Jak vybrat vlasec nebo ocelové lanko?

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru vlasce je jeho délka, materiál a hmotnost (silnější vlasce jsou více viditelné pro ryby). Další faktory, které ovlivňují použití vlasců, jsou mez pevnosti, pevnost uzlu, odolnost proti UV záření, ohebnost, viditelnost a odolnost proti oděru.

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru vlasce je jeho délka, materiál a hmotnost (silnější vlasce jsou více viditelné pro ryby). Další faktory, které ovlivňují použití vlasců, jsou mez pevnosti, pevnost uzlu, odolnost proti UV záření, ohebnost, viditelnost a odolnost proti oděru.

Doba čtení 4 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

Moderní rybářské vlasce jsou vyráběny výhradně z umělých látek, jako je nylon, polyvinylidenfluoridu (PVDF), polyethylenu, dacronu a dyneema. Nejběžnějším typem je monofil, vyrobený z jednoho vlákna. Rybáři často používají monofil hlavně díky vztlakovým vlastnostem a schopnosti protáhnutí pod zatížením. V poslední době se využívají i jiné alternativy ke standardnímu nylonu, např. kopolymery nebo fluorocarbon či kombinace obou. Vlasce z fluorocarbonu jsou vyrobeny z PVDF a jsou ceněny hlavně díky indexu lomu, který je podobný jako u vody (pro ryby je téměř neviditelný). Fluorocarbon má daleko hustší strukturu a tak jej rybáři používají pro umístění návnady blíže ke dnu.   

Rybářská lanka

Rybářské vlasce

Monofilní vlasce

Monofilní vlasce se vyrábějí z kopolymerových či polymiadových granulátů hlavně díky požadavkům na snížení tření vlasce, aby byl co nejhladší a minimálně se brzdil o hranu cívky navijáku a oček udice. Nejvíce nás u mě monofilních vlasců zajímá pevnost v tahu. Ještě důležitějším údajem je však pevnost v uzlu, protože u těchto vlasců se špatně vytváří uzle, a tak je lepší používat bezuzlové vázání. 

Co se týče průměru vlasce, tak se volí s ohledem na velikost lovené ryby. Důležité je obzvláště, aby průměr zůstal po celé délce návinu stejný. Ovšem ne všechny vlasce jsou bez odchylek. Dle průtažnosti se dělí vlasce na ultra tvrdé, tvrdé, středně tvrdé a měkké. Dle průtažnosti se určuje typ vlasce pro konkrétní rybářskou techniku, měkké se hodí pro muškaření a feederování, tvrdé zase pro rybaření na velké vzdálenosti. 

Monofilní vlasce jsou vhodné spíše pro lov v mělkých vodách a na techniky jako je plavaná a muškaření. K dostání jsou i reflexní barvy vlasců, které jsou vidět na větší vzdálenost a neovlivňují ani počet záběrů. Nosnost těchto vlasců se pohybuje až k 16 kg a návin až 1 000 m.

Splétané šňůry

Splétané šňůry jsou poměrně tvrdé s vysokou nosností, které se vyrábějí se speciálními povrchovými úpravami. Oproti klasickým vlascům mají daleko vyšší pevnost v tahu a díky tomu neztratíte tolik nástrah. Nejlepším vázáním je stejně jako u monofilů bezuzlové. Průtažnost splétaných šnůr je pod 1 %. To je velmi výhodné pro rybaření na dlouhé vzdálenosti a lépe se identifikuje záběr. 

Životnost těchto šňůr je daleko vyšší jak u klasických vlasců, přesto je vhodné je po dvou letech vyměnit či obrátit návin. Pokud jde o reflexní barvy, tak platí, že přidané barvy snižují pevnost. Barva se postupem času vymývá.  

Chytání na splétané šňůry se hodí především na přívlač či mořský rybolov. Díky vysoké nosnosti lze chytat velké druhy ryb na velkou vzdálenost i v hloubkách. Návin balení je až 500 m.

Fluorocarbon

Fluorocarbon je látka složená z prvků carbonu a fluoridu. Jeho potápivost je skutečně velká, protože základní sloučenina je o 75 % hustší než voda. Proto se používají s anglickými splávky na odhoz. Tento typ vlasce je minimálně ohebný, je ideální pro přímý kontakt s rybou. Při vázání lze použít jen pár nejvhodnějších uzlů. 

V odolnosti je oproti ostatním vlascům zcela bezkonkurenční, proti UV záření je zcela imunní. Hlavní vlastnost, která nás jevíce zajímá je viditelnost. Fluorocarbon je opravdu téměř neviditelný, protože lom světla je skoro shodný s lomem světla vody.

Nanofil

Tato novinka je vyrobená pomocí nanotechnologie. Nanofil spojuje výhody spletených šňůr a monofilních vlasců. Jedná se tedy o vlasec s nulovou průtažností a vysokou nosností. 

Nanofilní vlasce jsou velmi tenké a s extrémní nosností. Dá s využít při lovu kaprů či štik. Pogelovaný polyetylén zaručuje pevnost vlasce a hladký povrch.

Ocelová lanka

Jedná se o pletené ocelové lanko, které o je občas potažené plastem nebo silikonem. Můžete si jej zakoupit hotové nebo s možností vlastního uvázání. Pro začátečníky je samozřejmě vhodnější hotové ocelové lanko, pro zkušenější rybáře je lepší zvlášť lanko a bižuterie.  

Ocelová lanka s obratlíkem jsou vhodná na lov dravých ryb, konstrukčně jsou řešená z několika pramenů a s potahem z kvalitního nylonu. Jsou flexibilní a velmi silné.

Dalším typem je ocelové lanko s očkem. Toto lanko je ze sedmi ocelových žilek a je velmi odolné. Na jedné straně je opatřeno očkem a na druhé háčkem. S tímto lankem lze chyt na klasickou kačenu, kdy napíchnete živou rybku za hřební ploutev.  

Velmi používané jsou ocelová lanka na rybičku na přívlač. Dají se dobře vázat, nekroutí se, ryba jej nepřekousne a při zvlnění se lehce vypne přejetím prstů. Dají se k lanko navázat malé rotačky, twistry či malé woblery.

Wolframová lanka jsou proti oceli jemnější a tenčí a přitom mají stejnou nosnost. Díky tomu se osazuje i drobnější bižuterií. Důležitý je robustní karabinka a obratlích.