Domácí vs. profesionální využití
Pokud pijete chlazené nápoje jen občas a doteď vám stačilo vychladit si láhev vína v lednici, bude vám stačit běžná vinotéka na 8–10 lahví bez doplňkových funkcí. Pokud si však na dokonale vychlazené víno potrpíte, měli byste se zaměřit na sofistikovanější typy. Ty nabízí hned několik chladicích zón podle typu vína (červené, bílé, růžové, šampaňské) a jejich kapacita se pohybuje v řádu desítek lahví.
Vnitřní vybavení a uspořádání
Každá vinotéka bude mít police – buď dřevěné, nebo kovové. Dřevo sice o něco lépe pomáhá udržovat vnitřní klima a vlhkost, nicméně rozdíl je tak malý, že ho často nepozná ani profesionál. Nejčastěji se používá kvalitní bambusové dřevo, které je pevné, odolné a snadno udržovatelné.
Police mohou být uspořádané tak, aby v nich jednotlivé lahve buď ležely, nebo stály. Podle toho je i vnitřek rozdělený do několika chladicích zón s různou teplotou. Pokud patříte mezi náročnější konzumenty, více chladicích zón je pro vás jednoznačnou volbou.
Materiál a kvalita zpracování
Vinotéka samotná bývá prakticky vždy vyrobena buď z kovu (plechu), nebo z plastu. Dvířka jsou pak skleněná s různým stupněm zatmavení, případně jsou opatřená fólií proti UV záření.
Kvalitní zpracování poznáte snadno – všechny spoje dosedají přesně a bez vůlí. Mechanismus dvířek je jistý a jejich dovření zní příjemně tlumeně. Nikde netrčí šroubky nebo ostré hrany a spotřebič budí příjemně robustní dojem.
Design
Už dávno neplatí, že vinotéka musí být nudná bílá „krabice“ bez jediného designového nápadu. Pokud se budeme bavit o volně stojících modelech, máte na výběr světlé barvy i černý kov, jednoduché linie nebo chromové doplňky. Další možnost představuje imitace dřeva, která vinotéce dodá rustikální vzhled.
Dvířka mohou být z čirého nebo začerněného skla a vnitřní osvětlení v některých případech nabídne víc barev než jen jednu základní.