Ústní vody najdete v koupelnách už celá desetiletí, účinnost jejich používání však stále podléhá mnoha otázkám. Tak třeba: který typ je pro vás ten pravý?
Typy ústních vod
Chemické
Klasické ústní vody pomáhají především udržovat čistotu vašich úst a zlikvidovat bakterie tam, kam se s kartáčkem nedostanete. Dezinfekční ústní voda je vhodná například po vytržení zubu, nebo při péči o drobné ranky na dásních, nebo vnitřku tváře.
Na svěží dech i jako prevence zubních zánětů
Podle typu se zaměřují na parodontózu, krvácení nebo bělost zubů
Jsou účinnější při závažných zubních potížích
Chemické složení není vhodné pro citlivá (např. dětská) ústa
Bylinné a přírodní
Bylinná ústní voda se často zaměřují na léčbu zánětu dásní - například šalvějová ústní voda pomáhá zabraňovat tvorbě zubního plaku, nejčastější příčině zánětu dásní a paradentózy. Mějte na paměti, že bylinná ústní voda se nerovná přírodní ústní voda! Bylinné mohou stále obsahovat alkohol, nebo některé chemické látky, ty přírodní by je obsahovat neměly.
Možnost dlouhodobého používání
Obsahující výtažky z bylin
Předcházení zánětům a krvácení dásní
Dětské
Ústní voda pro děti neobsahuje alkohol a některé výrobky dokonce obarvují zubní plak, takže vaše ratolest jasně uvidí, jak poctivě si čistí chrup. Zubní hygienu tak můžete dítěti použitím ústní vody zpříjemnit, nejedná se však o náhradu za čištění kartáčkem a pastou.
Na citlivé zuby
Ústní voda na citlivé zuby nedráždí dásně ani sklovinu. Šetrně osvěží vás dech a likviduje bakterie. Zpravidla se jedná o ústní vody bez alkoholu. Dalším nepříjemným faktorem mohou být fluoridy, které sice pomáhají zamezovat vzniku zubních kazů, ale nejsou vhodné pro citlivé zuby (nebo děti) - vybírejte tedy mezi ústními vodami bez fluoru.
Specializace
Některé ústní vody jsou projektované na konkrétní potíže. Pokud ji kupujete jen na udržování osobní hygieny, nemusíte se výběrem příliš stresovat a sáhněte po běžných ústních vodách. V případě, že vás něco trápí, vybírejte pečlivěji:
Ústní voda na zánět dásní - v tomto případě pátrejte po ústní vodě s chlorhexidinem, které mají protizánětlivé a antibakteriální účinky a pomáhají stahovat dásně, čímž snižují jejich krvácení.
Ústní voda proti paradentóze - nejvhodnější jsou bylinné vody, které pomáhají při krvácení dásní a lze je bez obav používat dlouhodobě.
Bělící ústní voda – vody zaměřené na bělení zubů, odstraňují zabarvení z jejich povrchu a omezují tvorbu zubního kamene.
Ústní voda proti zubnímu kameni – nejúčinněji vás ho zbaví u zubaře, lze však proti němu preventivně bojovat i s některými ústními vodami.
Proč používat ústní vodu?
Svěží dech – vydrží až několik hodin.
Chrání dásně – prevence krvácení a parodentózy.
Posiluje zubní sklovinu – snižuje citlivost zubů .
Zvyšuje bělost zubů – zejména při pravidelném používání.
Celková ústní hygiena – odstraňuje bakterie i v těžko dostupných prostorech.
Příslušenství
Nejčastější dotazy
Co se stane, když spolknu ústní vodu?
Obecně vzato platí, že téměř nic. Pokud používáte silně chemickou ústní vodu s alkoholem, můžete mít mírně podrážděný žaludek nebo pocit drobné opilosti, ovšem zcela výjimečně. Kdyby se přeci jen nějaké potíže vyskytly, obraťte se na svého lékaře.
Má ústní voda skutečně prokazatelné výsledky?
Názory na celkovou efektivitu ústní vody se liší. Několik studií však potvrdilo, že ústní vody mají prokazatelný účinek na:
snížení počtu bakterií v ústech
potlačení zápachu z úst
odstranění zubního plaku a ochranu skloviny Pokud kromě čištění pastou používáte i škrabku na jazyk a nitě/kartáčky na mezizubní prostory, je možné, že po používání ústní vody nepocítíte vážnější zlepšení. Rozhodně jím ale nic nezkazíte. V případě, že svému chrupu takovou péči nevěnujete, můžete používáním ústní vody výrazně zvýšit čistotu vašich úst.