Jak vybrat vhodný rybářský obal nebo batoh?

Rybářské obaly, pouzdra, tašky a batohy i kombinované výrobky  plní více účelů najednou a některé dokonce využijeme velmi dobře i při aktivitách a činnostech, které s rybařinou nic společného nemají. Základním účelem je pochopitelně ochrana rybářských propriet při transportu, přehledné roztřídění (a s tím spojené minimální ztráty času při hledání nějaké drobnosti, kterou jste kdovíkam založili), ochrana před vlhkostí při pobytu u vody, praktické a přehledné uskladnění i doma.

Rybářské obaly, pouzdra, tašky a batohy i kombinované výrobky  plní více účelů najednou a některé dokonce využijeme velmi dobře i při aktivitách a činnostech, které s rybařinou nic společného nemají. Základním účelem je pochopitelně ochrana rybářských propriet při transportu, přehledné roztřídění (a s tím spojené minimální ztráty času při hledání nějaké drobnosti, kterou jste kdovíkam založili), ochrana před vlhkostí při pobytu u vody, praktické a přehledné uskladnění i doma.

Doba čtení 6 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

VELKÁ A SKLADNÁ

Optimálním řešením, ke kterému se mnozí z nás již dávno dopracovali (a jiné to teprve čeká), je velká taška s mnoha kapsami, dobře uzavíratelná a omyvatelná, do níž se potom v menších krabičkách, pouzdrech a penálech snadno umístí velké většina naší výbavy, kterou chceme vzít s sebou k vodě. Zpravidla je opatřena pevným madlem (madla po stranách umožní pohodlná transport ve dvou lidech), popruhem přes rameno s důkladným polstrováním proti odření, vhodným řešením jsou i odnímatelné nebo pevné zdvojené popruhy, jež umožní tašku naložit na záda jako kdysi školní brašnu. Tyto tašky bývají nejčastěji vyrobeny z odolného nepromokavého materiálu, z vnitřní strany mohou být ještě vyloženy pro snadnější vymývání a čištění hladnou vodotěsnou fólií, vnitřní obal může být také vyjímatelný. 

Velikost tašky budeme volit podle potřeby, pokud například v rodině rybaří více příslušníků a jezdí na ryby společně, jedna opravdu rozměrná taška všechno výrazně zjednoduší. Někdo má tendence svou rybářskou výbavu spíše minimalizovat, potom nebude potřebovat ty největší tašky, nějaký prostor navíc ale většinou nevadí zdaleka tolik, jako když se rybářské propriety do zavazadla prostě nevejdou. Některé tašky jsou vybaveny výztuhou nejen na dně ale i v bočních stěnách. Výztuhy sice pomáhají držet tvar a jistě se podílejí na zvýšeném bezpečí pro uložený obsah, současně je ale taška hůře transportovatelná a hodí se spíš pro statický rybolov, kdy se ze „základního tábora“ nebudeme vydávat nijak daleko. Pro ty, kteří se vydají s vláčecím nebo plavačkovým prutem na delší vycházku kolem vody se víc hodí menší batoh, do kterého si vezmou jen to, co budou opravdu nutně potřebovat, muškaři nosí tradiční proutěné košíky nebo naskládají vše potřebné do kapes praktické vesty. Ale ani pro tyhle rybáře není velká taška nevhodná, poslouží k transportu vybavení a potom ji můžeme nechat odloženou v autě. Navíc batohy s měkkými popruhy a nejlépe s pevnou kostrou využijeme i při turistice a dalších outdoorových aktivitách, plní tedy hned další účely. Batoh by měl být vybaven dostatečným počtem dobře uzavíratelných kapes, které mám pomohou při rozložení hmotnosti a i zachování přehlednosti, co se obsahu týče.

PENÁL NENÍ JEN PRO ŠKOLÁKY

Menší tašky, které školní penál svým vzhledem skutečně připomínají, nám výborně poslouží pro uložení splávků, hotových koncových montáží, velkých speciálních zátěží, swingerů, signalizátorů a podobně. Jsou tu spolehlivě uloženy a pohotově k použití. Penály často mají uvnitř několik překlápěcích nebo vyjímatelných listů, což nám umožní zorganizovat si obsah dokonale podle vlastních potřeb a představ. 

Organizéry a plochá pouzdra se používají zejména pro přehledné uložení hotových návazců, navázaných háčků a pokud jsou opatřeny přihrádkami, hodí se na věci, které jinak ukládáme do krabiček, přehlednost a okamžitý přístup spolu s tím, že takový obal snadno uložíme i do kapsy u vesty nebo u kalhot, pokud chceme jít opravdu „nalehko“ z nich dělá velmi praktickou pomůcku.

Pouzdra na navijáky dostaneme u lepších výrobků často hned jako součást balení, jenže někdy je praktičtější uložit navijáky do pouzdra, které jich současně pojme větší počet, víme tak hned kde jsou a vybereme ten nejvhodnější. Bývají opatřena polstrováním nebo vyložena pěnovou hmotou, aby naviják byl maximálně chráněn, někdy jsou opatřena i přihrádkami nebo kapsičkami na náhradní cívky. Pro ty, kteří dbají na své náčiní a mají k němu vztah, je to prakticky nezbytnost.

Kufry se na ryby nehodí?

Klasický lodní nebo cestovní kufr by asi nepůsobil stylově a není řešen tak, aby byl ideálním rybářským zavazadlem, menší dobře přenosné rybářské kufříky se spoustou přihrádek i oddílů jsou ale velmi oblíbené.

