Jak vybrat vánoční ozdoby?

Vyžíváte se ve zdobení bytu a vánočních přípravách? Nenechte letos nic náhodě a dopředu si vše rozplánujte. Vánoční ozdoby slaďte do jednotného stylu, i kdyby úplně neodpovídal tradici. Ať už zvolíte neobvyklé barvy nebo raději českou klasiku, snažte se dodržovat jednotný styl v celém interiéru.

Vyžíváte se ve zdobení bytu a vánočních přípravách? Nenechte letos nic náhodě a dopředu si vše rozplánujte. Vánoční ozdoby slaďte do jednotného stylu, i kdyby úplně neodpovídal tradici. Ať už zvolíte neobvyklé barvy nebo raději českou klasiku, snažte se dodržovat jednotný styl v celém interiéru.

Doba čtení 5 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

S čím začít

Členové domácnosti

Pro koho byt vlastně zdobíte a kdo všechno dorazí na štědrovečerní hostinu? Pokud počítáte s velkou návštěvou, dětmi a příbuznými, nebojte se výrazných ozdob a klasických motivů jako tematických figurek, hvězd a šišek. Jestli ale trávíte Vánoce v užším kruhu, dohodněte se společně, jaký styl preferujete. Potom se nemusíte zcela ohlížet na tradici a klidně uspořádat černo-zlaté Vánoce.

Vánoční seznam

Potom, co máte spočítané hosty a víte, s kým budete Vánoce trávit, sepište vánoční seznam. Do něj si načrtněte 3 kolonky – vánoční ozdoby, jídlo a dárky. Do vánočních ozdob připište vše, čím chcete ozdobit svůj dům, co již doma máte, co je třeba koupit. Nezapomeňte přitom na vánoční stromeček a další dekorace. Ve zbylých dvou kolonkách si naplánujte, co budete na štědrovečerní hostině servírovat a jaké speciality uchystáte během adventu. V kolonce dárky nezapomeňte ani na balící papír nebo dárkové tašky.

Co dál

Až zodpovědně vyplníte seznam, snažte se jednotlivé úkoly co nejvíce provázat a tematicky sjednotit. Například se zvolenými ozdobami na stromeček můžete sladit balící papír a jmenovky. Ve fantazii se meze nekladou, proto si dopřejte dostatek času již při plánování. Není nic horšího, než vše dohánět na poslední chvíli. Vánoční seznam si pak jednoduše odškrtávejte, abyste vždy věděli, kolik vás toho ještě čeká.

Pokud připravujete Vánoce především pro děti, myslete také na jejich fantazii a dopřejte jim dostatek světýlek, kouzelných postaviček a barevných řetězů

Materiál

Vánoční ozdoby laďte ideálně do jednotného stylu. Mnohem více než barvy tak bude zásadní materiál a styl zpracování.

Dřevo

Rádi o svátcích navštěvujete skanzeny, kde na vás dýchá ta pravá vánoční atmosféra? Přeneste si trochu té staročeské tradice i do svého bytu. Dřevěné vánoční ozdoby vám vydrží klidně i celý život a ani v domácnosti plné dětí nebudete muset mít strach. Dřevo krásně sladíte s dalšími přírodními dekoracemi z větviček, šišek a třeba i usušených jeřabin.

Sklo

Neumíte si představit vánoce bez třpytivých doplňků a svátečních lesklých ozdob? Skleněné dekorace nejen že působí luxusně, ale zároveň navazují i na českou sklářskou tradici. Ozdobné baňky a koule ovšem bývají velmi křehké, a tak je pečlivě opatrujte, zvlášť v domácnostech s dětmi a čtyřnohými mazlíčky.

Sláma

Raději než nablýskaným hvězdám a výrazným girlandám dáte přednost jednoduchým ozdůbkám? Právě ty ze slámy působí velmi decentně a ničím nenabourávají klidné a tiché pojetí Vánoc. Pokud půjdete cestou slaměných a přírodních materiálů, můžete je oživit červenými mašličkami a nasušeným ovocem.

Plast

Chystáte Vánoce hlavně pro své děti? Pak se připravte na to, že jejich pojetí svátků a dekorací se může zásadně od toho vašeho lišit. Veškeré vánoční figurky barevné řetězy a další hravé ozdoby, které vám možná mohou narušovat jednotný styl, nakonec kvůli dětem stejně pořídíte. Kdo by přeci pro rozzářené dětské oči neobětoval trochu toho umírněného vkusu? V tomto směru možná oceníte plastové ozdoby , které vydrží i hrubší zacházení a navíc se nerozlétnou na ostré střepy.

