboty, dásňové žlábky, trysky na čištění jazyku, trysky s kartáčkem, a dokonce i trysky na čištění nosní dutiny.

Různé čisticí režimy

Je možné si zvolit nejen různou intenzitu, ale také způsob rozstřikování vody. Existují tak programy například na masáž citlivých dásní, čištění mezizubních prostor, jemný režim, čištění jazyka apod. - Jednotný proud je vhodný pro čištění mezizubních prostor. - Trojitý proud využijete pro čištění větších mezizubních prostor a na masáž dásní. - Proud vody s mikrobublinkami se hodí pro čištění mezizubních prostor a pro masáž dásní. - Při pulzujícím proudu vhání motorek proud vody do mezizubních prostor přerušovaně, čímž jemně stimuluje a masíruje dásně.

Časovač

Umožňuje nastavení doby, po kterou si chcete zuby čistit. Pokud vám zubař doporučil ideální délku čištění zubů, můžete si ji právě díky časovači pohodlně nastavit. Některé časovače i oznámí uplynutí určitého času, například půl minuty. I ústní centrum si s sebou můžete vzít na cesty

Na co je dobré myslet

 • Tlak vody: Není dobré hned na začátek volit nejvyšší stupeň tlaku, protože dásně, které nejsou na ústní sprchu zvyklé, mohou krvácet. Tlak vody můžete postupně navyšovat.

 • Pocit větší svěžesti: Abyste měli po dočištění příjemný pocit v ústech, můžete do ústní sprchy s nádržkou přilít trochu vaší oblíbené ústní vody nebo antibakteriální roztok. Ale pozor, některé antibakteriální roztoky mohou přístroj poškodit!

 • Odvápňujte přístroj: Po poctivém používání ústní sprchy si možná všimnete, že tlak vody v ústní sprše není už tak silný jako na začátku. Bude to nejspíše tím, že doma máte velmi tvrdou vodu a přístroj potřebuje odvápnit. Na odvápnění ústní sprchy existují speciální přípravky se silným čisticím a dezinfekčním účinkem, které jen přidáte do nádržky a postupně s přestávkami tekutinu vyprazdňujete.

 • Nepoškodí zubní sklovinu: Mezizubní prostory můžete čistit ústní sprchou i několikrát denně, poškození zubní skloviny se obávat nemusíte.

 • Pozor na onemocnění a lékařské zákroky v dutině ústní: Nepoužívejte ústní sprchu, pokud máte po operaci dutiny ústní nebo trpíte ústním onemocněním. Vždy se v takových případech nejdříve poraďte se svým zubním lékařem.

 • Pozor na čisticí přípravky: Ústní sprchu čistěte buď vodou nebo neutrálním čisticím přípravkem. Nikdy nepoužívejte korozivní a abrazivní čisticí prostředky.

 • Pozor na teplotu vody: Nepoužívejte vodu o teplotě vyšší než 50 °C.

 • Výměna trysky: Měňte trysku každých šest měsíců.