Vitrína je tedy jinými slovy skříňka s prosklenými dveřmi. Na trhu naleznete velké množství vitrín, jak už celoprosklených nebo jen částečně. Jako další materiál kromě skla může být použit masiv, lamino, kov nebo plast. Jakou vitrínu tedy vybrat?
Jaký druh vitríny vybrat?
To záleží především na předmětech, které do ní budete chtít umístit. Pokud si ji budete chtít pořídit jako součást obývací stěny a víte, že máte pouze pár dekorací, skleniček nebo pár kusů rodinného porcelánu, jistě oceníte úzkou částečně prosklenou vitrínu, která je většinou kombinovaná s uzavřeným prostorem v podobě šuplíků nebo skříňky s plnými dvířky. Tyto vitríny se pohybují většinou do 100 cm šířky.
Pokud jste však vášnivými sběrateli, taková vitrína by pro vás byla nevyhovující a rozhodně by neposkytovala dostatečný prostor pro vaši sbírku. Ať už sbíráte modely autíček, porcelán nebo jste majitelem velkého množství pohárů či ocenění, jistě vašim požadavkům bude více vyhovovat širší vitrína s prosklenými dveřmi nebo dokonce celo prosklená, umožňující i boční náhled. Pokud se do vitríny chystáte odložit skleněné nebo porcelánové nádobí, určitě myslete na to, zda ho používáte a jak často. Pokud vyberete pro umístění takové vitríny nepříliš přístupný roh místnosti, skleničky, talíře nebo mísy rozhodně nebudete mít zrovna po ruce.
Jaká velikost je pro váš interiér nejvhodnější?
Velikost vitríny musíte vybírat podle toho, k čemu ji později budete využívat. Stejně tak, ale nesmíte zapomínat na velikost interiéru a místa určeného pro vitrínu. Vždy si předem vytyčte, kam přesně vitrínu budete chtít umístit, prostor si změřte a až po té vitrínu vybírejte. Zapomínat nesmíte ani na výšku. Výšky vitrín se pohybují od 100 cm až do 200 cm. Rozhodně byste se nechtěli dostat do situace, kdy vámi vybraná vysoká vitrína bude na svém místě zakrývat světlo, obraz nebo jinou výzdobu místnosti.
Jaký zvolit materiál?
Vitrínu můžete zvolit buď celou ze skla, nebo v kombinaci s jinými povrchy. Skleněné vitríny mají spoje vyrobené z kovu nebo plastu podle kvality provedení.
Kvalitnější částečně prosklené vitríny jsou vyrobeny z masivu (borovice, dub, buk, bříza a jiné). Ty cenově dostupnější jsou pak vyrobeny z lamina, které je v dnešní době velice kvalitní a můžete jej pořídit v dekoru imitujícím pravý masiv. Při namáhaných kusech nábytku, je k vidění místo skla plexisklo (průhledný plast podobný sklu), které je odolnější, pevnější a pružnější než křehké sklo.
Klasickou z masivu nebo moderní?
I vitrínu je třeba sladit s ostatním nábytkem. Pokud máte interiér laděný ve skandinávském nebo rustikálním stylu, není nad čím přemýšlet, vitrína z masivu je ideální volbou. Jste-li naopak vyznavačem moderního designu a sledujete poslední trendy nábytkářského průmyslu, jistě oceníte širokou škálu barevných a povrchových možností lamina. Vitríny z lamina můžete vybírat v matném provedení, ve vysokém lesku, v dekoru napodobující masiv nebo v kombinaci barev. S hladkým povrchem lamina a neutrálním designem bude také perfektně ladit hit posledních dob – bílé nebo barevné LED osvětlení.
Co je to vitrína s LED osvětlením?
To je jeden z nejnovějších trendů v nábytkářském odvětví a nepostradatelná součást moderních vitrín. Jde o diodové osvětlení prosklených polic vitríny, které nejen že tvoří další zdroj světla v místnosti, ale také zvýrazňuje vystavované dekorace. Dokáže také navodit příjemnou večerní atmosféru při posezení s přáteli nebo rodinou. Většina prodejců takového nábytku již v dnešní době dodávají LED osvětlení v ceně vitríny nebo alespoň poskytují možnost dokoupení tohoto osvětlení. Pokud jste zakoupili vitrínu bez osvětlení, ale toto osvětlení se vám líbí, můžete využít velkého výběru přídavných osvětlení. Vybírat můžete z množství barev a druhů LED osvětlení, které si k vitríně nainstalujete sami.