Kov

Hledáte, čím ještě dozdobit vánoční stromeček? Dobrou službu vám prokáží kovové ozdoby, které seženete v rozličných formách od srdíček, podkov, zvonečků po velké hvězdy. Výhodou takových dekorací je jejich velká odolnost a často i univerzálnost. Budete je moci vytáhnout třeba při výrobě sezónních věnců.

Skleněné ozdoby působí velmi elegantně a svátečně

Styl

Ze svého vánočního seznamu jste již možná vyčetli, v jakém stylu chcete letošní svátky uspořádat. Dekorování a výběr ozdob je vždy otázka vkusu, přesto uvádíme seznam těch nejčastějších vánočních designů:

  • Rustikální styl: v takových interiérech bude jednoznačně dominovat dřevo a přírodní ozdoby. Svou sváteční tabuli můžete oživit dřevěnými figurkami lesních zvířat, šiškami a slaměnými hvězdami.

  • Moderní styl: vánoce v městském stylu skvěle doplňují metalické odstíny, čiré sklo i nevšední barvy jako růžová, modrá nebo i černá, která dobře kontrastuje s vánočním osvětlením.

  • Skandinávský styl: čisté linie a minimalistické ozdoby vytvoří poklidnou atmosféru severského stylu. Vybírejte dekorace z přírodních materiálů, které můžete kombinovat s černou, bílou nebo i zlatou.

  • Retro: o vánocích vždycky rádi vzpomínáte na své dětství a oblíbené čokoládové kolekce? Uspořádejte svátky v retro stylu 60. let – různobarevné baňky, skleněné postavičky i puntíkované dekorace.

Vánoce nemusí být jen o tradicích, popusťte uzdu fantazie a vytvořte si jedinečné dekorace přesně podle sebe

Rozmístění

Pokud berete vánoční výzdobu opravdu vážně, rozdělte si byt, případně i zahradu, na jednotlivé části. Ty by na sebe měly stylově navazovat a zároveň se nijak nepřebíjet.

Okna

Kam jinam než do oken umístit vánoční osvětlení a elektrický svícen? Tyto dekorace už příliš nepřebíjejte dalšími ozdobami. Daleko lépe fungují samostatně.

Jídelní stůl a konferenční stolek

Zde si promyslete, jaký ubrus použijete. Pokud máte výrazný kousek s vánočními motivy, pak by další třpytivé ozdoby mohly už navozovat přeplněný dojem. Na jednobarevných ubrusech naopak krásně vyniknou jednoduché ozdůbky ve formě zvonečků, sáněk a hvězdiček. Pokračovat můžete u konferenčního stolku s cukrovím. Pokud ho už zdobí vánoční věnec, dejte pozor, aby ho drobné ozdoby nezastínily.

Záleží jen na vás, zda dáte přednost jednoduchosti nebo vánoční opulenci

Dveře a stěny

Vchodové dveře krásně dozdobíte vánočními zvonky či řetězy. A pokud stále nemáte dost, zaměřte se na prázdné truhlíky, schodiště, poličky a další místa, která můžete oživit LED žárovičkami nebo třeba posprejovat umělým sněhem.

Stromeček

Zlatý hřeb zdobení na vás však stále čeká u stromečku. To můžete přenechat i dětem, máte-li odvahu. Vybrané ozdoby můžete dále doplnit o špičku a pochopitelně světýlka.

Rady a tipy

Uskladnění dekorací

Na odstrojení stromečku a tedy všech ostatních ozdob máte podle tradice čas do Tří králů, tedy 6.1. Doporučujeme všechny dekorace uložit do příštích Vánoc na jedno místo. K uložení se vám bude hodit pevná krabice nebo přepravka. Křehké skleněné ozdoby vložte nejlépe do původní krabičky. Skladnější variantou pak budou třeba obaly od vajíček nebo ruličky od toaletního papíru. Tu přestřihnete podélně a ozdobu jí obmotáte.

Řetězy a girlandy můžete vložit do prázdných PET lahví, další drobné ozdůbky do plastových kelímků. To vše poté uložte spolu s dalšími dekoracemi nejlépe do jedné krabice. Pokud chcete křehké kusy ještě zajistit polstrováním, nepoužívejte noviny, ty by mohly časem pustit inkoust. Použijte raději staré oblečení nebo hedvábný papír například od bot.

Udělejte si zásobu balících papírů, stužek a mašliček

Praktické doplňky

K vánočnímu věnci, ale i stromečku můžete dále dokoupit barevné stužky a mašle. Pokud se vám však nechce všechny dárky balit ručně, udělejte si zásobu vánočních dárkových tašek. Na sváteční hostinu pak můžete pořídit tematický vánoční ubrus a prostírání. Příjemnou atmosféru si nezapomeňte vnést také do ložnice. Tam vám kouzelné sváteční sny navodí vánoční povlečení.