Tašky a přepravky na návnady a krmení jsme už zmiňovali, bývají zhusta vybaveny chladícími vložkami a pomohou udržet návnady i nástrahy v čerstvém stavu i za horkých letních dnů.

Sedačky s úložným prostorem jsou také jednou z kategorií rybářských zavazadel, obsahují většinou míchací kbelík na směsi a boční kapsy, pojmou tedy opravdu velké množství vybavení. Vhodné jsou spíš pro statickou rybařinu, u níž si rádi pohodlně sedneme.

Vozíky a bedny na kolečkách jsou pomůckou pro rybáře, kteří k vodě své vybavení (ať už z jakýchkoli důvodů) nechtějí nést v ruce (ono se to někdy opravdu dost řádně pronese!) a současně poslouží jako sedačka nebo stojan na pruty. Koupit se dají i samostatné vozíky, na něž uložíte i jednu z těch výše zmíněných velkých přepravních tašek a snadno ji dopravíte k vodě.

Jídelní tašky jsou opět upraveny pro udržení nízké přepravní teploty, tedy nejčastěji na principu chladicích vložek. Využijeme je i při dalších turistických nebo rodinných akcích, jsou často o něco menší, jenže je můžeme pořídit již jako kompletní sety, obsahující příbory, nádobí, hrnečky a kelímky, vejde se do nich i malý přenosný vařič a nějaké to nezbytné koření či potraviny. Velmi šikovná věc pro několikadenní táboření u vody!

OBALY NA RYBÁŘSKÉ PRUTY

bychom mohli rozdělit podle různých vlastností a kritérií. V zásadě jde vždy o kryt na prut, ať už se jedná o transport nebo domácí uložení, na výběr jsou v různých typech provedení, podle délky prutů, s vytvarovaným pouzdrem na nasazený naviják, s přídavnými úložnými prostory, stačí se zamyslet, jaký typ potřebujete a nejlépe využijete.

PRO DOMÁCÍ ULOŽENÍ

Ukládací plátěné obaly jsou vhodné pro skladování prutů, bývají z lehké látky a mají oddělené komory podle počtu dílů prutu, V horní části najdete zpravidla očko, prut při dlouhodobém uskladnění je vždy nejlépe nechávat zavěšený. Při opření i položení totiž může časem dojít k sice neparné, ale přece jen deformaci a při dlouhých náhozech by se i taková zdánlivá maličkost mohla projevit. 

Díky odděleným kapsám se díly o sebe neodřou. Vyrobit si je lze snadno i svépomocí, postačí kus látky a někdo, kde se posadí k šicímu stroji. Používají se i k ochraně prutů před jejich uložení do tubus, o nichž bude řeč o kousek dál.

TRANSPORT K VODĚ

Jedno- i vícekomorové obaly pro transport k vodě jsou asi nejoblíbenější a nejrozšířenější verzí především pro kapraře s dělenými pruty, v krátkém provedení se vyrábějí i k transportu teleskopických prutů. Využijí je samozřejmě i příznivci dalších rybolovných metod, jejich využití je opravdu univerzální, stačí si vybrat odpovídající velikost a zvolit koček komor podle množství transportovaných prutů. 

Obaly mají polstrování, zavírají se na zip a z vnější strany jsou vybaveny jednou nebo více praktickými kapsami, nechybí ani pevná madla, popruh přes rameno a závěsné očko. Vyztužené modely se obtížněji skládají, poskytují zase ale prutů při transportu nepochybně větší zabezpečení a ochranu. Některá pouzdra a obaly lze snadno změnit na praktickou odnosnou tašku. Pochopitelně ani čtyřkomorový obal není maximum, jenže takové zavazadlu už je celkem objemné a proto snad raději rozdělit pruty ve velkém množství do více obalů. To už je na vás.

KAM S TOU FLINTOU?

Pokud chcete mít při transportu stoprocentní jistotu, že se vašim prutům nemůže nic přihodit, je řešením sáhnout po tubusech, prostě v pořádné rouře je prut opravdu v bezpečí! Tubusy a bazuky jsou buď pouze ve tvaru roury, nečastěji zhotovené z pevného PVC nebo z duralové trubky, potažené kordurou nebo podobným odolným textilním materiálem. Jsou opatřeny uchem a závěsným popruhem přes rameno, na jedné straně mají otevírací víčko, které je většinou opatřeno zipem, někdy je šroubovací. 

Pro transport s nasazeným navijákem slouží tubusy s našitou ochrannou polstrovanou kapsou, kam naviják zapadne. Ani u nich většinou nechybí závěsné očko. Používají se nejčastěji pro transport do letadla, ochrana prutu je opravdu maximální. U teleskopických plastových tubusů můžeme nastavit požadovanou délku, což je občas velkou výhodou, počet transportovatelných prutů je dán průměrem tubusu. Nejčastěji se používají na muškařské, feederové, matchové a vláčecí pruty. Tubus na vícedílný prut není příliš dlouhý a lze ho nosit s sebou u vody bez obav, že někde zachytíte za větev nebo jinou překážku a dojde k poškození drahocenného prutu.

ABY SE DÍLY VOLNĚ NEPOHYBOVALY

K tomu nejlépe poslouží dělený látkový obal nebo pohotové spojovací pásky a ochranné špičky. Takto spojené by pruty neměly zůstávat například při dlouhodobém uložení, zejména citlivé špičky by se mohly trvale pokřivit. Vybrat ten správný obal není žádná věda a teď už určitě sami dobře víte, po kterém sáhnout.